Očkování proti klíšťové encefalitidě

Je to očkování proti původci klíšťové encefalitidy, což je virus, proto na něj neúčinkují žádná antibiotika.

Česká republika patří mezi země, kde se toto onemocnění vyskytuje skutečně často – ročně se objeví 400 – 750 nemocných lidí a každým rokem se jejich počty zvyšují.

I když u dětí převládá lehká forma onemocnění, občas se setkáme s velmi závažnými stavy. Velmi těžké formy onemocnění, často provázené obrnami se vyskytují u dospělých, převážně pak seniorů. I když se obrny upraví, nemocní si stěžují na poruchy soustředění, zhoršení paměti, opakující se kruté bolesti hlavy, změny v chování a podobně.

Jak se očkuje proti klíšťové encefalitidě?

Injekčně do svalu (u dětí do 18 měsíců do stehenního svalu, u starších dětí do ramenního svalu) ve třech dávkách v základním schématu.

  • 1. dávka
  • po 1 - 3 měsících druhá
  • za 9 - 12 měsíců třetí dávka

1. přeočkování jednou dávkou za 3 roky, pak za 3 - 5 let opět jednou dávkou.

V letních měsících, tj. v době nejvyššího výskytu klíšťat je možné očkovat podle zrychleného schématu. Očkovat lze celoročně.
POZOR! Ochrana začíná 14 dní po podání druhé dávky, proto nejvhodnější dobou pro toto očkování jsou zimní měsíce (na jaře jsou již protilátky vytvořeny).

Vakcíny na našem trhu

FSME – Immun pro dospělé a pro děti, Encepur pro dospělé a pro děti – bližší informace podá samozřejmě ošetřující lékař.

Reakce po očkování proti klíšťatům

Reakce po očkování proti klíšťové encefalitidě jsou minimální, může se vyskytnout bolest a zarudnutí v místě vpichu, v prvních 3 dnech po očkování se může objevit zvýšená teplota, únava – většinou se tyto reakce projeví po první dávce, potom již reakce nebývají. Proto by každý jedinec po každém očkování měl být v klidu, bez fyzické aktivity a měl by se vyvarovat kontaktu s nemocným.

Vaše dotazy:
Kdy očkovat proti klíšťové encefalitidě? Může se i v době klíšťat?

Proti klíšťové encefalitidě se očkuje v průběhu celého roku, není důvod obávat se začít očkování v sezóně klíšťata. Už první dávka poskytuje solidnější imunitu než se dlouho předpokládalo a tak ještě před aplikací druhé protektivní vakcíny (za cca 14 dnů až 3 měsíce po první) je pravděpodobné, že případná infekce proběhne mírněji a bez trvalých následků. Přisátí klíštěte mezi první a druhou dávkou tedy nepředstavuje riziko horšího průběhu infekce, ale naopak. Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Očkování proti klíšťové encefalitidě - diskuze

Poradna

Dobrý večer, uvažuji nad očkováním proti klíšťové encefalitidě u syna (20 měsíců). Po každém očkování míval syn horečky cca 38-38,5, následující den odezněly. Máme za sebou všechna povinná očkování, Prevenar 13 a Rotateq. Chtěla jsem se zeptat, zda to není příliš brzo v tomto věku, zda tam nehrozí ve větší míře nežádoucí reakce zejména neurologicko-psychiatrického rázu. Na některých stránkách jsem se dočetla, že je spíše doporučováno až od 3 let věku, i když se uvádí, že vakcíny FSME Immun či Encepur jsou pro děti od 1 roku. Ještě doplňuji, že žijeme na venkově, chodíme do lesa a máme venkovního psa a kočku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud máte anamnézu horečnatých reakcí po vakcinaci, počkal bych s očkováním proti klíšťové encefalitidě po druhých narozeninách. Statisticky je mezi prvníma druhým rokem vyšší výskyt tzv. febrilních stavů. Jinak je očkování možné realizovat od 12 měsíců věku. S pozdravem Rastislav Maďar

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 30.01.2018, 06:36
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce