Inzerce
Inzerce
Inzerce

Monitor dechu

Novorozenci, jejichž příchod na svět byl provázen komplikacemi – děti předčasně narozené, děti s nízkou porodní váhou, děti špatně prospívající z důvodu jiného závažného onemocnění – ale i někteří zdraví novorozenci jsou do jednoho roku ohroženi syndromem náhlého selhání dechové funkce (SIDS). Jednou z možností sledování dechové funkce dítěte zejména v nočních hodinách jsou monitory dechu. Monitor dechu však není ochranou před SIDS, jestliže se užívá, je nutné dodržovat všechna další opatření a sledovat dítě.

Jak fungují?

Přístroj se skládá z kontrolní jednotky, která je propojena se senzorovou deskou, umístěnou mezi matraci a dno postýlky. Senzory nejsou v přímém kontaktu s dítětem, proto jeho pohyb není nijak omezen. Přístroj je nastaven na fyziologickou dechovou frekvenci kojence včetně přestávek mezi jednotlivými dechy (kojenci mají rychlejší dechovou frekvenci, dýchání je nepravidelné a povrchní). Klesne-li počet dechů pod určitou mez, nebo je-li pausa mezi dalším nadechnutím delší než nastavená hodnota, spustí se zvukový alarm.

Co dělat při spuštění alarmu?

Hlavně ihned jít zkontrolovat dítě (mohlo by jít výjimečně o falešný poplach) – při zástavě dechu ihned zahájit dýchání z úst do úst a volat RZP!

V současné době jsou na trhu: BANYSENSE II, pak český výrobek NANA II a přenosný monitor dechu RESPISENSE, který je vhodný do postýlky i do kočárku. Podrobnosti o obou výrobcích včetně nákresu najdete na internetových stránkách.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Monitor dechu - diskuze

Poradna

Žehlení plen

| shopgirl.l | 02.07.2019, 10:17

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že se setkávám se zcela odlišnými názory, ráda bych se zeptala na názor odborníka. Kožní lékař není v nabídce, tak jsem zvolila lékaře dětského. V říjnu budeme mít miminko a zatím jsem předvědčená o tom, že nechci používat jednorázové plenky (vyjma výletů a cest). Velmi se ale liší názory na to, že bylo vždy zažité pleny vyvářet a žehlit, přičemž dnes se stále více dočítám o praní na 60 stupňů a nežehlení. Je mi jasné, že záleží i na materiálu plínek (bambusovým se prý snižuje žehlením savost atp.). Nicméně jsem se dočetla i názory, že nebezpeční mikroby se ničí již při 57 stupních a že žehlení plenku steriluje pouze dokud nevychladne, takže pokud ji pak složím a dám do skříňky, postrádá žehlení “dezinfekční” význam. Rozhodně chci miminku dopřát to nejlepší, ale také jsem zastánce názoru “v pohodě máma, v pohodě dítě”, takže proč dělat zbytečné věci na úkor času s miminkem či odpočinku. Ale než spekulovat, ocenila bych radu lékaře a odborníka. Ať už vezmu, že bychom používali plenky klasické bavlněné a možná i bambusové.
Mockrát děkuji za Vaši odpověď a Váš čas.
Laďka S.

Dobrý den. Nemám zkušenost s bambusovými plenkami, bavlněné plenky doporučuji žehlit do 3 měsíců, nejen z důvodů lepší desinfekce, ale i zjemnění povrchu pleny.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 02.07.2019, 13:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce