Inzerce
Inzerce
Inzerce

Potničky

Jde o vyrážku, která se projevuje jen mírným zarudnutím kůže s drobnými skvrnkami, z nichž se vytvoří drobné puchýřky naplněné čirou tekutinou (zvýšená činnost potních žlázek). Drobné puchýřky mohou splynout ve větší, většinou během několika dnů se protrhnou, kůže zaschne a začne se jemně olupovat. S výskytem potniček se nejčastěji můžete setkat u kojenců a malých dětí, méně často u velkých dětí. Příčinou je přehřátí dítěte, buď nevhodně zvoleným oblečením, nebo pobytem v příliš horkém prostředí, ale také se můžete setkat s výsevem potniček v průběhu horečnatých onemocnění a u větších dětí při zvýšené potivosti kůže pod obvazy.
Nejde o nic vážného, potničky lze léčit samozřejmě doma, ale je třeba dbát na pečlivou hygienu, protože se postižené místo může infikovat (puchýřky se naplní hnisem).

Co můžete udělat?

  • Především dítě svlékněte jen do spodní vrstvy oblečení a jen lehce ho přikryjte (nechte ho spát jen v tričku a plenkách). Jste-li venku v létě, ponechte mu jen pleny a ničím ho nepřikrývejte, kočárek musí být ve stínu. Nezapomínejte na tekutiny (stačí kojenecká voda po lžičkách). Jste-li v místnosti, postarejte se o časté větrání ráno a večer, případně přes noc, ve vedrech během dne nevětrejte (použijte větráky, případně klimatizaci).
  • Kontrolujte teplotu v místnosti (v noci stačí 18°C, ve dne 21-24°C).
  • Dítě vykoupejte ve vlažné vodě s příměsí heřmánku, nechte volně oschnout a do kůže jemně vetřete dětský zásyp (bez azulenu).
  • Jestliže se puchýřky zakalí a okolní kůže zarudne, znamená to, že se kůže infikovala - vyhledejte svého dětské lékaře (zejména jde-li o kojence).
  • Většinou potničky zvládnete sami doma, ale musíte hned v začátku kůži ošetřit. Nemáte-li jistotu, konzultujte svého lékaře.
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Potničky - diskuze

Poradna

Vodnatá stolice Alfamino

| Janculka1995 | 25.09.2022, 19:20

Dobry den, dcera 2 mesice, podezreni na ABKM. Od 5. Tydne plnem kojeni prujem, hlen, vyrazka. Od 6. Tydne nasazen Nutrilon AC stolice 16x za den, bolest bricha ustoupila, vyrazka zacala ustupovat take (ale to prisuzuji pomoci mastickam z kozniho), prujem z pocatku uzivani NAC nebyl, po tydnu se vratil prujem, hlen a pridala se krev. V 9 tydnu nasazen Neocate (stolice velmi ridka zelena), UM bylo zmeneno na Alfamino, stolice po prvnim nasazeni Alfamina byla kasovita s hleny, ale pro tydnu je opet vodnata 3x,5x az 7x za den (jak kdy), hlen zustava, krev se zatim neobjevila. Jaka spravna stolice je u Alfamina? Zatim mi prijde, ze se stav s konzistenci nezlepsuje. Alfamino mame pres tyden. Jaky by mel nasledovat postup, pokud vodnata stolice a hlen neustoupi? Dekuji za reakci

Dobrý den. Po Alfaminu by se stolice měla upravit do kašovité podoby, neměla by být vodová, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 29.09.2022, 14:31
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×