Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 4. rok

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Nejčastěji řešené promlémy
  6. Kojení, výživa


     

1. Jak roste dítě?

Děti rostou v průměru 4-6 cm za rok, ale růst je velmi individuální. Záleží na genetických dispozicích, dané tělesné konstituci, výživě, nemocnosti apod. Vzhledem k tomu, že celková preventivní prohlídka proběhne až v pěti letech, pokud mají rodiče podezření na poruchu růstu (a ta se může v tomto věku projevit), je nutno vyhledat ošetřujícího dětského lékaře, který zařídí potřebná vyšetření.

2. Co už všechno dítě umí?

Rozvíjí se slovní zásoba, výslovnost, většina dětí již dokáže rozlišit barvy, děti rády kreslí - ve 4 letech dokáží nakreslit figuru připomínající člověka či zvíře, hrají si s kostkami, sestaví různé stavebnice vhodné pro tento věk. Zlepšuje se také spolupráce s ošetřujícím dětským lékařem, takže lze docela dobře vyšetřit zrak i sluch (při podezření na nějakou odchylku). Děti v tomto období už samostatně jí, během dne dodržují osobní hygienu, i když v noci se někdy nehoda může stát. Umí jednoduché písničky, básničky, dovedou říci své celé jméno a určit své bydliště, některé děti milují čísla dopravních prostředků.

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

Mezi třetím a čtvrtým rokem většinou probíhá jen očkování dle přání rodičů. Povinné očkování ze zákona podle očkovacího kalendáře v tomto období neprobíhá (výjimečně očkování odložené za zdravotních důvodů).

Samozřejmě, pokud mají rodiče podezření na nějakou nesrovnalost ve vývoji či výživě dítěte, mohou vše konzultovat s ošetřujícím dětským lékařem.

4. Aktivity s dítětem, spánek

Rozvíjení pohybové aktivity zejména venku je velmi důležité, stejně jako podpora dítěte. V létě jízda na kole, odrážedle, kolečkových bruslích, míčové hry, plavání, v zimě lyžování od 4 let, může se zkoušet bruslení, sáňkování a samozřejmě bobování. K lyžování a bruslení je třeba velké trpělivosti rodičů, děti si musí nejdříve zvyknout na obuv a zcela jiný pohyb v ní. Děti je třeba hodně chválit a dodávat jim odvahy, i když někdy se to bez pláče a vztekání neobejde. Ale každé dítě je jiné, podstatné je, aby si děti konkrétní druh pohybové aktivity neznechutily.

5. Nejčastěji řešené problémy

Týkají se vývoje, výživy, nemocnosti, očkování.

Možná onemocnění

Převažují virová onemocnění dýchacích cest i zažívacího traktu, různá bakteriální onemocnění včetně možných komplikací, z infekčních onemocnění plané neštovice a spála.

6. Kojení, výživa

Výživa připomíná svým složením výživu dospělých (viz. Výživa 3 - 6 let), ale je velmi důležité, aby děti byly vedeny ke správným stravovacím návykům a pravidelnému režimu. Je obecně známo, že děti v předškolním věku získávají takové návyky, jaké se v dané rodině dodržují, čím starší dítě, tím hůře se u něj chybné návyky napravují.

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

Předchozí článek 2. - 3. rok Další článek 5. rok

Související články

Diskuze
Téma Příspěvků Poslední
příspěvek

Poradna

Zavírání se v pokoji

| Ada1215 | 18.10.2020, 16:29

Dobrý den, dceři je 12 let a v poslední době se neustále zavírá ve svém pokoji, nechce s námi moc komunikovat a dokonce jí i vadí, nechávat otevřené dveře do svého pokoje, i když ví, že tam bez jejího vědomí nebudeme vstupovat. Snažíme se její soukromí respektovat, vždy klepeme na dveře, pokud s ní chceme mluvit. Nevím, jestli je to puberlou nebo proč nám jako rodičům přestala věřit. Podotýkám, že se u nás doma nic nezměnilo, vše funguje jako dřív. Někdy mám pocit, že jí i vadí jen moje přítomnost. Přitom jsou ale dni, kdy se spolu normálně bavíme, dokonce se mi tu a tam s něčím svěří. Ale takových chvil je čím dál méně a bojím se, aby nevymizely úplně. Vím, že má nějaké problémy s kamarádkami, ale o tom vůbec nechce mluvit. Dále mě trápí její vztah s otcem . mým manželem. Ten je na ní poměrně přísný, což vůbec není na škodu, ale mám pocit, jako by se úplně vytratilo jakékoliv prřátelství mezi ní a otcem. Dokonce se i vyjádřila v tom smylsu, že by bylo lepší, kdyby s námi vůbec nebydlel. Všechno je mi to hrozně líto. Poradíte mi, prosím, jak vylepšit komunikaci a vztahy v rodině? Jak docílit toho, aby se situace ještě nezhoršovala? Dcera ví, že ji mám moc ráda a že mlže kdykoliv přijít, pokud ji bude něco trápit. Myslím, že ví, že mi může věřit.
Děkuji za radu.

Dobrý den, u vás doma se jak píšete, nic nezměnilo, ale jak to tak vypadá, tak se změnila vaše holčička. Vaše dcera podle popisovaných projevů evidentně vstoupila do období dospívání a chová se adekvátně svému věku a vývojovému období. Vy jako rodiče respektujte její potřebu většího soukromí a zavřené dveře jejího pokoje. Naopak pokud dcera přijde a bude si s vámí chtít povídat, pak tyto chvilky využijte na maximum a snažte se na ni udělat čas a vyslechnout ji. Příležitost si s ní popovídat, dozvědět se také nějaké informace o ní a o tom co prožívá se nemusí po delší dobu opakovat a to že byste na ni neměli čas může podkopat její důvěru ve vás. Nevyzvídejte nic o vztazích s kamarádkami, nepodsouvejte jí problémy, ale naslouchejte. V případě vyzvídání se dcera ještě více uzavře do sebe a neřekne vám nic. O období dospívání bylo napsáno mnoho literatury, stačí zapátrat na internetu, který se jen hemží radami jak komunikovat s dospívajícími dětmi. Lze také vyhledat některou z poraden pro rodinu a mezilidské vztahy, kde můžete pod vedením odborníka na komunikaci v rodině pracovat. Přesto všechno se připravte na to, že toto období je pro všechny zúčastněné členy náročné, ale také důležité. Vždyť z vaší holčičky se má stát sebevědomá mladá žena. Ohledně vztahu s otcem nejsou popisované projevy také nic neobvyklého, je ale potřeba i ze strany otce zapracovat na zlepšení komunikace  a přiblížení se dceři. Na tomto místě si níže dovolím vložit odkaz na článek, který jsem v létě četla na internetu a kde možná najdete některé odpovědi na vaše dotazy.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 19.10.2020, 10:28
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce