Inzerce
Inzerce
Inzerce

Moluska

Co to je moluska a kde se vyskytuje?

Moluska jsou polokulovité útvary připomínající bradavice, jsou většinou světlerůžové až šedavé barvy, na pohmat tuhá, velikosti špendlíkové hlavičky až čočky. Jde o banální, neškodné, ale nakažlivé virové onemocnění kůže (molluscum contagiosum). Postihuje nejčastěji děti, postižena bývají místa vlhké zapářky - krajina genitálu, okolí konečníku, podpaží, třísel, ale moluska se mohou objevit i na obličeji, očních víčkách, krku i trupu. Častěji se objevují u dětí, které se věnují plavání, ale není to pravidlem. Škrábáním kůže se mohou druhotně infikovat a potom rozlišení od bradavic či jiných afekcí je obtížné.

Jak se léčí moluska?

Léčba molusky spočívá v odstranění ostrou lžičkou nebo vymáčknutím obsahu s následnou dezinfekcí (jod, Novikov) u kožního lékaře. Odstranění molusek je velmi nepříjemné a bolestivé, protože jemná dětská kůže je značně citlivá. Proto je vhodné navštívit kožního lékaře co nejdříve a nečekat, až se nákaza rozšíří. Lze samozřejmě zkusit potírat moluska tekutým pudrem, Novikovem, propolisovou tinkturou či australským olejem, ale většinou tyto pokusy nemají efekt.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Moluska - diskuze

Poradna

Dobrý den, paní doktorko, již delší dobu řešíme odstranění nosních mandlí u syna (4,5r). Nosní mandle má dle doktora obrovské, a s tím spojené potíže jako chrápání, špatný spánek, neustále se opakující rýmy a kašle, huhlání. Na poslední prohlídce v nemocnici mu zjistili i velkou krční mandli. Na vyndání nosní mandle byl objednaný již v únoru, ale kvůli špatné srážlivosti která vyšla těsně pred nástupem do nemocnice byl zákrok odložen, nedávno jsme proto byli na hematologii a tam zas vyšly výsledky krve úplně v pořádku. V jedné z pražských nemocnic nám byl nabídnut termín na vyndání nosní mandle a oříznutí krčních mandlí na začátku června, v ostatních nemocnicích mají většinou možnost nástupu až v září či říjnu. Mám tedy otázku zda není na začátku června zákrok riskantní díky možnosti vyšších venkovních teplot (to mi bylo řečeno dnes v jiné nemocnici) a také jestli by v případě mého syna bylo riskantní čekat až do září (tím že mandle je opravdu veliká, může ještě růst a jakmile dostane rýmu tak v noci téměř nespí, protože opravdu nemůže dýchat, také mi přijde že chvílemi jakoby přestává dýchat a pak se znovu nadechne. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den. Termín začátkem června je ještě v pořádku, odstranění mandlí se nedoporučuje v letních měsících.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 21.03.2023, 15:42
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×