Hubnutí manžela

Dobrý den, paní magistro, snažím se s dětmi dodržovat celkem vyváženou stravu, připravovanou doma, ovoce, zelenina, jogurty apod. Já ani děti problémy s hmotností nemáme. Manžel ale stále válčí se svojí hmotností - už nevím, jak mu vysvětlit nějaké základní zásady stravování, když chce zhubnout. Neporadíte mi odkaz na nějaký plán stravování apod.? Jako hlavní problém u něj vidím vysoký příjem tuků - rohlík si rozpůlí a každou polovinu si např. namaže máslem a ještě na to paštikou - a večerní rabování ledničky spojené s konzumací piva a tvrdého alkoholu. Teď má období, kdy chce zhubnout, tak se láduje rajčaty - je schopen sníst i kilo denně a tvrdí, že mu to pomáhá hubnout a nedá si vysvětlit, že tohle samo o sobě je nesmysl... Jak ho přesvědčit, aby postupoval rozumně a systematicky?

Odpověď Mgr. Jana Eliášová, nutriční terapeutka:

Dobrý den, určitě vám musím dát za pravdu, že nárazový styl hubnutí je kontraproduktivní.  Drastické přístupy k hubnutí nemají dlouhého trvání a hrozí jo-jo efekt. Váš manžel jistě není výjimkou. Myslím, že váš popis je jakýmsi všeobecně platným příkladem. Vše je o nastolení celkového režimu. Pokuste se ho vtáhnout do stylu stravování celé rodiny. Hubnutí není o tzv. “super zdravých jídlech”, jak si to mnozí myslí. Někdy zafunguje pouze změna režimu. Jíst pravidelně neznamená jíst, jak se všude uvádí, 6x denně. Za minimální bych považovala 3x, ale je jasné, že více porcí je jakousi prevencí přejídání. Počet porcí vychází z osobních zvyklostí, ideálně shodných s celou rodinou. Podpora je důležitá. Změna nepřichází ze dne na den. Vydrží-li alespoň 3 týdny, má větší šanci na dlouhodobější úspěch. Lepší je si stanovovat menší a v kratším čase dosažitelné cíle. Podpořit ho lze i nabídkou jím oblíbených jídel, která jsou připravena v energeticky chudší úpravě nikoliv chutově :-). Za mě bych doporučila osobní konzultaci s odborníkem ve vašem okolí. Rozumně prezentovaným průvodcem hubnutí je mimo jiné na www.stob.cz. Pohyb je přirozenou součástí tohoto procesu.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Hubnutí manžela - diskuze


Hubnutí manžela - poradna

PPM a povinnost zaměstnavatele

| hakro | dnes, 00:17
Dobrý den, nyní jsem na RD s 2. dítětem a čekám 3. dítě (rizikové těhotenství). RD a RP budu pobírat do tří let dítěte a měla jsem nárok na PPM. Mezi nástupem (návratem) do zaměstnání a nástupem na mateřskou se 3. dítětem mám 3 měsíce, po které budu pravděpodobně na nemocenské. Mám v tomto případě s 3. dítětem stále nárok na PPM a musí mi zaměstnavatel držet místo do tří let 3. dítěte (mám smlouvu na dobu neurčitou)? Děkuji za odpověď.

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.


Mgr. Věra Tautová, DiS. | Babyonline
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce