Inzerce
Inzerce
Inzerce

Julinka 16. měsíc

Julinka si své druhé Vánoce opravdu pořádně vychutnala. Loni, v tom samém čase měla sotva čtyři měsíce, ale letošní svátky už byly o něčem jiném. Ještě před Vánoci jsme se s Juli vydaly na menší sraz holek tady z Babyonline a rozhodly jsme se navštívit nové centrum pro děti - Sloníka.

Julinka v herně

Děti byly nadšené ze spousty atrakcí a Julinka po počáteční nervozitě, kdy se bála pustit mezi děti, se taky báječně vyblbla. Nejvíc se ji líbilo na trampolíně a taky se pokoušela jezdit na autíčku.

Inzerce

Julinka ve Sloníkovi

Vánoce

Den před Štědrým dnem jsme zdobili stromeček, Míša vydatně pomáhal a Julinka zvědavě okukovala, co se to děje. 

Zdobení stromečku

Inzerce

Trošku jsem se obávala, že bude strhávat baňky, ale kupodivu s nimi vždycky jen trošku zacloumala a nechala je být. A když u nás zazvonil Ježíšek, děti se vrhly na dárky a nebyla pomalu šance je spolu hezky vyfotit.

Vánoce

Inzerce

Juli byla legrační, chtěla s naší pomocí rozbalovat úplně všechny dárky, trhání se ji vážně líbilo. Děti dostaly mj. i krásnou oboustrannou tabuli, ale víc se radovali z krabice, na kterou si společně lehali než z dárku samotného. S Lojzou jsme se opravdu hodně nasmáli.

Tabule

Inzerce

Později odpoledne jsme jeli na večeři k našim, ostatně jako každý rok, protože Vánoce slavíme společně. A tak děti čekal ještě jeden Ježíšek v ten samý den a myslím, že samým štěstím nemohly usnout ještě v deset večer. Chudák Julinka obdivovala hlavně všechny Míšovy dárky, ale aut bylo naštěstí tolik, že se Miška ochotně podělil.

Vánoce

Stejně jako loni děti přes svátky onemocněly. Tolik mě mrzelo, že nám zase krachla spousta plánů, ale naštěstí v televizi běželo hodně pohádek a děti nebyly extra protivné, tak jsme to nějak zvládli i doma. Jelikož bylo venku teplo, i tak jsme vždycky na chvilku vyrazili na procházku. Julinka už si do kočárku sedá jen s velkým přemáháním, obvykle se rychle řadí ke dveřím a naznačuje, že chce šlapat po svých. Naštěstí ráno, když vozíme Míšu do školky, je chápavější a nechá se i připoutat.

Silvestra jsme rovněž strávili u našich a o půlnoci jsem se moc divila, že ten randál Julinku nevzbudil a ještě víc jsem se divila, že Míša vydržel čekat s námi a viděl tak první silvestrovský ohňostroj.
Na Nový rok se Julinka zase předvedla, chvíli neposedí a vymýšlí jednu vylomeninu za druhou, a tak se stalo, že jsme ji zase jednou neuhlídali a malá se ošklivě bouchla. Měla ranku těsně nad obočím a odřený nos. Poplakala si tedy dost a my nechápali, jak si něco takového může přivodit při pádu na stůl s oblými hranami. Snad v jejím případě nebude platit přísloví, jak na Nový rok, tak po celý rok.

Odřený nosík

V lednu hodně slavíme

V lednu je v naší rodině spousta narozenin a první oslava nás čekala u tety, která bydlí taky v Opavě. Julinka se sama ládovala dortem a my jsme museli doma udělat skrýše na sladkosti, protože ta malá mlsalka už dokáže vystopovat kdeco.

Juli s dortem

Přes svátky ochutnala spoustu cukrovíček, naši ji rozmazlovali a tak už se nám jednou stalo, že když dostala na svačinku rohlík, mrštila s ním do kouta a postavila se před spižírnu a chtěla něco lepšího. Pár dnů ji tento vzdor vydržel, ale když poznala, že z toho nic nebude, je zase hodnější. Občas ale nějaký ten oplatek už dostane, protože Míša si často nosí nějakou mlsku ze školky a Juli nemůže být pozadu. ? Naštěstí si nechává hezky umýt zoubky, kterých už má plnou pusu a tak to snad tolik nevadí.

A co nového Juli dokáže?

Kromě toho, že je čím dál větší herečka, se už krásně dokáže sama najíst, zaznamenali jsme první úspěch na nočníku, vzbudila se se suchou plenkou a tak jsme ji posadili na nočník a hned se zadařilo. A tak teď Julinku posazujeme několikrát za den, aby si na nočník pomalu začala zvykat. Samozřejmě na ni netlačíme, ale když se nebrání, tak proč ne. I když moc nemluví, snaží se zpívat a když Míša začne svou oblíbenou „Ach synku, synku“ snaží se zpívat společně s ním, i když v jejím podání je slyšet jen aaaaah kuuuuu aaaaaaa. Taky pochytila slůvko NE a tak už občas pěkně vzdoruje, a když ji řeknu, že půjde spinkat, zahuláká NEEEE. Víc běhá než chodí, ale i tak konečně váží deset kilo.

Dřív jsem se zapomněla zmínit, že se Julinka před dvěma měsíci úplně odstavila od kojení. Chvilku mě to dost mrzelo, ale jsem ráda, že teď vzala na milost umělé mléko, ovšem musí mít buď jahodovou nebo banánovou příchuť.

