Inzerce
Inzerce
Inzerce

Zápisy do škol v době covidu (duben 2021)

Asi málokdo z nás tušil, tím méně kantoři, že by se mohla opakovat absurdní situace z loňska, kdy většina škol měla zápisy pouze online. Jak si v těchto podmínkách školu pro své dítě vybrat? Jakou představu si mám udělat o online zápise? Snad nám napoví dnešní dvojrozhovor. S kým? Se dvěma řediteli, jedním ze státní ZŠ, a druhou, tentokrát paní ředitelkou, ze soukromé ZŠ (to, aby nás někdo nenařknul, že nejsme genderově vyrovnaní).

Co reálně online zápis pro školy a rodiče prvňáčků i samotné děti znamená?

  • Zápis do školy je první oficiální uvítání dítěte ze strany školy, první dojem, kterým na něj škola zapůsobí, a možná v dítěti probudí doslova lásku ke vzdělávání. Tohle dnes odpadá. Nádherný zážitek nahradil formulář. 
  • Zápis byl pro rodiče, děti i kantory velmi přínosnou zpětnou vazbou:

a. Děti zažily první formální vzdělávací prostředí, byť vedené přátelskou formou, mohly si otestovat, nakolik jednoduché či obtížné první setkání pro ně bylo. Mohlo být i motivací, co ještě do školy dohnat, příp. u připravených dětí aktem upevnění jejich sebevědomí.

b. Pedagogové si udělali obrázek o celém budoucím ročníku, který pak dokázali do tříd rozdělit dle nutnosti speciálních vzdělávacích potřeb u některých žáků, které byly nebo nebyly dosud identifikovány.

c. Asi největší reflexi měl zápis pro rodiče, kterým se potvrdilo, že přípravu s dítětem nepodcenili a postupují správně, nebo že různé pochybnosti, které rodič měl, jsou oprávněné, a mohl se u zápisu poradit na dalším postupu s profesionály, příp. škola zcela nově objevila a pojmenovala problematické oblasti žáka a navrhla vhodné řešení.

  • 3. Již v minulosti se odehrála pro předškoláky dosti nevýhodná změna, a to v termínech zápisu na ZŠ. Zatímco já se svými dětmi nějaký ten pátek nazpět šla k zápisu v lednu a rodiče jakkoliv problémových dětí měli ještě dost času na řešení oněch problémů, dnes se termín posunul do dubna, což je poměrně pozdě na dohánění nějakých vážnějších hendikepů. Dnes, v době online, je to nejen pozdě, ale navíc se žádné potencionální problémy neodhalí, protože učitel děti nevidí.

Jaké školy jsem oslovila a proč?

Samotnou mě letošní průběh zápisu zajímá natolik, že jsem se rozhodla oslovit dvě mně blízké vzdělávací instituce, jednu státní a jednu soukromou ZŠ. Výběr nebyl náhodný. :-)

Soukromá ZŠ Eduard, založena 2019 v Brně-Řečkovicích (zatím pouze nižší stupeň, počet dětí ve třídě 10-16)

S paní ředitelkou soukromé školy ZŠ Eduard, paní Mgr. Gabrielou Pařilovou, jsem se poprvé setkala na talentovém školení vedeném jejím manželem v době, kdy založení soukromé školy bylo ještě ve formě nápadu. Jak příjemné překvapení mě čekalo za pár let, kdy jsem viděla poutač s názvem školy na jedné z budov blízkých bývalých Kasáren. Paní ředitelka se rozhodla školu zaměřit na kvalitu, tedy maximálně o 10 až 16 dětech ve třídě. S individuálním přístupem, kdy posílí sebevědomí dětí, pomůže jim s nasměrováním dle jejich silných stránek, které budou společně rozvíjet.

Státní ZŠ Novoměstská, rovněž v Brně-Řečkovicích (nižší i vyšší stupeň, počet dětí ve třídě 16-21)

Ne náhodou jsem si vybrala i státní školu Novoměstská v Brně. Stojí mimochodem kousek od soukromé, možná kilometr, a je zajímavá několika faktory. Ještě nedávno, no, nedávno, když děti nastupovaly do první třídy, což bylo před 13 a 9 lety, tato škola neměla mezi rodiči orientovanými na vzdělání a vývoj dítěte příliš dobré renomé. To však vzalo za své příchodem nového pana ředitele, p. Mgr. Josefa Jelínka. Z jedné třídy v každém ročníku o 16 dětech vznikly hned třídy tři, jak se zájem o ZŠ mezi rodiči postupně zvyšoval. Co mě ale zaujalo, tak jiná podobnost se školou soukromou. A to, že nízký počet dětí zůstává i v dalších ročnících než pouze v tom prvním, ročníky se nespojují, jak tomu bývá často jinde od druhé třídy. Jede se tedy na kvalitu a individuální přístup oproti kvantitě. 

Inzerce

Toto všechno bych o ZŠ nevěděla, kdyby do ní nenastoupila naše (při studiu) dlouholetá kolegyně, dnes paní učitelka Lucie Šestáková, která mně rozhovor s panem ředitelem zprostředkovala.

 

Inzerce
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Zápisy do škol v době covidu (duben 2021) - diskuze

Poradna

Zmena škôlky 2krát

| Astra122 | 27.04.2023, 13:33

Dobrý deň, dúfam, že nebude problém so slovenčinou. Idem si po názor a radu lebo už mi asi hlava vybuchne z toľkého rozmýšľania. Ide o zmenu škôlky po druhýkrát a nevieme sa rozhodnúť. Malá nastúpila do štátnej škôlky od januára (je januárová). S prijatím bol problém kvôli veku a voľným miestam, preto nás prijali iba do spádovej škôlky, ktorá mala rôzne recenzie. Skúsili sme im dať šancu, ale narazili sme na vyhorenú pani učiteľku, ktorá na deti kričala, nevhodne sa vyjadrovala, detom sa vyhrážala a bolo tam viac problémov (o všetkom vedenie vedelo, ale nakoľko má rok do dôchodku neriešili to). Naša malá je veľmi citlivá, potrebuje úsmev a milé slovo. Takže sme sa po mesiaci rozhodli pre inú škôlku. Keďže to bolo v strede šk. roka jediná možnosť bola súkromná. Nastúpila hneď, bez nejakej dlhšej pauzy, asi dva dni som bola v škôlke s ňou na pol dňa v rámci adaptácie a na tretí deň tam už ostala sama aj spať. Zvykla si rýchlo, bez plaču, je tam spokojná, pani učiteľky má rada. Škôlka mala iba jednu spojenú triedu, čo bolo super nakoľko pani učiteľky sa môžu naplno venovať malým deťom. Teraz je tam cca 6 malých 3-4 ročných. Lenže sme sa dozvedeli, že od septembra sa rozrastajú a budú mať cca17 malých detí a urobia druhú triedu predškolákov. Tiež sme si všimli viacero vecí, tým že mali skôr staršie deti mali aktivity zamerané na ne a malé deti sa vačšinou iba hrali. Na edukačnú časť majú iba pol hodinu, nakoľko sa zbierajú deti až do 9.00 a nemajú ani žiadne ranné rozcvičky. Málo sa učia pesničky a riekanky, skoro vôbec. Viac sa venujú aktivitám pre staršie deti a mladší sa skôr "vezú". Nemajú žiadne krúžky. Sú ako keby v začiatku a s malými deťmi sa iba začínajú učiť robiť. Keď sme sa u nich boli pozrieť dosť vecí nám bolo inak povedané. A majú aj vlastnú alternatívnu školu, na ktorú nadväzujú a aj v škôlke učia štýlom, aby pripravili deti na ich školu. Teraz máme možnosť dať od septembra malú do štátnej škôlky, kde nám ju prvýkrát nevzali iba kvôli veku. Škôlka je menšia má iba 4 triedy, má krásny dvor, deti si pestujú zeleninku, majú každý mesiac poníky, krúžky, montessori prvky a skvelé recenzie. Počtom detí v triede sú tak isto ako bude v súkromnej. Takže zmeniť škôlku? Myslím, že by v tejto štátnej dostala malá všetko a možno aj viac a za celkom inú sumu. Ale strašne sa bojím toho nového začiatku. Ona sa zvykne dosť fixovat na ľudí, niekedy aj teraz je ráno mrzutejšia keď nie je v triede jej obľúbenejšia pani učiteľka. Tiež sa obávam aby jej budova štátnej škôlky nepripomenula prvú škôlku kde mala veľmi zlé skúsenosti, nakoľko táto aktuálna súkromná škôlka ma modernejšie priestory. Bojím sa nového začiatku v novej budove s novými učiteľkami. Máme dať prednosť citovému pohodliu dieťaťa pred kvalitou škôlky? Ďakujem krásne

Dobrý den, na vaši otázku není úplně jednoduchá odpověď. Bohužel neuvádíte věk vaší dcery, což je v tomto případě informace docela zasadni. Pohoda a spokojenost dítěte v předškolním zařízení je určitě velmi důležitá. Důležitá však je také úroveň výchovně vzdělávací činnosti v MŠ, která pak následně bude dítě připravovat na úspěšné zahájení školní docházky. Jako rodiče nejlépe vaši dceru znáte a víte, jak se na nové prostředí adaptuje. Píšete, že zpočátku mívá obtíže a fixuje se na učitelky, což se v předškolním věku dá považovat za naprosto normální. V úvahu vemte také to, že do případné nové státní školky by dcera nastupovala až po prázdninách, takže pravděpodobně po určité časové prodlevě, kdy by do školky nechodila. Tato skutečnost by vám mohla vytvořit přirozený časový předěl, před nástupem do nové školky. Pro malé dítě je doba prázdnin dlouhá a dá se předpokládat, že na školku lehce pozapomene, což by vám mohlo pomoci ve vaší situaci. Koncem prázdnin můžete dceru začít připravovat na to, že nastoupí do školky nové. Ohledně budovy MŠ bych se tolik neobávala, důležité je, jaká je školka uvnitř a především to, jak se tam k dítěti chovají a zacházejí s ním. Musíte se však rozhodnout jako její zákonní zástupci sami. Mohlo by vám pomoci vzít si k ruce papír a tužku, na jednu stranu papíru si napsat všechna pozitiva změny školky, na druhou stranu zase negativa a pak tyto seznamy porovnat. Přeji vám, ať se dobře rozhodnete a ať je dcerka ve vámi vybrané školce spokojená. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 04.05.2023, 15:46
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×