banner

Co je to hexavakcína?

Jde o kombinovanou očkovací látku. Jak již název napovídá, skládá se ze 6ti složek, po dokončeném očkování je tedy dítě chráněno proti 6 infekčním nemocem, a to: záškrtu, tetanu, dávivému kašli, žloutence typu B, dětské obrně a haemophilu influenzae. Tato očkovací látka se podává injekčně do svalu - nejlépe na zevní stranu stehenního svalu.

Patří hexavakcína do očkovacího kalendáře povinných očkování?

Ano, viz očkovací kalendář.

Kdy se hexavakcínou očkuje? Jak vypadá očkovací schéma?

Vzhledem k tomu, že bylo zrušeno celoplošně povinné očkování proti TBC, lze zahájit pravidelné očkování hexavakcínou již od 9. týdne věku, samozřejmě po posouzení zdravotního stavu dítěte ošetřujícím dětským lékařem.

Nově platí u hexavakcíny schéma 2+1:

  • 1. dávka hexavakcíny: od 9. týdne věku dítěte
  • 2. dávka hexavakcíny: za 2 měsíce od první
  • 3. dávka hexavakcíny: mezi 11. a 13. měsícem

Schéma 3+1 se aplikuje u nedonošených dětí, kdy je 4. dávka hexavakcíny: 6 měsíců po 3. dávce, nejlépe v intervalu 11. až 18. měsíce věku dítěte

Proč dáváme přednost hexavakcíně oproti jednotlivým očkováním?

  • Hexavakcína je šetrná, velmi dobře dětmi snášena. Moderní očkovací látky obsahují podstatně méně antigenů než dříve vyráběné vakcíny, ale obsahují všechny antigeny, které jsou potřebné pro ochranu dítěte proti infekčním chorobám a navíc jsou z hlediska reakcí po očkování šetrné (reakcí po očkování je podstatně méně než u dříve vyráběných vakcín).
  • Složka proti dávivému kašli (pertussi) je tzv. nebuněčná, šetrná a vyvolává méně reakcí po očkování.
  • Další výhodou je, že se sníží počet vpichů a tím i počet návštěv u lékaře

Jaké bývají námitky proti hexavakcíně?

  • Není podání hexavakcíny velkou zátěží pro imunitní systém dítěte? Ukázalo se, že není, navíc ochrana, kterou zajistí kombinovaná očkovací látka je stejná jako při podání jednotlivých očkovacích látek, ne-li vyšší.

Je hexavakcína plně hrazená?

Ano, povolená je nově vakcína HEXACIMA, u nedonošených dětí zůstává vakcína INFANRIX HEXA. Jsou plně hrazené.

Jaké mohou být nežádoucí účinky po očkování hexavakcínou?

Nežádoucí účinky se mohou objevit u jakéhokoliv očkování, tedy i u hexavakcíny. Nejčastěji místní jako bolestivost, otok a zarudnutí v místě vpichu, méně často celkové v podobě zvýšené teploty až horečky, nevolnosti, zvracení či průjmu, zduření místních uzlin, pláče, podrážděnosti, neklidu. Veškeré nežádoucí účinky byste měli hlásit ošetřujícímu lékaři dítěte. Více v kapitole o nežádoucích účincích po očkování.

Očkují čeští lékaři společně s hexavakcínou i nepovinně vakcínou proti pneumokokům, příp. rotavirům? Je to vůbec vhodné?

V poslední době se rozrůstají řady dětských lékařů, kteří očkují hexavakcínu odděleně od vakcíny proti pneumokokům, a to z důvodu častějších horečnatých vedlejších reakcí při současné vakcinaci, byť je to administrativně pro lékaře náročnější. Odstup pneumokokové vakcíny je nejčastěji 14 dní až 3 týdny.

Naopak dětští lékaři využívají možnosti s jednou nebo druhou vakcínou naočkovat dítě současně proti rotavirovým průjmům, kde hrozí u malých dětí dehydratace s následnou hospitalizací. Jedná se o nepovinné očkování.

Z 1576 oslovených lékařů nám odpovědělo 23 (takto nízké číslo nás bohužel mrzí, ale při vzrůstající administrativě v ambulancích chápeme, že na další dotazování, byť na 2 minuty, lékaři Vašich dětí již nemají čas ani náladu). 9 z nich udržuje mezi vakcínami odstup v rozmezí 2-3 týdnů, 13 je očkuje ve stejný den a v jedné ordinaci to je zhruba půl na půl. Lékařům, kteří nám odpověděli a pomohli získat obrázek, jaká je v oblasti očkování hexavakcínou situace v Česku, velice za jejich vstřícnost a čas děkujeme.

Více v kapitole: Neškodí očkování miminkům?

Autoři: MUDr. Jana Martincová s použitím textů MUDr. Květy Ludvíkovské a MUDr. Blanky Flugerové

Vaše dotazy

Termín prvního očkování kojence hexavakcínou

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor ohledně prvního očkování u kojence. Žijeme trvale v Německu. Naše holčička se narodila 13. 7. 2013 a první očkování (Dipht., Pert., Tet., Hib., IPV., HVB., Pneumok., RotaV.) bychom měli mít dle našeho očkovacího kalendáře od 13. 10. 2013 (tedy ve 3 měsících). Na první prohlídce u pediatričky nám ale bylo doporučeno, nechat očkovat již o měsíc dříve. Termín máme 9. 9. 2013. Pediatrička nám to zdůvodnila tím, že v říjnu je již pravděpodobnější výskyt různých chřipek či nachlazení a holčička prospívá dobře, nevidí tedy důvod, proč čekat. Není to ale moc brzy? 9. 9. jí bude teprve necelých 9 týdnů.
Může se pak vakcína proti rotavirům podat současně s hexavakcínou?
Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Odpovídá Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS : Dobrý den, v ČR se běžně očkuje hexavakcínou a proti pneumokokům od 9 týdnů věku. Vaše pediatrička uvažuje logicky a v podstatě správně. Snažil bych se však zvolit kompromis, např. 10. týden věku, kdy bude riziko respiračních infekcí rovněž nízké a bude to v již v korelaci s našimi zkušenostmi z ČR. Očkování proti rotavirům rozhodně doporučuji. Vakcína se aplikuje do pusy a funguje jinak než pneumokoková vakcína nebo hexavakcína. Aktivuje slizniční imunitu. Lze ji tedy bez problému aplikovat s uvedenými injekčními. Když se začne s první dávkou mezi 10.-12. týdnem, je to pořád v doporučeném intervalu.

Sdílejte stránku

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč