banner

Důležitost pitného režimu

Voda tvoří téměř 80 % hmotnosti novorozence, u dospělého člověka je to cca 50-55 %. Dostatek tekutin zajišťuje správnou látkovou výměnu, umožňuje dobrou funkci ledvin a odplavování zplodin v těle vzniklých a také plnou výkonnost všech funkcí organizmu. Naopak nedostatečný příjem tekutin má za následek nejen snížení celkové výkonnosti organizmu, ale také sníženou výkonnost duševní. Takže se může podílet na snížení schopnosti dětí sledovat školní vyučování, únavě, bolestech hlavy, ale také na poruchách trávení (např. zácpa).

Nápoje pro kojence

Pokud je dítě živeno výlučně mléčnou stravou (mateřským nebo náhradním mlékem), nepotřebuje zdravý kojenec žádný přídavek tekutin. Výjimkou jsou pouze stavy při zvýšené teplotě, extrémní letní vedra, nadměrné pocení, ztráta chuti k jídlu. Se zavedením hutnějších pokrmů do jídelníčku je obsah vody menší, proto se doporučuje od 10. měsíce doplňovat tekutiny v množství cca 200 ml denně. Nejvhodnější je kojenecká voda, ovocné šťávy výjimečně, a to ještě ředěné vodou, nebo dětský čaj, podle chuti dítěte. Většinou vystačíte s kojeneckou vodou.

Inzerce Banner

Potřeba tekutin batolete

Batole by mělo přijmout 1,5 litru tekutin denně, v horkém počasí je třeba množství tekutin zvýšit. Do zmíněného množství se započítává i tekutina obsažená ve stravě (polévky, kaše, ovoce). Z tohoto množství by mělo dítě vypít denně půl litru mléka, z ostatních tekutin jsou vhodné balené nesycené vody (nebublinkové), v žádném případě by děti neměly pít „colové" nápoje (obsahují velké množství cukru a kofein), tonic (obsahuje chinin), ale také ne příliš sladké nápoje. Slazené limonády jednak ohrožují chrup dítěte, jednak znamenají zbytečný přísun kalorií. Denní potřeba tekutin se řídí váhou dítěte - takže roční dítě by mělo přijmout 120-135 ml tekutiny na 1 kg váhy, dvouleté dítě 115-125 ml na 1 kg váhy.

Potřeba tekutin předškoláka

Denní potřeba tekutin by měla být 1,5-2 litry - opět platí, že do tohoto množství se počítá i tekutina obsažená ve stravě. Dítě by také mělo vypít půl litru mléka denně (normální nebo kyselé). Z ostatních tekutin kvalitní neslazené vody, čaj (nejlépe ovocný, bylinkový, zelený - černý čaj není vhodný). Platí totéž, co pro batole - nepodávat sladké nápoje, coly, tonic.

Čtyřleté dítě by podle své váhy mělo přijmout 100-110 ml tekutin na 1 kg váhy denně, šestileté 90-100 ml na 1 kg váhy denně.

Potřeba tekutin školáka

Zde často vzniká problém už s ranní snídaní, podle průzkumů se ukázalo, že až 40 % dětí nesnídá a to je nežádoucí jev, který může ovlivňovat školní výkonnost i celkové složení stravy. Absencí snídaně u dítěte se snižuje úspěšnost navození pravidelného rituálu v dospělosti, tzv. gastrokolický reflex, kdy ranní snídaně pravidelně navodí i ranní stolici.

Děti, které ráno neposnídají, konzumují různé pamlsky a pijí nevhodné nápoje nabízené nápojovými automaty ve školách (nejen coly a jiné slazené nápoje, ale také kávu nebo čokoládu). V noci se organizmus vysuší. Pokud se dětipři ranním spěchu nestačí nasnídat, šálek čaje nebo kakaa noční ztrátu tekutin neuhradí. Proto je potřeba dětem do školy spolu se svačinou přidat i vhodnou tekutinu, aby o každé přestávce měly možnost se napít, na nápojové automaty se nespoléhejte. Školákovi je třeba vysvětlit problém příjmu vhodných a nevhodných tekutin, protože děti automaty milují a snadno se nechají svést k jejich využívání. O vhodných tekutinách platí vše, co bylo uvedeno u mladších dětí, lze přidat i neslazené minerálky, ale nikdy ne jako jedinou tekutinu během dne, totéž platí o džusech (množství minerální vody nemá přesáhnout 0,7 l za den, navíc je nutno druhy minerálek střídat, protože se liší obsahem minerálních solí).

Denní potřeba tekutin se také odvíjí od váhy dítěte, desetileté dítě by mělo přijmout 70-95 ml na 1 kg váhy denně, čtrnáctileté 50-60 ml na 1 kg váhy denně, takže celkové množství tekutin během dne by se mělo u školáka pohybovat mezi 2-3 litry (opět včetně vody obsažené v potravinách včetně mléka).

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Vaše dotazy

Dobrý den, mám nyní již 2letou dceru, když jí byly 3 měsíce, dětská lékařka doporučila přikrmovat UM. Když jsem se jí ptala, jakou použít vodu, říkala, že stačí normální převařená z vodovodu, protože splňuje všechny limity (jsme z Brna). Dcera je doposud zdravá a nemá sebemenší problémy. Chci se tedy zeptat, zda mám mít nějaké obavy a raději ji nechat preventivně vyšetřit nebo je vše v pořádku.

Odpověď MUDr. Vomelové: Pokud voda z vodovodu splňuje limity, lze ji do 1 roku podávat, to ale nesplňují všechny, protože odpovědi směřují do celé republiky, tak raději odpovídám takto. Brněnská voda neodpovídá normám pro kojence, je míchaná z březovského a vírského vodovodu. Je sice z hlubokých artézských studní, ale prosakuje do nich povrchová voda s vyšším obsahem dusičnanu, a proto voda neodpovídá normám pro kojence. Na ulici Kaštanová u Makra je Baldýnův pramen, který normám pro kojence odpovídá.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na podávání čaje. Syna, 7 měsíců, stále kojím. Z hrníčku s násoskou zatím sání nechápe, takže se z něj vůbec nenapije. Když mu zkusím nabídnout normální hrníček, tak je celý nadšený, vidí pít z hrníčků u nás, a tak to zkouší, ale podle mě se asi moc nenapije, většinu vyžbryndá ven. Zkoušela jsem mu dát napít z lahvičky se savičkou, zkusila jsem vyměnit víc druhů saviček, malý do nich spíš kouše a chce si s tím hrát. Nějak nechápe, že by se z toho mohl napít. Anebo žízeň zatím nemá.

Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Čaj není jediná tekutina, kterou lze dítěti nabídnout. Jestliže čaj odmítá, zkuste jenom kojeneckou vodu a pokud ani tu nechce, tak nemá žízeň. Dítě, které je stále převážně kojené, nemá potřebu zvýšeného množství tekutin, zejména v zimním období. V letních dnech samozřejmě potřeba tekutin narůstá u všech dětí.
Kojené děti pijí tekutiny raději a lépe z hrnečku než z lahve se savičkou, tak se mu musíte přizpůsobit a nevadí, že se pobryndá, však se to naučí.

Následující článek:

Prebiotika a probiotika

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky