Pátá nemoc u dětí (megalerythema infectiosum)

 1. Proč ten zvláštní název?
 2. Co pátou nemoc způsobuje? Koho postihuje a jak?
 3. Inkubační doba páté nemoci a průnik viru do organismu
 4. Jak se pátá nemoc projevuje? Pátá nemoc příznaky
 5. Které nemoci jsou podobné páté nemoci a jak je rozeznat?
 6. Lze pátou nemoc potvrdit laboratorně?
 7. Jak pátou nemoc léčíme a lze se chránit předem?
 8. Musím navštívit lékaře?
 9. Musí pátou nemoc prodělat každý?

1. Proč ten zvláštní název?

Dříve byla nejčastější dětská exantémová onemocnění pojmenována jako první až šestá dětská nemoc, a to v tomto pořadí (v závorkách jsou původci onemocnění):

1) spalničky (virus spalniček),
2) spála (pyogenní streptokok),
3) zarděnky (virus zarděnek),
4) pseudospála (coxackie a echoviry),
5) pátá nemoc (parvovirus B 19),
6) šestá nemoc (herpes virus 6 a 7).

Toto označení se dodnes zachovalo jen u páté a šesté dětské nemoci.

Inzerce

2. Co pátou nemoc způsobuje? Koho postihuje pátá nemoc a jak?

Původcem infekce je Parvovirus B 19. Virus se přenáší vzdušnou cestou od nemocné nebo nakažené osoby. Nejčastěji postihuje děti předškolního a raného školního věku, není však vyloučeno ani onemocnění dospělých. Nejvíce infekční je dítě asi týden před vypuknutím prvních příznaků.

Dalším způsobem je přenos z matky na plod placentou.

Inzerce

Pátá nemoc se šíří v kolektivech v malých epidemiích zejména na jaře.

3. Inkubační doba páté nemoci a průnik viru do organismu

Inkubační doba je 1-2 týdny.

Inzerce

V této době se virus pomnoží v dýchacích cestách a dostává se dále do kostní dřeně, kde působí útlum její činnosti. U zdravých dětí není tento útlum výrazný, ale u dětí s poruchami krvetvorby může dojít v této fázi k vážným komplikacím.

Pak se virus dále šíří do kloubů a kůže. V kloubech způsobí drobný zánět, který se projevuje symetrickými bolestmi především periferních kloubů. Tyto potíže jsou častější u dospělých a odeznívají do jednoho měsíce.

Inzerce

4. Jak se pátá nemoc projevuje? Pátá nemoc příznaky

Pátá nemoc začíná zpravidla bez většího varování náhle vyrážkou, která se objeví nejprve na tvářích a kolem nosu. Na kořeni nosu vyrážka splývá, okolo úst naopak chybí, takže v obličeji vytváří dojem červeného motýla. Záhy se objeví velké nepravidelné splývající červenofialové skvrny nejvíce na zevních stranách končetin a na hýždích. Na trupu je vyrážky méně, na dlaních a ploskách nebývá vůbec. Vyrážka trvá 6-10 dnů, u někoho i déle. Mizí postupně „od centra“, takže po několika dnech hlavně na končetinách připomíná živěji červenou síť. I po úplném vymizení se někdy „připomene“ po podráždění kůže – mechanickém, po koupeli či po oslnění.

U starších dětí či dospělých se připojují chřipkové příznaky, škrábání v krku, lehká rýma, bolesti svalů a kloubů.

Pátá nemoc nebývá spojena s teplotou, nejvýše u velmi citlivých jedinců je teplota jen zvýšená.

Velmi nebezpečné bývá onemocnění těhotných. Virus se přenáší placentou na plod, u kterého způsobí útlum krvetvorby. To má za následek těžké poškození až odumření plodu.

Pátá nemoc může proběhnout i bez vyrážky, připomíná jen lehké virové onemocnění s obrazem kataru horních cest dýchacích, únavou a bolestmi kloubů.

Pátá nemoc se neopakuje, zanechává trvalou imunitu.

5. Které nemoci jsou podobné páté nemoci a jak je rozeznat?

Spalničky a zarděnky pravděpodobně naše děti nedostanou, neboť se proti těmto nemocem v ČR povinně očkuje.

Spála se projevuje na prvním místě vysokou horečkou a bolestmi v krku, angínou. Vyrážka začíná v podbřišku a ve slabinách a šíří se směrem nahoru, na končetinách nebývá. Je drobná, splývající, kůže je „jako spálená“. Mírně svědí a olupuje se.

Ekzantemy při virózách jsou různé, většinou drobné, někdy přechodné, převážně na trupu, u některých viróz též typicky na ploskách nohou a dlaních. Bývají alespoň v úvodu spojené s teplotou či horečkou.

Šestá nemoc postihuje většinou kojence a mladší batolata a je typická vysokými teplotami několik dní nejprve bez vyrážky. Teprve při poklesu teploty dojde k výsevu vyrážky, skvrnité, splývající, nesvědící, především na trupu a horních částech končetin („červené bodýčko“). Po výsevu vyrážky již teploty nebývají.

6. Lze pátou nemoc potvrdit laboratorně?

Onemocnění parvovirem lze potvrdit přítomností zvýšeného množství protilátek proti tomuto viru v krvi. Běžně se však toto vyšetření neprovádí. Protilátky se totiž objeví až v době plně rozvinutého obrazu nemoci, většinou je k diagnóze nepotřebujeme. Výjimkou jsou netypické obrazy nemoci anebo onemocnění dítěte s poruchou krvetvorby, kdy je třeba rychle se rozhodnout o dalším postupu.

7. Jak pátou nemoc léčíme a lze se chránit předem?

Léčba páté nemoci spočívá pouze ve zmírnění příznaků nemoci. Základem léčby je klidový režim. Vyrážku nelze ničím ovlivnit, odezní sama. Nedoporučuje se koupání ani sprchování v příliš horké vodě. Důležitá je i rekonvalescence, neboť v tomto období, i když už se dítě cítí dobře a vyrážka odeznívá, je jeho imunita velmi oslabena a snadno může podlehnout další nemoci. Proto s nemocným dítětem v žádném případě nechoďte do kolektivu a zabraňte kontaktu s těhotnými ženami.

Očkování proti páté nemoci se neprovádí.

8. Musím navštívit lékaře?

Pokud pátá nemoc probíhá bez větších potíží, není nutná návštěva lékaře. Avšak lékař by měl vždy vědět, že Vaše dítě tuto nemoc prodělalo. Tato informace je pro lékaře cenná při vyšetřování dalších exantémových onemocnění, která mohou Vaše dítě postihnout. Pátá nemoc se neopakuje, proto po jejím prodělání již o ní nemusíme více uvažovat.

Tato nemoc také podléhá ze zákona povinnému hlášení hygienickým stanicím.

9. Musí pátou nemoc prodělat každý?

Vzhledem k tomu, že virus se vyskytuje v naší populaci často a šíří se vzdušnou cestou, téměř všichni se s tímto virem setkáme. Ne každý z nás však projde obrazem páté nemoci, u někoho dojde jen k lehkému chřipkovému onemocnění a ti nejzdatnější si bez větších příznaků pouze vytvoří protilátky.

Autor: MUDr. Blanka Flugerová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Blanka Flugerová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Pátá nemoc u dětí - diskuze

 • Imunita
  Holky, my s pátou nemocí bojovali loni, dokonce jsme podle doktorky měla nějakou horší formu. Hodně nám pomohlo začít hned posilovat imunitu, okamžitě jsem nasadila kozí kolostrum a moc nám to zabralo. Nehledě na to, že malá od té doby neměla ani rýmičku.
  Lauris6   | 31.10.2019 09:30:15
  Reagovat | URL příspěvku
 • Pepíček je prodělal na konci prázdnin...můžu říci, že byl fakt hotovej...jen spal a spal a nechtěl jíst ani pít....Když se z toho vykřesal, tak ho postihla borelioza     takže pořád něco
  kamila   | 11.09.2012 07:44:16
  Reagovat | URL příspěvku
 • pátou nemoc jsem měla, když mi bylo deset. Vím, že jednoho dne jsem šla do školy a od rána jsem byla zvláštně červená v obličeji. Pak mi ve škole začalo být nějak divně, dostavila se horečka a vše jsem vnímala jako v mlze. Třídní učitelka hned věděla, o co běží a volala mámě, ať si pro mě okamžitě přijede.
  danicka84   | 10.09.2012 21:29:44
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Školka

| LucyLucinka | 07.02.2020, 20:51

Dobrý den,mám problém s mým 4 letym synem a školkou... Který bohužel již nevím,jak řešit.
Už rok chodí do školky,ale loni jsme bohužel chytli snad každou nemoc,takže docházka byla taková,ze 3 týdny školka,14 dnů doma a tak stále dokola,pak prázdniny letní měsíc,pak možná chodil měsíc a zase různé nemoce. Za loňský rok jsme měli 3x antibiotika,stále chřipku,menší nemoce jako rýma a kašel,do toho občas horečky,dokonce sedmou nemoc,střevní chřipku. Ze všeho jsme se dostávali stále 14 dnu. Abych to zkrátila,snad každá nemoc u něj trvala pres týden.
A ted k věci. Oba s přítelem pracujeme a zatím jsem rada,ze pres stálou obsenci v práci,my drží místo,pro me v super práci,kde mám jen ranní,volné víkendy. Ale jak říkám,již rok trvají stále dokola nemoce malého a já už jsem z toho dá se říct vyřízená a to same i můj zaměstnavatel. Chápu,ze pokud se dostane do školky určitě nebude jen zdravý. Ze si tím projde každé dítě,ale tohle už je pro me extrém. Dáváme různé vitamíny,doplňky stravy,atd..
Hlavní problém všeho je podle me docházka do školky. Malý tam prostě nechce. Nejlepší den ma patek. Protože ví,ze další den se už nejde. Já vstavam do prace ve 4 ráno,a často se stane,ze se vzbudí v noci a pláče,ze pojede radši se mnou do prace,ze nechce do školky,prostě vše možné,jen aby tam nemusel. Na psychiku mou i přítele to nepřidá. Vodí ráno malého do školky on a tohle třeba i 3x v týdnu je vyčerpávající pro nás pro všechny. Večer usiname s tím,ze malý stále dokola opakuje,ze do školky zítra nechce,mami prosím,já už tam chodit nebudu a tak bych mohla pokračovat do nekonečna.
Bavila jsem se o tom a učitelkou... Říkala,ze je to na něm hrozně vidět,ze se mu tam nelíbí,že se ptá,kdy přijdu,když je patek všem říká,ze už zítra nejde. A ze je možné,ze i ty nemoce si takzvaně hýčká,vyvolává si je,protože ví,ze pak bude se mnou doma.
Ze ma oblíbené dva kamarády se kterými si hraje nejvíc,ostatní odmítá,ale jakmile si ten s jeho dvou kamarádů jde hrát s někým jiným,bere to jako zradu a stáhne se do sebe.
On je prostě z te školky šíleně vystresovany a ma šílenou radost,když je nemocný,i když to znamená,ze budeme zavřeny doma a někdy i v horečkách. Je vůbec možné,aby byl nemocný da se říci schválně,nebo aby u něj nemoc probihala déle než je obvykle,jen proto,aby nemusel do školky?
Mluvili jsme o tom s nim,i s učitelkou,nikdo mu tam neublizuje,naopak se snaží ho zapojovat. Když pro něj přijdu,říká,ze to bylo dobrý,jak si hráli,byli venku,ale ze už další den zase nechce jít. Už si nevíme rady,a ohledně i tech nemoci,bych to chtela nějak změnit,a proto i zadam o vaší radu a uvítám cokoliv.
Moc děkuji za odpověď,at už je jakákoliv.
Je nam ho šílené líto,ale ustoupit nechceme a rádi bychom,aby chodil do školky aspoň zčásti tak,aby si nemyslel,ze je to snad za trest. Kolikrát pláče a i se mu zvedá žaludek,asi proto,aby druhy den nemusel jít. Jak říkám,jsme v koncích. Moc děkuji i za vypsání se ???? L.

Dobrý den, pokud dítě špatně snáší pobyt v kolektivním zařízení, je třeba pátrat po příčině – někdy necitelný přístup některého zaměstnance nebo jiné šikanující dítě, nedostatečná příprava dítěte apod. Samozřejmě se pak objevují časté infekty, nevím, zda po každém infektu také dodržujete určitou dobu rekonvalescence. V každém případě si promluvte s pí ředitelkou zařízení, pak s ošetřující lékařkou (ev.vyšetření psychologem, ev.vyšetření imunitního systému). Zdravím Ludvíkovská

MUDr. Květoslava Ludvíkovská | Babyonline | 11.02.2020, 12:38
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce