Inzerce
Inzerce
Inzerce

Očkovat nebo neočkovat náctileté proti Covidu?

Také máte doma náctileté dítě a váháte na jakou stranu vah se přiklonit? To jsme na tom stejně. Respektive jsme byli. Za mě to nakonec vyřešil 17letý syn, který se chtěl nechat naočkovat z ryze pragmatických důvodů, aby před každou společenskou akcí nemusel myslet na testování a ztrácet s ním čas. A možná taky kousek zdraví, ono to časté šťourání do nosu nejen dítěte alergika není úplně optimální. Než k jeho rozhodnutí došlo, o pomoc jsem si napsala paní MUDr. Aleně Šebkové, dětské lékařce v Plzni.

Konkrétně jsem chtěla vědět opodstatněnost očkování u této věkové skupiny a další specifika s ním spojená. 

1. Od jakého věku je možné děti proti COVID 19 očkovat?

V současné době je schválená nejnižší hranice 12 let.

2. Doporučujete jako pediatr toto očkování? Všem dětem nebo pouze v určitém věku? Proč?

Odpověď není jednoduchá, jako ostatně v medicíně vše, nelze říci černé nebo bílé. Pokud budeme hovořit o adolescentech, tedy 16+, tam se jasně shodují autority očkovat. Dorost stejně jako mladí dospělí prodělávají podobné průběhy jako starší část populace, kdy není vyloučený ani ten stejně závažný jako u dospělých. Navíc tato věková skupina pěstuje poměrně rizikové kontakty, které se stávají významným zdrojem šíření nemoci, tedy i epidemiologické hledisko svědčí pro očkování.

U populace 12+ se stále o očkování diskutuje a jeho význam je předmětem studií. Akutní onemocnění nebývá vážné, vážné ale mohou být následné projevy – multiorgánový zánětlivý syndrom (PIMS), nespecifický postcovidový syndrom, který je stále předmětem výzkumu. I u této skupiny se předpokládá epidemiologický význam v podobě šíření viru. Tyto děti asi nejvíce psychicky „odnesly“ lockdown. Vždy je třeba posoudit individuálně benefity a rizika. Doporučujeme tedy očkovat i tuto věkovou kategorii s důrazem na děti rizikové.

Inzerce

3. Jakou vakcínu byste preferovala a jaký rozestup mezi dávkami?

Upřímně tady nejde příliš o preference, ale o to, čím v praxi očkovat můžeme. Tedy vakcínami, které jsou schválené pro tuto věkovou kategorii, což jsou Moderna a Pfizer. Rozestup by měl být respektován podle SPC, což je Souhrn údajů o přípravku, tedy vakcíny.

4. Jsou ze zahraničí známy zkušenosti s očkováním dětí?

Ano, jsou. Nejsou zatím, samozřejmě, tak rozsáhlé, jako u očkování dospělých. Data jsou k dispozici především z USA, Izraele a Spojeného království. Jako nežádoucí účinky byly pozorovány myokarditidy a perikarditidy, naštěstí ve velmi malém počtu.

 

Paní doktorce Šebkové moc děkuji, snad její odpovědi pomohou v rozhodování dalším rodičům.

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkovat nebo neočkovat náctileté proti Covidu? - diskuze

Poradna

Vážená paní doktorko,
synovi je 22 týdnů a z časových důvodů nám bylo doporučeno spojit druhé dávky očkování Prevenar 13 a Rotarix najednou. První dávky jsme očkovali zvlášť a syn obě vakcíny snášel bez obtíží. Přeci jen se ale teď trochu bojím kombinace obou vakcín dohromady. Dcera (3 roky) teď již musí nastoupit do školky, proto bych raději měla syna doočkovaného. Rotaviry prý teď mezi dětmi hodně řádí a Prevenar mi přijde ještě mnohem důležitější, nechci ho odkládat. Doporučili byste prosím spojení obou vakcín nebo raději očkovat zvlášť i za tu cenu, že Rotarix případně doočkovat nestihneme? Jde mi hlavně o to, zda to nepředstavuje nadměrnou zátěž s možným vlivem na další vývoj, běžné vedlejší účinky jako vyšší teplota apod. bez dlouhodobějšího vlivu neřeším. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den. Obě očkovací látky lze podat souběžně, nebo lze rozložit - nejkratší interval mezi podáním je 14 dní.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 05.04.2022, 00:41
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×