Rozdílný přístup k rodičovství
„Každý jdeme na rodičovství jinak, ale nikdo to nemusí dělat špatně. Každé dítě je jiné, každá rodina v jiné situaci, proto i přístup rodiče bude tomu přizpůsobený,“ zdůrazňuje maminka-lékařka Jana Martincová.

Fascinuje mě, jak snadno někteří rodiče podléhají módním směrům a profilům věnujícím se rodičovství.
Moc se mi líbilo, když mi v rámci promluvy o výchově naše paní psycholožka řekla: „Ale která je ta správná?“ Tím se naprosto přesně dotkla jádra věci. Pro každé dítě a rodiče může být správná úplně jiná cesta. A to, že byla správná se dozvíte až tehdy, kdy minulost nemůžete změnit.
Neříkám, že si nemůžeme přečíst o zkušenosti jiných. Ale určitě bych byla před slepým následováním velmi opatrná. Zvláště tam, kde ještě neznáte výsledek. Opět narážím na knihu Líný rodič, kdy autor vydělal na bestselleru, ovšem v něm prováděná výchova měla alespoň podle posledních zpráv zdrcující dopad na dítě.
Předchozí článek:
Havaj ve škole s předškolní přípravou
Následující článek:
Muže dělá žena
Poradna
Dobrý den, dceři (5 let) se udělal zubní váček na dásni u horní stoličky (vrtaná s plombou). Nijak zvlášť ji to nebolí, jen když jí to zmáčknu, nebo jí čistím zoubky, trošku vyjekne nebo sebou cukne. Paní zubařka mi sdělila, že pokud to dceru nebolí a nějak výrazně si na to nestěžuje, tak s tím zatím nemusíme nic dělat a necháme to tak... Dcerka má jít ale za měsíc na operaci (odstranění) krčních mandlí a mně vrtá hlavou, jestli ten váček nevadí a jestli ho může mít. Bude v celkové anestezii a na tu operaci čekáme už přes 4 měsíce, takže bych byla zklamaná, kdyby nás k vůli tomu poslali pryč. Děkuji
Dobrý den,
Vámi zmiňovaný „váček“ je zánětlivé ložisko plné bakterií. V dočasném chrupu se tento stav bohužel řeší extrakcí (vyndáním) postiženého zubu. Pokud by se takový zub ponechal, může dojít k rozvoji celkových komplikací infekce, případně k poškození stálého zubu (tzv. Turnerův zub).
Co se týče odstranění mandlí a celkové anestezie, přítomnost takového zubu v dutině ústní by teoreticky neměla být příčinou neprovedení výkonu. Ale vzhledem k tomu, že komplikace se obvykle objevují v nejméně vhodnou dobu, mohlo by se stát, že se stav dcerky zhorší těsně před výkonem a ten by se pak musel odložit. Navíc probíhající zánět vyčerpává organismus a zatěžuje imunitní systém, tedy ani hojení po odstranění mandlí by nemuselo být optimální.
Doporučuji tudíž daný zub nechat co nejdříve vyndat, aby se dceři rána do operace stihla zahojit a mohla výkon absolvovat bez obav z komplikací způsobených zaníceným zubem. Následně pak doporučuji nechat zhotovit mezerníček, ale to už je jiná záležitost.
Držím palce, ať vyndání zoubku i odstranění mandlí obě s dcerkou v pohodě zvládnete!
Srdečně zdravím,
MUDr. Irena Červená
Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Vybraná anketa
Souhlasíte s omezením odkladů za současného zrušení přípravných tříd?
26 %
32 hlasů
69 %
85 hlasů
5 %
6 hlasů
Celkem hlasovalo 123 unikátních návštěvníků