Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak nejlépe podpořit dostatečnou tvorbu a kvalitu mateřského mléka

O tom, že kojení je ta nejpřirozenější forma výživy dítěte, určitě nelze pochybovat. Složení mateřského mléka je dokonale přizpůsobeno výživovým potřebám dítěte. Je lehce stravitelné a obsahuje všechny potřebné látky pro kojence, včetně těch na posílení imunity. Mateřské mléko je zdrojem bílkovin, tuků, vápníku, vitamínů. Jeho imunologické vlastnosti se zvyšují s věkem dítěte, kojení snižuje i výskyt alergií

Co však dělat, když se mléko tvoří nedostatečně?

Pro zvýšení laktace maminky existuje několik známých pravidel:

Inzerce

1) Co nejdelší intimní kontakt – miminko nechte samotné přisát, a to co nejdéle, jak samo chce, udržujte s ním stálý intimní kontakt.

2) Kojte často – nejlépe vždy, když si samo miminko řekne.  Čím častěji kojíte, tím více se stimuluje tvorba mléka.

Inzerce

3) Kojte v noci – v noci máte nejvyšší hladinu hormonu prolaktinu. Pro-laktin v latině znamená „pro mléko“ a je hormonem, který ovlivňuje tvorbu mateřského mléka. Někdy je nazýván také „hormonem mateřství“.

4) Kůže na kůži – dotyky pokožky, společná termoregulace, vnímání dýchání pozitivně stimulují reflexy maminky i dítěte.

Inzerce

To jsou základní pravidla, se kterými se setkáváte a které vám nejspíš poradí i vaše laktační poradkyně. Ne vždy však jejich dodržování postačí. 

Pro správné rozvinutí laktace a pro zlepšení kvality a výživových hodnot mateřského mléka je neméně důležité přijímat ve stravě ty správné látky. Na zvýšení produkce mateřského mléka má pozitivní vliv několik velmi zajímavých bylinek, jedná se např. o Pískavici Řecké seno, Anýz nebo Fenykl. Ty navíc pomáhají miminku i při nadýmání. 

Inzerce

Když chceme pro naše miminko to nejlepší

Naše strava je základ i pro naše miminko. Známe to velmi dobře, i samotný kojenec na ní reaguje a v mateřském mléku přesně pozná její složení.

Pokud potřebujeme zvýšit tvorbu našeho mléka, je dobré do naší stravy zahrnout látky, které nám tuto tvorbu podpoří. Je možné si připravovat různé bylinné výluhy nebo čaje, ale to nám většinou dopřeje jen omezené množství potřebných látek.

Jako ideální se jeví forma přípravy obohaceného nápoje, který tyto látky již v potřebné míře obsahuje. Takovým je např. přípravek MamaHelp, sáčky pro přípravu lahodného čokoládového nápoje s obsahem Pískavice, Anýzu, Fenyklu, Colostra, Vápníku a DHA. 

Extrakt ze semen Pískavice podporuje produkci mléka a zotavení matky po porodu. Zároveň pomáhá vyrovnat poporodní měsíční cyklus. Standardizovaný extrakt z plodů Fenyklu podporuje produkci mateřského mléka a pomáhá udržovat zdraví prsu během kojení. Také extrakt ze semen Anýzu pravého podporuje především produkci mateřského mléka. Zároveň zlepšuje trávení, působí proti plynatosti a má antibakteriální účinek.

Kromě látek na podporu tvorby mateřského mléka obsahuje doplněk stravy MamaHelp i látky jako jsou Colostrum a DHA pro neocenitelné vylepšení jeho kvality. 

Studie prokázaly potřebný příjem látky DHA (Omega  3 nenasycená mastná kyselina) pro podporu normálního vývoje mozku kojeného dítěte. Colostrum jako takové stimuluje imunitní systém a je důležitým zdrojem výživných proteinů, uhlovodanů, tuků, minerálů a vitamínů. 

V jednom nápoji se tedy setkává spousta pomocníků pro maminku a především pro její děťátko.

Více informací 

Inzertní sdělení

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak nejlépe podpořit dostatečnou tvorbu a kvalitu mateřského mléka - diskuze

  • Umělé mleko
    Které mléko je po mateřském nejlepší? Nutrilon nebo Hipp?  
    Veronikamitasova   | 09.08.2019 14:46:52
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat ohledně stravování mé 5,5mesicni dcerky.
Od narození ji kojím, vše probíhalo v pořádku... jen se postupně zhorsovaly prdiky až na 4 měsíční kontrole dcerka nepribrala. Po dohodě a podezření na ABKM a hlenu ve stolici u malé jsem nasadila nemlecnou dietu za stálého plného kojení. Dcerka prikrmy v podobě nutrilonu allergy care a sunaru allergy care odmítala. Po 14 ti dnech došlo ke zlepšení a nárůstu váhy, takže jsme na doporučení začaly s prikrmy. Dcerka byla z počátku spokojená, ale postupně se u ní zhoršují stavy zácpy. Dny kdy má stolici je spokojená, dny kdy se nemůže vykakat nechce moc jist a je spavá a rozmrzela. Mám podezření na další alergie, takže jsem z jídelníčku postupně vysadila také soju, pšenici, kakao. Pokud sním jahody má vyrazku v obličeji. Prikrmy se snažím zavádět po jednom druhu zeleniny nebo ovoce a dávat vždy 3 dny stejný příkrm. Jediné co mi přijde bez problému byla snad jen dýně. Jinak je jeden den v pořádku a další probreci s bolestí bříška a zácpou . Také často ublinkava a špatně odrihava nebo občas škyta. Zkoušela jsem dávat i další tekutiny(voda, čaje), ale ty nechce. Dnes jsem ve stolici objevila opět trošku hlenu. Dcerka bývá často zahlenena jako by měla zadní rýmu. Myslíte, že by to mohlo být jen z rýmy nebo by jste doporučila nějaká vyšetření ohledně alergii či gastro kvůli možnosti refluxu nebo jiných potíží? Moc děkuji za odpověď

Dobrý den. Přidejte dítěti lactobacil - probiotikum, často to tak u dětí bývá, mnohdy problém se zažíváním trvá do 1 roku. Po roce se doporučuje zařazení kravského mléka a všech potravin, pokud se problémy zhoršují, do poručuje se gastro vyšetření.

Ublinkávání je důsledkem nedostatečného odříhávání,to se dá špatně ovlivnit, pokládejte dítě po jídle do zvýšení polohy a na bok.

Lehké zahlenění je běžné a hleny ve stolici jsou pravděpodobně z napolykaných hlenů.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 06.04.2020, 10:03
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce