Inzerce
Inzerce
Inzerce

Očkovat nebo neočkovat náctileté proti Covidu?

Také máte doma náctileté dítě a váháte na jakou stranu vah se přiklonit? To jsme na tom stejně. Respektive jsme byli. Za mě to nakonec vyřešil 17letý syn, který se chtěl nechat naočkovat z ryze pragmatických důvodů, aby před každou společenskou akcí nemusel myslet na testování a ztrácet s ním čas. A možná taky kousek zdraví, ono to časté šťourání do nosu nejen dítěte alergika není úplně optimální. Než k jeho rozhodnutí došlo, o pomoc jsem si napsala paní MUDr. Aleně Šebkové, dětské lékařce v Plzni.

Konkrétně jsem chtěla vědět opodstatněnost očkování u této věkové skupiny a další specifika s ním spojená. 

1. Od jakého věku je možné děti proti COVID 19 očkovat?

V současné době je schválená nejnižší hranice 12 let.

2. Doporučujete jako pediatr toto očkování? Všem dětem nebo pouze v určitém věku? Proč?

Odpověď není jednoduchá, jako ostatně v medicíně vše, nelze říci černé nebo bílé. Pokud budeme hovořit o adolescentech, tedy 16+, tam se jasně shodují autority očkovat. Dorost stejně jako mladí dospělí prodělávají podobné průběhy jako starší část populace, kdy není vyloučený ani ten stejně závažný jako u dospělých. Navíc tato věková skupina pěstuje poměrně rizikové kontakty, které se stávají významným zdrojem šíření nemoci, tedy i epidemiologické hledisko svědčí pro očkování.

U populace 12+ se stále o očkování diskutuje a jeho význam je předmětem studií. Akutní onemocnění nebývá vážné, vážné ale mohou být následné projevy – multiorgánový zánětlivý syndrom (PIMS), nespecifický postcovidový syndrom, který je stále předmětem výzkumu. I u této skupiny se předpokládá epidemiologický význam v podobě šíření viru. Tyto děti asi nejvíce psychicky „odnesly“ lockdown. Vždy je třeba posoudit individuálně benefity a rizika. Doporučujeme tedy očkovat i tuto věkovou kategorii s důrazem na děti rizikové.

3. Jakou vakcínu byste preferovala a jaký rozestup mezi dávkami?

Upřímně tady nejde příliš o preference, ale o to, čím v praxi očkovat můžeme. Tedy vakcínami, které jsou schválené pro tuto věkovou kategorii, což jsou Moderna a Pfizer. Rozestup by měl být respektován podle SPC, což je Souhrn údajů o přípravku, tedy vakcíny.

4. Jsou ze zahraničí známy zkušenosti s očkováním dětí?

Ano, jsou. Nejsou zatím, samozřejmě, tak rozsáhlé, jako u očkování dospělých. Data jsou k dispozici především z USA, Izraele a Spojeného království. Jako nežádoucí účinky byly pozorovány myokarditidy a perikarditidy, naštěstí ve velmi malém počtu.

 

Paní doktorce Šebkové moc děkuji, snad její odpovědi pomohou v rozhodování dalším rodičům.

Inzerce
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkovat nebo neočkovat náctileté proti Covidu? - diskuze

Poradna

Dobrý den, mám 13 měsíční dceru. Nyní máme letět k moři, dcera má pouze jednu hexavakcinu a 1x rotaviry, bývá často nemocná další očkování se nestihla, teď imunolog dal dokonce kontraindikaci a nedoporučuje očkování. Mohu s ní letět letadlem? Je tam nějaké velké riziko, když není plně očkovaná? Prý by ji ale moře na časté záněty průdušek pomohlo. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pobyt u moře by určitě na recidivy nemoci dýchacích cest prospěl. Vzhledem ke značné vnímavosti dítěte způsobené neočkováním resp. nedoočkováním bych se vyhnul delšímu těsnému kontaktu s cizími osobami, tedy i hromadné dopravě, např. letadlu. Ideální by to bylo formou vlastní dopravy do apartmánu, kde se člověk pohybuje v okruhu nejbližších osob a není to přelidněný hotel.

Neuvádíte, co bylo příčinou trvalé kontraindikace očkování, zmíněné časté bronchitidy to nejsou. Naopak, náchylný organizmus by se měl chránit, jak to jen jde, alespoň neživými vakcínami.

S pozdravem,

Rastislav Maďar

 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 04.07.2024, 07:59
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×