-
Očkujete striktně děti dle schváleného očkovacího kalendáře, nebo k nim přistupujete individuálně?
-
Co když rodič trvá na odložení očkování, ač není pádný důvod, je to jeho přesvědčení, intuice, vyhovíte mu?
-
Odmítají očkování spíše vzdělaní nebo nevzdělaní rodiče?
-
V jakých případech jste při očkování obezřetní a zvažujete je (rýma, autista v rodině apod.)?
-
Zažili jste nemoci v éře před očkováním či návrat některých při dnešní nižší proočkovanosti? Jak probíhaly?
-
S jakými nežádoucími účinky se u očkování setkáváte, u kterých vakcín, jak často?
-
Zaznamenali jste po očkování rozvoj hyperaktivity?
-
Zaznamenali jste po očkování rozvoj autismu?
1. Očkujete striktně děti dle schváleného očkovacího kalendáře, nebo k nim přistupujete individuálně?
MUDr. Daniel Dražan:
Převážná většina dětí by měla být očkována řádně podle očkovacího kalendáře. Pro řádné očkování máme k dispozici nejvíce dat. Očkovací kalendář je vytvořen odborníky podle několika kritérií. Jednak je pro toto rutinní schéma prokázána bezpečnost a účinnost. Doporučené očkovací schéma také vychází s rizika dané infekce pro určitý věk. Jako příklad lze uvést očkování proti pneumokokům. Vakcínu je možné podat například v 7 letech a i v tomto věku lze očekávat její bezpečnost a účinnost, ale nemá to příliš velký význam, protože riziko invazivního pneumokokového onemocnění je v tomto věku nízké. Největší riziko závažných pneumokokových infekcí je v kojeneckém a batolecím věku, a proto je očkovací schéma stanoveno s co nejvčasnějším zahájením očkování tak, aby ochrany bylo dosaženo co nejdříve.
V relativně výjimečných případech je potřeba očkovací schéma individualizovat. Děti, které jsou nějak závažně nemocné, mohou potřebovat ještě další vakcíny, jiný počet dávek nebo naopak u nich některé vakcíny mohou být kontraindikovány (nemohou se podat). Individualizovaný kalendář v takových situacích by měl navrhnout lékař.
MUDr. Ludmila Vomelová:
Většinu dětí očkuji dle schváleného očkovacího kalendáře, pokud se objeví nějaká kontraindikace, přistupuji k očkování individuálně, odkládám očkování do úpravy zdravotního stavu, ale nepřekračuji doporučené termíny.
MUDr. Květoslava Ludvíkovská:
Ve své praxi jsem vždy postupovala dle platného očkovacího kalendáře, pouze v případech nějakého zdravotního či jiného problému (např. těsně před dovolenou rodiny apod.) bylo nutno postupovat individuálně.
2. Co když rodič trvá na odložení očkování, ač není pádný důvod, je to jeho přesvědčení, intuice, vyhovíte mu?
MUDr. Daniel Dražan:
Rodiče není možné k očkování dítěte násilím přinutit, rodič musí souhlasit. Je potřeba vyvinou maximální úsilí k vysvětlení rodičům, proč je odkládání vakcinace pro jeho dítě špatné. Otázka byla částečně odpovězena předchozí odpovědí. Nejdůležitějším argumentem proti odkládání očkování je vystavení dítěte zcela zbytečnému riziku závažného onemocnění většinou ve věku, kdy je toto riziko největší. Odložením vakcinace se dítě také dostane do schématu, které není rutinní a nemuselo projít před-registračními studiemi.
MUDr. Ludmila Vomelová:
Pokud rodiče trvají na odložení očkování, ač nemají pádný důvod, vždy jim vysvětlím, proč je doporučené očkování v daném předepsaném termínu. Pokud i přes to trvají na odkladu, vyhovím jim, ale dohodnu s nimi termín, do kdy očkování lze odložit v mezích tolerance.
Vzájemnou dohodu zaznamenávám v dokumentaci s oboustrannými podpisy.
MUDr. Květoslava Ludvíkovská:
Ve své praxi jsem se nikdy nesetkala s rodiči, kteří by bezdůvodně trvali na odkladu očkování. Vždy před zahájením očkování byli rodiče detailně seznámeni s celou problematikou včetně možných reakcí.
3. Odmítají očkování spíše vzdělaní nebo nevzdělaní rodiče?
MUDr. Daniel Dražan:
Na tuto otázku lze těžko odpovědět. Pokud je mi známo, tak nebyla publikována data, která by na ni přinesla odpověď. Rozhodně stupeň vzdělání nekoreluje s optimálním očkováním dítětem. I vysokoškolsky vzdělání rodiče mnohdy nemívají své děti správně očkované. Možná je to u nich dokonce častější.
MUDr. Květoslava Ludvíkovská:
Ve své praxi jsem se nikdy nesetkala s odmítačem očkování – ale tehdy, tj.před 10 lety, tolik odmítačů očkování obecně nebylo.
4. V jakých případech jste při očkování obezřetní a zvažujete je (rýma, autista v rodině apod.)?
MUDr. Daniel Dražan:
Kontraindikace vakcín jsou poměrně přesně stanoveny. Stanovení kontraindikace vakcín je závislé na změně poměru prospěchu a rizika pro daného jedince. Například lidé se závažnými poruchami imunity a těhotné ženy se neočkují živými vakcínami, protože v takovém případě existuje zvýšené riziko nežádoucích účinků vakcíny. Autismus s očkováním nijak nesouvisí, dítě s poruchou autistického spektra má být řádně očkováno a samozřejmě ani autismus v rodinné anamnéze nemá na očkovací schéma žádný vliv. Ani nekomplikovaná rýma není k důvodem odkládání vakcinace, protože očkování nemůže zhoršit rýmu a naopak rýma nezvyšuje riziko nežádoucích reakcí po vakcíně ani nesnižuje účinnost vakcinace. Důvodem pro odložení vakcinace je středně těžce až těžce probíhající akutní onemocnění.
MUDr. Ludmila Vomelová:
U každého očkovaného dítěte beru na zřetel jeho momentální zdravotní stav, reakci na předchozí očkování, vždy beru na zřetel rodinnou anamnesu.
MUDr. Květoslava Ludvíkovská:
Samozřejmě každé, byť zdánlivě banální onemocnění je třeba před očkováním vždy pečlivě posoudit případ od případu, každé dítě je jiné. Výskyt autismu v rodině není důvodem k jakémukoli odkládání očkování.
5. Zažili jste nemoci v éře před očkováním či návrat některých při dnešní nižší proočkovanosti? Jak probíhaly?
MUDr. Daniel Dražan:
Poslední povinně zavedené očkování v kojeneckém věku bylo v roce 2001 proti invazivním onemocněním způsobeným bakterií Haemophilus influenzae typ B. Všichni dětští lékaři, kteří pracovali v době před zavedením tohoto očkování, si pamatují závažné infekce způsobené touto bakterií. Onemocnění (záněty mozkových blan, záněty příklopky hrtanu) probíhala velmi prudce a jejich léčba bývala často bojem o život. V posledním roce bohužel poklesla proočkovanost proti invazivním pneumokokovým onemocněním a díky tomu těchto infekcí znovu přibývá. V uplynulém roce jsem zažil dítě s pneumokokovou meningitidou (zánět mozkových blan), které naštěstí onemocnění přežilo. Kdyby toto dítě bylo očkované, velmi pravděpodobně by k onemocnění nedošlo.
MUDr. Ludmila Vomelová:
Na začátku praxe jsem se setkávala s onemocněním příušnicemi, u chlapců často komplikovanými záněty varlat. Při dnešním odmítání očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám jsem se setkala s příznaky příušnic, pacienty jsem odesílala ke sledování na infekční kliniku. Při včasném záchytu onemocnění probíhalo ve snesitelné formě a bez následků.
MUDr. Květoslava Ludvíkovská:
Samozřejmě jsem zažila za svou téměř 50-tiletou praxi různě těžce probíhající infekční onemocnění – zarděnky, příušnice, spalničky, černý kašel, záškrt, následky obrny. Snad nejhorší byl průběh černého kašle a záškrtu. Dalšími komplikacemi byly záněty mozku a mozkových blan, záněty plic, středouší, záněty varlat u příušnic, zarděnek, různě závažná postižení po překonané dětské obrně, závažné vrozené vady u dětí, jejichž matky v prvních měsících těhotenství onemocněly nebo byly kontaktu se zarděnkami.
I při dnešní proočkovanosti se občas stává, že někteří jedinci onemocní infekčním onemocněním, proti němuž byli očkováni, ale průběh je většinou lehký a často jde o importované choroby.
6. S jakými nežádoucími účinky se u očkování setkáváte, u kterých vakcín, jak často?
MUDr. Daniel Dražan:
Jako všechny ostatní účinné léky i vakcíny mají nežádoucí účinky, a to dokonce velmi často. Tyto nežádoucí účinky jsou ale málo závažné a přechodné. Patří k nim místní reakce, jakými jsou zarudnutí, otok a bolest v místě vpichu nebo systémové reakce, např. horečka, bolest hlavy apod. Tyto reakce během několika málo dní odeznívají. Vážné nežádoucí účinky po vakcínách jsou vzácné. Nejvážnějším nežádoucím účinkem vakcín je anafylaktická (tedy těžká alergická) reakce. Její frekvence se uvádí někde v řádu jedné k milionu dávek.
MUDr. Ludmila Vomelová:
Nežádoucí účinky se objevují u všech používaných vakcín, ale ne často. Bývají to teploty kolem 38 st C, otok v místě vpichu, neklid dítěte. Křeče a bezvědomí dítěte se již nevyskytuje. Nežádoucí účinky trvají maximálně do druhého dne po očkování.
MUDr. Květoslava Ludvíkovská:
V současné době během zástupů svých kolegyň jsem se se žádnou závažnou komplikací nesetkala, pouze výjimečně v prvních 3 dnech teploty, které odezněly bez následků.
7. Zaznamenali jste po očkování rozvoj hyperaktivity?
MUDr. Daniel Dražan:
Neexistují žádné publikované vědecké údaje o tom, že by vakcíny způsobovali poruchu pozornosti s hyperaktivitou nebo jiné poruchy. Naopak byly publikovány studie, které tuto souvislost vylučují. Vakcíny tedy nezpůsobují hyperaktivitu.
MUDr. Ludmila Vomelová:
Rozvoj hyperaktivity jsem po očkování nezaznamenala, pokud dítě již hyperaktivitou trpělo, nezaznamenala jsem zhoršení.
MUDr. Květoslava Ludvíkovská:
Během své praxe jsem nikdy nezaznamenala rozvoj hyperaktivity v souvislosti s očkováním.
8. Zaznamenali jste po očkování rozvoj autismu?
MUDr. Daniel Dražan:
Neexistují žádné vědecké údaje o souvislosti autismu s vakcínami. O studii z roku 1998, která na tuto souvislost poukazovala, bylo později zjištěno, že její byla provedena, zfalšována a jediným cílem bylo vlastní obohacení jejího autora. Tomu byla následně zakázána lékařská činnost ve Velké Británii. Tato studie byla ale také podnětem pro provedení řady jiných velkých a přesně provedených studií, které jakoukoli souvislost mezi autismem a vakcínami vyloučily.
MUDr. Ludmila Vomelová:
Autismus je velmi sporadický, sama mám v ordinaci 3 autistické děti.
Psychologické a neurologické vyšetření neurčilo jednoznačně rozvoj autismu po očkování.
Možných příčin bylo více.
MUDr. Květoslava Ludvíkovská:
Ve své ordinaci jsem za celou dobu měla jen jednoho autistu a tehdy se souvislost s očkováním vůbec nezkoumala.
Více o vztahu očkování a autismu pojednává kapitola Očkování a autismus.
Související články
Hliník a rtuť ve vakcínách. Může se stát očkovaný přenašečem nemoci?
Rtuť ve vakcínách. Hliník – kam jde po vpichu, vliv na nervové buňky, jak se vyloučí. Může se stát očkovaný přenašečem nemoci?
Jak/kam se očkuje?
Nejčastěji se očkovací látky do těla vpravují injekčně do svalu. Některé očkovací látky jsou podávány injekční jehlou pod kůži (např. spalničky), nebo do kůže (tuberkulóza). Jiné se podávají ústy (cholera, dříve obrna).
Další doporučená očkování
O OČKOVÁNÍ trochu jinak ...z kravína
Máte už dost strašení typu: „Neočkování nebo očkování bude pro dítě a celou rodinu znamenat jistou smrt?“ Řešíte dilema zda naočkovat vlastní dítě? Pak vám mohou pomoci, ale i vás pobavit a vzdělat naše informace o očkování v novém anglickém videu Jany Martincové – nadšenkyně v oblasti lékařského vzdělávání, tentokrát přepsaném i do češtiny. Proč z kravína? Protože začátek očkování byl těžký jako kráva. Nevěříte? Pak se seznamte s naší přítelkyní, krávou Jitkou a poslouchejte příběh v našem videu.
Měsíc očkování
Z historie očkování - československá stopa. Vakcíny, princip očkování. Neškodí očkování miminkům? Je lepší očkovat či onemocnět?
Očkování proti chřipce - ANO či NE? Kdy? Na jak dlouho nás očkování chrání?
Jak se očkuje? Jaký je efekt očkování? Jaká je reakce po očkování?
Termíny očkování
Typy vakcín
Jaký je rozdíl mezi živými a neživými vakcínami?
Hexavakcína
Co je to hexavakcína? Patří hexavakcína do očkovacího kalendáře povinných očkování? Kdy se hexavakcínou očkuje? Jak vypadá očkovací schéma? Proč dáváme přednost hexavakcíně oproti jednotlivým očkováním?
Režim dítěte po očkování
Je nutno po očkování dítěte dodržovat nějaký zvláštní režim? Čeho se po očkování vyvarovat?
Způsobuje očkování autismus?
V dnešní společnosti se velmi často probírá otázka vedlejších účinků očkování, nejčastěji ve spojitosti s autismem. Jedná se o mýtus, nebo je tato skutečnost vědecky ověřena?
Co je očkování, proč je i dnes důležité?
Očkování je důležitou součástí zdravotní prevence, jehož základním významem je předcházení některým infekčním nemocem. Výhoda očkování mnohonásobně převažuje jeho rizika, která jsou navíc zanedbatelná v porovnání s riziky při prodělání infekčního onemocnění u neočkovaného jedince.
Očkování proti rakovině děložního čípku a papilomaviru (HPV)
O jaké očkování se jedná? Kdo se očkuje a kdy? Jsou nějaké komplikace po očkování? Jaká je cena vakcíny a její úhrada pojišťovnou?
Intervaly mezi očkováními
Jaký časový interval je vhodné dodržet mezi 2 očkováními v případě neživých a živých vakcín?
Jak Vašík jako zázrakem přežil pneumokokový zánět mozkových blan
Vašík vždy všechna onemocnění snášel hůře. Jednou při vysokých horečkách rodiče odvezli Vašíka do nemocnice, kde se dozvěděli závažnou diagnózu. Vašík si snad vybral úplně všechny komplikace, ale z onemocnění vyvázal jako zázrakem bez následků.
Brožura O OČKOVÁNÍ trochu jinak - ke stažení
Jak se dají časově poskládat povinná a nepovinná očkování?
Ve spolupráci s pediatry jsme vytvořili návrh očkovacího kalendáře, kde se kombinují povinná očkování v růžových boxech s těmi nepovinnými v boxech modrých.
Ztráta sluchu 3,5letého dítěte po prodělaném pneumokokovém zánětu mozku
V dnešní době začíná zájem o očkování proti pneumokokům stoupat. Přesto se najdou rodiče, kteří odmítají i základní povinné očkování. Nabízíme vám příběh Marušky. Má šťastný konec?
Je pneumokok náš kamarád? Co může nastat a co dělat, když mám v krku pneumokoka?
Skoro to tak vypadá. Pneumokoka si v nosohltanu hýčká až 30-60 % zdravých dětí a 10 % zdravých dospělých. Jak to, že tito lidé neonemocní?
Kdy lze začít u dětí s nadstandardním očkováním?
Obecně platí, že s nadstandardním očkováním (žloutenka typu A, B, meningokokové infekce, klíšťový zánět mozku, chřipka) je vhodné začít až po splnění pravidelného očkování dle zákona, tj. zhruba ve 2,5 letech věku.
Očkovat či neočkovat své dítě? Jak se rozhodnout?
Zatímco dříve o očkování veřejnost příliš nediskutovala, dnes je u dětských lékařů jedno z hlavních témat. Proč se o něm nediskutovalo v dobách minulých?
Očkovat nebo neočkovat náctileté proti Covidu?
Také máte doma náctileté dítě a váháte na jakou stranu vah se přiklonit? To jsme na tom stejně. Respektive jsme byli.
Počátky očkování, úmrtnost na onemocnění dříve a v současnosti, složení vakcín dříve
Proč a kdy se začalo očkovat? Jaká byla úmrtnost na jednotlivá onemocnění před zavedením očkování, jaká je dnes? Vývoj a složení vakcín. Co obsahovala první vakcína? Bylo její použití schválené?
Očkovat nebo neočkovat? Imunitní reakce po očkování a při nemoci
Jak ovlivňuje vakcina imunitní a nervový systém? Kdy neočkovat? Nechat dítě záměrně nakazit infekcí?
Očkovací kalendář 2022
Proti kterým nemocem se dnes děti povinně očkují, kdy, v jakých intervalech a v kolika dávkách?
Je očkování u dětí povinné?
V České republice je očkování povinné a je vymezeno § 45 a násl. Zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a následně Zákonem č. 471/2005 sb. Povinností zdravotnických zařízení je zajistit a provést pravidelná, zvláštní a mimořádná očkování a očkování při úrazech a poraněních.
Očkovat nebo neočkovat
Na čem je založena kampaň proti vakcínám? Jak probíhá výroba a kvalita dnešních vakcín? Jaké jsou nežádoucí účinky vakcín a pozitivní účinky vakcín? Umíráme i dnes na na nemoci, před kterými je možné chránit vakcínami? Proti čemu je možnost očkovat?
Rozhovor o očkování a přístupu rodičů s MUDr. Alenou Šebkovou
I když to vypadá, že o očkování toho bylo napsáno i řečeno již spoustu, tak to stále nestačí. Mnoho z vás může mít stále pochybnosti nebo nezodpovězené dotazy.
Čeho se po očkování vyvarovat?
Každé očkování znamená zvýšenou zátěž pro organizmus. Jakou?
Povinná očkování
Proti kterým nemocem se dnes očkuje v rámci pravidelného očkování?
Očkování proti tuberkulóze - proč bylo zrušeno?
Vyhláškou č.299/2010 Sb s účinností od 1.11.2010 bylo zrušeno celoplošné očkování proti tuberkulóze, takže na novorozeneckých odděleních již očkování neprobíhá. Očkují se pouze děti zařazené do některé rizikové skupiny.
Fakta a mýty o očkování
Novinky v očkování dětí 2018
Kolik českých maminek nechalo děti naočkovat proti pneumokokovi a kdy?
Zeptali jsme se tří lékařek, jak v jejich ordinacích vypadá situace s očkováním proti pneumokokům.
Úhrada očkování dětí zdravotními pojišťovnami
Pravidelná očkování běžně dostupnými vakcínami je dle zákona plně hrazeno z rozpočtu ministerstva zdravotnictví, nikoli z rozpočtu zdravotních pojišťoven. Jaké to jsou?
Očkování na cesty
Očkování do zahraničí je ve vlastním zájmu každého cestovatele. Chcete-li vědět, jaká rizika Vám hrozí ve Vaši cílové destinaci, nabízíme vám přehled zdravotních rizik a povinných i doporučených očkování do každé krajiny.
Povinné nebo nepovinné očkování?
V ČR je očkování dětí povinné. Toto asi jedno z mála pozitiv z dob socialistického zdravotnictví dětským lékařům na kongresech záviděl nejeden zahraniční kolega, proč? Jak je to s povinností očkovat děti v okolních / jiných zemích?
Velký rozhovor o imunitě a očkování s paní doktorkou Zuzanou Vančíkovou, dětskou lékařkou
Velký rozhovor o imunitě a očkování s paní doktorkou Zuzanou Vančíkovou, dětskou lékařkou, kde probereme postupně všechny ožehavé otázky současné vakcinace.
Jak připravit dítě na očkování?
Připravit dítě na očkování lze přibližně od 2 let věku, některé děti i dříve. Zde je nezbytně nutná spolupráce rodičů dítěte, kteří se již doma pokusí dítěti jemu srozumitelnou formou sdělit, co jej čeká, jak se to provádí a že to trochu bolí.
Očkování a provoz ordinací praktických dětských lékařů (rozhovor s MUDr. Alenou Šebkovou) v době epidemie
Časté dotazy rodičů jak k režimu dětských ordinací v době epidemie, tak hlavně k případnému odkládání plánovaných očkování nás inspirovali k rozhovoru s dětskou lékařkou, paní doktorkou Šebkovou. Pevně věříme, že její odpovědi zcela rozptýlí pochybnosti rodičů, kdy se každý bude schopen v rámci péče o své dítě správně a svobodně rozhodnout.
Měsíc očkování II.
Paralen/panadol po očkování ANO či NE?
Po pročtení sobotní MF DNES cítím jako povinnost se s Vámi podělit o nový lékařský poznatek, který osvětluje prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D. – předseda České vakcinologické společnosti v rozhovoru Stanislava Drahného.
Jaké mohou být reakce po očkování a jak je řešit?
I když jsou dnešní očkovací látky chránící ve vysokém procentu tělo před infekcí vyráběny prostřednictvím moderních technologií, a tudíž vysoce bezpečné, čas od času se vyskytnou nežádoucí vedlejší reakce.
Jaký režim dodržovat těsně před očkováním?
Jestliže má plánované očkování proběhnout bez komplikací, musí být dítě především zdravé. Proto zhruba 3 dny před očkováním by měli rodiče pečlivěji sledovat zdravotní stav dítěte – únavu, zvýšenou teplotu, kašel, vyrážku, zažívací potíže, nechutenství či zvracení, nápadnou změnu v chování dítěte, alergii.
Kdy dítě neočkovat?
Má-li dítě dobře snášet očkování a vytvořit si dobrou imunitu, musí být v době podání očkovací látky zdravé. Kdy nelze dítě očkovat?