Inzerce
Inzerce
Inzerce

Prebiotika a probiotika – jejich význam ve výživě dětí

  1. Co jsou to prebiotika?
  2. Co jsou to probiotika?
  3. Co jsou to symbiotika?

V posledních letech se stále častěji diskutuje o zdravé výživě jak dětí, tak i dospělých a v souvislosti s tím se stále častěji setkáváte s pojmy „probiotika, prebiotika“. Proto se pokusím srozumitelně vysvětlit, oč se jedná.

Zažívací ústrojí každého jedince obsahuje různé mikroorganizmy - bakterie, jejichž složení je významně ovlivněno způsobem výživy a prostředím, ve kterém člověk žije. Proto každý člověk má své zažívací ústrojí osídleno jinými mikroorganizmy. Novorozené dítě má zažívací ústrojí sterilní, tj. bez mikroorganizmů, způsob výživy a prostředí, ve kterém se dítě pohybuje, ovlivňuje následně osídlení zažívacího ústrojí mikroorganizmy.

1. Co jsou to prebiotika?

Jsou to látky, které se nevstřebávají a vytvářejí v tlustém střevě vhodné prostředí pro existenci lidskému zdraví prospěšných bakterií. Prebiotika patří mezi cukry - jsou to oligosacharidy, jejichž množství je v mateřském mléce 12x vyšší než v mléce kravském (např. laktóza).

Kromě mateřského mléka se vyskytují v banánech, skořici, cibuli, artyčocích, chřestu.

Inzerce

2. Co jsou to probiotika?

Jsou to kultury živých bakterií (nejčastěji laktobacily a bifidobakterie), které pozitivně ovlivňují zdraví člověka tím, že upravují bakteriální osídlení tlustého střeva (brání množení škodlivých bakterií) a zvyšují odolnost proti průjmovým onemocněním a také se podílí na posílení obranyschopnosti celého organizmu.

Preventivní či léčebný účinek probiotik byl prokázán prozatím jen u některých onemocnění - jako jsou průjmová onemocnění spojená s používáním antibiotik, u infekce Helicobacter pylori, některých akutních průjmových onemocnění, některých alergických onemocnění. Ale studie zaměřené na preventivní a léčebný význam probiotik u různých onemocnění stále probíhají.

Snahou je totiž ovlivnit složení střevní mikroflóry u dětí tak, aby měla příznivý účinek na lidský organizmus jak preventivně, tak léčebně. Proto jsou velmi žádoucí přípravky dětské výživy, které tyto podmínky splňují.

Inzerce

3. Co jsou to symbiotika?

Ukázalo se také, že účelnější je vyrábět přípravky dětské výživy tak, aby obsahovala současně probiotika i prebiotika. Spojení probiotik a prebiotik zlepšuje přežití a usídlení probiotických mikroorganizmů ve střevě, a tím se účinně potlačuje množení a aktivita škodlivých bakterií, což následně přispívá k posílení imunity dítěte. Jde tedy o symbiotický účinek, proto se setkáte s pojmem „symbiotika“.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Prebiotika a probiotika - diskuze

  • Já jsem v tomto směru vděčná za dnešní dobu, která je sice supermoderní a zrychlená a já nevím, co ještě, ale zároveň jsou obrovské pokroky právě v lékařství. Osobně si neumím ani představit, jak bych s malým přečkala období prdíků a kolik bez probiotických kapiček. Zprvu jsme zkoušeli klasické osvědčené nahřívání bříška, masírování, jenže to pomohlo vždycky jen na malou chvilku a za chvíli byl pláč zpět. Trpěl nejen syn, ale i my s manželem, protože jsme mu strašně moc chtěli pomoci a nevěděli jsme jak. No a nakonec nám nejvíc pomohli právě ty kapky.
    Michalka22   | 19.11.2014 19:17:15 | Reakcí: 1, poslední: 22.03.2021 13:15:19
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Přesně tak, dcera taky trpěla na hrozné koliky a bez pomocí probiotik a kapiček proti nadýmání bychomt o nezvládli, celé noci nespala, plakala (ne plakala, řvala!ú, kroutila se, bylo to náročné období!
      Mawa   | 22.03.2021 13:15:19
      Reagovat | URL příspěvku
  • Dobrý den, mám ročního syna. Jaká probiotika jsou pro něj nejlepší? Děkuji
    lenki   | 09.10.2014 20:39:47 | Reakcí: 2, poslední: 11.10.2014 20:41:09
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jaké pečivo pro batole?

| haliska | 01.03.2023, 11:46

Dobrý den, můj syn (18 měsíců), od mala upřednostňuje z bílého pečiva hlavně rohlíky, chleba mi odmítá jíst. Četla jsem tady v doporučeních, že rohlíky jsou "horší" než chleba. Já jsem myslela, že rozdíl není, když je oboje bílé pečivo. Nevadí tedy, že rohlíky snídá téměř denně? Nebo můžu zkusit střídat např. s celozrnným pečivem? Někde jsem četla, že ale toto nedoporučují malým dětem. Děkuju za odpověď.

Dobrý den,

v dětské (batolecí) výživě upřednostňujeme pečivo s nižším obsahem vlákniny, tedy pečivo z bílé (nízkovymleté) mouky pro její lepší stravitelnost. Postupně je do stravy vhodné zařazovat i další druhy pečiva, chleba včetně pečiva celozrnného. Rozdíl mezi přípravou rohlíků a chleba je v použití jiného (tmavého) typu bílé mouky. Mouka využívaná k pečení chleba je přece jenom biologicky hodnotnější. Nevadí tedy, že nabízíte synovi rohlíky. Doporučuji ale postupně s věkem zařazovat dalamánky, grahamové rohlíky, pečivo pšenično-žitné, špaldové, žitno-pšeničné a nakonec i celozrnné typy pečiva. Takové pečivo by mělo být základem už školního dítěte. 

S pozdravem Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 10.03.2023, 10:49
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×