Hexavakcína

 1. Co je to hexavakcína?
 2. Patří hexavakcína do očkovacího kalendáře povinných očkování?
 3. Kdy se hexavakcínou očkuje? Jak vypadá očkovací schéma?
 4. Proč dáváme přednost hexavakcíně oproti jednotlivým očkováním?
 5. Jaké bývají námitky proti hexavakcíně?
 6. Je hexavakcína plně hrazená?
 7. Jaké mohou být nežádoucí účinky po očkování hexavakcínou?
 8. Očkují čeští lékaři společně s hexavakcínou i nepovinně vakcínou proti pneumokokům, příp. rotavirům? Je to vůbec vhodné?

Co je to hexavakcína?

Jde o kombinovanou očkovací látku. Jak již název napovídá, skládá se ze 6ti složek, po dokončeném očkování je tedy dítě chráněno proti 6 infekčním nemocem, a to: záškrtu, tetanu, dávivému kašli, žloutence typu B, dětské obrně a haemophilu influenzae. Tato očkovací látka se podává injekčně do svalu - nejlépe na zevní stranu stehenního svalu.

Patří hexavakcína do očkovacího kalendáře povinných očkování?

Ano, viz očkovací kalendář.

Kdy se hexavakcínou očkuje? Jak vypadá očkovací schéma?

Vzhledem k tomu, že bylo zrušeno celoplošně povinné očkování proti TBC, lze zahájit pravidelné očkování hexavakcínou již od 9. týdne věku, samozřejmě po posouzení zdravotního stavu dítěte ošetřujícím dětským lékařem.

 • 1. dávka hexavakcíny: od 9. týdne věku dítěte
 • 2. dávka hexavakcíny: 3. měsíc věku dítěte
 • 3. dávka hexavakcíny: 4. měsíc věku dítěte
 • 4. dávka hexavakcíny: 6 měsíců po 3. dávce, nejlépe v intervalu 11. až 18. měsíce věku dítěte

Proč dáváme přednost hexavakcíně oproti jednotlivým očkováním?

 • Hexavakcína je šetrná, velmi dobře dětmi snášena. Moderní očkovací látky obsahují podstatně méně antigenů než dříve vyráběné vakcíny, ale obsahují všechny antigeny, které jsou potřebné pro ochranu dítěte proti infekčním chorobám a navíc jsou z hlediska reakcí po očkování šetrné (reakcí po očkování je podstatně méně než u dříve vyráběných vakcín).

 • Složka proti dávivému kašli (pertussi) je tzv. nebuněčná, šetrná a vyvolává méně reakcí po očkování.

 • Další výhodou je, že se sníží počet vpichů a tím i počet návštěv u lékaře

Jaké bývají námitky proti hexavakcíně?

 • Není podání hexavakcíny velkou zátěží pro imunitní systém dítěte? Ukázalo se, že není, navíc ochrana, kterou zajistí kombinovaná očkovací látka je stejná jako při podání jednotlivých očkovacích látek, ne-li vyšší.

Je hexavakcína plně hrazená?

Ano, hexavakcína INFANRIX HEXA je plně hrazená. 

Jaké mohou být nežádoucí účinky po očkování hexavakcínou?

Nežádoucí účinky se mohou objevit u jakéhokoliv očkování, tedy i u hexavakcíny. Nejčastěji místní jako bolestivost, otok a zarudnutí v místě vpichu, méně často celkové v podobě zvýšené teploty až horečky, nevolnosti, zvracení či průjmu, zduření místních uzlin, pláče, podrážděnosti, neklidu. Veškeré nežádoucí účinky byste měli hlásit ošetřujícímu lékaři dítěte. Více v kapitole o nežádoucích účincích po očkování.

Očkují čeští lékaři společně s hexavakcínou i nepovinně vakcínou proti pneumokokům, příp. rotavirům? Je to vůbec vhodné?

V poslední době se rozrůstají řady dětských lékařů, kteří očkují hexavakcínu odděleně od vakcíny proti pneumokokům, a to z důvodu častějších horečnatých vedlejších reakcí při současné vakcinaci, byť je to administrativně pro lékaře náročnější. Odstup pneumokokové vakcíny je nejčastěji 14 dní až 3 týdny.

Naopak dětští lékaři využívají možnosti s jednou nebo druhou vakcínou naočkovat dítě současně proti rotavirovým průjmům, kde hrozí u malých dětí dehydratace s následnou hospitalizací. Jedná se o nepovinné očkování.

Z 1576 oslovených lékařů nám odpovědělo 23 (takto nízké číslo nás bohužel mrzí, ale při vzrůstající administrativě v ambulancích chápeme, že na další dotazování, byť na 2 minuty, lékaři Vašich dětí již nemají čas ani náladu). 9 z nich udržuje mezi vakcínami odstup v rozmezí 2-3 týdnů, 13 je očkuje ve stejný den a v jedné ordinaci to je zhruba půl na půl. Lékařům, kteří nám odpověděli a pomohli získat obrázek, jaká je v oblasti očkování hexavakcínou situace v Česku, velice za jejich vstřícnost a čas děkujeme.

