Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 5. rok

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Nejčastěji řešené promlémy
  6. Kojení, výživa


     

1. Jak roste dítě?

Růst pokračuje stejně, v průměru 5-7 cm za rok, samozřejmě stále platí individuální rozdíly.

2. Co už všechno dítě umí?

Slovní zásoba včetně výslovnosti se dále rozvíjí, děti dokáží souvisle popsat nějakou událost, umí krátké říkanky, zazpívají písničku, rovněž kreslení se zdokonaluje (nakreslí souvislý kruh, auto, postavu, zvířátko), rozlišují barvy, umí si spočítat prsty na rukou, v pěti letech dokáží napsat některá písmenka a jednoduchá slova (máma, táta), rozeznávají číslice, napočítají do deseti. Dítě si dokáže samostatně hrát, je hodně zvídavé a dožaduje se vysvětlení nejrůznějších pojmů, dokáže říci své plné jméno a bydliště. Samozřejmě se rozvíjí i pohybová aktivita. Vlastní tomuto období je také vzdorovitost a negativismus -  dítě se prosazuje jako osobnost a odmítá se podřizovat výchovným metodám, proto je třeba podle povahy dítěte vhodné usměrnění. V kolektivním zařízení se dítě učí podřizovat ostatním, zvyká si na určitý denní režim, postupně se učí zvládat drobné povinnosti. Stává se samostatnějším, je rádo chváleno za vše, co už dokáže (samo se obleče, rozezná pravou a levou končetinu, samo zvládá osobní hygienu – i když někdy ještě s dopomocí), umí již správě stolovat.

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

V pěti letech proběhne celková preventivní prohlídka, umožňuje-li to zdravotní stav, proběhne i přeočkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli (povinné očkování dle kalendáře, případně lze doplnit nepovinné očkování na žádost rodičů, dle posouzení ošetřujícího lékaře). Ošetřující lékař zhodnotí celkový zdravotní stav dítěte i s ohledem na blížící se školní docházku, rodiče informuje a navrhne řešení zjištěných nesrovnalostí.

4. Aktivity s dítětem, spánek

V kolektivních zařízeních se děti seznamují s různou výtvarnou technikou - kreslení, keramika apod., mají také vhodnou hudební výchovu. Tyto činnosti mohou dále rozvíjet podle možností a zájmu v místě bydliště. Ze zimních aktivit je většinou samozřejmostí bobování a sáňkování, ale od 4 let je možno vést děti k lyžování a bruslení, jinak jsou vhodné jednoduché míčové hry, ale i tenis, florbal, fotbal apod. Všechny aktivity je ale nutné skloubit tak, aby dítě nebylo přetěžováno, aby mělo také svůj volný čas k obyčejnému hraní či skotačení.  Je třeba děti stále zvykat na pravidelný denní režim s dostatečným pohybem na čerstvém vzduchu a dostatečným spánkem. Spánek v odpoledních hodinách již většinou není nutný, ale některé děti potřebují aspoň odpolední odpočinek, k večernímu spánku je vhodné děti ukládat ve 20 hodin s tím, že by mu kromě večerní hygieny mělo předcházet čtení nějakého nestrašidelného příběhu. Používání různých technických vymožeností, které dokáže ovládat i dítě v předškolním věku, by měli rodiče rozumně korigovat.

5. Nejčastěji řešené problémy

Většinou se týkají vývoje dítěte vzhledem k blížící se školní docházce, často se řeší vady výslovnosti, častější nemocnost, výchovné problémy.

Možná onemocnění

Onemocnění již byla zmíněna v předcházející kapitole, dominují onemocnění dýchacích cest, zejména u dětí, které začínají s docházkou kolektivního zařízení.

6. Kojení, výživa

Strava dětí je prakticky stejná jako strava dospělých s tím, že není vhodné dětem podávat hotovou stravu z obchodů rychlého občerstvení, konzerv apod., smažená jídla jen občas. Klademe důraz na dostatek ovoce a zeleniny, z tekutin nepodáváme jakékoli slazené nápoje a sladkosti by mělo dítě dostat jen jako odměnu.

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

Předchozí článek 4. rok Další článek 6. rok

Související články

Diskuze
Téma Příspěvků Poslední
příspěvek

Poradna

Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat. Syn má od narození novorozeneckou žloutenku (bez nutnosti fototerapie v porodnici). Počínající hodnoty bilirubinu byly 275. Syn je plně kojený. Nyní je mu téměř 8 týdnů, dětská lékařka nás poslala na vyšetření krve a ultrazvuk břicha. Ultrazvuk v pořádku,hodnota celkového bilirubinu v krvi každý týden pomalu klesá, ale stále se pohybuje kolem hodnoty 140 (poslední odběr před byl v šestinedělí). Konjugovaný bilirubin je v normě. Čeká nás první očkování hexavakcinou,paní doktorka mě zjišťuje,že se nemusím bát syna očkovat. Paní doktorce důvěřuji, přesto si tímto rozhodnutím nejsem úplně jistá, myslíte,že je vhodné syna očkovat i přes přetrvávající žloutenku?
Velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den. Hodnota bilirubinu 140 není nebezpečná, pokud kojíte bude hodnota bilirubinu klesat pomaleji. Očkování se nemusíte bát.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 03.06.2020, 12:58
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce