Pitný režim dítěte

 1. Důležitost pitného režimu
 2. Nápoje pro kojence
 3. Potřeba tekutin batolete
 4. Potřeba tekutin předškoláka
 5. Potřeba tekutin školáka
 6. Vaše dotazy

1. Důležitost pitného režimu

Voda tvoří téměř 80 % hmotnosti novorozence, u dospělého člověka je to cca 50-55 %. Dostatek tekutin zajišťuje správnou látkovou výměnu, umožňuje dobrou funkci ledvin a odplavování zplodin v těle vzniklých a také plnou výkonnost všech funkcí organizmu. Naopak nedostatečný příjem tekutin má za následek nejen snížení celkové výkonnosti organizmu, ale také sníženou výkonnost duševní. Takže se může podílet na snížení schopnosti dětí sledovat školní vyučování, únavě, bolestech hlavy, ale také na poruchách trávení (např. zácpa).

2. Nápoje pro kojence

Pokud je dítě živeno výlučně mléčnou stravou (mateřským nebo náhradním mlékem), nepotřebuje zdravý kojenec žádný přídavek tekutin. Výjimkou jsou pouze stavy při zvýšené teplotě, extrémní letní vedra, nadměrné pocení, ztráta chuti k jídlu. Se zavedením hutnějších pokrmů do jídelníčku je obsah vody menší, proto se doporučuje od 10. měsíce doplňovat tekutiny v množství cca 200 ml denně. Nejvhodnější je kojenecká voda, ovocné šťávy výjimečně, a to ještě ředěné vodou, nebo dětský čaj, podle chuti dítěte. Většinou vystačíte s kojeneckou vodou.

3. Potřeba tekutin batolete

Batole by mělo přijmout 1,5 litru tekutin denně, v horkém počasí je třeba množství tekutin zvýšit. Do zmíněného množství se započítává i tekutina obsažená ve stravě (polévky, kaše, ovoce). Z tohoto množství by mělo dítě vypít denně půl litru mléka, z ostatních tekutin jsou vhodné balené nesycené vody (nebublinkové), v žádném případě by děti neměly pít „colové" nápoje (obsahují velké množství cukru a kofein), tonic (obsahuje chinin), ale také ne příliš sladké nápoje. Slazené limonády jednak ohrožují chrup dítěte, jednak znamenají zbytečný přísun kalorií. Denní potřeba tekutin se řídí váhou dítěte - takže roční dítě by mělo přijmout 120-135 ml tekutiny na 1 kg váhy, dvouleté dítě 115-125 ml na 1 kg váhy.

4. Potřeba tekutin předškoláka

Denní potřeba tekutin by měla být 1,5-2 litry - opět platí, že do tohoto množství se počítá i tekutina obsažená ve stravě. Dítě by také mělo vypít půl litru mléka denně (normální nebo kyselé). Z ostatních tekutin kvalitní neslazené vody, čaj (nejlépe ovocný, bylinkový, zelený - černý čaj není vhodný). Platí totéž, co pro batole - nepodávat sladké nápoje, coly, tonic.

Čtyřleté dítě by podle své váhy mělo přijmout 100-110 ml tekutin na 1 kg váhy denně, šestileté 90-100 ml na 1 kg váhy denně.

5. Potřeba tekutin školáka

Zde často vzniká problém už s ranní snídaní, podle průzkumů se ukázalo, že až 40 % dětí nesnídá a to je nežádoucí jev, který může ovlivňovat školní výkonnost i celkové složení stravy. Absencí snídaně u dítěte se snižuje úspěšnost navození pravidelného rituálu v dospělosti, tzv. gastrokolický reflex, kdy ranní snídaně pravidelně navodí i ranní stolici.

Děti, které ráno neposnídají, konzumují různé pamlsky a pijí nevhodné nápoje nabízené nápojovými automaty ve školách (nejen coly a jiné slazené nápoje, ale také kávu nebo čokoládu). V noci se organizmus vysuší. Pokud se dětipři ranním spěchu nestačí nasnídat, šálek čaje nebo kakaa noční ztrátu tekutin neuhradí. Proto je potřeba dětem do školy spolu se svačinou přidat i vhodnou tekutinu, aby o každé přestávce měly možnost se napít, na nápojové automaty se nespoléhejte. Školákovi je třeba vysvětlit problém příjmu vhodných a nevhodných tekutin, protože děti automaty milují a snadno se nechají svést k jejich využívání. O vhodných tekutinách platí vše, co bylo uvedeno u mladších dětí, lze přidat i neslazené minerálky, ale nikdy ne jako jedinou tekutinu během dne, totéž platí o džusech (množství minerální vody nemá přesáhnout 0,7 l za den, navíc je nutno druhy minerálek střídat, protože se liší obsahem minerálních solí).

Denní potřeba tekutin se také odvíjí od váhy dítěte, desetileté dítě by mělo přijmout 70-95 ml na 1 kg váhy denně, čtrnáctileté 50-60 ml na 1 kg váhy denně, takže celkové množství tekutin během dne by se mělo u školáka pohybovat mezi 2-3 litry (opět včetně vody obsažené v potravinách včetně mléka).

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

6. Vaše dotazy

Dobrý den, mám nyní již 2letou dceru, když jí byly 3 měsíce, dětská lékařka doporučila přikrmovat UM. Když jsem se jí ptala, jakou použít vodu, říkala, že stačí normální převařená z vodovodu, protože splňuje všechny limity (jsme z Brna). Dcera je doposud zdravá a nemá sebemenší problémy. Chci se tedy zeptat, zda mám mít nějaké obavy a raději ji nechat preventivně vyšetřit nebo je vše v pořádku.

Odpověď MUDr. Vomelové: Pokud voda z vodovodu splňuje limity, lze ji do 1 roku podávat, to ale nesplňují všechny, protože odpovědi směřují do celé republiky, tak raději odpovídám takto. Brněnská voda neodpovídá normám pro kojence, je míchaná z březovského a vírského vodovodu. Je sice z hlubokých artézských studní, ale prosakuje do nich povrchová voda s vyšším obsahem dusičnanu, a proto voda neodpovídá normám pro kojence. Na ulici Kaštanová u Makra je Baldýnův pramen, který normám pro kojence odpovídá.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na podávání čaje. Syna, 7 měsíců, stále kojím. Z hrníčku s násoskou zatím sání nechápe, takže se z něj vůbec nenapije. Když mu zkusím nabídnout normální hrníček, tak je celý nadšený, vidí pít z hrníčků u nás, a tak to zkouší, ale podle mě se asi moc nenapije, většinu vyžbryndá ven. Zkoušela jsem mu dát napít z lahvičky se savičkou, zkusila jsem vyměnit víc druhů saviček, malý do nich spíš kouše a chce si s tím hrát. Nějak nechápe, že by se z toho mohl napít. Anebo žízeň zatím nemá.

Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Čaj není jediná tekutina, kterou lze dítěti nabídnout. Jestliže čaj odmítá, zkuste jenom kojeneckou vodu a pokud ani tu nechce, tak nemá žízeň. Dítě, které je stále převážně kojené, nemá potřebu zvýšeného množství tekutin, zejména v zimním období. V letních dnech samozřejmě potřeba tekutin narůstá u všech dětí.
Kojené děti pijí tekutiny raději a lépe z hrnečku než z lahve se savičkou, tak se mu musíte přizpůsobit a nevadí, že se pobryndá, však se to naučí.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Pitný režim dítěte - diskuze

 • Stručné info pitný režim :-)
  Díky za povedený článek, mohu také přispět jedním o něco stručnějším a možná dohledáte vše potřebné :-) http://blog.prodeti.cz/pro-deti/pitny-rezim-deti/, krásné letní dny
  lenkakr12   | 29.06.2016 19:33:31
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zdravim :-)
  Mam syna 8 mesicu, kojime uz jen v noci, rano k snidani a behem dne uz jen vyjimecne, kdyz je potreba...jinak ma dopoledne svacinku, obed zeleninku s masem a odpoledne take svacinku treba ovoce, ovoce s jogurtem....kolik by toho mel behem dne vypit? Ma nejradsi vodu, zadny caj mu moc nechutna. Davame ji ale lzickou, protoze z flasky s dudlikem pit vubec nechce.
  KlárkaJ   | 31.03.2016 18:16:40 | Reakcí: 1, poslední: 01.04.2016 17:27:29
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Potřeba tekutin je cca 150 ml na kg/den včetně kojení, mléka. Nemusíte podávat čaj, stačí kojenecká voda, nebo ovocné šťávy ředěné 1:1 kojeneckou vodou.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 01.04.2016 17:27:29
   Reagovat | URL příspěvku
 • Přechod z lahve se savičkou na hrneček
  Dobrý den,
  chtěla bych poradit, jak přimět dvouletou dceru více pít. Před nedávnem jsme vymněnili láhev se savičkou za hrneček, hrneček s pítkem a také lahve od "Jupíka". Z lahve se savičkou vypila denně 1,5 - 2litry tekutin (převážně neslazené čaje a vodu) a teď do ní s bídou dostanu 300 - 500ml denně (a to i když čaj jemně osladím medem). Přitom pít z hrnečku už umí. Mám zůstat u lahve se savičkou, ay měla dostatek tekutin nebo zůstat u hrnečku i když pije opravdu málo. Díky za odpověď. Petra
  Petra.drak   | 25.03.2013 15:46:08
  Reagovat | URL příspěvku
 • Nedostatečný pitný režim
  Dobrý den,

  prosím Vás o radu ohledně pitného režimu mého 12 měsíčního syna.
  Syna jsme si osvojili v 9. měsíci věku, již v kojeneckém ústavu nebyl zvyklý pít jiné tekutiny než UM. Nyní je mu 12 měsíců a problém s pitím stále trvá - dětské čaje ani čistou vodu nechce vůbec, jediné co vypije je voda s dětskou ovocnou šťávou. Množství, které tohoto nápoje za den vypije je max. 50 ml (+ ráno 240 ml UM, oběd - polévka a hl. jídlo, večer 240 ml kaše, svačiny v podobě ovoce či přesnídávky). Pokud vypije najednou trochu více tekutin a též i po UM a přesnídávkách, poměrně dost ublinkává.

  Děkuji předem za radu.
  Alena G.   | 14.08.2012 20:54:10
  Reagovat | URL příspěvku
 • filtrovaná voda
  dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký máte názor na filtrování vody pomocí filtračních konvic a či lze tuto vodu dávat dětem do 1.roku. Děkuji.
  kikulko   | 22.11.2011 14:04:09 | Reakcí: 1, poslední: 03.03.2017 09:16:22
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • dobrý den,
  vámi zodpovězený dotaz ohledně stavu vody z kohoutku ve mě hned vyvolal další... Naleznu někde na internetu přehled, kde bych si dohledala, kde je voda z kohoutku pro kojence vhodná a kde ne?
  Dejmalka   | 27.10.2011 09:04:14
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Příkrmy

| veronika001 | 21.01.2019, 16:02

Dobrý den paní doktorko, mám 5 měsíční miminko (převážně na umělém mléku) a od minulého týdne jsem začala s příkrmy. Mám na vás dotaz ohledně postupu a sestavení jídelníčku.Protože všude jsem se dočetla různé postupy a názory na to, jak začínat s příkrmy, tak se pokouším si jídelníček sestavit podle sebe,ale nevím,zda je můj postup správný. Moje lékařka mi doporučila,že mám na začátek zkusit 4-5 druhu zeleniny samostatně a až pak začít zeleninové směsi a pak přidat maso.Tady jsem se dočetla,že brokolice a květák není na začátek vhodné podávat také kvůli nadýmání,ale bohužel jinou zeleninu samostatně v příkrmech neprodávají (kromě dýně ) v první lžičce,nevím tedy zda mohu tento druh podat a nebo už mohu začít zeleninovou směsí,např.mrkev s bramborem,když už je mám vyzkoušené.Takže první den jsem začala dávat kupovanou mrkev ve skleničce,to snědl cca.2-3 lžičky,poté jsem dokrmila UM. Mrkev jsem mu dala ještě další 2 dny, to snědl o něco více,ale pořád ne celou skleničku,ani polovinu,tak jsem ho pak dokrmila mlékem.Na mrkev žádná reakce nebyla,tak jsem čtvrtý den zkusila uvařit bramboru s trochou UM a zase podávala asi dva dny. Nyní zkouším třetí druh zeleniny a to hrášek v první lžičce, i když vím,že je nadýmavý. Ráda bych vyzkoušela i tu brokolici,aby si na ni zvykl,když mu pak budu podávat zeleninové směsi. Množství zeleniny se mi moc nedaří navýšit, takže aby mi syn něco snědl tak mu vždy nabídnu příkrm a hned nechám zapít trochou mléka,tak nevím jestli to mohu takhle dělat,ale jedině tak mi něco sní. Po příkrmu mu dám napít ještě trochou kojenecké vody asi 50ml (jiné tekutiny ještě nedávám) a pak dokrmím mlékem,tak by mě zajímalo jestli mohu tento postup dodržovat,jestli to pro něj není zbytečně moc kombinací najednou. Nechávám mu pár minut odstup mezi příkrmem,vodou a mlékem, ale celé krmení tak trvá přes hodinu.Prosím o radu,zda je tento postup správný nebo si to mám rozvrhnout jinak a tu vodu nemusím nutně podávat po obědě,ale třeba dopoledne.Kaše zatím nedávám.Předem děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den. Postup, jak píšete, může být. Každé dítě je individuální a jinak si zvyká na příkrmy. Všechna doporučení se uzpůsobují dítěti. Brokolici můžete zařadit. Pokud by mělo dítě problémy s určitou zeleninou, potom se doporučuje na 1 měsíc vysadit, poté opět zkusit.

Jsou děti, které příkrmy jí pěkně a bez problémů, jiné si zvykají pomalu, moc toho nesní, ale je třeba pomalu zvykat v malých množstvích, takže postupujte tak, jak jste zjistila, že je to pro vaše dítě nejlepší. Jen postupně nedávejte každé sousto zapíjet mlékem, po příkrmu můžete podat vodu, nebo mléko. Zeleninový příkrm podávejte místo polední dávky mléka, aby si dítě zvyklo na polední obědovou dávku a chuť.

Zeleninové příkrmy si postupně můžete vařit i sama, mají jinou chuť než skleničky a jsou pestřejší, možná to bude lépe chutnat.

Kupujte zeleninu v kamenném obchodě, nebo bio, dusičnanů se bát nemusíte.

Do 1 roku se nedoporučují papriky, kukuříce, houby, rajčata jen loupaná, cibule, česnek a porek postupně. 

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:57
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce