Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 6. rok

 1. Jak roste dítě?
 2. Co už všechno dítě umí?
 3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
 4. Aktivity s dítětem, spánek
 5. Nejčastěji řešené promlémy
 6. Kojení, výživa


   

1. Jak roste dítě?

Růst dítěte pokračuje v průměru stále stejně, samozřejmě s individuálními odchylkami, 4 - 7 cm. Nedostatečný vzrůst (rodiče mohou sledovat na růstových grafech, které jsou součástí Zdravotního a očkovacího průkazu) - je nutno řešit konzultací s ošetřujícím dětským lékařem (lékařkou), který doporučí řešení problému.

2. Co už všechno dítě umí?

Mezi pátým a šestým rokem probíhá příprava dítěte na začátek školní docházky, měla by probíhat ve spolupráci rodiny a kolektivního zařízení tak, aby každé dítě bylo dostatečně připravené. Takže před nástupem do školy by každé dítě mělo ovládat:

 • sebeobsluhu, tzn. samostatné oblékání, svlékání a obouvání, dítě by mělo umět zapínat knoflíky, zavazovat tkaničky u bot (což je mnohdy při existenci suchých zipů problém i u 10-ti letého dítěte )
 • stolování s použitím příboru, osobní hygienu bez dopomoci včetně hygieny při a po použití toalety
 • dítě by mělo emočně zvládat odloučení od rodičů, přiměřeně ovládat své chování, dodržovat dohodnutá pravidla
 • vyslovovat správně všechny hlásky, vyjadřovat se ve větách, umět popsat nějakou událost, dobře komunikovat s jinými dětmi a dospělými, napsat hůlkovým písmem př. své jméno, napočítat do 10
 • dobře rozezná barvy, geometrické obrazce, velmi dobře rozumí významu pravá a levá, umí nakreslit jednoduchou figuru, kruh, auto, oblíbené zvíře apod.
 • zná své celé jméno a ví, kde bydlí, dobře se v místě bydliště orientuje (zná většinou čísla dopravních prostředků a dobře je rozeznává)
 • dokáže si samostatně hrát a udržet pozornost minimálně na 15 minut
 • některé děti dokáží již v tomto věku využívat telekomunikační techniku

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

V pěti letech proběhne celková preventivní prohlídka včetně povinného přeočkování proti dávivému kašli, záškrtu a tetanu, případně po poradě s ošetřujícím lékařem dle zájmu rodičů lze využít i dalších nepovinných očkování. Součástí této prohlídky je vyhodnocení celkového zdravotního stavu a zralosti dítěte pro zahájení školní docházky, případné drobné nedostatky lze ještě před nástupem do školy odstranit (konzultace s logopedem, dětským psychologem apod.)

4. Aktivity s dítětem, spánek

Jak bylo zmíněno v předešlých kapitolách, děti je třeba vést ke sportování (cvičení obratnosti, rovnováhy - lze použít jednoduché náčiní jako švihadlo, míče, kolo, koloběžku apod., jednoduché hry s běháním apod.). Děti v tomto věku mohou pokračovat nebo úplně začít se zimními sporty, v létě s plaváním, turistikou, některými míčovými sporty (tenis, ping-pong, fotbal, florbal apod.), lze využít různých kroužků, například tanečních, keramických, kreslení apod.

Vzhledem k tomu, že běžná školní docházka začíná v 8.00, mělo by mít dítě takový režim, aby si večer v klidu mohlo popovídat s rodiči (někdy se někdo z rodičů vrací z práce až v pozdním odpoledni), ke spánku by mělo ulehat cca ve 20.00 hod. (večerní sledování televize bohužel není vhodné - viz kapitola o denním režimu) a vstávat ráno tak, aby mělo čas se v klidu nasnídat.

5. Nejčastěji řešené problémy

Týkají se většinou právě schopnosti dítěte zahájit školní docházku a problémy s ní souvisejícími, časté jsou dotazy na možnosti dalších očkování proti infekčním chorobám, schopnosti dítěte provozovat aktivně nějaký sport apod.

Možná onemocnění

V četnosti onemocnění vedou virová a poté i bakteriální onemocnění dýchacích cest, méně močových cest, bohužel se zvyšující se pohybovou aktivitou dětí vzrůstá i množství různých úrazů dětí, někdy i s celoživotními či tragickými následky. Proto by rodiče měli mít vždy na paměti při jakýchkoli aktivitách bezpečnost dětí (viz. příslušná kapitola).

6. Kojení, výživa

O výživě platí vše, co bylo dosud v předešlých kapitolách zmíněno, samozřejmě u dětí s nějakým zdravotním problémem je postup jiný (děti se zažívacími problémy, alergici apod.)

Inzerce

PŘEDŠKOLÁKOVY TÝDENÍČKY

představení předškolní přípravy

Předškolákovy týdeníčky jsou první komplexní přípravou dítěte nejen pro školu, ale i pro život. Obsahuje 4 sešity pro 40 týdenní přípravu: Jízda tužkou je věnována grafomotorice, Hlavičkové úkoly dítě rozvíjí mentálně, Praktik pro život se věnuje světu kolem nás, praktickým situacím, se kterými se dítě v životě setká, Pohybovky zdokonalí pohybovou zdatnost dítěte. Nechybí ani motivační prvek – 160 nálepek, které si dítě za splněné úkoly lepí do kosmické mapy. S Předškolákovými týdeníčky pracují i v Centru nadání v Praze – viz recenze pedagožky.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

5. rok

Související články

Diskuze
Téma Příspěvků Poslední
příspěvek

Poradna

Neklidne spaní miminka

| Lulu84@ | 24.05.2020, 23:04

Dobrý den
Mám 3tydenniho prcka,už v porodnici jsem měla málo mléka tak začali dávat HiPP combiotik a už tam měl problémy se stolici. Po kontrole u lékařky nám řekla,že mám kojit a dokrmovat Hipem,řekla jsem že má prcek špatně spaní ( při usínání pisti a trvá mu nez zabere) bylo mi řečeno,že to je kvůli prdikum.tak jsme začali dávat laktobacilky a espumizan. Nicméně kadit zacal a prdět také,ale spaní se nezlepšilo. Teď jsme vysadily prso a je to ještě horší a už nevím jak mu mám pomoci,teď se kroutí a vypadá,že si buď nemůže prdnout nebo se vykadit a pak má v plince stolici. Ale už nevím co delat,vrátit se k prsu a dokrmovat ( to nám asi vyřeší to kadeni) ale co s tím neklidným spánkem...

Dobrý den. Pokud ještě kojíte, kojte dále a vyměňte dokrmovací mléko, laktobacily a Espumisan ponechejte. NA  dokrm mléka Beba Nutrilon.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 07:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce