Inzerce
Inzerce
Inzerce

Nemoc rukou-nohou-úst

(anglicky Hand, foot and mouth disease - HFMD)

  1. Proč se jmenuje Nemoc ruka noha ústa?
  2. Co nemoc rukou, nohou a úst způsobuje a jak se přenáší?
  3. Jak nemoc probíhá a jak dlouho trvá?
  4. Léčba nemoci rukou-nohou-úst.
  5. Rekonvalescence, kdy je možné dát dítě po nemoci do kolektivu?
  6. Může se onemocnění ruka-noha-ústa opakovat?


1. Proč se jmenuje Nemoc ruka noha ústa?

Nemoc rukou nohou úst je virové onemocnění dutiny ústní spojené s vyrážkou na rukou, nohou a kolem úst.

2. Co nemoc rukou, nohou a úst způsobuje a jak se přenáší?

Nemoc rukou-nohou-úst je způsobena několika různými viry ze skupiny Coxackie virů a enterovirů, nejčastěji Coxackie virem skupiny A (typ 16, ale také 4, 5, 9, 10) a Enterovirem 71. Postihuje nejčastěji děti a mladistvé. Mívá sezónní charakter – nejčastěji se onemocní v létě a na začátku podzimu.
Zdrojem virů je nemocný člověk anebo člověk v inkubační době, tedy před vypuknutím onemocnění.

Je nemocný infekční i po propuknutí onemocnění ve stádiu puchýřků, jako tomu bývá u neštovic?
Ano, nemocný je v té době ještě infekční.

Přenáší se jak přímo, kapénkovou cestou, tak kontaktem, nebo přes kontaminované předměty (viry jsou poměrně odolné). Inkubační doba je 1-15 dní, průměrně 3-8 dní.

3. Jak nemoc probíhá a jak dlouho trvá?

Nemoc začíná vysokou horečkou, může být spojena s bolestí kloubů a svalů, nechutenstvím, zvracením, někdy i průjmy. Pokračuje bolestí v krku a výsevem vyrážky.

a)  Afty v ústech

Na sliznici rtů, tváří, tvrdého patra i jazyka se objeví bělavé puchýřky rychle se měnící v defekty se zarudlým okolím – afty.

Inzerce

b)   Puchýřky na nohou i rukou

Současně vznikají stejné puchýřky na ploskách nohou, na dlaních a někdy i v oblasti holení. U ekzematiků mohou postihovat i zadní stranu paží a v okolí lokte nebo se vyskytují dokonce na stehnech. Jejich obsah je čirý.
Nemoc trvá 7-10 dnů, puchýřky se spontánně vyhojí.

4. Léčba nemoci rukou-nohou-úst

  • Pokud máte dojem, že dítě onemocnělo nemocí rukou-nohou-úst, měřte dítěti teplotu a pokud má dítě horečku (teplota přesáhne 38 stupňů na kůži nebo 38,5 stupňů v zadečku), podejte lék proti teplotě (Paralen nebo Ibuprofen).
  • Dobře dítě zavodňujte. Tekutiny nabízejte spíše chladnější (anebo i ledové) a neutrální chuti (kyselé může dráždit).
  • Pokud je dutina ústní plná aft, můžete potírat lokálně nedráždivými antiseptiky (Mundisal gel, Neocide gel, Aloclair gel, Folsalvin spray). Pomáhá také velmi malý kousek chladného čerstvého másla na jazyk.
  • Nenuťte dítě do jídla. Pokud má hlad, podávejte spíše zahuštěné zeleninové polévky, vývary – vše jen vlažné, pudinky, tvarohové krémy.
  • Puchýřky kolem úst, na dlaních a ploskách nohou urdžujte v suchu, případně je můžete vysušovat lokálním podáváním mastí obsahujících zinek (Zinková pasta, Sudocrem – jsou volně prodejné v lékárnách, emulzi TANO HERMAL).
  • Je třeba dbát na zvýšenou osobní hygienu, mýt a dezinfikovat si ruce, individualizovat osobní pomůcky (ručníky apod.).
  • Teplota bude trvat 1-3 dny. Pokud by trvala déle anebo by dítě dostatečně nepilo či bylo schvácené, určitě navštivte lékaře. Při trvajících teplotách vezměte s sebou k vyšetření i moč dítěte.

5. Rekonvalescence, kdy je možné dát dítě po nemoci do kolektivu?

Rekonvalescence po proběhlém infektu je nejméně 10 dní. Po tuto dobu nedávejte dítě do kolektivu, nenavštěvujte s dítětem nákupní centra ani dětské koutky, nevoďte k dítěti návštěvy. Doma by měli zůstat i sourozenci. Nemoc je nakažlivá už před vypuknutím prvních příznaků.
Období rekonvalescence je důležité nejen proto, aby se vaše dítě brzy a bez komplikací zotavilo z probíhající nemoci, ale také proto, aby jeho „zaneprázdněná imunita“ při kontaktu s dalšími viry a bakteriemi dětských kolektivů nemusela znovu bojovat s další nemocí.

6. Může se onemocnění ruka-noha-ústa opakovat?

Toto onemocnění se může opakovat, neboť existuje více typů virů, které ji způsobují.

Autor: MUDr. Blanka Flugerová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Blanka Flugerová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Nemoc rukou-nohou-úst - diskuze

  • Nemoc rukou-nohou-úst jsme si přivezli z dovolené :-)
    Barvitě jsem to popsala v blogu. Nejvíce mě udivilo, že u každého probíhalo onemocnění úplně jinak. Nejhůře dopadl syn, horečka ještě na dovolené, afty v puse a pak puchýřky - v podstatě obdoba aftů na kůži na rukách, nohách, ale po celé délce zádové strany. Do letadla jsem jej umístila s dlouhým rukávem, aby nás tam vůbec pustili, naštěstí Ebola ještě nebyla tak profláklá. Dcera měla horečku až po návratu z dovolené, následně v krku jako při ošklivé angíně, streptest negativní, takže evidentně opět enteroviry. O mě se něco pokoušelo střevně na dovolené, ale s preventivně nasazeným jílem jsem nemusela ani nijak omezovat stravu.
    A kde jsme to chytli? Zřejmě z bazénu.
    Calamity J.   | 12.11.2014 19:52:10
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Modřinka na krku - 3 měsíce

| Erpede | 19.09.2023, 12:16

Dobrý den, paní doktorko, dnes ráno jsem objevila u dcerky (3 měsíce) na krčku modřinku. Nejsem si vědoma, že by se tam nějak bouchla nebo něco takového. Má rýmu, takže jen odsáváme, jinak je čilá, aktivní... Předem děkuji.

Dobrý den. Omlouvám se, podle fotky nelze spolehlivě posoudit, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 21.09.2023, 09:02
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Inzerce
×