Inzerce
Inzerce
Inzerce

Hexavakcína

 1. Co je to hexavakcína?
 2. Patří hexavakcína do očkovacího kalendáře povinných očkování?
 3. Kdy se hexavakcínou očkuje? Jak vypadá očkovací schéma?
 4. Proč dáváme přednost hexavakcíně oproti jednotlivým očkováním?
 5. Jaké bývají námitky proti hexavakcíně?
 6. Je hexavakcína plně hrazená?
 7. Jaké mohou být nežádoucí účinky po očkování hexavakcínou?
 8. Očkují čeští lékaři společně s hexavakcínou i nepovinně vakcínou proti pneumokokům, příp. rotavirům? Je to vůbec vhodné?

Co je to hexavakcína?

Jde o kombinovanou očkovací látku. Jak již název napovídá, skládá se ze 6ti složek, po dokončeném očkování je tedy dítě chráněno proti 6 infekčním nemocem, a to: záškrtu, tetanu, dávivému kašli, žloutence typu B, dětské obrně a haemophilu influenzae. Tato očkovací látka se podává injekčně do svalu - nejlépe na zevní stranu stehenního svalu.

Patří hexavakcína do očkovacího kalendáře povinných očkování?

Ano, viz očkovací kalendář.

Kdy se hexavakcínou očkuje? Jak vypadá očkovací schéma?

Vzhledem k tomu, že bylo zrušeno celoplošně povinné očkování proti TBC, lze zahájit pravidelné očkování hexavakcínou již od 9. týdne věku, samozřejmě po posouzení zdravotního stavu dítěte ošetřujícím dětským lékařem.

Nově platí u hexavakcíny schéma 2+1:

 • 1. dávka hexavakcíny: od 9. týdne věku dítěte
 • 2. dávka hexavakcíny: za 2 měsíce od první
 • 3. dávka hexavakcíny: mezi 11. a 13. měsícem

Schéma 3+1 se aplikuje u nedonošených dětí, kdy je 4. dávka hexavakcíny: 6 měsíců po 3. dávce, nejlépe v intervalu 11. až 18. měsíce věku dítěte

Proč dáváme přednost hexavakcíně oproti jednotlivým očkováním?

 • Hexavakcína je šetrná, velmi dobře dětmi snášena. Moderní očkovací látky obsahují podstatně méně antigenů než dříve vyráběné vakcíny, ale obsahují všechny antigeny, které jsou potřebné pro ochranu dítěte proti infekčním chorobám a navíc jsou z hlediska reakcí po očkování šetrné (reakcí po očkování je podstatně méně než u dříve vyráběných vakcín).

 • Složka proti dávivému kašli (pertussi) je tzv. nebuněčná, šetrná a vyvolává méně reakcí po očkování.

 • Další výhodou je, že se sníží počet vpichů a tím i počet návštěv u lékaře

  Inzerce

Jaké bývají námitky proti hexavakcíně?

 • Není podání hexavakcíny velkou zátěží pro imunitní systém dítěte? Ukázalo se, že není, navíc ochrana, kterou zajistí kombinovaná očkovací látka je stejná jako při podání jednotlivých očkovacích látek, ne-li vyšší.

Je hexavakcína plně hrazená?

Ano, povolená je nově vakcína HEXACIMA, u nedonošených dětí zůstává vakcína INFANRIX HEXA. Jsou plně hrazené.

Jaké mohou být nežádoucí účinky po očkování hexavakcínou?

Nežádoucí účinky se mohou objevit u jakéhokoliv očkování, tedy i u hexavakcíny. Nejčastěji místní jako bolestivost, otok a zarudnutí v místě vpichu, méně často celkové v podobě zvýšené teploty až horečky, nevolnosti, zvracení či průjmu, zduření místních uzlin, pláče, podrážděnosti, neklidu. Veškeré nežádoucí účinky byste měli hlásit ošetřujícímu lékaři dítěte. Více v kapitole o nežádoucích účincích po očkování.

Očkují čeští lékaři společně s hexavakcínou i nepovinně vakcínou proti pneumokokům, příp. rotavirům? Je to vůbec vhodné?

V poslední době se rozrůstají řady dětských lékařů, kteří očkují hexavakcínu odděleně od vakcíny proti pneumokokům, a to z důvodu častějších horečnatých vedlejších reakcí při současné vakcinaci, byť je to administrativně pro lékaře náročnější. Odstup pneumokokové vakcíny je nejčastěji 14 dní až 3 týdny.

Naopak dětští lékaři využívají možnosti s jednou nebo druhou vakcínou naočkovat dítě současně proti rotavirovým průjmům, kde hrozí u malých dětí dehydratace s následnou hospitalizací. Jedná se o nepovinné očkování.

Z 1576 oslovených lékařů nám odpovědělo 23 (takto nízké číslo nás bohužel mrzí, ale při vzrůstající administrativě v ambulancích chápeme, že na další dotazování, byť na 2 minuty, lékaři Vašich dětí již nemají čas ani náladu). 9 z nich udržuje mezi vakcínami odstup v rozmezí 2-3 týdnů, 13 je očkuje ve stejný den a v jedné ordinaci to je zhruba půl na půl. Lékařům, kteří nám odpověděli a pomohli získat obrázek, jaká je v oblasti očkování hexavakcínou situace v Česku, velice za jejich vstřícnost a čas děkujeme.

Inzerce

Více v kapitole: Neškodí očkování miminkům?

Autoři: MUDr. Jana Martincová s použitím textů MUDr. Květy Ludvíkovské a MUDr. Blanky Flugerové

Inzerce

Vaše dotazy

Termín prvního očkování kojence hexavakcínou

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor ohledně prvního očkování u kojence. Žijeme trvale v Německu. Naše holčička se narodila 13. 7. 2013 a první očkování (Dipht., Pert., Tet., Hib., IPV., HVB., Pneumok., RotaV.) bychom měli mít dle našeho očkovacího kalendáře od 13. 10. 2013 (tedy ve 3 měsících). Na první prohlídce u pediatričky nám ale bylo doporučeno, nechat očkovat již o měsíc dříve. Termín máme 9. 9. 2013. Pediatrička nám to zdůvodnila tím, že v říjnu je již pravděpodobnější výskyt různých chřipek či nachlazení a holčička prospívá dobře, nevidí tedy důvod, proč čekat. Není to ale moc brzy? 9. 9. jí bude teprve necelých 9 týdnů.
Může se pak vakcína proti rotavirům podat současně s hexavakcínou?
Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Odpovídá Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS : Dobrý den, v ČR se běžně očkuje hexavakcínou a proti pneumokokům od 9 týdnů věku. Vaše pediatrička uvažuje logicky a v podstatě správně. Snažil bych se však zvolit kompromis, např. 10. týden věku, kdy bude riziko respiračních infekcí rovněž nízké a bude to v již v korelaci s našimi zkušenostmi z ČR. Očkování proti rotavirům rozhodně doporučuji. Vakcína se aplikuje do pusy a funguje jinak než pneumokoková vakcína nebo hexavakcína. Aktivuje slizniční imunitu. Lze ji tedy bez problému aplikovat s uvedenými injekčními. Když se začne s první dávkou mezi 10.-12. týdnem, je to pořád v doporučeném intervalu.

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Hexavakcína - diskuze

 • 2. dávka hexavakcíny po měsíci
  Dobrý den,
  Dcera dostala druhou dávku hexavakcíny už po měsíci od první dávky. Je narozená v termínu, zdravá. Nemůže druhá dávka v takto krátkém čase uškodit?
  Děkuji
  Lily21   | 17.01.2023 14:36:10
  Reagovat | URL příspěvku
 • Hexavakcína, když má jednu slabou ledvinu?
  Dobrý den,
  ráda bych věděla, jestli když nechám teď syna očkovat hexavakcínou, neuškodí mu to na jednu ledvinu, kterou má hodně slabou a nejspíš mu ji i v budoucnu vezmou. Vím, že je to povinné očkování a ráda bych ho očkovat nechala. Ale ptala jsem se ted primáře na očkování proti rotavirům a to mi řekl, že by mohlo byt špatné na tu ledvinu, s tím at jeste prý počkám. Ale zapoměla jsem se na toto zeptat. děkuji moc za odpověď
  hanina23   | 27.08.2019 13:01:18
  Reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den.Máme dotaz ohledně očkování zda se dá poznat z krve ,že bylo dítě očkováno červenici 2014 poněvadž očkování nebylo zaznamenáno v očkov,průkaze.A nejsme si jisti zda pani doktorka očkov,provedla.Jaké by mohli následovat komplikace pokud by dítě bylo očkováno znovu.dítěti je 17měsíců a je to hexavaxina INFANRIX HEXA. Děkoji moc.Safíra
  safira   | 08.12.2014 12:00:42 | Reakcí: 1, poslední: 22.05.2017 12:10:47
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Lékař by měl mít záznamy o očkování v dokumentaci. Zkusila bych se zeptat tam.
   Verča27   | 22.05.2017 12:10:47
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pozdější očkování

| Strny44 | 25.06.2023, 20:34

Dobrý den, Mám dceru (nar. 28.2.2023) žijící v Kolumbii, která tam byla očkovaná podle očkovacího kalendáře ve 2. měsíci hexavacinou pentevalente. Před dovršením 4.měsíce pojedeme na dva měsíce do České republiky. Bohužel ji odmítli naockovat druhou dávku vakcíny o týden dřív než je podle očkovacího kalendáře z důvodu nemožnosti zapsání do systému. Bylo mi řečeno že máme dceru naočkovat po návratu do Kolumbie. Chci se proto zeptat raději českého doktora zda je možné přeockování druhou dávkou hexavaciny až v šestém měsíci kdy se vracíme do Kolumbie nebo je možné nechat dceru preockovat v Česku hexavacinou jiného výrobce která se používá v ČR? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den. Ano, lze přeočkovat vakcínou v Čeké republice.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 28.06.2023, 09:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Inzerce
×