Jednoduché cukry

Přijde mně, že v poslední době se jednoduché cukry doslova kriminalizují. Jsou skutečně takovým zlem? Běžně se mně odpoledne stává, pracuji duševně, hodně duševně :-), že na ně tělo má chuť. Není normální, že mozek dostane chuť na jednoduchý cukr, který je pro něj snadno ke zpracování, pouze rozštěpí sacharózu na 2 glukózy?

Odpověď Mgr. Jana Eliášová, nutriční terapeutka:

Souhlasím s vámi. Ano, jednoduché cukry jsou nedílnou součástí naší výživy. Mozek je na nedostatek glukózy nejcitlivější. Jejich absolutní vyřazení ze stravy je pochopitelně nesmysl. Ale! Velkým problémem je vysoký příjem tzv. přidaného (většinou řepného) cukru ve stravě naší populace. Doporučované množství za den přidaného cukru je 10 % z celkového energetického příjmu, což je cca 50 - 60 g (10-12 kostek cukru). Mně se zdá, že je to celkem dostačující množství :). Nezapomínejme, že je tím myšleno veškerý přidaný cukr ve stravě - ve všech potravinách, nápojích a různých laskominách. To je problém. Vysoký příjem cukru v naší populaci je prostě faktem. Podílí se na zvýšení hladin triglyceridů, snížení HDL (dobrý) cholesterolu a zvýšení LDL (zlý) cholesterolu, což je vedle vysokého příjmu nasycených tuků rizikovým faktorem vzniku srdečně-cevních onemocnění.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jednoduché cukry - diskuze


Jednoduché cukry - poradna

Lezení

| haloka | dnes, 08:53
Dobrý den, mám dvojčátka narozená o 7 týdnů dříve, dnes je jim 10 měsíců a stále se nám nechce lozit... Od čtyř měsíců cvičíme Vojtu. Teď už je ale cvičení nad mé síly, kluci se brání, z daných pozic mi "utíkají". Má takové cvičení vůbec smysl? Kluci se od 6 měsíců přetáčí, plazit se začali mezi 8.-9. měsícem a tohle jim zatím zůstává. Žádná další dovednost se jim nechce. Je ještě nějaká možnost, jak podpořit k lezení?
Děkuji za váš čas!

Doporučuji pokračovat ve cvičení - jak Vám to čas a děti dovolí, cvičení podporuje rozvoj a zapojování správných svalových skupin k danému pohybu - tedy i k lezení. U předčasně narozených dětí jde rozvoj pohybu pomaleji, vytrvejte. Doporučuji kontrolu na rehabilitaci.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 09:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce