Hexavakcína

Co je to hexavakcína?

Jde o kombinovanou očkovací látku. Jak již název napovídá, skládá se ze 6ti složek, po dokončeném očkování je tedy dítě chráněno proti 6 infekčním nemocem, a to: záškrtu, tetanu, dávivému kašli, žloutence typu B, dětské obrně a haemophilu influenzae. Tato očkovací látka se podává injekčně do svalu - nejlépe na zevní stranu stehenního svalu.

Vzhledem k tomu, že bylo zrušeno celoplošně povinné očkování proti TBC, lze zahájit pravidelné očkování hexavakcínou již od 9. týdne věku, samozřejmě po posouzení zdravotního stavu dítěte ošetřujícím dětským lékařem.

Proč dáváme přednost hexavakcíně?

 • Hexavakcína je šetrná, velmi dobře dětmi snášena. Moderní očkovací látky obsahují podstatně méně antigenů než dříve vyráběné vakcíny, ale obsahují všechny antigeny, které jsou potřebné pro ochranu dítěte proti infekčním chorobám a navíc jsou z hlediska reakcí po očkování šetrné (reakcí po očkování je podstatně méně než u dříve vyráběných vakcín).
 • Složka proti dávivému kašli (pertussi) je tzv. nebuněčná, šetrná a vyvolává méně reakcí po očkování.
 • Další výhodou je, že se sníží počet vpichů a tím i počet návštěv u lékaře. Očkuje se ve stejných intervalech jako výše uvedenou čtyřvakcínou.

Jaké bývají námitky proti hexavakcíně?

 • Není podání hexavakcíny velkou zátěží pro imunitní systém dítěte? Ukázalo se, že není, navíc ochrana, kterou zajistí kombinovaná očkovací látka je stejná jako při podání jednotlivých očkovacích látek, ne-li vyšší.

Jaká je úhrada hexavakcíny?

 • Do ledna 2007 jste v České republice měli na výběr buď plně hrazenou čtyřvakcínu, nebo zcela rodiči placenou hexavakcínu. Od 1. 1. 2007 je hexavakcína plně hrazená ze státního rozpočtu pro děti narozené od tohoto data, tj. 1. 1. 2007.
 • "Pokud dítě dovrší věku 18ti měsíců v roce 2007 a předchozí tři dávky rodiče uhradili, bude čtvrtá dávka bezplatná. Podotýkám, že se nejedná o úhradu ze zdravotního pojištění, ale jde o hrazení ze státního rozpočtu", dle odpovědi MZ na otázku úhrady hexavakcíny.

U nás jsou registrovány 2 vakcíny - INFANRIX HEXA a HEXAVAC, ten však není dočasně k dispozici.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Vaše dotazy

Termín prvního očkování kojence hexavakcínou

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor ohledně prvního očkování u kojence. Žijeme trvale v Německu. Naše holčička se narodila 13. 7. 2013 a první očkování (Dipht., Pert., Tet., Hib., IPV., HVB., Pneumok., RotaV.) bychom měli mít dle našeho očkovacího kalendáře od 13. 10. 2013 (tedy ve 3 měsících). Na první prohlídce u pediatričky nám ale bylo doporučeno, nechat očkovat již o měsíc dříve. Termín máme 9. 9. 2013. Pediatrička nám to zdůvodnila tím, že v říjnu je již pravděpodobnější výskyt různých chřipek či nachlazení a holčička prospívá dobře, nevidí tedy důvod, proč čekat. Není to ale moc brzy? 9. 9. jí bude teprve necelých 9 týdnů.
Může se pak vakcína proti rotavirům podat současně s hexavakcínou?
Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Odpovídá Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS : Dobrý den, v ČR se běžně očkuje hexavakcínou a proti pneumokokům od 9 týdnů věku. Vaše pediatrička uvažuje logicky a v podstatě správně. Snažil bych se však zvolit kompromis, např. 10. týden věku, kdy bude riziko respiračních infekcí rovněž nízké a bude to v již v korelaci s našimi zkušenostmi z ČR. Očkování proti rotavirům rozhodně doporučuji. Vakcína se aplikuje do pusy a funguje jinak než pneumokoková vakcína nebo hexavakcína. Aktivuje slizniční imunitu. Lze ji tedy bez problému aplikovat s uvedenými injekčními. Když se začne s první dávkou mezi 10.-12. týdnem, je to pořád v doporučeném intervalu.

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Související články

Hexavakcína - diskuze

 • Dobrý den.Máme dotaz ohledně očkování zda se dá poznat z krve ,že bylo dítě očkováno červenici 2014 poněvadž očkování nebylo zaznamenáno v očkov,průkaze.A nejsme si jisti zda pani doktorka očkov,provedla.Jaké by mohli následovat komplikace pokud by dítě bylo očkováno znovu.dítěti je 17měsíců a je to hexavaxina INFANRIX HEXA. Děkoji moc.Safíra
  safira   | 08.12.2014 12:00:42
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, měli bychom dotaz. Dnes jsme byli s naší holčičkou na prvním očkování. Doktor to nechal teď na leden kvůli svátkům, takže to bylo naše první očkování. Holčičce jsou 3. měsíce, doktor nám jen sdělil , že dostane první základní očkování, to bylo vše. Ale dcera doma měla záchvaty breku, skoro se až dávila, byla nevrlá a celkové se zdálo, že jí to dost trápí apod. Samozřejmě jsme se změnou chování počítali, ale zdálo se nám, že se až moc trápí. Nakoukli jsme do očkovacího průkazu a zjistili jsme, že místo klasické jedné povinné dávky Hexavakcíny do nožičky, dostala ještě druhou do druhé nožičky Synflorix. Chci se zeptat, co je povinné, a co je nepovinné? A jestli na to měl doktor vůbec právo. Jelikož jsme nebyli vůbec s ničím seznámeni. Po diskuzi s ostatními maminkami nám bylo řečeno, že tak malé děťátko by poprvé mělo dostat jen jednu vakcínu, a to povinnou Hexavakcínu do jedné nožičky. Druhá Synnforix je prý vakcína nepovinná, a na očkování této vakcíny je potřeba písemný souhlas obou rodičů. Chci se tedy zeptat, co je na tom pravdy, jestli opravdu je Synflorix nepovinná vakcína a je povinností lékaře o tom informovat rodiče a zeptat se, jestli s tím souhlasíme. Protože jestli náš lékař nám tuto informaci zatajil, protože jsme ani jeden z rodičů nic nepodepisovali, ani jsme se ústně nedomlouvali, jestli nějakou nepovinnou vakcínu chceme. Bylo nám řečeno, že dostane základní jedno očkování. A zároveň bych se rád zeptal, jestli jí to nijak neublíží, když dostala obě vakcíny v jeden den naráz, každou do jedné nožičky. Předem moc děkuji za objasnění situace.

Dobrý den,

obě vakcíny patří do kategorie tzv. pravidelného očkování, u kterého je snaha státu o co nejvyšší proočkovanost. I proto jej plně hradí zdravotní pojišťovny a pro dítě je tím pádem zdarma. Skutečně jsou obě považovány za základ. Pan doktor se snažil udělat a taky udělal pro Vaše dítě to nejlepší. Druhou věcí je to, že v našich centrech dbáme na to, aby byl pacient resp. rodiče dítěte o všem podrobně informovaný a všemu rozuměl.

Prosím berte v úvahu, že lékař mohl být časově přetížený, případně se mohl spolehnout, že bude tuto věc s rodiči komunikovat podrobněji sestřička. V této době jsou ordinace praktických lékařů pro děti a dorost přetížené nemocnými dětmi a tak v rámci hodin vymezených na prevenci už může být značná únava. To samozřejmě věc neomlouvá, vakcína Synflorix je nepovinná a měli jste být srozumitelně poučeni. Věřím však, že se to pokusíte řešit smířlivou formou a budete nadále v očkování oběma vakcínami pokračovat. Úplně stejné vakcíny a najednou při jedné návštěvě pediatra dostalo i moje teď už 6 leté dítě. Věděl jsem o tom všechny možné detaily a rozhodl jsem se jít touto cestou. Dítě může být po očkování mrzuté, místo vpichu ho může bolest, o to smysluplnější je ale redukce očkovacích dnů na minimum formou současné aplikace dvou doporučených vakcín. Hlavní je, že nejde o nic většího. Obě vakcíny chrání před zákeřnými nemocemi, které mohou způsobit trvalé následky nebo dokonce i úmrtí dítěte.

S pozdravem

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 10.01.2017, 11:45
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce