Očkování proti klíšťové encefalitidě

Je to očkování proti původci klíšťové encefalitidy, což je virus, proto na něj neúčinkují žádná antibiotika.

Česká republika patří mezi země, kde se toto onemocnění vyskytuje skutečně často – ročně se objeví 400 – 750 nemocných lidí a každým rokem se jejich počty zvyšují.

I když u dětí převládá lehká forma onemocnění, občas se setkáme s velmi závažnými stavy. Velmi těžké formy onemocnění, často provázené obrnami se vyskytují u dospělých, převážně pak seniorů. I když se obrny upraví, nemocní si stěžují na poruchy soustředění, zhoršení paměti, opakující se kruté bolesti hlavy, změny v chování a podobně.

Jak se očkuje proti klíšťové encefalitidě?

Injekčně do svalu (u dětí do 18 měsíců do stehenního svalu, u starších dětí do ramenního svalu) ve třech dávkách v základním schématu.

  • 1. dávka
  • po 1 - 3 měsících druhá
  • za 9 - 12 měsíců třetí dávka

1. přeočkování jednou dávkou za 3 roky, pak za 3 - 5 let opět jednou dávkou.

V letních měsících, tj. v době nejvyššího výskytu klíšťat je možné očkovat podle zrychleného schématu. Očkovat lze celoročně.
POZOR! Ochrana začíná 14 dní po podání druhé dávky, proto nejvhodnější dobou pro toto očkování jsou zimní měsíce (na jaře jsou již protilátky vytvořeny).

Vakcíny na našem trhu

FSME – Immun pro dospělé a pro děti, Encepur pro dospělé a pro děti – bližší informace podá samozřejmě ošetřující lékař.

Reakce po očkování proti klíšťatům

Reakce po očkování proti klíšťové encefalitidě jsou minimální, může se vyskytnout bolest a zarudnutí v místě vpichu, v prvních 3 dnech po očkování se může objevit zvýšená teplota, únava – většinou se tyto reakce projeví po první dávce, potom již reakce nebývají. Proto by každý jedinec po každém očkování měl být v klidu, bez fyzické aktivity a měl by se vyvarovat kontaktu s nemocným.

Očkování proti klíšťové encefalitidě, které není hrazeno ze zdravotního pojištění, provádí centra Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Vaše dotazy:
Kdy očkovat proti klíšťové encefalitidě? Může se i v době klíšťat?

Proti klíšťové encefalitidě se očkuje v průběhu celého roku, není důvod obávat se začít očkování v sezóně klíšťata. Už první dávka poskytuje solidnější imunitu než se dlouho předpokládalo a tak ještě před aplikací druhé protektivní vakcíny (za cca 14 dnů až 3 měsíce po první) je pravděpodobné, že případná infekce proběhne mírněji a bez trvalých následků. Přisátí klíštěte mezi první a druhou dávkou tedy nepředstavuje riziko horšího průběhu infekce, ale naopak. Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Očkování proti klíšťové encefalitidě - diskuze

Poradna

Dobrý den, měli bychom dotaz. Dnes jsme byli s naší holčičkou na prvním očkování. Doktor to nechal teď na leden kvůli svátkům, takže to bylo naše první očkování. Holčičce jsou 3. měsíce, doktor nám jen sdělil , že dostane první základní očkování, to bylo vše. Ale dcera doma měla záchvaty breku, skoro se až dávila, byla nevrlá a celkové se zdálo, že jí to dost trápí apod. Samozřejmě jsme se změnou chování počítali, ale zdálo se nám, že se až moc trápí. Nakoukli jsme do očkovacího průkazu a zjistili jsme, že místo klasické jedné povinné dávky Hexavakcíny do nožičky, dostala ještě druhou do druhé nožičky Synflorix. Chci se zeptat, co je povinné, a co je nepovinné? A jestli na to měl doktor vůbec právo. Jelikož jsme nebyli vůbec s ničím seznámeni. Po diskuzi s ostatními maminkami nám bylo řečeno, že tak malé děťátko by poprvé mělo dostat jen jednu vakcínu, a to povinnou Hexavakcínu do jedné nožičky. Druhá Synnforix je prý vakcína nepovinná, a na očkování této vakcíny je potřeba písemný souhlas obou rodičů. Chci se tedy zeptat, co je na tom pravdy, jestli opravdu je Synflorix nepovinná vakcína a je povinností lékaře o tom informovat rodiče a zeptat se, jestli s tím souhlasíme. Protože jestli náš lékař nám tuto informaci zatajil, protože jsme ani jeden z rodičů nic nepodepisovali, ani jsme se ústně nedomlouvali, jestli nějakou nepovinnou vakcínu chceme. Bylo nám řečeno, že dostane základní jedno očkování. A zároveň bych se rád zeptal, jestli jí to nijak neublíží, když dostala obě vakcíny v jeden den naráz, každou do jedné nožičky. Předem moc děkuji za objasnění situace.

Dobrý den,

obě vakcíny patří do kategorie tzv. pravidelného očkování, u kterého je snaha státu o co nejvyšší proočkovanost. I proto jej plně hradí zdravotní pojišťovny a pro dítě je tím pádem zdarma. Skutečně jsou obě považovány za základ. Pan doktor se snažil udělat a taky udělal pro Vaše dítě to nejlepší. Druhou věcí je to, že v našich centrech dbáme na to, aby byl pacient resp. rodiče dítěte o všem podrobně informovaný a všemu rozuměl.

Prosím berte v úvahu, že lékař mohl být časově přetížený, případně se mohl spolehnout, že bude tuto věc s rodiči komunikovat podrobněji sestřička. V této době jsou ordinace praktických lékařů pro děti a dorost přetížené nemocnými dětmi a tak v rámci hodin vymezených na prevenci už může být značná únava. To samozřejmě věc neomlouvá, vakcína Synflorix je nepovinná a měli jste být srozumitelně poučeni. Věřím však, že se to pokusíte řešit smířlivou formou a budete nadále v očkování oběma vakcínami pokračovat. Úplně stejné vakcíny a najednou při jedné návštěvě pediatra dostalo i moje teď už 6 leté dítě. Věděl jsem o tom všechny možné detaily a rozhodl jsem se jít touto cestou. Dítě může být po očkování mrzuté, místo vpichu ho může bolest, o to smysluplnější je ale redukce očkovacích dnů na minimum formou současné aplikace dvou doporučených vakcín. Hlavní je, že nejde o nic většího. Obě vakcíny chrání před zákeřnými nemocemi, které mohou způsobit trvalé následky nebo dokonce i úmrtí dítěte.

S pozdravem

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 10.01.2017, 11:45
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce