Očkování proti meningokokům

Jde o onemocnění způsobené bakterií (Neisseria meningitis). V České republice se nejčastěji vyskytují 2 subtypy meningokoka a to typ C a B, subtyp A je méně častý.

Proti subtypu B neexistuje očkovací látka.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Meningokokové infekce jsou vždy závažné, šíří se vzdušnou cestou, bakterie se přirozeně vyskytují v nose či krku zhruba u 10 % populace. Tito lidé jsou jen nosiči a nemají příznaky nemoci. Často nákaza propukne u člověka, který nedávno prodělal nějaký infekt nebo je po nějaké zvýšené fyzické aktivitě, psychickém stresu apod. Řada onemocnění vzniká na táborech, lyžařských zájezdech, po návštěvách diskoték. Proto také nejčastěji onemocní mladí lidé ve věku od 15 do 25 let. Onemocnění probíhá někdy tak rychle, že člověk může zemřít během několika hodin.

Očkování

Jednou z cest, jak lze chránit před tímto onemocněním je očkování.

Očkování proti meningokokům skupiny C

Existují očkovací látky tzv. konjugované proti subtypu C, který je agresivnější než subtyp B a po jedné dávce, která se aplikuje injekčně do svalu a chrání po dobu 10 let (NeisVac-C, Menjugate).

Očkovací látka kombinovaná polysacharidová A+C se aplikuje rovněž injekčně do svalu a chrání na dobu 2 - 3 let, poté je nutno znovu přeočkovat.

Očkování proti meningokokům skupiny A, C, W135, Y

Na trhu je nověji očkovací látka proti 4 typům meningokokům - A, C, W135, Y. Očkovací látka MENVEO je určena dětem od 11. roku věku a dospělým. Druhá očkovací látka s názvem NIMENRIX je určena dětem všech věkových skupin již od 1. roku věku (i dospělým). Tyto očkovací látky pojišťovny nehradí. Podrobnosti k očkování včetně ceny sdělí ošetřující lékař.

Nová očkovací látka - vakcína Bexsero proti meningokokům skupiny B

Přípravek Bexsero je vakcína proti meningokokům skupiny B.

Přípravek Bexsero obsahuje čtyři různé složky pocházející z povrchu bakterie Neisseria meningitidis skupiny B.

Přípravek Bexsero se podává jedincům od 2 měsíců věku, aby je chránil před onemocněními způsobenými bakterií Neisseria meningitidis skupiny B. Tato bakterie může způsobit závažné, někdy i život ohrožující infekce, jako je např. meningitida (zánět mozkových a míšních obalů) a sepse (otrava krve).

Jaké je očkovací schéma?

Kojenci ve věku od 2 do 5 měsíců

Úvodní tři injekce vakcíny následované injekcí čtvrtou (tzv. booster dávka).
- První injekce by se měla podat ve 2 měsících věku.
- Prodleva mezi jednotlivými injekcemi by měla být alespoň 1 měsíc.
- Čtvrtou injekci (booster) dítě dostane ve věku mezi 12. do 23. měsícem.

Kojenci ve věku 6 až 11 měsíců

Nevakcinovaní kojenci ve věku 6 až 11 měsíců by měli dostat dvě injekce následované injekcí třetí (booster).
- Prodleva mezi jednotlivými injekcemi by měla být alespoň 2 měsíce.
- Třetí injekci (booster) dítě dostane ve druhém roce života po alespoň 2měsíční prodlevě po druhé injekci.

Děti ve věku 12 až 23 měsíců

Děti ve věku 12 až 23 měsíců by měly dostat dvě injekce následované třetí injekcí (booster).
- Prodleva mezi jednotlivými injekcemi by měla být alespoň 2 měsíce.
- Třetí injekce (booster) bude podána s prodlevou 12 až 23 měsíců od druhé injekce.

Děti ve věku 2 až 10 let

Děti ve věku 2 až 10 let by měly dostat dvě injekce.
- Prodleva mezi jednotlivými injekcemi by měla být alespoň 2 měsíce.

Dospívající (starší 11 let) a dospělí

Dospívající (starší 11 let) a dospělí by měli dostat dvě injekce.
- Prodleva mezi jednotlivými injekcemi by měla být alespoň 1 měsíc.

Dospělí nad 50 let

Nejsou dostupné žádné údaje o dospělých ve věku nad 50 let.

Cena vakcíny

Cena vakcíny Bexsero se pohybuje kolem 2700 Kč.

Očkování proti meningokokovým nákazám, které není hrazeno ze zdravotního pojištění, provádí centra Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Očkování proti meningokokům - diskuze

  • Reakce po očkování proti meningokokům sk. B - Bexsero
    Doplňuji informaci pro rodiče: U očkování proti meningokokům skupiny B Bexserem se připravte na místní reakci po očkování, nemusí se vyskytnout, ale je dobré s ní počítat, nás zaskočila - bolestivý otok asi 10 dní, doporučuji vynechat po dobu minimálně týdne kontaktní sporty, první týden není možné vůbec na ruce ležet, dále zarudnutí většího rozsahu 10x5 cm, dotekem zjistíte, že je místo reakce teplé. I na dotek je citlivé. U druhé dávky se reakce vyskytla s intenzitou asi 70%. Kdybych se současně s dětmi nenechala naočkovat i já, synovi bych jeho stížnosti na bolestivost nevěřila. U žádného jiného očkování (žloutenka, klíšť. encefalitida s u mě i dětí toto nevyskytlo).
    Calamity J.   | 27.07.2014 11:13:48
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, měli bychom dotaz. Dnes jsme byli s naší holčičkou na prvním očkování. Doktor to nechal teď na leden kvůli svátkům, takže to bylo naše první očkování. Holčičce jsou 3. měsíce, doktor nám jen sdělil , že dostane první základní očkování, to bylo vše. Ale dcera doma měla záchvaty breku, skoro se až dávila, byla nevrlá a celkové se zdálo, že jí to dost trápí apod. Samozřejmě jsme se změnou chování počítali, ale zdálo se nám, že se až moc trápí. Nakoukli jsme do očkovacího průkazu a zjistili jsme, že místo klasické jedné povinné dávky Hexavakcíny do nožičky, dostala ještě druhou do druhé nožičky Synflorix. Chci se zeptat, co je povinné, a co je nepovinné? A jestli na to měl doktor vůbec právo. Jelikož jsme nebyli vůbec s ničím seznámeni. Po diskuzi s ostatními maminkami nám bylo řečeno, že tak malé děťátko by poprvé mělo dostat jen jednu vakcínu, a to povinnou Hexavakcínu do jedné nožičky. Druhá Synnforix je prý vakcína nepovinná, a na očkování této vakcíny je potřeba písemný souhlas obou rodičů. Chci se tedy zeptat, co je na tom pravdy, jestli opravdu je Synflorix nepovinná vakcína a je povinností lékaře o tom informovat rodiče a zeptat se, jestli s tím souhlasíme. Protože jestli náš lékař nám tuto informaci zatajil, protože jsme ani jeden z rodičů nic nepodepisovali, ani jsme se ústně nedomlouvali, jestli nějakou nepovinnou vakcínu chceme. Bylo nám řečeno, že dostane základní jedno očkování. A zároveň bych se rád zeptal, jestli jí to nijak neublíží, když dostala obě vakcíny v jeden den naráz, každou do jedné nožičky. Předem moc děkuji za objasnění situace.

Dobrý den,

obě vakcíny patří do kategorie tzv. pravidelného očkování, u kterého je snaha státu o co nejvyšší proočkovanost. I proto jej plně hradí zdravotní pojišťovny a pro dítě je tím pádem zdarma. Skutečně jsou obě považovány za základ. Pan doktor se snažil udělat a taky udělal pro Vaše dítě to nejlepší. Druhou věcí je to, že v našich centrech dbáme na to, aby byl pacient resp. rodiče dítěte o všem podrobně informovaný a všemu rozuměl.

Prosím berte v úvahu, že lékař mohl být časově přetížený, případně se mohl spolehnout, že bude tuto věc s rodiči komunikovat podrobněji sestřička. V této době jsou ordinace praktických lékařů pro děti a dorost přetížené nemocnými dětmi a tak v rámci hodin vymezených na prevenci už může být značná únava. To samozřejmě věc neomlouvá, vakcína Synflorix je nepovinná a měli jste být srozumitelně poučeni. Věřím však, že se to pokusíte řešit smířlivou formou a budete nadále v očkování oběma vakcínami pokračovat. Úplně stejné vakcíny a najednou při jedné návštěvě pediatra dostalo i moje teď už 6 leté dítě. Věděl jsem o tom všechny možné detaily a rozhodl jsem se jít touto cestou. Dítě může být po očkování mrzuté, místo vpichu ho může bolest, o to smysluplnější je ale redukce očkovacích dnů na minimum formou současné aplikace dvou doporučených vakcín. Hlavní je, že nejde o nic většího. Obě vakcíny chrání před zákeřnými nemocemi, které mohou způsobit trvalé následky nebo dokonce i úmrtí dítěte.

S pozdravem

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 10.01.2017, 11:45
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce