Inzerce
Inzerce
Inzerce

Plané neštovice

 1. Jsou plané neštovice hodně přenosné?
 2. Za jak dlouho po styku s nemocným se u dítěte nákaza planými neštovicemi projeví?
 3. Plané neštovice příznaky
 4. Jak dlouho je dítě, které onemocnělo neštovicemi, infekční?
 5. Jak dlouho by dítě mělo zůstat v domácím režimu?
 6. Ošetřování neštovic

1. Jsou plané neštovice hodně přenosné?

Plané neštovice je vysoce nakažlivé virové onemocnění, postihující převážně děti, ale může onemocnět i dospělý člověk, pokud onemocnění neproběhlo v dětském věku.

Zdrojem nákazy je nemocný jedinec, nákaza se šíří vzduchem v uzavřených prostorách či téže budově, také přímým kontaktem s nemocným, vstupní branou jsou dýchací cesty. Proto také v kolektivech onemocní většina dětí, které dosud neštovice neměly.

Onemocnění se objevuje po celý rok, v dětských kolektivech v epidemiích, nejčastěji v zimním a jarním období.

Inzerce

2. Za jak dlouho po styku s nemocným se u dítěte nákaza planými neštovicemi projeví? Plané neštovice inkubační doba

Inkubační doba je v průměru 16-21 dnů, výjimečně může být kratší, u kojenců naopak až 28 dnů.

3. Plané neštovice příznaky

Asi 2-3 dny před objevením vyrážky se zvýší teplota, někdy až 39-40 st., která s postupujícím výsevem klesá, ale zvýšená teplota může přetrvávat po celou dobu výsevu, což trvá většinou týden.

Typické je, že první zarudlé skvrny se objevují ve vlasaté části hlavy a pak se šíří na trup, břicho a končetiny, přičemž na prvních skvrnách se objeví puchýřek, který se zkalí, postupně zasychá a mění ve stroupek. V průběhu dalšího týdne se stroupky postupně odlučují, po odloupnutí zůstává kůže většinou bez jizviček, ale je velmi citlivá na UV záření. Takže na kůži dítěte je možno pozorovat různá stadia výsevu.

4. Jak dlouho je dítě, které onemocnělo neštovicemi, infekční?

Jedinec postižený neštovicemi je infekční pro své okolí již objevením se teplot a po celou dobu výsevu až do vyloupání krustiček.

5. Jak dlouho by dítě mělo zůstat v domácím režimu?

Od začátku onemocnění do vyloupání krust, což je zpravidla 14 dnů. Ale záleží samozřejmě na intenzitě výsevu, protože některé dítě může mít jen několik ložisek, jiné dítě může mít jedno ložisko vedle druhého.

U dětí trpících jiným onemocněním nebo poruchou imunity může být průběh onemocnění komplikovanější a proto i domácí režim může být delší.

Inzerce

Probíhá-li onemocnění v době zvýšeného výskytu onemocnění dýchacích cest (zimní a jarní měsíce), je vhodné v zájmu dítěte nespěchat s návratem do kolektivu, protože i při lehkém průběhu je dítě oslabené a může onemocnět jakoukoli jinou virózou.

6. Ošetřování neštovic

Plané neštovice je infekční onemocnění, charakterizované tvorbou zarudlých skvrn, v jejichž středu se tvoří puchýřek. Velikost skvrn a puchýřků bývá různá – od velikosti špendlíkové hlavičky až po velikost cca 0,5 cm, rovněž hustota výsevu je různá. Puchýřky postupně tak, jak se objevují, zasychají a mění se ve stroupky, které se v dalším průběhu odlučují.

Protože postižená kůže svědí, dítě si může škrabáním do ložisek snadno zanést infekci.

Inzerce

Ke zklidnění kůže se používají různé tekuté pudry, které však vytvářejí na ložiscích po zaschnutí krusty a jestliže se dítě zpotí, tak pudr špatně zasychá a paradoxně může kůži dráždit – a navíc, děti se v průběhu onemocnění nemohou koupat, takže odpadající zaschlé zbytky tekutého pudru zhoršují hygienu okolního prostředí.

a.Co tedy dělat při neštovicích u dětí?

 • dítě se koupat nesmí proto, aby se nestrhly tvořící se puchýřky (riziko infekce kůže). Výjimečně při extrémním velkém výsevu je možno dítě krátce osprchovat a jemně přikládáním ručníku kůži osušit
 • k ošetřování ložisek lze použít emulzi TANO HERMAL, což je mléčně zbarvený přípravek, velmi dobře kůži zklidňuje a vysušuje. Natírejte jednotlivá ložiska několikrát denně bez obav, že se vytvoří podobná krusta jako při použití tekutého pudru. Navíc lze tento přípravek použít na lehké opruzeniny či jinak podrážděnou kůži
 • ke zklidnění dítěte zejména na noc lze použít Dithiaden tbl dle ordinace lékaře
 • jakmile se vytvoří stroupky, což je zpravidla do týdne po výsevu, začnou se postupně odlučovat, kůže je v místě ložisek zarůžovělá
 • jakmile všechna ložiska zaschnou a začnou se odlučovat stroupky, můžete dítě vykoupat (cca 10.den), a umýt hlavičku. Některé další stroupky se ještě ve vodě odloučí. Opět dítě jemně osušte a kůži, která je vždy suchá, promažte pleťovým mlékem, na které je dítě zvyklé.

b. Důležitá upozornění u neštovic!

 • plané neštovice mohou být komplikovány výsevem ložisek v okolí i uvnitř genitálu, což je zejména u děvčátek velmi nepříjemné. V takové situaci připravte sedací koupel z heřmánku nebo velmi světlého roztoku hypermanganu a vždy velmi jemně dítě osušte a často přebalujte nebo ponechte dítě bez plen (jde-li o kojence). U většího dítěte postupujte stejně, na oblečení použijte volné prádlo (př. dlouhé volné triko)
 • u planých neštovic mohou být první dny výsevu, zpravidla 3-4 dny, teploty kolem 38 stupňů, jakmile výsev skončí, teploty odezní. Lze podat samozřejmě přípravek na snížení teplot. Jakmile však přetrvávají, jsou vysoké, dítě je zchvácené, zvrací nebo si stěžuje na bolesti hlavy, ihned vyhledejte lékaře!
 • Jestliže jsou ložiska velká a puchýřky jsou žlutě zkalené, vyhledejte lékaře!

Popsané komplikace jsou sice méně časté, ale o to závažnější může být jejich průběh! Onemocnění se často podceňuje a je považováno za banalitu, dbejte proto, aby zejména větší děti zůstaly v prvních dnech na lůžku!

Inzerce

Očkování proti planým neštovicím

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Plané neštovice - diskuze

 • Žádný strach
  U nás byly neštovice vcelku bezproblémové. Hlavně hodně mazat, aby je dítě neškrábalo.
  http://www.nestovice.u13.cz/
  Brusinca   | 05.07.2013 09:53:35
  Reagovat | URL příspěvku
 • chceme se nakazit
  Chteli bychom, aby si nase 3leta dcera nestovice prodelala, proto bych chtel touto cestou poprosit, zda v pripade, ze budete nekdo vedet o nekom kdo je ma, aby jste mne kontaktovali.Dekuji
  ricsingers@gmail.com
  theodor   | 18.11.2012 23:02:45
  Reagovat | URL příspěvku
 • Rychlé hojení neštovic
  Nám rychle zabralo potírání si neštoviček Koncentrátem s aloe vera. Pupínky se rychle vylouply a byly bez jizev. Může se používat i do řezných ran. Jestli chcete bližší info, napište do ID.
  oolga   | 01.04.2012 20:23:42
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nemoc

| Veronika1305 | 10.02.2024, 09:01

Dobrý den paní doktorko,
ráda bych se zeptala na dceru 18 měsíců. Druhý týden měla zelenou rýmu, jelikož onemocněl i starší syn, navštívili jsme pediatra. Napsal dětem Pamycon, syn se uzdravil (jelikož rýmě předcházeli víkendové horečky které ustaly), tak paní doktorka zhodnotila situaci, že se může jednat o chřipku typu A. Dcera měla jen jeden den horečku, druhý den byla jako zdravá. Následující den tedy včera, začala být zase ukňouraná a všimli jsme si, že jí opuchl a zarudl prsteníček. Teplotu má mírnou 37. Prst není horký jen lehce oteklý a zarudlý celý prst. A nechce jíst, tekutiny přijímá v pořádku, jen nechce jíst. Napadlo mě jestli se nemůže jednat o nějaký postcovid (ten jsme prodělali na Vánoce) nebo jestli to nemůže souviset s chřipkou. Respektive jestli máme vydržet do pondělí k pediatričce nebo navštívit pohotovost. Mockrát děkuji za odpověď.
S pozdravem,
Veronika

Dobrý den,

může se jednat o komplikaci chřipky, v pondělí navštivte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 10.02.2024, 10:14
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×