Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 4. rok

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Nejčastěji řešené promlémy
  6. Kojení, výživa


     

1. Jak roste dítě?

Děti rostou v průměru 4-6 cm za rok, ale růst je velmi individuální. Záleží na genetických dispozicích, dané tělesné konstituci, výživě, nemocnosti apod. Vzhledem k tomu, že celková preventivní prohlídka proběhne až v pěti letech, pokud mají rodiče podezření na poruchu růstu (a ta se může v tomto věku projevit), je nutno vyhledat ošetřujícího dětského lékaře, který zařídí potřebná vyšetření.

2. Co už všechno dítě umí?

Rozvíjí se slovní zásoba, výslovnost, většina dětí již dokáže rozlišit barvy, děti rády kreslí - ve 4 letech dokáží nakreslit figuru připomínající člověka či zvíře, hrají si s kostkami, sestaví různé stavebnice vhodné pro tento věk. Zlepšuje se také spolupráce s ošetřujícím dětským lékařem, takže lze docela dobře vyšetřit zrak i sluch (při podezření na nějakou odchylku). Děti v tomto období už samostatně jí, během dne dodržují osobní hygienu, i když v noci se někdy nehoda může stát. Umí jednoduché písničky, básničky, dovedou říci své celé jméno a určit své bydliště, některé děti milují čísla dopravních prostředků.

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

Mezi třetím a čtvrtým rokem většinou probíhá jen očkování dle přání rodičů. Povinné očkování ze zákona podle očkovacího kalendáře v tomto období neprobíhá (výjimečně očkování odložené za zdravotních důvodů).

Samozřejmě, pokud mají rodiče podezření na nějakou nesrovnalost ve vývoji či výživě dítěte, mohou vše konzultovat s ošetřujícím dětským lékařem.

4. Aktivity s dítětem, spánek

Rozvíjení pohybové aktivity zejména venku je velmi důležité, stejně jako podpora dítěte. V létě jízda na kole, odrážedle, kolečkových bruslích, míčové hry, plavání, v zimě lyžování od 4 let, může se zkoušet bruslení, sáňkování a samozřejmě bobování. K lyžování a bruslení je třeba velké trpělivosti rodičů, děti si musí nejdříve zvyknout na obuv a zcela jiný pohyb v ní. Děti je třeba hodně chválit a dodávat jim odvahy, i když někdy se to bez pláče a vztekání neobejde. Ale každé dítě je jiné, podstatné je, aby si děti konkrétní druh pohybové aktivity neznechutily.

5. Nejčastěji řešené problémy

Týkají se vývoje, výživy, nemocnosti, očkování.

Možná onemocnění

Převažují virová onemocnění dýchacích cest i zažívacího traktu, různá bakteriální onemocnění včetně možných komplikací, z infekčních onemocnění plané neštovice a spála.

6. Kojení, výživa

Výživa připomíná svým složením výživu dospělých (viz. Výživa 3 - 6 let), ale je velmi důležité, aby děti byly vedeny ke správným stravovacím návykům a pravidelnému režimu. Je obecně známo, že děti v předškolním věku získávají takové návyky, jaké se v dané rodině dodržují, čím starší dítě, tím hůře se u něj chybné návyky napravují.

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

Předchozí článek 2. - 3. rok Další článek 5. rok

Související články

Diskuze
Téma Příspěvků Poslední
příspěvek

Poradna

Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat. Syn má od narození novorozeneckou žloutenku (bez nutnosti fototerapie v porodnici). Počínající hodnoty bilirubinu byly 275. Syn je plně kojený. Nyní je mu téměř 8 týdnů, dětská lékařka nás poslala na vyšetření krve a ultrazvuk břicha. Ultrazvuk v pořádku,hodnota celkového bilirubinu v krvi každý týden pomalu klesá, ale stále se pohybuje kolem hodnoty 140 (poslední odběr před byl v šestinedělí). Konjugovaný bilirubin je v normě. Čeká nás první očkování hexavakcinou,paní doktorka mě zjišťuje,že se nemusím bát syna očkovat. Paní doktorce důvěřuji, přesto si tímto rozhodnutím nejsem úplně jistá, myslíte,že je vhodné syna očkovat i přes přetrvávající žloutenku?
Velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den. Hodnota bilirubinu 140 není nebezpečná, pokud kojíte bude hodnota bilirubinu klesat pomaleji. Očkování se nemusíte bát.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 03.06.2020, 12:58
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce