Inzerce
Inzerce
Inzerce

Očkovat nebo neočkovat náctileté proti Covidu?

Také máte doma náctileté dítě a váháte na jakou stranu vah se přiklonit? To jsme na tom stejně. Respektive jsme byli. Za mě to nakonec vyřešil 17letý syn, který se chtěl nechat naočkovat z ryze pragmatických důvodů, aby před každou společenskou akcí nemusel myslet na testování a ztrácet s ním čas. A možná taky kousek zdraví, ono to časté šťourání do nosu nejen dítěte alergika není úplně optimální. Než k jeho rozhodnutí došlo, o pomoc jsem si napsala paní MUDr. Aleně Šebkové, dětské lékařce v Plzni.

Konkrétně jsem chtěla vědět opodstatněnost očkování u této věkové skupiny a další specifika s ním spojená. 

1. Od jakého věku je možné děti proti COVID 19 očkovat?

V současné době je schválená nejnižší hranice 12 let.

2. Doporučujete jako pediatr toto očkování? Všem dětem nebo pouze v určitém věku? Proč?

Odpověď není jednoduchá, jako ostatně v medicíně vše, nelze říci černé nebo bílé. Pokud budeme hovořit o adolescentech, tedy 16+, tam se jasně shodují autority očkovat. Dorost stejně jako mladí dospělí prodělávají podobné průběhy jako starší část populace, kdy není vyloučený ani ten stejně závažný jako u dospělých. Navíc tato věková skupina pěstuje poměrně rizikové kontakty, které se stávají významným zdrojem šíření nemoci, tedy i epidemiologické hledisko svědčí pro očkování.

U populace 12+ se stále o očkování diskutuje a jeho význam je předmětem studií. Akutní onemocnění nebývá vážné, vážné ale mohou být následné projevy – multiorgánový zánětlivý syndrom (PIMS), nespecifický postcovidový syndrom, který je stále předmětem výzkumu. I u této skupiny se předpokládá epidemiologický význam v podobě šíření viru. Tyto děti asi nejvíce psychicky „odnesly“ lockdown. Vždy je třeba posoudit individuálně benefity a rizika. Doporučujeme tedy očkovat i tuto věkovou kategorii s důrazem na děti rizikové.

Inzerce

3. Jakou vakcínu byste preferovala a jaký rozestup mezi dávkami?

Upřímně tady nejde příliš o preference, ale o to, čím v praxi očkovat můžeme. Tedy vakcínami, které jsou schválené pro tuto věkovou kategorii, což jsou Moderna a Pfizer. Rozestup by měl být respektován podle SPC, což je Souhrn údajů o přípravku, tedy vakcíny.

4. Jsou ze zahraničí známy zkušenosti s očkováním dětí?

Ano, jsou. Nejsou zatím, samozřejmě, tak rozsáhlé, jako u očkování dospělých. Data jsou k dispozici především z USA, Izraele a Spojeného království. Jako nežádoucí účinky byly pozorovány myokarditidy a perikarditidy, naštěstí ve velmi malém počtu.

 

Paní doktorce Šebkové moc děkuji, snad její odpovědi pomohou v rozhodování dalším rodičům.

Inzerce
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkovat nebo neočkovat náctileté proti Covidu? - diskuze

Poradna

Vážená paní doktorko,
chtěla bych Vás požádat o Váš názor na očkování malých dětí proti chřipce. Máme čerstvě roční dítě a čtyřleté dítě, obě chodí do kroužků a starší i do školky. Předpokládá se, že letos bude chřipka hodně řádit a rádi bychom proto děti očkovali. U dětí do pěti let se to obecně doporučuje. Když jsem to krátce konzultovala s naší paní doktorkou, řekla mi jen, že očkují až starší děti a to čtyřleté by případně naočkovala neinječní vakcínou Fluenz Tetra. Tato vakcína jednak není k sehnání a druhak by měla mít dle některých studií celkem nízkou účinnost. Ve ZÚ očkují i mladší dětí vakcínou Vaxigrip Tetra. Chci se paní doktorky proto přeptat, zda by souhlasila, že půjdeme děti očkovat tam. Ale ráda bych si ujasnila, zda vůbec je vhodné takto malé děti proti chřipce očkovat. Nejde mi o to, že budou případně pár týdnů marodit, ale obávám se vážných průběhů chřipky a trvalejších následků, které mohou prý i u jinak zdravých dětí nastat. Děti naštěstí očkování zvládali dosud dobře, tak by možná byla lepší prevence. Ale možná to není s chřipkou tak horké a je lepší nechat dětem budovat imunitu. Budu ráda za Váš názor. 
Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den. Očkovat děti proti chřipce lze od 1 roku věku, naočkovat lze v očkovacích centrech, vakcína chrání proti závažnému průběhu onemocnění, neznamená to, že by neonemocněly vůbec. Vedlejší reakce jsou stejné jako u každého očkování.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 09.11.2022, 18:48
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×