Inzerce
Inzerce
Inzerce

Očkování proti žloutence typu A

 1. Proti jakému onemocnění se očkuje, jak by žloutenka typu A probíhala bez očkování, vč. délky trvání?
 2. Čím se očkuje – jakým typem vakcíny?
 3. Kdy a jak se očkuje – očkovací schéma proti žloutence A, věk dítěte a místo vpichu
 4. Vakcíny na našem trhu
 5. Délka ochranného účinku vakcíny proti žloutence A
 6. Jak děti vakcinaci proti hepatitidě A snášejí a jaké mohou být nežádoucí účinky a jak je léčit?
 7. Jak dlouho po této vakcinaci nesmí být podána jiná vakcína?
 8. Je očkování proti žloutence typu A povinné a vakcína hrazená? Příp. jaký je doplatek?
 9. Je vhodné podstoupit s dítětem toto očkování a proč? Jsou nějaké rizikové skupiny, kde je vhodné očkovat? Jsou naopak onemocnění, kterými když dítě trpí, není vhodné je očkovat?

Proti jakému onemocnění se očkuje, jak by žloutenka typu A probíhala bez očkování, vč. délky trvání?

Virová hepatitida typu A (žloutenka A) je také nazývána nemocí špinavých rukou. Nemoc poškozuje jaterní buňky. Po nespecifických prvních příznacích jako jsou např. zvýšená tělesná teplota, únava, nechutenství následuje zežloutnutí kůže a očí, moč je tmavá, stolice naopak světlá. 

Proti této nemoci neexistuje specifický lék, léčba spočívá v omezení fyzické zátěže a dietě, podávají se hepatoprotektiva a vitamíny. U nejtěžších forem se aplikují kortikoidy.

Akutní nemoc trvá několik týdnů, rekonvalescence může vyžadovat úpravu režimu na měsíce až roky.

Čím se očkuje – jakým typem vakcíny?

Vakcíny proti žloutence typu A obsahují inaktivovaný (neživý) virus hepatitidy A.

Kdy a jak se očkuje – očkovací schéma proti žloutence A, věk dítěte a místo vpichu

Očkovací látka se u dětí i dospělých podává ve dvou dávkách, přičemž druhá dávka se aplikuje ideálně za 6-12 měsíců po první, podává se injekčně do svalu. První dávku lze podat nejdříve v 1 roce věku.

U dětí očkovaných hexavakcínou  (v ní je zahrnuto pouze očkování proti žloutence typu B) je vhodné toto očkování doplnit.

U dětí narozených před rokem 1989 (tj. ty, které ještě nebyly očkovány proti hepatitidě B) je vhodné doplnit očkování proti žloutence typu A společně s očkováním proti žloutence typu B.

Inzerce

Zvláště vhodné je doplnit toto očkování, pokud plánujete cesty do zahraničí.

Vakcína se podává do svalu, nejčastěji v oblasti deltového (ramenního) svalu, u malých dětí do stehna.

Inzerce

Vakcíny na našem trhu

 • Havrix 720 pro děti od 1 do do 15 let
 • Havrix 1440 pro dospívající od 16 let a dospělí
 • Avaxim 160 U pro dospívající od 16 let a dospělí
 • VAQTA Pediatric/Adolescent pro populaci od 1 do 17 let
 • VAQTA Adult pro populaci od 18 let
 • Kombinovaná vakcína Twinrix Pediatric (současně proti žloutence typu A i B) – vzhledem k tomu, že celá dětská populace je dnes již chráněná proti virové hepatitidě B pravidelným očkováním podle očkovacího kalendáře, očkování touto kombinovanou vakcínou proti VHA+B již není u dětí indikováno (výjimkou jsou děti cizinců nebo české děti očkované podle očkovacího kalendáře v jiné zemi, např. ve Velké Británii).

Nejpozdější možný interval pro aplikaci druhé dávky vakcíny proti žloutence A je následující:

 • Havrix 720/1440 – 5 let
 • Avaxim – 3 roky
 • VAQTA – 18 měsíců

Délka ochranného účinku vakcíny proti žloutence A

Ochrana je po aplikaci vakcíny proti virové hepatitidě A dlouhodobá až doživotní. Imunita nastupuje podáním první dávky. V průběhu života lze ověřit stav imunity vyšetřením protilátek. 

Jak děti vakcinaci proti hepatitidě A snášejí a jaké mohou být nežádoucí účinky a jak je léčit?

Reakce po očkování se mohou projevit bolestivostí a zarudnutím v místě vpichu, zvýšenou teplotou, výjimečně se mohou objevit zažívací potíže (nevolnost, zvracení, průjem), únava, bolesti hlavy. Opět v prvních 3 dnech po očkování je třeba dodržet klidový režim (bez fyzické aktivity) a vyvarovat se kontaktu s nemocným jedincem.

Jak dlouho po této vakcinaci nesmí být podána jiná vakcína?

Všechny vakcíny proti virové hepatitidě A jsou neživé, odstup k podání jiné očkovací látky je minimálně 2 týdny. Některé vakcíny je možné podat současně s vakcínou proti virové hepatitidě A, u cestujících do rozvojových oblastí se takto často simultánně podává vakcína proti břišnímu tyfu.

Je očkování proti žloutence typu A povinné a vakcína hrazená? Příp. jaký je doplatek?

Očkování proti virové hepatitidě A není povinné, ani přímo hrazené zdravotní pojišťovnou. Přispívají však na něj dodatečně ze svého preventivního balíčku na základě dokladu o zaplacení vakcíny a vakcinačního poplatku.

Je vhodné podstoupit s dítětem toto očkování a proč? Jsou nějaké rizikové skupiny, kde je vhodné očkovat? Jsou naopak onemocnění, kterými když dítě trpí, není vhodné je očkovat?

Vzhledem k tomu, že virová hepatitida A se vyskytuje v ČR a dalších vyspělých zemích, dokonce i formou epidemií, a přenos viru je možný nejen přímo z jiné osoby ale i přes plochy a předměty, kterých se dotýkají ruce, ochrana je relevantní pro všechny děti od 1 roku věku. Nakažená osoba vylučuje virus už 2 týdny před prvními příznaky, neimunní blízké kontakty infekčního se musí podrobit karanténním opatřením trvajícím až 50 dnů. To znamená, že 50 dní děti nemohou chodit do školy, na kroužky, jezdit na výlety a dovolené. Očkované osoby se však karanténa netýká. 

Kontraindikace tohoto očkování jsou mimořádně vzácné.

Autoři: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS (poslední revize 2018), MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Inzerce
Gaga´s pleny

Pfizer - sponzor Měsíce očkování

Měsíc očkování probíhá díky přispění společnosti Pfizer - výrobce vakcíny Prevenar proti pneumokokovým onemocněním.

 

Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkování proti žloutence typu A - diskuze

Poradna

Dobrý den, mám 13 měsíční dceru. Nyní máme letět k moři, dcera má pouze jednu hexavakcinu a 1x rotaviry, bývá často nemocná další očkování se nestihla, teď imunolog dal dokonce kontraindikaci a nedoporučuje očkování. Mohu s ní letět letadlem? Je tam nějaké velké riziko, když není plně očkovaná? Prý by ji ale moře na časté záněty průdušek pomohlo. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pobyt u moře by určitě na recidivy nemoci dýchacích cest prospěl. Vzhledem ke značné vnímavosti dítěte způsobené neočkováním resp. nedoočkováním bych se vyhnul delšímu těsnému kontaktu s cizími osobami, tedy i hromadné dopravě, např. letadlu. Ideální by to bylo formou vlastní dopravy do apartmánu, kde se člověk pohybuje v okruhu nejbližších osob a není to přelidněný hotel.

Neuvádíte, co bylo příčinou trvalé kontraindikace očkování, zmíněné časté bronchitidy to nejsou. Naopak, náchylný organizmus by se měl chránit, jak to jen jde, alespoň neživými vakcínami.

S pozdravem,

Rastislav Maďar

 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 04.07.2024, 07:59
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×