Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kolektivní zařízení

  1. Kdy dítě do kolektivu umístit?
  2. Jesle nebo školka?
  3. Aklimatizace
  4. Výběr školky a zápis do školky
  5. Výběr školy a zápis dítěte do školy

1. Kdy dítě do kolektivu umístit?

Dítě je tvor společenský (některý více, jiný méně), děti milují něčí přítomnost, děti milují děti.

  • Zda a kdy umístit dítě do kolektivu posuzujeme z mnoha hledisek:
    • míra společenskosti dítěte
    • nutnost návratu rodiče na MD (mateřské dovolené) do práce
    • nemocnost dítěte
  • Vždy je nutno vlastní situaci hodnotit individuálně. Opět platí: nesnažte se vejít do rozhodování či vzorce chování kamarádek stejně starých dětí, příbuzných či sousedů. Jsou to vaše děti, vaše situace, váš rozum, které by vás měly zodpovědně vést k co nejlepšímu rozhodnutí.
  • Určitě je na zvážení, zda dítě umístit do jeslí, protože v tomhle věku ještě není nutno s kolektivním zařízením spěchat. Některým dětem určitě prospěje k upevnění některých návyků právě kolektivní prostředí, pro jiné děti by však celodenní pobyt v jeslích mohl být velkým stresem. Zvážit musíte rovněž finanční stránku, protože jesle některou rodinu mohou stát měsíčně až 11x více než školka, tj. srovnatelně jako cizojazyčné školky. Výše úhrady je totiž počítána z příjmu rodičů. Nevím, zda jsme na jesle měli takové štěstí nebo zda jsou všechna tato zařízení tak skvělá. Byla jsem unesena láskyplným, individuálním přístupem k dětem, mírou aktivit, kterou za dopoledne děti stihly a pokrokem ve vývoji, který jesle pro dítě znamenaly.

2. Jesle nebo školka?

Proč jsou pro dítě do 3 let určitě vhodnější jesle než školka?

  • jedná se o zcela jiné věkové období, než na které je připraven personál MŠ
  • pokud je většina dětí starších 3 let, nemáte záruku, že se někdo bude v počtu nad 20 věnovat individuálně vašemu mladšímu dítěti
  • pokud přesto některá ze školek nabízí své služby pro věk od 2 let, nejdříve se přesvědčte, zda vaše dítě bude v tomto prostředí šťastné

3. Aklimatizace

Vždy je nutná postupná aklimatizace na dané kolektivní zařízení. Tj. 1. den je dítě v zařízení 1 hodinu, 2. den 2 hodiny, pokud je vše v pořádku, pokračuje další dny následovně: 3. den tam obědvá, 4. den spí. Pokud se vyskytnou problémy, je délka zvykání si na zařízení delší.

4. Výběr školky a zápis do školky

Výběr školky:

Rozhodujte se na základě:

  • návštěvy v rámci Dne otevřených dveří
  • atmosféry, nebo-li prvního dojmu v MŠ
  • přístupu personálu v MŠ
  • míry a pestrosti v činnosti dětí (dle vystavených prací, kalendáře akcí apod.)
  • referencí ze strany škol, které hodnotí připravenost předškoláků z jednotlivých školek
  • možností návštěv různých kroužků v rámci MŠ

Zápis do školky:

Inzerce

Probíhají většinou v lednu vždy pro děti, které chtějí nastoupit téhož roku v září. Ač k váhání zápisu do školky, snad kromě zdravotní indikace, není důvod, stále častěji se setkáváme s nuceným odložením docházky do školky. Školky se v 90. letech mohutně rušily pro nedostatek žáků. V současnosti, kdy se porodnost opět zvyšuje a dětí přibývá, nejsou ve školkách místa. Vzhledem ke skutečnosti, že předškolní školství je dotováno stylem „pouze pro státní MŠ", nikoliv na žáka, není umožněn vznik kvalitního soukromého školství, který by nedostatek míst ve státních MŠ za únosnou cenu nahradil. Takže neváhejte a zajímejte se o školky ve vašem okolí co nejdříve.

5. Výběr školy a zápis dítěte do školy

Výběr školy:

  • poptejte se na názory v okolí, ty ale neupřednostňujte před vlastní zkušeností, proto:
  • vytipujte si možná zařízení, při výběru zvažte vzdálenost od místa bydliště, pokud je větší, pak skutečnost, zda zvládnete dítě převážet do i ze školy + návštěvu kroužků
  • běžte se do zařízení podívat, sjednejte si schůzku s ředitelem/ředitelkou, příp. učiteli, kteří budou příští rok učit prvňáčky, obrázek si utvořte na základě:
    • atmosféry prostředí
    • jednání personálu
    • ukázky průběhu výuky během Dne otevřených dveří
    • činnosti dětí, kroužků
    • úspěšnosti dětí u přijímacích řízení na osmiletá gymnázia a střední školy
    • referencí výše uvedených pracovišť středního vzdělání

Zápis dítěte do školy:

Inzerce

Pro dítě je zápis do školy velkou událostí. Objasněte dítěti, co jej čeká, připravujte se s ním k zápisu. Za odměnu s ním po zápisu můžete zajít do cukrárny, upevní to u něj příjemný zážitek v souvislosti se školou.

  • Co by dítě mělo k zápisu umět?
    • jméno, příjmení, bydliště, věk, jména a povolání rodičů, jména a věk sourozenců
    • báseň, píseň
    • barvy, tvary
    • odpovídat na otázky
    • převyprávět nebo shrnout příběh - po přečtení pohádky se dítěte ptejte, o čem pohádka byla. Děti, zvláště častí sledovatelé televize, dnes mají problém vnímat mluvené slovo. Výše zmíněným cvičením u dětí rozvíjíte právě schopnost mluvenému slovu porozumět.
  • Podrobněji: Zápis v oddíle Vzdělání dětí.

Odklad školní docházky:

Inzerce

V současnosti se stalo téměř „módní vlnou" odkládat školní docházku. Pokud se k tomu kloníte u vlastního dítěte, řádně, prosím, zvažte. Zvláště pro děvčata, která jsou mnohdy šikovnější než stejně staří hoši, není nejpříjemnější být nejstarší ve třídě. Pokud má dítě řečovou vadu, je lépe zintenzívnit nácvik v předškolním věku a vadu rychleji odstranit, než kvůli ní odkládat školní docházku.

V případě, že se dítě zdá být nesamostatné, hravé, příliš vázané na matku, obraťte se na ošetřujícího lékaře dítěte. Ten v případě pochybností doporučí návštěvu příslušného školského poradenského zařízení, které posoudí zralost vašeho dítěte pro školní docházku.

Inzerce

Ze zákona (§37 školského zákona) tedy rodič musí doložit žádost o odklad doporučujícím posouzením příslušného
1. školského poradenského zařízení a
2. odborného lékaře.

Inzerce

Inzerce

Inzerce

Komplet knížek = skvělá volba pro děti školkového věku

„Říkačky jsou zcela nové a neotřelé. S Kartami si hrají 3 i 5letý syn a 7letá dcera skládá slova. Čekáme mimčo a klukům kniha názorně ukazuje, jak miminko vznikne. Týdeníčky: komplexní rozvoj všech dovedností. Mohu všem jen doporučit.“ Tyto a další reakce si můžete přečíst u jednotlivých knížek na www.prochytrehlavicky.cz nebo na Heureka.cz.

 

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Zajímavé články oddílu Školka, kolektivní zařízení

Co dítě bude potřebovat ve školce?

Co dítě bude potřebovat ve školce?

Co dítě bude potřebovat ve školce? Oblečení: do třídy – pohodlné, bavlněné, hrací kalhoty s ponožkami, zástěrky apod., v zimě je vhodné nechat dítěti punčocháčky a n

Celý článek »

Mateřské školy se zajímavým programem a zaměřením

Mateřské školy se zajímavým programem a zaměřením

Mateřské školy se zajímavý programem a zaměřením Máte-li zájem být uvedeni v této rubrice, kontaktujte nás na: info@babyonline.cz Brno Mateřská škola Mateřídouška

Celý článek »

Komerční sdělení
Školka hrou v době epidemie

Školka hrou v době epidemie

Rozvíjejte své dítě individuálně a podle jeho vlastních potřeb. To vše v přátelské atmosféře a nenásilnou, hravou formou!

Celý článek »

VIDEO: Jaké knížky jsou vhodné k vývoji dítěte 2-5 let a jak správně začínat s psacími a kreslícími potřebami?

VIDEO: Jaké knížky jsou vhodné k vývoji dítěte 2-5 let a jak správně začínat s psacími a kreslícími potřebami?

VIDEO: Jaké knížky jsou vhodné k vývoji dítěte 2-5 let a jak správně začínat s psacími a kreslícími potřebami? S čím vás 4letý Filípek ve videu seznámí?  Filípe

Celý článek »

VIDEO: Jak 2-5leté děti kreslí s pastelko-vodovko-voskovkami?

VIDEO: Jak 2-5leté děti kreslí s pastelko-vodovko-voskovkami?

STABILO woody 3 in 1 je pastelka, voskovka a vodovka v jednom. Umí kreslit na papír, na tmavý podklad, karton, sklo, kov, dřevo. Děti ji milují a rodiče mohou zůstat v klidu, protože barvu lze z ručiček i z hladkého povrchu dobře smýt vodou s mýdlem.

Celý článek »

VIDEO: Jak procvičovat ruku pomocí štětce a jak malovat vodovkami

VIDEO: Jak procvičovat ruku pomocí štětce a jak malovat vodovkami

Jak se dá s dítětem trénovat grafomotorika a správný úchop kreslícího náčiní s obyčejným štětcem? Ukázku rozcvičení a jak uvolnit ruku před psaním vede paní učitelka Mgr. Irena Košutová.

Celý článek »

VIDEO: Jak fixy se zasouvacím hrotem učí děti netlačit

VIDEO: Jak fixy se zasouvacím hrotem učí děti netlačit

Chcete naučit dítě netlačit? Pak vyzkoušejte revoluční trojhranný fix STABILO Trio Scribbi, který byl navržen speciálně pro děti, které drží fixy poprvé. Má odpružený hrot, který se při tlaku zasune dovnitř fixu a zabrání dítěti na fix tlačit. Díky tomu je téměř nezničitelný.

Celý článek »

Když si dítě nechce hrát s ostatními dětmi, Adaptace na mateřskou školu

Když si dítě nechce hrát s ostatními dětmi, Adaptace na mateřskou školu

Když si dítě nechce hrát s ostatními dětmi, Adaptace na mateřskou školu Když si dítě nechce hrát s ostatními dětmi Adaptace na mateřskou školu Syn se ve škol

Celý článek »

Věci na školku v přírodě

Věci na školku v přírodě

Připravujete svému dítěti věci na školku v přírodě a neradi byste na něco zapomněli? Pak určitě uvítáte náš návod, jak co nejjednodušeji a nejpraktičtěji nachystat vše potřebné, od oblečení po léky a nezbytné doklady.

Celý článek »

Agresivita u dětí, v MŠ, v pohádkách

Agresivita u dětí, v MŠ, v pohádkách

Syn se začal po změně školky chovat agresivně. Mohou být na vině pohádky? Jak jeho chování změnit?

Celý článek »

Související články

Komerční sdělení

Školka, kolektivní zařízení - diskuze

Poradna

Zmena škôlky 2krát

| Astra122 | 27.04.2023, 13:33

Dobrý deň, dúfam, že nebude problém so slovenčinou. Idem si po názor a radu lebo už mi asi hlava vybuchne z toľkého rozmýšľania. Ide o zmenu škôlky po druhýkrát a nevieme sa rozhodnúť. Malá nastúpila do štátnej škôlky od januára (je januárová). S prijatím bol problém kvôli veku a voľným miestam, preto nás prijali iba do spádovej škôlky, ktorá mala rôzne recenzie. Skúsili sme im dať šancu, ale narazili sme na vyhorenú pani učiteľku, ktorá na deti kričala, nevhodne sa vyjadrovala, detom sa vyhrážala a bolo tam viac problémov (o všetkom vedenie vedelo, ale nakoľko má rok do dôchodku neriešili to). Naša malá je veľmi citlivá, potrebuje úsmev a milé slovo. Takže sme sa po mesiaci rozhodli pre inú škôlku. Keďže to bolo v strede šk. roka jediná možnosť bola súkromná. Nastúpila hneď, bez nejakej dlhšej pauzy, asi dva dni som bola v škôlke s ňou na pol dňa v rámci adaptácie a na tretí deň tam už ostala sama aj spať. Zvykla si rýchlo, bez plaču, je tam spokojná, pani učiteľky má rada. Škôlka mala iba jednu spojenú triedu, čo bolo super nakoľko pani učiteľky sa môžu naplno venovať malým deťom. Teraz je tam cca 6 malých 3-4 ročných. Lenže sme sa dozvedeli, že od septembra sa rozrastajú a budú mať cca17 malých detí a urobia druhú triedu predškolákov. Tiež sme si všimli viacero vecí, tým že mali skôr staršie deti mali aktivity zamerané na ne a malé deti sa vačšinou iba hrali. Na edukačnú časť majú iba pol hodinu, nakoľko sa zbierajú deti až do 9.00 a nemajú ani žiadne ranné rozcvičky. Málo sa učia pesničky a riekanky, skoro vôbec. Viac sa venujú aktivitám pre staršie deti a mladší sa skôr "vezú". Nemajú žiadne krúžky. Sú ako keby v začiatku a s malými deťmi sa iba začínajú učiť robiť. Keď sme sa u nich boli pozrieť dosť vecí nám bolo inak povedané. A majú aj vlastnú alternatívnu školu, na ktorú nadväzujú a aj v škôlke učia štýlom, aby pripravili deti na ich školu. Teraz máme možnosť dať od septembra malú do štátnej škôlky, kde nám ju prvýkrát nevzali iba kvôli veku. Škôlka je menšia má iba 4 triedy, má krásny dvor, deti si pestujú zeleninku, majú každý mesiac poníky, krúžky, montessori prvky a skvelé recenzie. Počtom detí v triede sú tak isto ako bude v súkromnej. Takže zmeniť škôlku? Myslím, že by v tejto štátnej dostala malá všetko a možno aj viac a za celkom inú sumu. Ale strašne sa bojím toho nového začiatku. Ona sa zvykne dosť fixovat na ľudí, niekedy aj teraz je ráno mrzutejšia keď nie je v triede jej obľúbenejšia pani učiteľka. Tiež sa obávam aby jej budova štátnej škôlky nepripomenula prvú škôlku kde mala veľmi zlé skúsenosti, nakoľko táto aktuálna súkromná škôlka ma modernejšie priestory. Bojím sa nového začiatku v novej budove s novými učiteľkami. Máme dať prednosť citovému pohodliu dieťaťa pred kvalitou škôlky? Ďakujem krásne

Dobrý den, na vaši otázku není úplně jednoduchá odpověď. Bohužel neuvádíte věk vaší dcery, což je v tomto případě informace docela zasadni. Pohoda a spokojenost dítěte v předškolním zařízení je určitě velmi důležitá. Důležitá však je také úroveň výchovně vzdělávací činnosti v MŠ, která pak následně bude dítě připravovat na úspěšné zahájení školní docházky. Jako rodiče nejlépe vaši dceru znáte a víte, jak se na nové prostředí adaptuje. Píšete, že zpočátku mívá obtíže a fixuje se na učitelky, což se v předškolním věku dá považovat za naprosto normální. V úvahu vemte také to, že do případné nové státní školky by dcera nastupovala až po prázdninách, takže pravděpodobně po určité časové prodlevě, kdy by do školky nechodila. Tato skutečnost by vám mohla vytvořit přirozený časový předěl, před nástupem do nové školky. Pro malé dítě je doba prázdnin dlouhá a dá se předpokládat, že na školku lehce pozapomene, což by vám mohlo pomoci ve vaší situaci. Koncem prázdnin můžete dceru začít připravovat na to, že nastoupí do školky nové. Ohledně budovy MŠ bych se tolik neobávala, důležité je, jaká je školka uvnitř a především to, jak se tam k dítěti chovají a zacházejí s ním. Musíte se však rozhodnout jako její zákonní zástupci sami. Mohlo by vám pomoci vzít si k ruce papír a tužku, na jednu stranu papíru si napsat všechna pozitiva změny školky, na druhou stranu zase negativa a pak tyto seznamy porovnat. Přeji vám, ať se dobře rozhodnete a ať je dcerka ve vámi vybrané školce spokojená. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 04.05.2023, 15:46
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×