Inzerce
Inzerce
Inzerce

Představení předškoláků, dvojčat Honzíka a Eliška

Honzík a Eliška si svůj život museli vybojovat

Honzík a Eliška jsou šestiletá dvojčata. Svůj start do života měli složitý, narodila se o tři měsíce dříve a svůj život si musela vybojovat. 

Eliška proplouvá životem s hendikepem, trpí mozkovou obrnou

Eliška měla po porodu krvácení do hlavičky, a tak životem proplouvá s hendikepem - DMO, mozková obrna.  Její omezení je pohybové, týká se především nožiček a koordinace pohybu. Menší vzdálenosti dokáže ujít, nebo se pohybuje pomocí dětského invalidního vozíčku. 

Inzerce

Honzík je po neurologické stránce v pořádku.

Čekalo nás rozhodnutí, zda nastoupit do školy nebo dát odklad

Vzhledem k jejich věku, jsme letos řešili, zda nastoupit do školy, či dát odklad. Nakonec jsme se po několika konzultacích s odborníky rozhodli pro odklad. I když jsou dvojčata šikovná a nástup do školy by snad nebyl až takový průšvih, dostanou tak čas, aby se mohla v klidu  připravit, a nemusí tak opět svoje vrstevníky jen dohánět, jak to měla doposud ve všem.

Inzerce

Hledala jsem možnosti, jak co nejlépe připravit děti pro nástup do první třídy

Protože jsme z vesnice a není u nás přípravný ročník, či nějaké podobné kroužky, hledala jsem na internetu možnosti, jak co nejlépe připravit děti pro nástup do první třídy. Narazila jsem na videa s Předškolákovými týdeníčky a protože se mi koncept velmi zalíbil, rozhodla jsem se právě pro ně.

Jak vypadá náš běžný týden

Běžný týden se u nás doma asi nikterak moc neliší od jiných rodin. Jen u Elišky je den protkaný cvičením, rehabilitací a protahováním s ohledem na její hendikep. Honzík zas každý den trénuje logopedii kvůli své dyslalii. Jinak jsou děti ráno ve školce, povětšinou je vyzvedáváme po obědě. Program dne pak probíhá dle počasí, kroužků a popřípadě dle elánu a nálady rodičů. :-)

Inzerce

Honzík navštěvuje fotbalový oddíl a letos začne s hrou na kytaru

Honzík je členem fotbalového oddílu, a tak má v týdnu dva tréninky a o víkendu většinou zápas. Letos mu přibude hra na kytaru a hudební nauka v ZUŠ.

Eliška se bude učit hrát na flétnu a zpívat

Elišce zabere hodně volného času rehabilitovací, každopádně naštěstí zbývá i plno času na lumpačení a řádění s kamarády. Také Eliška letos začne navštěvovat ZUŠ, kde se bude učit hrát na flétnu a zpívat, vše kolem hudby pak poznávat v hudební nauce. 

Inzerce

Děti se ve školce zapojují do všech činností a chtějí na plavecký výcvik

Ve školce se zapojují do všech činností moc rádi, oba prozatím plánují, že se chtějí zúčastnit plaveckého výcviku. Eliška má svoji asistentku, která ji pomáhá v pohybových aktivitách či třeba při vycházce. 

Prozatím naše příprava neprobíhala moc cíleně a došlo i na slzičky

Prozatím naše příprava na školu neprobíhala moc cíleně a spíše neuceleně. Koupí nějakého pracovního sešitu, tvořením s dětmi či povídáním, co vše se ve škole dělá. Úkoly nám někdy šly lépe, jindy hůře. S úsměvem, ale také přišly i slzičky a nechuť, zejména když se nedařilo. Každopádně prozatím jsme neměli možnost komplexní přípravy, jež nabízí Předškolákovy týdeníčky. 

Honzík je nadaný matematicky, problém mu dělá výslovnost a grafomotorika

Honzík je nadaný matematicky, umí s jistotou sčítat a odčítat do 20, násobilku do 5, aniž bychom to s ním trénovali, okoukal to při karanténě v Učitelce a hned to pochopil. Museli jsme ho pak krotit, aby nešel tolik napřed. Má i skvělé logické myšlení. 

Co mu dělá veliký problém, je výslovnost a především grafomotorika. Honzík je levák.

Eliška je bojovnice a občas nás překvapí, jak rychle dokáže v činnostech bráchu a vrstevníky dotáhnout

Eliška je neskutečná bojovnice, dává na frak všem špatným prognózám. Má naštěstí houževnatou a vytrvalou povahu, a tak i když jí jde většina věcí hůře než Honzíkovi, dokáže ho svou pílí v něčem i předehnat. Ráda maluje. Její mentální věk je tak pět a půl let - u Elišky byl ten odklad o něco jasnější než u bráchy, ale jak jsem psala, kolikrát nás už překvapila, jak rychle dokázala v činnostech bráchu a vrstevníky dotáhnout. Má úžasnou představivost, a když chce, dokáže krásně vyprávět. S jistotou napočítá do 20, sčítání a odečítání do šesti zvládne dle nálady. Eliška je pravák.

Co již Eliška s Honzíkem umí a kde se připravují

Eliška i Honzík se dokáží podepsat celým jménem. Oba mají své psací stoly, a tak většinou pracují u nich, samozřejmě když to jde, přesouváme se pro pestrost činnosti na zem, ven a ideálně pak k babičce. ? (Ideálně pro mě). 

Dbáme na ergonomické psací potřeby pro správný úchop

Snažíme se dbát na to, aby měli ergonomické tužky, pastelky, které jim usnadní správný úchop (s Honzíkem s tím velmi bojujeme). Nejvíce si dvojčata oblíbila pastelky s výřezy. 

Jsme rádi, že jsme se společně zapojili do projektu našich příprav do školy! 

Těšíme se na spolupráci právě s Předškolákovými týdeníčky!

Krásný den, 

maminka Věra

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

2020/2021 Předškoláci Honzík a Eliška - diskuze

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×