Více v kapitole: Neškodí očkování miminkům?

Autoři: MUDr. Jana Martincová s použitím textů MUDr. Květy Ludvíkovské a MUDr. Blanky Flugerové

 
Inzerce

Vizitka odpovědného rodiče: „ano“ očkování proti pneumokoku

Víte, že v řadě vyspělých zemí na západ od našich hranic je očkování proti pneumokokovým infekcím již několik let standardní součástí očkovacího kalendáře? A že  bez příslušného razítka v očkovacím průkazu tam nemusí vašeho potomka přijmout do dětského kolektivu v jeslích či ve školce.

Proč se rozhodnout pro Prevenar 13?

Prevenar 13 pomáhá chránit proti 13 sérotypům pneumokoka včetně nebezpečných sérotypů 19A a 3.  V České republice pokrývá většinu typů pneumokoka, které způsobily invazivní pneumokokové onemocnění u dětí  do 5 let před zavedením dobrovolného plošného očkování.

Prenar 13 je registrovaný léčivý přípravek, jehož výdej je vázán na lékařský předpis. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci. O možnostech očkování se poraďte se s ošetřujícím lékařem vašeho dítěte.Přípravek Prevenar 13 chrání pouze proti těm typům pneumokoka, které vakcína obsahuje. Podobně jako jiné vakcíny nemůže ani přípravek Prevenar 13 ochránit všechny očkované jedince před pneumokokovým onemocněním.
PRV-2017.01.022                                                                                                                                                                                                                                      
                                                                                                                                                                                                     

Vaše dotazy

Termín prvního očkování kojence hexavakcínou

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor ohledně prvního očkování u kojence. Žijeme trvale v Německu. Naše holčička se narodila 13. 7. 2013 a první očkování (Dipht., Pert., Tet., Hib., IPV., HVB., Pneumok., RotaV.) bychom měli mít dle našeho očkovacího kalendáře od 13. 10. 2013 (tedy ve 3 měsících). Na první prohlídce u pediatričky nám ale bylo doporučeno, nechat očkovat již o měsíc dříve. Termín máme 9. 9. 2013. Pediatrička nám to zdůvodnila tím, že v říjnu je již pravděpodobnější výskyt různých chřipek či nachlazení a holčička prospívá dobře, nevidí tedy důvod, proč čekat. Není to ale moc brzy? 9. 9. jí bude teprve necelých 9 týdnů.
Může se pak vakcína proti rotavirům podat současně s hexavakcínou?
Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Odpovídá Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS : Dobrý den, v ČR se běžně očkuje hexavakcínou a proti pneumokokům od 9 týdnů věku. Vaše pediatrička uvažuje logicky a v podstatě správně. Snažil bych se však zvolit kompromis, např. 10. týden věku, kdy bude riziko respiračních infekcí rovněž nízké a bude to v již v korelaci s našimi zkušenostmi z ČR. Očkování proti rotavirům rozhodně doporučuji. Vakcína se aplikuje do pusy a funguje jinak než pneumokoková vakcína nebo hexavakcína. Aktivuje slizniční imunitu. Lze ji tedy bez problému aplikovat s uvedenými injekčními. Když se začne s první dávkou mezi 10.-12. týdnem, je to pořád v doporučeném intervalu.

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Hexavakcína - diskuze

 • Dobrý den.Máme dotaz ohledně očkování zda se dá poznat z krve ,že bylo dítě očkováno červenici 2014 poněvadž očkování nebylo zaznamenáno v očkov,průkaze.A nejsme si jisti zda pani doktorka očkov,provedla.Jaké by mohli následovat komplikace pokud by dítě bylo očkováno znovu.dítěti je 17měsíců a je to hexavaxina INFANRIX HEXA. Děkoji moc.Safíra
  safira   | 08.12.2014 12:00:42 | Reakcí: 1, poslední: 22.05.2017 12:10:47
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Lékař by měl mít záznamy o očkování v dokumentaci. Zkusila bych se zeptat tam.
   Verča27   | 22.05.2017 12:10:47
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den, tak bohužel jste mi vůbec neodpovedel na nic.prosim chovejte se profesionalne a nezaujate.nema smysl se hadat ale chci fakt a aodpovedi. zapomente na předchozí komentar soustredte se na nize uvedene!
1/ cetl jste nekdy dokumentaci pani doktorky strunecke která prokazuje skodlivost vakcin? pokud ano jak můžete tvrdit opak. prosim tedy o prukazne vyvraceni!ona prokazuje svoji pravdu cisly a důkazy, cim ji prokážete vy vice jak slovy?
2/ ptala jsem se jak muze byt pro telo dobra horecka po vakcine. moje doktorka mi rekla ze horecku je dobře dostat ze to znamena, ze pry se vytvari antigeny. chci vedet co je na tom pravdy a pokud to tak opravdu je, znamena to ze kdo horecku nedostane antigeny mit nebude?
3/ jak je mozne ze takova spousta deti co znam vakcinu mela, presne dle rozvrhu a pak při testech zjistili ze vůbec nemá protilátky proti dane nemoci takze vakcína nefungovala a nemoc bude chycena.
4/ jak je mozne ze v dnesni době ma hodne deti nezadouci ucinkky rekneme po první vakcine. jdou k neurologovi s tresem, s tim ze dite malem umřelo na horecku atd a neurolog ci jiny doktor napise ze opravdu slo o NÚ vakciny a ze nedoporucuje pokracovat s dalším ockovanim. takove dite do skolky bude prijato, ale dite bez ockovani ne. take jsou deti kteří mají od doktora napsano od narozeni ze se narodily s problémy a nedoporucuji ockovani ale do skolky je prijmou, na druhé strane dite které je zdrave ale nechce byt ockovano rodici do skolky nevezmou protože je to zákon. neockovane dite do skolky nesmí pouze soukrome. moje otázka? A/ jaktoze tyto deti co zákon obejdou a ockovany nebyly muzou do skolky jen kvůli papiru?ty najednou neohrozuji ostatní deti svou neockovanosti? B/ pokud je dite ockovane a druhé ne, proc se skolka obava neockovanych deti, když ockovani preci "zarucene funguje" nakonec proto se ockuJE

NEPISU VAM ABYCH VAS PRESVEDCILA O MOJI PRAVDE PISI VAM ABYCH DOSTALA ODPOVEDI, DIKY KTERYM BYCH PRIPADNE PREHODNOTILA JISTE VECI.

ps. nize zasilam odkaz miliony uzivatelu kteří byli vakcínou HPV poskozeni, coz se k vam viditelne nedostalo, a to jen k předchozímu komentari. staci si vybrat ze mi a kontinent je jim ta dost a to nemluvim o tech asi100 co znam a nikam nic nepsali co potom ostani po celem svete. p.s nyní jsem vylecena diky ocistam tela a vylouceni tezkych kovu

http://sanevax.org/victims-2/gardasil-silgard-victims/

Dobrý den,

odpovím po bodech:

Ad 1. Recenzoval jsem kapitolu o očkování monografie Doba jedová A. Strunecké. Podívejte se taky, tam je uvedené, jak umí manipulovat s čísly, vybírat jen to, co se z publikovaných dat hodí a dezinterpretovat je. Navíc cituje naprosto pochybné zdroje atd.... Zde je link: http://www.koalice.estranky.cz/clanky/neprehlednete/odborny-posudek-na-monografii-doba-jedova.html

Ad 2. Horečka po očkování může znamenat větší reakci imunitního systému na antigen, větší než je standardní. To rozhodně neznamená, že pokud zvýšená tělesná teplota není, imunita nevzniká. U většiny dětí po očkování horečka není, přesto je vakcinace chrání.

Ad 3. To je individuální, záleží na tom, kdy byly děti očkovány, jakou vakcínou apod. Některé očkovací látky chrání jen pár let, kdy je největší riziko, že může dítě umřít nebo mít těžký průběh. Málokterá vakcína chrání celý život. Většinu je však možné v průběhu života přeočkovat. Drtivé většině očkovaných dětí očkování drží v období, kdy je nejpotřebnější. Serologické průzkumy se provádí na velkých vzorcích populace.

Ad 4. To je princip společenské odpovědnosti. Děti, které očkovány nemohou být ze skutečně objektivních důvodů, má chránit kolektivní imunita tj. zjednodušeně, že všechny děti, které očkované být mohou budou očkovány a patogeny tím pádem nebudou mít možnost se v kolektivu šířit. Čím je nemoc infekčnější, tím je potřebná kolektivní imunita vyšší. Pokud se to obchází jinak než skutečnou medicínskou kontraindikací, je to podvod a porušení platné legislativy.

Mimochodem Sanevax je známá anti-očkovací organizace, která na svém webu ani neuvádí adresu, jen e-mail. Je známá tím, že ignorují vědecká fakta a objektivní postupy, jejich cílem je útočit proti vakcinaci bez ohledu na objektivní informace. Pár řádků o tom si můžete přečíst zde: https://www.skepticalraptor.com/skepticalraptorblog.php/anti-vaccine-lunacy-more-lies-gardasil/

Bezpečnost vakcín hlídají instituce, které jsou věrohodné a používají medicínu založenou na důkazech a vědu, např. Světová zdravotnická organizace. Co když žádný z těch pacientů, co má Sanevax, na webu nikdy neexistoval? Jak si to můžete ověřit? Kdyby byly miliony poškozených po očkování, už dávno by se tou vakcínou neočkovalo. Stačilo by jich dokonce jen poměrně málo. Rozhodně tím však nemyslím problémy, které se objeví 2 roky po vakcinaci a vyskytují se běžně i u neočkovaných. To je potom jen subjektivní snaha očernit očkování.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 22.08.2017, 11:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce