Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dětské úrazy I

 1. V čem spočívá prevence dětských úrazů?
 2. Jak si poradit s drobnými poraněními?
 3. Co dělat, když jde o poranění s cizím tělesem v ráně?
 4. Co dělat při kousnutí zvířetem?

Úrazy nejrůznějšího druhu a otravy hrozí bohužel dětem všech věkových kategorií. Snad nejrizikovější skupinou jsou děti batolecího (tj. přibližně od 14. měsíce) a předškolního věku.

V tomto období dochází k rychlému rozvoji pohybových schopností, který se projevuje neustálým překonáváním různých překážek, vkládáním předmětů do úst, později napodobováním činností dospělých. Vývoj rozumových schopností však za pohybovými zaostává, malé děti jsou neobyčejně zvídavé, všechno je zajímá, na vše si musí sáhnout, všechno ochutnat, nemají a ani nemohou mít zkušenosti s nebezpečnou situací, a proto ji nedokážou ani rozeznat.

Když k úrazu dítěte dojde, často rodiče říkají, že šlo o nešťastnou náhodu, že nemohli nic dělat. Jenže je nutné si uvědomit, že každému úrazu předchází nějaká nebezpečná situace, do níž se dítě sice dostalo vlastní aktivitou, ale především jde vždy o sníženou pozornost a neopatrnost rodičů (nebo jiné pečující osoby). Následky jsou mnohdy hrozivé a poznamenají jak rodiče, tak dítě na celý život. Proto nezastupitelnou roli v dětské úrazovosti hraje prevence, tedy předcházení úrazům.

Inzerce

1. V čem spočívá prevence dětských úrazů?

 • bezpečné prostředí – to znamená umístit v domácnosti všechny dezinfekční a jiné přípravky na úklid z dosahu dítěte (nespoléhejte na to, že dítě někam nedosáhne, nebo že tu či onu láhev neotevře)
 • při vaření, úklidu, žehlení, ohřívání, přípravě jídel musí být dítě zabezpečené (ohrádka, postýlka – nikdy nenechte batole ve volném prostoru na dece, ono se totiž připlete pod nohy v té nejméně vhodné chvíli)
 • všechny elektrické zásuvky musí být opatřeny krytkami, ostré hrany nábytku opatřeny zaoblenými hranami
 • nikdy nesmí být léky volně odložené na stole (domácí uzamykatelná lékárnička) zejména barevné tablety děti milují
 • nůžky, nože, jehlice na pletení, šití – to vše musí být uloženo mimo dosah dítěte
 • během koupele nikdy nenechte dítě ani na chvíli bez dohledu, vždy kontrolujte teplotu vody při dopouštění
 • kupujte pouze bezpečné hračky s atestem (viz přísl. kapitola)
 • máte-li jedovaté pokojové rostliny – odstraňte je
 • okna, dveře, zásuvky - včetně trouby u sporáku opatřete dětskou pojistkou
 • mobilní telefony, ovladače a jiné podobné předměty nepatří malému dítěti do ruky
 • při sportovních aktivitách - lyžování, jízdě na kole, bruslení, sáňkování, skateboardu – musí mít dítě chráněnu hlavu helmou, při in-line bruslení a skateboardu použijte navíc chrániče zápěstí, loktů a kolen
 • u dětí školního věku bývá nejčastější příčinou úrazů nepoměr mezi skutečnou dovedností a fyzickou připraveností dítěte; nikdy proto nepřeceňujte schopnosti svého dítěte
 • vozíte-li dítě na svém kole, pak s helmou a speciální sedačkou, aby nohy byly chráněny (nemohou se dostat do drátů kola)
 • v autě používejte patřičnou sedačku, dveře na straně dítěte musí být zajištěny tak, aby je dítě nemohlo samo otevřít; při couvání se přesvědčte, kde je dítě, zda vám nestojí v cestě (v zrcátku ho nemusíte uvidět)
 • máte-li v bytě schodiště, musíte je zabezpečit zábranami
 • na okna připevněte pojistky, které nedovolí okno otevřít (musíte počítat s tím, že dítě si dokáže přistavit židli a na okno snadno vyleze - stejně tak i na kuchyňskou linku)
 • pozor na skleněné výplně dveří - použít zpevněné sklo
 • do dveří domu, bytu či zahradní branky použijte zámky, které dítě nedokáže samo otevřít
 • provádíte-li nějaké stavební úpravy v domě, vše řádně zajistěte – hlavně jímky na zahradě (hašené vápno apod.)
 • máte-li na zahradě bazén, nikdy nenechte dítě bez dohledu, totéž platí i při pobytu na koupališti, přehradě či u moře.

Nebezpečí zejména na malé děti číhá vlastně všude – doma, na zahradě, ve škole, na dovolené. Zajištění bezpečného prostředí však neznamená omezení aktivity dítěte, ale rodiče či jiná pečující osoba si musí neustále klást otázku:

 • Vím, kde je teď naše dítě a s čím si právě hraje?
 • Vím, s kým je a co právě dělá naše dítě? (u staršího dítěte)

2. Jak si poradit s drobnými poraněními?

I při sebevětší opatrnosti se děti při svých radovánkách poraní, takže odřeniny a jiné povrchové ranky můžete ošetřit sami. Pokud si nejste jisti svým postupem, vždy se obraťte na svého dětského lékaře, který situaci posoudí. K tomu, abyste mohli ránu ošetřit, budete potřebovat:

 • 3% peroxid vodíku
 • dezinfekční prostředek na okolí rány (Betadine, Septonex)
 • balíček sterilní gázy
 • obvaz
 • leukoplast s polštářkem
 • leukostehy (sterilní proužky k přiblížení okrajů rány – dříve pracně vystřižené „mašličky“)

Jak postupovat?

Pokud jde o krvácející a zející ránu, snažte se okraje rány pevně přiblížit k sobě a stáhněte obvazem. Vyhledejte lékaře.

Inzerce

Pokud jde o běžnou odřeninu, očistěte ji 3% peroxidem vodíku, okolí dezinfikujte (Betadine, Septonex). Je-li dítě na některý přípravek alergické, použijte čistý líh. Do rány nesypte žádné prášky, ránu překryjte sterilní gázou. Nikdy nepoužívejte k čištění rány vatu, vždy jen sterilní gázu!

Je-li rána silně znečištěná např. pískem, škvárou, je nutné vše šetrně mechanicky odstranit kartáčkem nebo pinzetou.

Inzerce

Nejste-li si jisti svým postupem, nebo nedaří-li se ránu řádně vyčistit, obraťte se na lékaře (zvláště jde-li o rozsáhlejší odřeninu).

Drobné řezné či sečné ranky, pokud silně nekrvácí, můžete ošetřit sami pomocí leukostehů, které jsou běžně v lékárně k dostání (samozřejmě po předchozí dezinfekci) – nedaří-li se vám dobře okraje rány přiblížit, vyhledejte lékaře.

Inzerce

Silně znečištěné rány zeminou, poranění rezavým drátem, hřebíkem, třískami jsou velmi nebezpečné z hlediska nákazy tetanem, proto vždy vyhledejte odbornou pomoc – je nutná kontrola očkování proti tetanu.

Lékaře vyhledejte také tehdy, nehojí-li se poranění, objeví-li se v okolí rány zarudnutí, otok či začervenalé pruhy na kůži, jsou-li zduřelé a bolestivé mízní uzliny, objeví –li se teplota.

3. Co dělat, když jde o poranění s cizím tělesem v ráně?

Odstraňte z rány jen volně ležící tělíska - např. střepy, třísky.

Zaklíněné cizí těleso nikdy sami neodstraňujte, ránu a její okolí jen dezinfikujte, těleso a ránu obložte sterilním obvazem (v nouzi použijte i čistý kapesník).

Nikdy neodstraňujte zaklíněný předmět pronikající do hrudníku či břicha!

Po odstranění zaklíněného předmětu totiž dojde k dalšímu poranění a krvácení. Proto vždy ihned vyhledejte odbornou pomoc – např. volejte linku 155).

Pozor! Ošetříte-li sami nějakou ranku na hlavě, vždy se snažte zjistit, jak k poranění došlo, pokud jste sami nebyli svědkem nehody. Sledujte, jak se dítě chová. Nápadná spavost nebo zvracení může i po zdánlivě banálním pádu znamenat otřes mozku a je nutno vyhledat lékaře.

Čištění odřeniny kartáčkem vám může připadat jako drastická metoda, ale písek, škváru či hlínu jinak z rány těžko odstraníte, navíc poraněná kůže je určitou dobu méně citlivá, takže čistění není tak bolestivé.

Pokud nemáte při ruce žádný dezinfekční prostředek, klidně k očištění použijte mýdlo.

4. Co dělat při kousnutí zvířetem?

Ránu ošetříte výše popsaným způsobem a především se musíte snažit identifikovat zvíře. To znamená, jde-li o psa či kočku, snažte se zjistit majitele, protože ten musí prokázat očkování svého zvířete proti vzteklině. Nepodaří-li se zvíře odchytit a zjistit majitele, nebo zvíře není proti vzteklině řádně očkováno, nebo jde o neznámé zvíře, je nutno vyhledat odbornou pomoc, protože postižené dítě musí být očkováno proti vzteklině. Současně je také třeba posoudit případné přeočkování proti tetanu.

Účelem této stati je zdůraznit nezastupitelnost prevence dětských úrazů a popsat pouze ošetření těch nejběžnějších poranění, s nimiž se budete u svých dětí i při nesvědomitější péči setkávat.

Chcete-li se dozvědět více o dětských úrazech a první pomoci, vyšla nyní vynikající publikace „První pomoc u dětí“- nakladatelství GRADA - edice PRO RODIČE, kde jsou popsány srozumitelně a stručně nejrůznější akutní příhody u dětí včetně první pomoci. Taková publikace by neměla chybět v žádné rodině (cena cca 145 Kč).

Jak poskytnout První pomoc dítěti? Najdete v Bonus pro registrované.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Úrazy dětí, kousnutí zvířetem - diskuze

 • Úrazy
  Děkuji za článek o úrazech, člověk si neuvědomuje, jak je šťastný, když jsou děti zdravé, dokud se něco nepřihodí. My dnes skončili na urgentním příjmu, ale naštěstí vše dobře dopadlo. Uf a ještě jednou velké díky!!!!!!
  bogape   | 21.11.2021 22:04:53
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nemoc

| Veronika1305 | 10.02.2024, 09:01

Dobrý den paní doktorko,
ráda bych se zeptala na dceru 18 měsíců. Druhý týden měla zelenou rýmu, jelikož onemocněl i starší syn, navštívili jsme pediatra. Napsal dětem Pamycon, syn se uzdravil (jelikož rýmě předcházeli víkendové horečky které ustaly), tak paní doktorka zhodnotila situaci, že se může jednat o chřipku typu A. Dcera měla jen jeden den horečku, druhý den byla jako zdravá. Následující den tedy včera, začala být zase ukňouraná a všimli jsme si, že jí opuchl a zarudl prsteníček. Teplotu má mírnou 37. Prst není horký jen lehce oteklý a zarudlý celý prst. A nechce jíst, tekutiny přijímá v pořádku, jen nechce jíst. Napadlo mě jestli se nemůže jednat o nějaký postcovid (ten jsme prodělali na Vánoce) nebo jestli to nemůže souviset s chřipkou. Respektive jestli máme vydržet do pondělí k pediatričce nebo navštívit pohotovost. Mockrát děkuji za odpověď.
S pozdravem,
Veronika

Dobrý den,

může se jednat o komplikaci chřipky, v pondělí navštivte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 10.02.2024, 10:14
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×