Očkování proti planým neštovicím (varicella)

  1. Typ vakcíny
  2. Kdy se očkuje a jak?
  3. Kombinovaná vakcína
  4. Reakce po očkování
  5. Vaše dotazy

Typ vakcíny

Jde o „živou" oslabenou očkovací látku pod názvem VARILRIX.

Kdy se očkuje a jak?

Očkovat lze již od 9. měsíce věku, a to až do 12 let se doporučuje očkovat jednou dávkou, ve věku od 13 let a výše se doporučuje očkovat dvěma dávkami s odstupem nejméně 6 týdnů mezi dávkami.

Vakcína se podává injekčně pod kůži v oblasti deltového (ramenního) svalu. V současné době není tato očkovací látka hrazena zdravotními pojišťovnami. Aktuální informace k očkování vám podá ošetřující dětský lékař.

Nejvhodnější doba pro toto očkování je před nástupem do kolektivního zařízení.

Vzhledem k tomu, že jedna dávka nechrání stoprocentně, je doporučováno dvoudávkové schéma i u malých dětí.
Očkování proti neštovicím je nutné před odjezdem do USA na studijní pobyt (tam se celoplošně očkují všechny děti).

Kombinovaná vakcína

PRIORIX – TETRA – nově dostupná očkovací látka proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a neštovicím. Touto vakcínou lze nahradit povinné očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, navíc obsahuje očkovací látku proti neštovicím, očkuje se ve dvou dávkách, proto účinnost očkování proti neštovicím je daleko vyšší než při očkování jednou dávkou samostatné vakcíny proti neštovicím (proto se nyní doporučuje očkovat proti neštovicím 2 dávkami). Očkuje se opět pod kůži přednostně do oblasti ramenního svalu. Tato očkovací látka není hrazena zdravotními pojišťovnami.

Reakce po očkování

Reakce po očkování nejsou časté a ani závažné. Může se objevit zarudnutí a bolestivost v místě vpichu, zvýšená teplota, výjimečně cca do 1-3 týdnů mírná vyrážka.

Vaše dotazy

Dotaz: Paní doktorko, co si myslíte o názoru maminek, nechat své dítě nakazit, např. plánuje druhé miminko a bojí se, že by první dítě onemocnělo neštovicemi v době jejího těhotenství.

Odpověď MUDr. Vomelové: Už jsem se s tím setkala, ža maminky cíleně šly na návštěvu, aby své děti nakazily, ale sama to nedoporučuji. Doporučuji nechat vzniku onemocnění svůj průběh. Pokud matka neštovice prodělala, tak se nemusí obávat o plod, přenosné to není. Myslím, že téměř 100% dospělých prodělalo neštovice. Co se týče dětí nyní, pokud neštovice neprodělají do puberty, existuje očkování, které se může naočkovat, aby se zamezilo neštovicím a jejich komplikacím v pozdějším věku.

Dotaz: Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem k vakcíně Varilrix proti planým neštovicím.
Syn byl jako malý, přibližně v roce očkován touto vakcínou a  opravdu se mu neštovice ve školce každým rokem vyhýbají což je fajn, když se uvádí, že očkování není 100% a pokud by ho postihlo tak jen v mírné formě a bez horeček atd. s tímto spojeným.
Můj dotaz směřuje k tomu, jestli je vakcína celoživotní což jsem se nikde nedočetla, pouze pokud se očkuje starší dítě 13 let tak jsou potřeba dvě dávky. Budu velice ráda, když mi odpovíte, jelikož u dospělých můžu, kteří v dětství neštovice neprodělali, prý bývá riziko veliké a já bych syna ráda celoživotně této nepříjemnosti ušetřila.

Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Plané neštovice je nepříjemné onemocnění, které bohužel u dospělých jedinců (nejen mužů) probíhají daleko hůře než u malých dětí, nejsou žádnou výjimkou závažné komplikace. Skutečně jedinou ochranou je očkování u nás dostupnou vakcínou Varilrix ve dvou dávkách. Bohužel, nikde v literatuře není uvedeno, zda toto očkování zanechává celoživotní imunitu - zřejmě proto, že vakcína se nepoužívá tak dlouho, aby bylo možno imunologickou odpověď očkovaných lidí statisticky vyhodnotit.

DotazDobrý den, Nechala jsem syna očkovat vakcínou Priorix Tetra. Bylo mi sděleno, že se může jako reakce na očkování objevit vyrážka podobná planým neštovicím. Já osobně jsem plané neštovice doposud neprodělala (je mi 31 let, mám jedno dítě). Mohu se od syna při objevení vyrážky nakazit? Moc děkuji.

Odpověď doc. MUDr. MaďaraDobrý den, taková situace je sice možná, ale v praxi k ní dochází velmi vzácně. Váš i synův imunitní systém by musel být dost oslabený. Běžně se očkované dítě nepovažuje za infekční. A ještě jedna zkušenost z praxe, máte-li anamnézu kontaktu s planými neštovicemi např. z dětství (sourozenec, školka, škola, sousedi), i když jste neměla plané neštovice diagnostikovány, máte velmi pravděpodobně ochranné protilátky. Někdy je jejich průběh mírný, jen pár vyrážek ve vlasech, a tím unikne záchytu rodičů. Protilátky proti varicelle typu IgG lze vyšetřit přes praktického lékaře nebo ve specializovaném centru Očkování a cestovní medicíny (viz www.ockovacicentrum.cz). A pokud bude výsledek testu přece jen negativní, doporučujeme Vám očkování vakcínou Varilrix. S malým dítětem je nákaza vnímavého rodiče většinou jen otázkou času a průběh planých neštovic v dospělosti není rozhodně nic příjemného. Věřím, že postvakcinační průběh byl u Vašeho syna bezproblémový tak, jak tomu bylo po Priorixu-Tetra i u mého dítěte.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Očkování proti planým neštovicím - diskuze

Poradna

Dobrý večer, uvažuji nad očkováním proti klíšťové encefalitidě u syna (20 měsíců). Po každém očkování míval syn horečky cca 38-38,5, následující den odezněly. Máme za sebou všechna povinná očkování, Prevenar 13 a Rotateq. Chtěla jsem se zeptat, zda to není příliš brzo v tomto věku, zda tam nehrozí ve větší míře nežádoucí reakce zejména neurologicko-psychiatrického rázu. Na některých stránkách jsem se dočetla, že je spíše doporučováno až od 3 let věku, i když se uvádí, že vakcíny FSME Immun či Encepur jsou pro děti od 1 roku. Ještě doplňuji, že žijeme na venkově, chodíme do lesa a máme venkovního psa a kočku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud máte anamnézu horečnatých reakcí po vakcinaci, počkal bych s očkováním proti klíšťové encefalitidě po druhých narozeninách. Statisticky je mezi prvníma druhým rokem vyšší výskyt tzv. febrilních stavů. Jinak je očkování možné realizovat od 12 měsíců věku. S pozdravem Rastislav Maďar

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 30.01.2018, 06:36
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce