banner

Zápis je velkou událostí v životě dítěte. Symbolizuje první krok dítěte na cestě k dospělosti.

1. Co by mělo být cílem rodiče ve vztahu dítě - škola?

Cože, aby se dítě dobře učilo? Nemyslím si, že je to ta správná odpověď.

 

 

 

 

 

 

Co by tedy mělo být vaším cílem?

  • aby se dítěti ve škole líbilo
  • aby do ní chodilo rádo
  • aby jej učila respektováníhodná paní učitelka/pan učitel, a tu/toho dítě skutečně bralo jako autoritu
  • aby se naučilo soustředit na činnost, kterou právě vykonává, a tak si z ní „odnést" co možná nejvíce poznatků

2. Jak vybrat tu „správnou" školu?

  • vybrat tu „správnou" školu se „správnou" paní učitelkou je velice důležité, nepodceňujte, zvažte dle:

- typu výuky na dané škole (klasická, obecná, daltonská, montesorri, waldorfská,...)

- ukázkových hodin učitele, Dne otevřených dveří (informace najdete na www stránkách každé školy)

- referencí středních škol na danou základní školu, resp. úspěšnosti žáků dané školy v přijímacím řízení na střední školy

- temperamentu dítěte (Nenechte se zlákat tvrzením známých, že ten a ten učitel je nejlepší, každý učitel/ka má jiný systém výuky, jiný temperament, jiné tempo. Temperamentnímu dítěti bude spíše vyhovovat učitel/ka téhož temperamentu a rychlejší tempo, větší tlak. Klidné dítě naopak uvítá klidnější zacházení.)

  • během posledního roku „předškoláctví" začněte s dítětem pracovat na následujícím:

- nácviku grafomotoriky

- nácviku soustředěnosti

- získání základních pro život praktických znalostí a dovedností (hygienické návyky, samostatnost, schopnost komunikace, sebeobsluha a další)

3. Jaký by měl vzniknout vztah mezi rodiči a učitelem/kou?

Pokud chceme, aby naše dítě chodilo do školy rádo a aby bylo šťastné, měli bychom s učitelem/kou spolupracovat a podporovat ji. Je špatné, když paní učitelka/pan učitel po dětech ve třídě něco vyžaduje a já, jako rodič, její/jeho postup a rozhodnutí kritizuji a nerespektuji ho. Pro dítě je nezbytně nutné, aby cítilo, že rodiče a učitel/ka „táhnou" za jeden provaz. Věřte tomu, že učitel/ka chce pro vaše dítě jen to nejlepší. Při respektování těchto parametrů bude výsledkem ona studijní úspěšnost dítěte a posilování jeho sebevědomí.

4. Co je to zápis do školy?

Zápisem dítě přihlašujete ke školní docházce do určité konkrétní školy. Rovněž slouží k prověření způsobilosti dítěte pro školní docházku.

5. Jak zápis do 1. třídy probíhá? Co má umět předškolák?

Termíny zápisu se pro jednotlivé školy různí. Většinou připadají na polovinu ledna a počátek února. Na zápis dítě přichází s jedním nebo oběma rodiči. Je nutné, aby jste si s sebou vzali občanské průkazy a rodný list budoucího prvňáčka. U zápisu jsou přítomni 2 učitelé/ky. Jeden/a s rodičem probírá úřední záležitosti, druhý/á se zatím věnuje vašemu dítěti.

Nenásilnou formou zjišťuje úroveň znalostí vašeho dítěte. Tj. např.:

  • jméno, příjmení, bydliště, věk, jména a povolání rodičů, jména sourozenců
  • orientaci v prostoru (pojmy vlevo, vpravo, nahoře, dole, vpředu, vzadu) požádá dítě o recitaci básně, zazpívání písně, namalování lidské postavy
  • proberou spolu barvy a tvary (základní barvy - červená, modrá, zelená, žlutá, černá; geometrické tvary - čtverec, obdélník, trojúhelník, kruh)
  • požádá jej o řešení problému, např. sestavení domečku z různých geometrických tvarů vyrobených z plastu, dřeva či papíru

6. Jak dítě k zápisu připravit?

  • Určitě jej naučit výše zmíněné, opět nenásilnou formou.
  • Zdokonalujte soustředěnost a komunikační schopnost dítěte, schopnost následování jednoduchých pokynů.
  • Cvičte s ním zodpovídání otázek: zlepšujte soustředěnost, pohotovost, nebojácnost. Po přečtení pohádky jej např. vyzvěte k převyprávění příběhu apod. K inspiraci vám může posloužit kapitola Rok předškoláka, která je v přípravě.

7. VIDEO: Jak se předškolák Hanička připravuje k zápisu do první třídy 

Víte, co všechno mohou chtít ve škole po dítěti u zápisu? Podívejte se, jak se na to připravila a vše si k zápisu do první třídy zopakovala předškolačka Hanička podle komplexní přípravy v sešitech Předškolákových týdeníčků pro chytré hlavičky.

Chcete vědět, s kým a jak se Hanička připravuje na zápis do školy? S paní učitelkou prvního stupně - Mgr. Jitkou Teturovou, která s Haničkou na dalších řádcích provede ONLINE testovací zápis a samozřejmě s maminkou, která okomentuje, jak jednotlivé úkoly Haničce šly.

Kapitola vznikla za laskavého přispění paní Mgr. Ireny Košutové.

Inzerce

Inzerce

Komplet knížek = skvělá volba pro děti školkového věku

„Říkačky jsou zcela nové a neotřelé. S Kartami si hrají 3 i 5letý syn a 7letá dcera skládá slova. Čekáme mimčo a klukům kniha názorně ukazuje, jak miminko vznikne. Týdeníčky: komplexní rozvoj všech dovedností. Mohu všem jen doporučit.“ Tyto a další reakce si můžete přečíst u jednotlivých knížek na www.prochytrehlavicky.cz nebo na Heureka.cz.

 

Sdílejte stránku

Předchozí článek:

Předškolák

Následující článek:

První rok ve škole

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky