Již od nejútlejšího věku je potřeba zvykat dítě na pravidelný denní režim, který stále dodržujte, protože tak u dítěte vytváříte řadu podmíněných reflexů (dynamických stereotypů, návyků), jež pak usnadňují jeho další výchovu a vývoj. To znamená, že dítě má mít pravidelnou dobu krmení, spánku a hraní. Aby se vám dařilo, je třeba dítěti velmi intenzivně projevovat lásku, nejprve častým tělesným kontaktem - mazlením, chováním, později pozorností, pochvalou i chováním. I starší děti vyžadují objetí, pohlazení.
Dítě musí mít neustále pocit jistoty a bezpečí, citové zázemí a citová výbava je důležitá pro jeho další život. Oba rodiče se musí dítěti tak věnovat, aby se dokázali vcítit do jeho potřeb, což vyžaduje hodně trpělivosti, tolerance a času.
V dnešní době většinou jeden z rodičů zajišťuje rodinu po ekonomické stránce, druhý pečuje o dítě, takže jeden z rodičů má podstatně méně času na svého potomka. Proto je důležité, aby v rodině fungoval pravidelný režim, který bude vyhovovat všem členům rodiny. Takže byste dítěti měli nastavit pravidelnou dobu spánku, krmení, hraní, vycházek a pohybové aktivity, ale také určitý čas, který bude trávit s oběma rodiči. Např. k večeru, kdy se většinou jeden z rodičů vrací domů, lze věnovat hodinu hraní si s dítětem, starší děti velice rády sdělují, co se během dne seběhlo, touží po objetí, pohlazení, pochvale toho rodiče, kterého celý den neviděly. Zapomeňte na televizi a raději dítě nakrmte, zazpívejte či mu přečtěte před spaním pohádku. Pro dítě jsou takto strávené chvíle velmi příjemné a postupně se z večerního posezení stane první rituál, na který se děti vždy nesmírně těší.
Záleží samozřejmě na zvyklostech rodiny, jak bude postupovat dál. Je třeba si uvědomit, že nezáleží ani tolik na počtu hodin strávených s dítětem, ale na jeho kvalitě. Mnohdy 1 hodina účelně využitá dá dítěti mnohem víc, než celý den. Je třeba vycházet ze stávajících dovedností dítěte a v nich je podporovat a postupně přidávat další. Později podle jeho zájmu o tu či onu aktivitu (modelování, hra na nějaký hudební nástroj, sport, kreslení, zpěv apod.) je třeba režim rodiny upravit, zvláště jsou-li v rodině další děti.
Pravidelný režim v rodině je bezpochyby základním výchovným opatřením. Je třeba jej postupně upravovat podle stáří dítěte, jeho individuálních zvláštností a také roční doby.
Je důležité, aby jeho návyky a projevy byly v souladu se životem jeho prostředí, aby se s ním nedostávaly do konfliktu, čímž by se narušily citové vztahy dítěte k okolí.
Co by měl tedy denní režim dítěte obsahovat?
- podle věku dostatečný a pravidelný spánek
- vyvážená a pestrá strava, podávaná ve stejné době - 5x denně
- dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu
- pohybová aktivita přiměřená jeho schopnostem - netrapte se srovnáváním svého dítěte s jinými dětmi, podporujte je v tom, co umí, tím upevňujete jeho sebevědomí
- podporujte zájem dítěte i o jiné činnosti - kreslení, zpívání, hra na hudební nástroj
- vyplňte čas dítěte tak, abyste ho nepřetěžovali
- učte ho, jak se chovat k dalším členům rodiny, jiným dětem a dospělým
- jakmile věk dítěte dovolí, má být spolupracujícím členem rodiny, přičemž druh a stupeň spolupráce se řídí jeho věkem a dovedností. Dítěti dává pocit uplatnění, po němž touží.
- jste-li nuceni okolnostmi svěřovat své dítě během týdne do péče jiné osoby, snažte se vynahradit mu nedostatek času o víkendu, kdy bývá většinou rodina pohromadě. Ale pozor! Nikdy ne za cenu toho, že dítěti snesete vše, nač si vzpomene. Když mu budete trpělivě naslouchat a také vysvětlovat důvody své nepřítomnosti, pochopí to a o to více si bude vážit času, který s ním strávíte
garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.