Julinka s Míšou

Juli s Míšou

S Míšou si vyhrajou čím dál víc, společně prohánějí auta, kreslí, honí se po bytě a koukají na pohádky. Jeden bez druhého nemůžou dlouho být a stále si oba vynucují , aby večer chodili spinkat spolu. Míša nechce bez Nulinky, jak si ji překřtil, ani do vany. Když je v pokojíku a Juli mu někam uteče, tak hned volá:“Nuli, pojď sem!“ Julinka má v Míšovi velký vzor a snaží se dělat všechno přesně jako on, napodobuje ho úplně ve všem a občas z toho nemáme s Lojzou zrovna velkou radost. Hlavně u jídla. Přes týden, kdy je Miška ve školce je to fajn, ale o víkendu sem tam Míša u jídla stávkuje a jakmile Juli vidí, že brácha nejí, tak se jídla nechce taky ani dotknout, což nás prostě opravdu vytáčí.

Každopádně je s ní ale velká legrace, miluje obecenstvo a předvádí se, kde může. Teď jakmile narazí na něčí papuče nebo boty, hned se do nich napasuje a chodí tak po bytě. Před televizí předvádí šílené tanečky a kroutí se jako žížala.

Zimní  radovánky

Konečně dorazila zima i k nám a tak si poslední dny děti užívají sáňkování a jiné zimní radovánky. Julinka byla z prvního pořádného sněhu celá u vytržení, s radostí se nechala vézt na sáňkách a když jezdil Míša z kopce, pobíhala kolem a kopala do hromádek sněhu a smála se na celé kolo. Opravdu doufám, že nám sníh chvíli vydrží a prckové se pořádně vyřádí.

Sáňkování

Sáňkování

 Na základě vyprávění od Evulíka25 připravila Naďa Barochová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Julinka 16. měsíc - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně syna. Jsou mu 2 roky a 8 měsíců. Byl kojen 7 měsíců. Už od malinka je na mě závislý. U babiček byl dohromady čtyřikrát přes noc, nejdříve plakal, pak už to zvládl bez breku, ale nešťastný. S jídlem se trápime cca od roka. Nechce jíst s nikým jiným než se mnou. Do teď mi odmítá jíst kousky. Takže doteď mu jídlo mačkám vidličkou, když cítí maso, hned ho vyplivuje. Myslela jsem, že to bude problém s kousky jako takovými, ale sušenky a to co mu chutná normálně sní, rozkouse. Celkově ho do jídla musíme nutit. Ovoce nechce vůbec, jí pouze kapsičky. Jogurty má rad, kakao a k večeři pouze chleba se žervé. Šunku, sýr taky odmítá. Jídlo se snažíme řešit různými doplňky stravy k navození chuti k jídlu. Věřím, že z toho vyroste. Teď v září nastupuje do školky a já doufám, že až uvidí ostatní děti, tak začne papat normálně. Více mě ale trápí ta závislost na mě. Je nešťastný i s manželem. Potřebovala bych poradit, jak ho to odnaučit. Před 8 měsíci jsem začala chodit na poloviční úvazek do práce, mysleli jsme, že se to zlepsi, když nebude furt se mnou. Ale je to stále stejně. Vždycky tu dobu přetrpi, pláče když odcházím. Neustále ho ubezpečuji, že se vrátím, že jdu jen do práce. Je vidět, že tomu rozumí, ale přesto se to nelepší, spíše naopak. Moc děkuji za jakoukoliv radu. Šafránková

Dobrý den, ohledně synovy stravy se poraďte s ošetřujícím lékařem. Pokud dítě prospívá, i když konzumuje jen určitá jídla, pak není důvod k obavám. S lékařem byste ale také měli konzultovat případné doplňky stravy, které dítěti dáváte. Ne všechny musí být pro takto malé dítě vhodné. Také by možná bylo dobré, aby lékař chlapci udělal krevní obraz, jestli mu opravdu nějaké živiny chybí, abyste mu nepodávali nadbytečné množství některých živin či vitamínů. Některé děti vykazují při jídle zvláštnosti, jedí jen určitá jídla a vybírají si. Není dobré dítě do jídla nutit a nutit jej k experimentování. Nová jídla však je dobré nabízet, v případě zájmu nechat ochutnat. Chutě dětí se mění a časem třeba syn může být ke zkoušení jiných jídel přístupnější. Zvláštnosti v jídle však ale také mohou vykazovat děti např. s poruchami autistického spektra, či děti hodně v jídle konzervativní. Mám příliš málo informací a váš syn je příliš malý. Ohledně pobytu bez vás nepíšete, kdo syna hlídá, když jste v práci. To že pláče, když odcházíte bývá u dětí normální. Je potřeba mu to citlivě vysvětlit na úrovni jeho chápání a vývoje. Dobu odchodu však neprodlužovat, dítě ani nadměrně nelitovat, nemazlit apod. Potom by si myslelo, že váš odchod je něco mimořádného a je důvod se bát. Takto malé dítě také nemá ještě vyvinutý pojem času, žije přítomností a myslí si proto, že odcházíte navždycky. Trošku mi z vašeho popisu připadá, že maličko chcete, aby na váš syn byl závislý, že vám to dává dojem výlučnosti a důležitosti. To vše dítě vycítí. Proč myslíte, že dobu bez vás protrpí. Žádné malé dítě se pokud je o něj dobře postaráno, má dobře rozvinuté citové vazby a navíc třeba už zná osobu, která jej hlídá, se celé čtyři hodiny určitě netrápí a také není důvod , aby bylo nešťastné. Nemohou to být spíše vaše domněnky? Zkuste chování a vývoj syna zkonzultovat s dětským klinickým psychologem. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 24.05.2022, 06:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×