Očkovat nebo neočkovat náctileté proti Covidu?
Také máte doma náctileté dítě a váháte na jakou stranu vah se přiklonit? To jsme na tom stejně. Respektive jsme byli. Za mě to nakonec vyřešil 17letý syn, který se chtěl nechat naočkovat z ryze pragmatických důvodů, aby před každou společenskou akcí nemusel myslet na testování a ztrácet s ním čas. A možná taky kousek zdraví, ono to časté šťourání do nosu nejen dítěte alergika není úplně optimální. Než k jeho rozhodnutí došlo, o pomoc jsem si napsala paní MUDr. Aleně Šebkové, dětské lékařce v Plzni.
Konkrétně jsem chtěla vědět opodstatněnost očkování u této věkové skupiny a další specifika s ním spojená.
Od jakého věku je možné děti proti COVID 19 očkovat?
V současné době je schválená nejnižší hranice 12 let.
Doporučujete jako pediatr toto očkování? Všem dětem nebo pouze v určitém věku? Proč?
Odpověď není jednoduchá, jako ostatně v medicíně vše, nelze říci černé nebo bílé. Pokud budeme hovořit o adolescentech, tedy 16+, tam se jasně shodují autority očkovat. Dorost stejně jako mladí dospělí prodělávají podobné průběhy jako starší část populace, kdy není vyloučený ani ten stejně závažný jako u dospělých. Navíc tato věková skupina pěstuje poměrně rizikové kontakty, které se stávají významným zdrojem šíření nemoci, tedy i epidemiologické hledisko svědčí pro očkování.
U populace 12+ se stále o očkování diskutuje a jeho význam je předmětem studií. Akutní onemocnění nebývá vážné, vážné ale mohou být následné projevy – multiorgánový zánětlivý syndrom (PIMS), nespecifický postcovidový syndrom, který je stále předmětem výzkumu. I u této skupiny se předpokládá epidemiologický význam v podobě šíření viru. Tyto děti asi nejvíce psychicky „odnesly“ lockdown. Vždy je třeba posoudit individuálně benefity a rizika. Doporučujeme tedy očkovat i tuto věkovou kategorii s důrazem na děti rizikové.
Jakou vakcínu byste preferovala a jaký rozestup mezi dávkami?
Upřímně tady nejde příliš o preference, ale o to, čím v praxi očkovat můžeme. Tedy vakcínami, které jsou schválené pro tuto věkovou kategorii, což jsou Moderna a Pfizer. Rozestup by měl být respektován podle SPC, což je Souhrn údajů o přípravku, tedy vakcíny.
Jsou ze zahraničí známy zkušenosti s očkováním dětí?
Ano, jsou. Nejsou zatím, samozřejmě, tak rozsáhlé jako u očkování dospělých. Data jsou k dispozici především z USA, Izraele a Spojeného království. Jako nežádoucí účinky byly pozorovány myokarditidy a perikarditidy, naštěstí ve velmi malém počtu.
Paní doktorce Šebkové moc děkuji, snad její odpovědi pomohou v rozhodování dalším rodičům.
Předchozí článek:

Jakou vakcínu zvolit proti pneumokokům?
Následující článek:

Očkovací kalendář 2024
Očkovat nebo neočkovat náctileté proti Covidu? - diskuze
Poradna
Dobrý den paní doktorko,nedávno jsem prodělala covid,zatím jsem se nenechávala očkovat kvůli kojení,ale neměla jsem úplně hrozný průběh.Bohužel to chytlo i 6-měsíční miminko, naštěstí jen s příznaky mírného nachlazení. Řeším teď ale problém s množstvím mateřského mléka,protože se mi po prodělání ze dne na den téměř úplně tvorba snížila.Kojila jsem i během onemocnění pořád stejně,cca. 4-5x denně a když už mi bylo lépe tak najednou prsa byla tak malá a měkká,že se dítě sotva mohlo přisát,byl neklidný,ale asi něco málo pil. Teď už má plně zavedené příkrmy,takže naštěstí má oběd,svačinu a večer kaši,kojím jen ráno,odpoledne,před spaním a v noci.Bohužel umělé mléko jsem zkoušela,ale nechce ho vůbec pít (má problém i s jinými tekutinami,flašku spíš tak ocucává),usíná vždy u prsa. Teď jsem už asi 10 dní po covidu ale asi týden už mám málo mléka. Teď se to možná malinko zlepšilo ta tvorba,ale není to jak bývalo,přitom kojím teď i každé 2-3hodiny kvůli stimulaci. Problém je večer když jdu před spaním kojit,tak ani po cca.3hodinách skoro žádné mléko nemám. Jsem už zoufalá,nechci přestat kojit a ráda bych pokračovala alespoň do roku dítěte. Co mám ještě udělat pro to aby se tvorba zvýšila? A zlepší se ještě tvorba mléka ,nebo je stav už trvalý tím onemocněním?Děkuji za odpověď.

Dobrý den, tvorba mléka se ještě může nastartovat, jen teď v době rekonvalescence může být horší. Nabízejte kojení častěji, sama dostatečně odpočívejte a dbejte na kvalitní stravu.

Pro akci je nutné přihlášení