Očkování proti meningokokům

Jde o onemocnění způsobené bakterií (Neisseria meningitis). V České republice se nejčastěji vyskytují 2 subtypy meningokoka a to typ C a B, subtyp A je méně častý.

Proti subtypu B neexistuje očkovací látka.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Meningokokové infekce jsou vždy závažné, šíří se vzdušnou cestou, bakterie se přirozeně vyskytují v nose či krku zhruba u 10 % populace. Tito lidé jsou jen nosiči a nemají příznaky nemoci. Často nákaza propukne u člověka, který nedávno prodělal nějaký infekt nebo je po nějaké zvýšené fyzické aktivitě, psychickém stresu apod. Řada onemocnění vzniká na táborech, lyžařských zájezdech, po návštěvách diskoték. Proto také nejčastěji onemocní mladí lidé ve věku od 15 do 25 let. Onemocnění probíhá někdy tak rychle, že člověk může zemřít během několika hodin.

Očkování

Jednou z cest, jak lze chránit před tímto onemocněním je očkování.

Očkování proti meningokokům skupiny C

Existují očkovací látky tzv. konjugované proti subtypu C, který je agresivnější než subtyp B a po jedné dávce, která se aplikuje injekčně do svalu a chrání po dobu 10 let (NeisVac-C, Menjugate).

Očkovací látka kombinovaná polysacharidová A+C se aplikuje rovněž injekčně do svalu a chrání na dobu 2 - 3 let, poté je nutno znovu přeočkovat.

Očkování proti meningokokům skupiny A, C, W135, Y

Na trhu je nověji očkovací látka proti 4 typům meningokokům - A, C, W135, Y. Očkovací látka MENVEO je určena dětem od 11. roku věku a dospělým. Druhá očkovací látka s názvem NIMENRIX je určena dětem všech věkových skupin již od 1. roku věku (i dospělým). Tyto očkovací látky pojišťovny nehradí. Podrobnosti k očkování včetně ceny sdělí ošetřující lékař.

Nová očkovací látka - vakcína Bexsero proti meningokokům skupiny B

Přípravek Bexsero je vakcína proti meningokokům skupiny B.

Přípravek Bexsero obsahuje čtyři různé složky pocházející z povrchu bakterie Neisseria meningitidis skupiny B.

Přípravek Bexsero se podává jedincům od 2 měsíců věku, aby je chránil před onemocněními způsobenými bakterií Neisseria meningitidis skupiny B. Tato bakterie může způsobit závažné, někdy i život ohrožující infekce, jako je např. meningitida (zánět mozkových a míšních obalů) a sepse (otrava krve).

Jaké je očkovací schéma?

Kojenci ve věku od 2 do 5 měsíců

Úvodní tři injekce vakcíny následované injekcí čtvrtou (tzv. booster dávka).
- První injekce by se měla podat ve 2 měsících věku.
- Prodleva mezi jednotlivými injekcemi by měla být alespoň 1 měsíc.
- Čtvrtou injekci (booster) dítě dostane ve věku mezi 12. do 23. měsícem.

Kojenci ve věku 6 až 11 měsíců

Nevakcinovaní kojenci ve věku 6 až 11 měsíců by měli dostat dvě injekce následované injekcí třetí (booster).
- Prodleva mezi jednotlivými injekcemi by měla být alespoň 2 měsíce.
- Třetí injekci (booster) dítě dostane ve druhém roce života po alespoň 2měsíční prodlevě po druhé injekci.

Děti ve věku 12 až 23 měsíců

Děti ve věku 12 až 23 měsíců by měly dostat dvě injekce následované třetí injekcí (booster).
- Prodleva mezi jednotlivými injekcemi by měla být alespoň 2 měsíce.
- Třetí injekce (booster) bude podána s prodlevou 12 až 23 měsíců od druhé injekce.

Děti ve věku 2 až 10 let

Děti ve věku 2 až 10 let by měly dostat dvě injekce.
- Prodleva mezi jednotlivými injekcemi by měla být alespoň 2 měsíce.

Dospívající (starší 11 let) a dospělí

Dospívající (starší 11 let) a dospělí by měli dostat dvě injekce.
- Prodleva mezi jednotlivými injekcemi by měla být alespoň 1 měsíc.

Dospělí nad 50 let

Nejsou dostupné žádné údaje o dospělých ve věku nad 50 let.

Cena vakcíny

Cena vakcíny Bexsero se pohybuje kolem 2700 Kč.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Očkování proti meningokokům - diskuze

  • Reakce po očkování proti meningokokům sk. B - Bexsero
    Doplňuji informaci pro rodiče: U očkování proti meningokokům skupiny B Bexserem se připravte na místní reakci po očkování, nemusí se vyskytnout, ale je dobré s ní počítat, nás zaskočila - bolestivý otok asi 10 dní, doporučuji vynechat po dobu minimálně týdne kontaktní sporty, první týden není možné vůbec na ruce ležet, dále zarudnutí většího rozsahu 10x5 cm, dotekem zjistíte, že je místo reakce teplé. I na dotek je citlivé. U druhé dávky se reakce vyskytla s intenzitou asi 70%. Kdybych se současně s dětmi nenechala naočkovat i já, synovi bych jeho stížnosti na bolestivost nevěřila. U žádného jiného očkování (žloutenka, klíšť. encefalitida s u mě i dětí toto nevyskytlo).
    Calamity J.   | 27.07.2014 11:13:48
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Biomatka a nenaočkování

| igor | 12.06.2017, 20:39

Mé 2 děti holčičky, 2 roky a 7 let nemají očkování. Co mohu dělat? Nemá náhodou paní doktorka tzv. nahlašovací povinnost? Dvouletá není očkovaná vůbec, sedmiletá má jenom první dávku hexavakcíny. Moje exbiopřítelkyně tvrdí, že očkovat nebude v žádném případě.

Z výsledku šetření České lékařské komory můj klient Igor Klepač zjistil, že děti Dominika Abigail a Berenika Mia nejsou naočkovány podle očkovacího plánu. Bylo zjištěno, že s dětmi docházíte k dětské lékařce MUDr. Jaromíře Doležalové a tato se vyjádřila, že důrazně přesvědčuje všechny rodiče dětí o nutnosti očkování a o jeho pozitivních přínosech pro zdravý vývoj dětí, této lékařce jste musela podepsat tzv. informovaný nesouhlas a z důvodu Vašeho nesouhlasu očkování nebylo provedeno.

Dobrý den, tyto situace se mají dle standardního postupu hlásit na Krajskou hygienickou stanici, a mnoho pediatrů tak i činí. Krajská hygienická stanice však sankce neuděluje a tyto situace nijak zásadně obvykle neřeší, i když je to popsáno v legislativě, údajně tak ne/činí na základě doporučení Ministerstva zdravotnictví.

Možným řešením je obrátit se v té věci na soud, který stanoví za rodiče pro danou záležitost opatrovníka s právem rozhodnout o očkování dětí. Tím se z toho ale stává víc právní záležitost a proto vám v rámci konkrétních postupů poradí spíše právník.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 13.06.2017, 12:28
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace