Indie - kolébka civilizace

Cestování do exotických destinací si získává stále větší popularitu. Aby se však zahraniční dovolená obešla bez zdravotních obtíží, je třeba se před odjezdem informovat o zdravotních rizicích a možnostech očkování. V Očkovacích centrech jsou vám k dispozici odborní lékaři – epidemiologové s dlouholetou praxí v oboru. Na konzultaci do jedné z osmnácti poboček v ČR se můžete objednat na bezplatné telefonní lince 800 123 321. Na schůzce pak lékař na základě podrobné znalosti problematiky cestovní medicíny, aktuálních rizik v jednotlivých oblastech světa a v neposlední řadě také vašeho zdravotního stavu sestaví nejen přesný plán očkování, ale také doporučí léky a ochranné prostředky a seznámí vás s ověřenými a doporučenými postupy, které sníží riziko zdravotních problémů na minimum.

Ve spolupráci s doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D., FRCPS  z Očkovacího centra jsme připravili ukázkové informace o exotických destinacích, které jsou v posledních letech u českých cestovatelů nejoblíbenější. MUDr. Maďar je specialista v oborech epidemiologie, prevence a kontroly infekčních nemocí, cestovní i tropické medicíny a také nadšený a zkušený cestovatel. 


Země pod vrcholky Himálají jitří fantazii a po staletí přitahuje cestovatele i dobyvatele. Země, kde se narodil Buddha, vlast Máhatmy Gándhího a působiště Matky Terezy, je zemí  kontrastů - od zasněžených vrcholků velehor po písečné pláže, od nejmenších osad v horách až po přelidněné metropole, od nejchudších obyvatel až po skvostné paláce miliardářů. Sever láká krásnou přírodou, starobylou architekturou a chrámy v nížině řeky Gangy včetně nejznámějšího Taj Mahalu.

Na západě se nachází turistické letovisko Goa s jednou z nejkrásnějších pláží na světě, mnoha nočními kluby a bary a jeskynními chrámy Elora a Ajanta. Dalším místem hodným návštěvy je velkoměsto Bombaj, kde stojí za to se pár dní zdržet. Pro příznivce vodních sportů jsou tu tropická souostroví Andamany a Nikobary. Za návštěvu určitě také stojí národní parky Bandavgarh, Periyar Tiger National Park a na východě země rezervace divoké zvěře Kaziranga.

 

Z dalších nemocí je vhodné se očkovat proti meningokokovému zánětu mozkových blan, virové hepatitidě B a při návštěvě venkova v letním monzunovém období i proti Japonské encefalitidě. Při pobytu v odlehlých oblastech (např. hory a vzdálený venkov) nebo při dlouhodobém pobytu je potřeba zvážit i očkování proti vzteklině. Dále je potřebné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu. U osob nad 40 let věku je při plánovaném bližším kontaktu s místními obyvateli vhodné přeočkovat proti záškrtu a před odjezdem do severozápadního pohraničí s Pákistánem by se u všech dospělých nad 30 let věku měla aplikovat jedna dávka vakcíny proti přenosné dětské obrně.


„Malárie se vyskytuje především na venkově ve střední a jižní Indii, intenzivně zejména v období dešťů. Bez malarické infekce jsou celoročně jen horské oblasti s nadmořskou výškou nad 2000 m.n.m. V prevenci této potenciálně smrtelné nemoci je potřebné po konzultaci s lékařem - specialistou užívat antimalarické tablety a repelent s dostatečnou koncentrací účinné látky. Ten chrání i před dalšími tropickými horečkami, kterým nelze předcházet očkováním např. dengue a chikungunya,“ doporučuje Rastislav Maďar z Očkovacího centra.

Další informace o očkování na cesty jsou k dispozici na webových stránkách Očkovacího centra www.Ockovacicentrum.cz.

Kontakty pro média Zuzana Fuxová, ASPEN.PR
E-mail:
zuzana.fuxova@aspen.pr
Mobil: +420 606 156 176

Z tiskové zprávy 1. června 2010 společnosti Avenier.

Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Indie - diskuze

Poradna

Opakovat očkování?

| Nunik2009 | 21.03.2018, 18:25

Dobrý den, mohla bych poprosit o radu?
Dcera narozená 2/2017.
První očkování v 5/2017.
Po něm jí vyskočil ekzém a zjištěna alergie na kravské mléko. Pak byla velmi často nemocná, 4x antibiotika, 2x zánět ucha, 6 nemoc. Do toho několikrát ekzém. Čekala jsem pořád až bude opravdu zdravá, aby se mohlo dát druhé očkování. Nyní v březnu dostala druhou dávku, ale paní doktorka řekla, že se musí očkovat odznova. Že to propadlo.
Je to opravdu pravda? Četla jsem, že si to tělo pamatuje i rok a dá se v očkování pokračovat. Chtěla jsem ji ušetřit očkování a vypadá to že místo 2+1 bude mít 3+1. Není to zbytečné očkovat od znova?
Děkuji za odpověď s pozdravem J.M.

Dobrý den, 

určitá paměťová stopa sice po první dávce zřejmě zůstala, to by však pro dlouhodobou imunitu nestačilo. Vaše paní doktorka má pravdu v tom, že pro navození solidní imunity do budoucna bude potřebné schéma 2+1 absolvovat znovu s odstupem druhé dávky cca 2 měsíce plus případně několikatýdenní interval tolerance navíc, bude-li to z nějakého důvodu nutné. 

Nebudete však mít schéma 3+1 ale solitérní jednu dávku a následně po delší době schéma 2+1. To je z hlediska získané imunity rozdíl. Důvod k obavám však dle uvedeného není. 

Pokud trpíte na otitidy, zvažte očkování dcery i proti pneumokokům a pokud je indicie oslabené imunity, což z napsaného vyplývá a to ve formě opakovaných infekcí, tak následně i proti meningokokům. Jsou to neživé vakcíny a mohou hodně pomoci, někdy i zachránit život. 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 22.03.2018, 12:45
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce