Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak nejlépe podpořit dostatečnou tvorbu a kvalitu mateřského mléka

O tom, že kojení je ta nejpřirozenější forma výživy dítěte, určitě nelze pochybovat. Složení mateřského mléka je dokonale přizpůsobeno výživovým potřebám dítěte. Je lehce stravitelné a obsahuje všechny potřebné látky pro kojence, včetně těch na posílení imunity. Mateřské mléko je zdrojem bílkovin, tuků, vápníku, vitamínů. Jeho imunologické vlastnosti se zvyšují s věkem dítěte, kojení snižuje i výskyt alergií

Co však dělat, když se mléko tvoří nedostatečně?

Pro zvýšení laktace maminky existuje několik známých pravidel:

Inzerce

1) Co nejdelší intimní kontakt – miminko nechte samotné přisát, a to co nejdéle, jak samo chce, udržujte s ním stálý intimní kontakt.

2) Kojte často – nejlépe vždy, když si samo miminko řekne.  Čím častěji kojíte, tím více se stimuluje tvorba mléka.

Inzerce

3) Kojte v noci – v noci máte nejvyšší hladinu hormonu prolaktinu. Pro-laktin v latině znamená „pro mléko“ a je hormonem, který ovlivňuje tvorbu mateřského mléka. Někdy je nazýván také „hormonem mateřství“.

4) Kůže na kůži – dotyky pokožky, společná termoregulace, vnímání dýchání pozitivně stimulují reflexy maminky i dítěte.

Inzerce

To jsou základní pravidla, se kterými se setkáváte a které vám nejspíš poradí i vaše laktační poradkyně. Ne vždy však jejich dodržování postačí. 

Pro správné rozvinutí laktace a pro zlepšení kvality a výživových hodnot mateřského mléka je neméně důležité přijímat ve stravě ty správné látky. Na zvýšení produkce mateřského mléka má pozitivní vliv několik velmi zajímavých bylinek, jedná se např. o Pískavici Řecké seno, Anýz nebo Fenykl. Ty navíc pomáhají miminku i při nadýmání. 

Inzerce

Když chceme pro naše miminko to nejlepší

Naše strava je základ i pro naše miminko. Známe to velmi dobře, i samotný kojenec na ní reaguje a v mateřském mléku přesně pozná její složení.

Pokud potřebujeme zvýšit tvorbu našeho mléka, je dobré do naší stravy zahrnout látky, které nám tuto tvorbu podpoří. Je možné si připravovat různé bylinné výluhy nebo čaje, ale to nám většinou dopřeje jen omezené množství potřebných látek.

Jako ideální se jeví forma přípravy obohaceného nápoje, který tyto látky již v potřebné míře obsahuje. Takovým je např. přípravek MamaHelp, sáčky pro přípravu lahodného čokoládového nápoje s obsahem Pískavice, Anýzu, Fenyklu, Colostra, Vápníku a DHA. 

Extrakt ze semen Pískavice podporuje produkci mléka a zotavení matky po porodu. Zároveň pomáhá vyrovnat poporodní měsíční cyklus. Standardizovaný extrakt z plodů Fenyklu podporuje produkci mateřského mléka a pomáhá udržovat zdraví prsu během kojení. Také extrakt ze semen Anýzu pravého podporuje především produkci mateřského mléka. Zároveň zlepšuje trávení, působí proti plynatosti a má antibakteriální účinek.

Kromě látek na podporu tvorby mateřského mléka obsahuje doplněk stravy MamaHelp i látky jako jsou Colostrum a DHA pro neocenitelné vylepšení jeho kvality. 

Studie prokázaly potřebný příjem látky DHA (Omega  3 nenasycená mastná kyselina) pro podporu normálního vývoje mozku kojeného dítěte. Colostrum jako takové stimuluje imunitní systém a je důležitým zdrojem výživných proteinů, uhlovodanů, tuků, minerálů a vitamínů. 

V jednom nápoji se tedy setkává spousta pomocníků pro maminku a především pro její děťátko.

Více informací 

Inzertní sdělení

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak nejlépe podpořit dostatečnou tvorbu a kvalitu mateřského mléka - diskuze

  • Umělé mleko
    Které mléko je po mateřském nejlepší? Nutrilon nebo Hipp?  
    Veronikamitasova   | 09.08.2019 14:46:52
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Mléčný tuk

| Evi88 | 16.09.2020, 11:50

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak moc je ve výživě kojence důležitý mléčný tuk. Bohužel jsem kojila cca dva týdny a od té doby jsme plně na umělém mléce. Dočetla jsem se, že pouze některá mléka mají mléčný tuk a že je velmi důležitý ve výživě kojence, moje pediatrička říká, že je v každém mléce, ale je tam, i když je ve složení napsáno odstředěné mléko? Zkoušeli jsme Kendamil z plnotučného mléka, potom i kozí UM z plnotučného a nakonec i Nutrilon Profutura s mléčným tukem, bohužel, žádné nám nesedne a tak jsme na Hami, aha mám teď špatný pocit, že svému miminku nedávám to, co potřebuje ke správnému vývoji. Má kdyžtak smysl, že až mu bude třeba půl roku a bříško se trochu srovná, vrátit se opět k plnotučnému UM a vynahradit mu to zpětně? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

kojenecké formule musí obsahovat komponenty - složky pouze v takovém množství, které je nezbytné z nutričního

hlediska. Tuk stejně jako ostatní živiny jsou ve výživě kojence velmi důležité. Tuky v počáteční formuli kryjí asi polovinu energetické potřeby dítěte v prvních 4–6 měsících života. Musí obsahovat normě odpovídající množství kyseliny linolové a alfa-linolenové, polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem (LC-PUFA) zahrnují dokosahexaenovou (DHA) a/nebo arachidonovou kyselinu (ARA).  To nesouvisí s tím zda  je formule vyrobena z odtředěného mléka či z plnotučného, jde o obsah jednotlivých složek. Zpětně doplnění nefunguje.

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 24.09.2020, 14:05
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce