Očkování proti klíšťové encefalitidě

Je to očkování proti původci klíšťové encefalitidy, což je virus, proto na něj neúčinkují žádná antibiotika.

Česká republika patří mezi země, kde se toto onemocnění vyskytuje skutečně často – ročně se objeví 400 – 750 nemocných lidí a každým rokem se jejich počty zvyšují.

I když u dětí převládá lehká forma onemocnění, občas se setkáme s velmi závažnými stavy. Velmi těžké formy onemocnění, často provázené obrnami se vyskytují u dospělých, převážně pak seniorů. I když se obrny upraví, nemocní si stěžují na poruchy soustředění, zhoršení paměti, opakující se kruté bolesti hlavy, změny v chování a podobně.

Jak se očkuje proti klíšťové encefalitidě?

Injekčně do svalu (u dětí do 18 měsíců do stehenního svalu, u starších dětí do ramenního svalu) ve třech dávkách v základním schématu.

  • 1. dávka
  • po 1 - 3 měsících druhá
  • za 9 - 12 měsíců třetí dávka

1. přeočkování jednou dávkou za 3 roky, pak za 3 - 5 let opět jednou dávkou.

V letních měsících, tj. v době nejvyššího výskytu klíšťat je možné očkovat podle zrychleného schématu. Očkovat lze celoročně.
POZOR! Ochrana začíná 14 dní po podání druhé dávky, proto nejvhodnější dobou pro toto očkování jsou zimní měsíce (na jaře jsou již protilátky vytvořeny).

Vakcíny na našem trhu

FSME – Immun pro dospělé a pro děti, Encepur pro dospělé a pro děti – bližší informace podá samozřejmě ošetřující lékař.

Reakce po očkování proti klíšťatům

Reakce po očkování proti klíšťové encefalitidě jsou minimální, může se vyskytnout bolest a zarudnutí v místě vpichu, v prvních 3 dnech po očkování se může objevit zvýšená teplota, únava – většinou se tyto reakce projeví po první dávce, potom již reakce nebývají. Proto by každý jedinec po každém očkování měl být v klidu, bez fyzické aktivity a měl by se vyvarovat kontaktu s nemocným.

Vaše dotazy:
Kdy očkovat proti klíšťové encefalitidě? Může se i v době klíšťat?

Proti klíšťové encefalitidě se očkuje v průběhu celého roku, není důvod obávat se začít očkování v sezóně klíšťata. Už první dávka poskytuje solidnější imunitu než se dlouho předpokládalo a tak ještě před aplikací druhé protektivní vakcíny (za cca 14 dnů až 3 měsíce po první) je pravděpodobné, že případná infekce proběhne mírněji a bez trvalých následků. Přisátí klíštěte mezi první a druhou dávkou tedy nepředstavuje riziko horšího průběhu infekce, ale naopak. Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Očkování proti klíšťové encefalitidě - diskuze

Poradna

Dobrý den,
chtěla bych nechat očkovat syna proti meningitidě. Synovi je 7,5 měsíce. Chtěla bych ho očkovat vakcínou na typ B Bexsero (dle jeho věku 2+1 dávka) a v 1. roce ho očkovat vakcínou NIMERIX. Platí zde opět dávkování 2+1?
Bude mít tímto očkování na meningitidu doživotní nebo je třeba kolem puberty a v dospělosti přeočkovat znovu?
Děkuji
Jana

Dobrý den, vakcínou Nimenrix je možné očkovat děti ve věku 6-12 týdnů ve schématu 2 (s odstupem 2 měsíců) + 1 dávka ve 12 měsících věku. Pokud je dítě starší, od 1 roku věku se aplikuje už jen jedna dávka vakcíny, kterou je vhodné přeočkovat za cca 5 let znovu jen jednou dávkou. S pozdravem Rastislav Maďar 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 14.11.2017, 07:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce