Monitor dechu
Novorozenci, jejichž příchod na svět byl provázen komplikacemi – děti předčasně narozené, děti s nízkou porodní váhou, děti špatně prospívající z důvodu jiného závažného onemocnění – ale i někteří zdraví novorozenci jsou do jednoho roku ohroženi syndromem náhlého selhání dechové funkce (SIDS). Jednou z možností sledování dechové funkce dítěte zejména v nočních hodinách jsou monitory dechu. Monitor dechu však není ochranou před SIDS, jestliže se užívá, je nutné dodržovat všechna další opatření a sledovat dítě.
Jak fungují?
Přístroj se skládá z kontrolní jednotky, která je propojena se senzorovou deskou, umístěnou mezi matraci a dno postýlky. Senzory nejsou v přímém kontaktu s dítětem, proto jeho pohyb není nijak omezen. Přístroj je nastaven na fyziologickou dechovou frekvenci kojence včetně přestávek mezi jednotlivými dechy (kojenci mají rychlejší dechovou frekvenci, dýchání je nepravidelné a povrchní). Klesne-li počet dechů pod určitou mez, nebo je-li pausa mezi dalším nadechnutím delší než nastavená hodnota, spustí se zvukový alarm.
Co dělat při spuštění alarmu?
Hlavně ihned jít zkontrolovat dítě (mohlo by jít výjimečně o falešný poplach) – při zástavě dechu ihned zahájit dýchání z úst do úst a volat RZP!
V současné době jsou na trhu: BANYSENSE II, pak český výrobek NANA II a přenosný monitor dechu RESPISENSE, který je vhodný do postýlky i do kočárku. Podrobnosti o obou výrobcích včetně nákresu najdete na internetových stránkách.
garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.
Předchozí článek:

Kvalitní povlečení pro děti
Poradna
Dobrý deň syn sa narodil s mierami 3400g a 47 cm, obvod hlavy 35cm.Teraz ma 6tyzdnov a 4730g a 60cm,obvod hlavy 39cm Nie je tých 39cm v 6 týždňoch veľa?
Dobrý den,
obvod hlavy je na horním limitu, doporučuji sledovat, pokud bude hlavička větší, konzultujte u pediatra.

Pro akci je nutné přihlášení