Očkování proti žloutence typu B

Jde o závažnější onemocnění než je žloutenka typu A.

Očkování je součástí hexavakcíny, kterou jsou děti očkovány od 9. týdne věku.

Jak je možno doočkovat neočkované děti?

1. Děti, které dosud nebyly očkovány proti žloutence typu B, očkují se samostatnou vakcínou mezi 12. - 13. rokem věku (vakcína Engerix - B).

Očkuje se ve 3 dávkách, druhá dávka za 1 měsíc po první, třetí dávka za dalších 6 měsíců, opět do svalu.

2. Děti, které nejsou očkovány nejen proti žloutence typu B, ale i A, je možno naočkovat kombinovanou vakcínou ve 3 dávkách s intervaly stejnými jako u vakcíny proti žloutence B. Očkování je možno provést ihned po pravidelném očkování, o případných úhradách pojišťovnou podá informaci ošetřující lékař dítěte (vakcína Twinrix Paediatric – pro děti do 15 let a Twinrix Adult - pro děti od 16 let a dospělé).

Rizikové chování pro nákazu

Vzhledem k tomu, že toto onemocnění se přenáší kontaminovanými injekčními stříkačkami a jehlami, ale také tělními tekutinami, jsou nejvíce ohroženi mladí lidé. Rizikovým chováním je užívání drog, tetování, piercing, nahodilé sexuální kontakty.

Reakce po očkování

Reakce po očkování mohou stejné jako u očkování proti žloutence typu A. Dodržování klidového režimu po očkování platí samozřejmě také.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkování proti žloutence B - diskuze

Poradna

Očkování při kojení

| petra.rajmon | 06.03.2019, 10:41

Dobrý den, včera jsem se byla nechat přeočkovat na klíštovou encefalitidu, jenže ještě částečně kojím, mléko pouze odsávám asi jen dvakrát denně podávám,ale je to max.200 ml. Ptala jsem se paní doktorky, jestli to očkování vadí při kojení,ale vpodstatě mi neřekla jasnou odpověď,jen mi doporučovala,abych se na kojení už vykašlala,že už nemá smysl,když je dítě větší (má 7 měsíců). Na internetu jsem se dočetla, že po očkování není kojení bezpečné. Bohužel já na to očkování už musela,měla jsem už být loni,ale to se odložilo kvůli těhotenství. Já bych přece jenom ráda ještě mateřské mléko podávala,pokud by to bylo možné.Jaký je váš názor?Děkuji.

Dobrý den, 

očkování neživou vakcínou, kam patří i obě u nás dostupné vakcíny proti klíšťové encefalitidě, nepředstavuje v období kojení problém. Je to dokonce běžná praxe s výjimkou období šestinedělí. Po očkování můžete dál pokračovat v podávání mateřského mléka svému dítěti. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 06.03.2019, 11:12
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce