Hadí uštknutí
V naší zemi je zmije obecná jediný přirozeně se vyskytující jedovatý had.
Kde se zmije vyskytuje?
Na okrajích lesů, polí, ve slunných a vlhkých lokalitách, kamenných náspech, železničních tratích, na březích rybníků (zmije se také velmi dobrý plavec), na prosluněných pasekách a horských loukách, rašeliništích. Vykytuje se v nadmořské výšce 500 – 2000 m. V nížinách a ve vnitřních lesích se nevyskytuje. Zabarvení je u samců šedé, u samic se jedná o různé odstíny hnědé, typická je vždy klikatá tmavá čára na hřbetě, která je ale u tmavě zabarvených jedinců špatně viditelná. Délka zmije je cca 50 – 80 cm, samci jsou menší.
Jak vypadá kousnutí zmijí?
Postižení jedinci popisují kousnutí jako píchnutí špendlíkem, většinou jsou patrné 2 – 4 ranky, které mohou krvácet, během 30 minut se v místě vpichů objeví výbled kůže, okolí začíná červenat a otékat, stupňuje se bolestivost v místě kousnutí, pak se šíří na celou postiženou končetinu včetně otoku. Během dalších 30 minut se mohou objevit celkové příznaky – bolesti břicha, průjem, bolesti hlavy, zvracení, pokles krevního tlaku a následně kolaps. U predisponovaných jedinců (alergici) se může celkový stav velmi rychle horšit – křeče a ztráta vědomí (anafylaktický šok).
Množství jedu, které se při kousnutí uvolní, není většinou pro zdravého dospělého člověka životu nebezpečné, ale může být velmi nebezpečné pro dítě a osoby s jiným onemocněním.
Jaká je první pomoc?
především dítě ponechte v klidu, v sedě nebo polosedě, končetinu provizorně znehybněte
krvácí-li ranky, můžete jemným masírováním okolí poranění zvýšit krvácení – může napomoci k vyplavení jedu z rány (je nutné ihned po kousnutí, pak už to nemá význam)
podejte léky proti bolesti - Paralen, Panadol, Ibuprofen, Ibalgin apod.)
můžete přiložit studené obklady, máte-li možnost
ihned zajistěte převoz do nemocnice, kde je JIP, zhoršuje-li se celkový stav, ihned volejte linku 155
je-li postižený alergik, ihned podejte léky z balíčku první pomoci, který by měl každý alergik nosit vždy s sebou
POZOR:
Ránu se nesnažte nikdy rozšiřovat, nevysávejte ji a nepoužívejte škrtidlo! Dnes se již tyto postupy nedoporučují.
Jaká je prevence kousnutí hadem?
Vhodná obuv – do přírody si vezměte vždy pevnou obuv nejlépe kotníčkovou, event. holínky. Letní sandály na výlety do přírody nepatří.
Při chůzi dupejte a dívejte se před sebe na zem. Zmije je plachý tvor a uteče dřív, než ji spatříte. Zaútočí jen tehdy, je-li ohrožena. Po zimním přezimování se zmije při teplých jarních dnech už vyhřívají na slunných místech a nejsou ještě tak rychlé. Snadno ji můžete přehlédnout a šlápnout na ni. V tom okamžiku zaútočí (obranná reakce).
Naučte své děti, jak se v přírodě chovat, jak vypadají hadi, kteří se u nás vyskytují buď návštěvou terária v ZOO, nebo v obrázkové publikaci, lze také využít internetu.
Pokud se připravujete na dovolenou či výlet do vám neznámé lokality v jarních či letních měsících, informujte se na výskyt zmijí.
Předchozí článek:

Úrazy dětí, kousnutí zvířetem
Následující článek:

Jak poskytnout první pomoc dítěti?
Poradna
Dobrý den paní doktorko. Jsem 10 týdnů a 6 dní těhotná. Posílám foto z ultrazvuku a mohla byste mi prosím určit, kde leží hematom? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, hematom se pravděpodobně nachází na levé straně od plodu, více Vám řekne Váš gynekolog, který Vám vyšetření prováděl a zná i Vaši kliniku, nicméně doporučuji teď klidovější režim - nesportovat, bez pohlavního styku, ideálně užívat progesteron.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Vybraná anketa
Souhlasíte s omezením odkladů za současného zrušení přípravných tříd?
17 %
5 hlasů
77 %
23 hlasů
7 %
2 hlasy
Celkem hlasovalo 30 unikátních návštěvníků