Inzerce
Inzerce

Očkování na cesty

Očkování a cestovní medicína

Očkování dětí i dospělých do zahraničí

Očkování do zahraničí je ve vlastním zájmu každého cestovatele. Chcete-li vědět, jaká rizika Vám hrozí ve Vaši cílové destinaci, nabízíme vám přehled zdravotních rizik a povinných i doporučených očkování do každé krajiny (vyberte si Vaši destinaci dle kontinentu):

 • Evropa
 • Asie
 • Afrika
 • Jižní Amerika
 • Severní a Střední Amerika
 • Austrálie a Oceánie

Konzultace pro cestovatele poskytují centra Očkování a cestovní medicíny Avenier ve všech svých 18 pobočkách po České republice. Tato centra disponují aktuálními epidemiologickými informacemi ze světa. V očkovacích centrech si můžete zakoupit kvalitní vybavení pro vaší cestovní lékárničku a v případě potřeby si nechat vystavit i mezinárodně platný očkovací průkaz.

Na co si dávat pozor

 • Stravování

Při cestách do exotických krajů je lépe vyhnout se stravování na ulici. Hygienická úroveň pouličních kuchařů a místního obyvatelstva je ve většině případů velice nízká, ani jejich zdravotní stav nemusí být zcela uspokojivý. Vyhýbejte se nedostatečně tepelně upraveným pokrmům, zvláště z masa, ryb a mořských živočichů. Některé ryby (ulovené v blízkosti přístavu) mohou být nositeli parazitů a žloutenky A. Pozor dávejte i na ovoce a zeleninu: co lze loupat - oloupejte, ostatní řádně omyjte. Pozor na listovou zeleninu a saláty z ní připravené (může být nedobře očištěná nebo omytá v nekvalitní vodě). Při nákupech dávejte přednost kvalitním dovozovým potravinám z rozvinutých zemí. Nepijte vodu z neznámého zdroje, používejte pokud možno balenou pitnou vodu (kontrolujte těsnost a perforaci uzávěrů).

Inzerce
 • Koupání

Při pobytu v exotických zemích se vyhýbejte koupání v povrchových stojatých vodách s bohatou vegetací. Upřednostněte koupání v tekoucí vodě. Při koupání v moři a potápění nepřeceňujte své síly (při dlouhém plavání může dojít k vyčerpání, křečím a podchlazení). Pozor na velké vlny, víry a spodní proudy. Nepodceňujte vliv alkoholu.
Při koupání a potápění v moři hrozí riziko setkání s nepříjemnými, dravými i jedovatými tvory – mořští ježci, medúzy, ryby. Mějte sebou pinzetu, dezinfekci, účinný prostředek. Používejte boty do vody.

 • Zvířata a hmyz

Při cestách nepodceňujte kontakt se zvířaty. Zvlášť nebezpeční mohou být toulaví psi a kočky, opice, netopýři - mohou být zdrojem životu nebezpečné vztekliny. Divoce žijící zvířata jsou většinou plachá.
Pozor na štíry, pavouky a hady - používejte kvalitní pevnou vyšší obuv. Nejjedovatější hadi žijí v tropické Asii, Jižní Americe a v Austrálii.
Při soumraku narůstá aktivita komárů přenášejících malárii, žlutou zimnici a horečku Dengue. Používejte vhodné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, kvalitní repelenty. V rizikových oblastech použijte po poradě s odborníky na cestovní medicínu vhodnou antimalarickou profylaxi. Mnohé oblasti a země rovníkové Afriky a jižní Ameriky vyžadují povinné očkování proti žluté zimnici. Na spaní používejte impregnované moskytiéry. Mouchy mohou být aktivním i pasivním zdrojem infekcí, například spavé nemoci či průjmových onemocnění.

Inzerce
 • Průjmy a poranění

Průjem patří mezi nejčastější onemocnění cestovatelů, postihuje až 80% cestovatelů do exotických zemí. Průjem bývá často provázen bolestmi břicha, teplotou, zvracením, přítomností krve a hlenu ve stolici.
Postiženi bývají častěji individuální turisté, terénní pracovníci, zdravotníci nebo geologové.
Nepřeceňujte ani pobyt v 5-ti hvězdičkovém hotelovém resortu - neznáte zázemí, úroveň ubytování ani zdravotní stav personálu, který s vámi nebo vaší potravou přichází do kontaktu.
Na cestách může snadno dojít k lehčím poraněním i k těžším úrazům. Mějte proto na paměti platné očkování proti tetanu!

 • Pohyb ve skupině lidí

Necestujte zcela sami, raději se skupinou přátel.
Při pobytu v rozvojových zemích se při kontaktu s místním obyvatelstvem vyhýbejte přeplněným hromadným dopravním prostředkům. Především v přeplněných prostorech hrozí riziko nákazy - hlavně vzdušné kapénkové nákazy jako je chřipka, meningokoková meningitida, tuberkulóza atd.

Inzerce
 • Očkování a cestovní lékárnička

Před plánovanou cestou navštivte v časovém předstihu očkovací centrum, kde vám zajistí doporučená či povinná očkování. Některé země vyžadují povinné očkování proti žluté zimnici (státy centrální rovníkové Afriky a Jižní Ameriky). Běžným standardem pak je očkování proti žloutence typu A i B.
Nezapomeňte na vybavení cestovní lékárničky, kde by neměly chybět léky proti průjmům, teplotě, kvalitní repelent, analgetika, léky proti alergiím, obvazy, náplasti, dezinfekce. Nezapomeňte na léky, které užíváte pravidelně.

Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×