Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kolik českých maminek nechalo děti naočkovat proti pneumokokovi a kdy?

Jak to, že podíl očkovaných během 5 let (2012-17) postupně klesl o téměř 13 % a v současnosti je trend opět vzrůstající? Opouštějí snad dnešní maminky kult neočkování? Nebo si všimly, že s poklesem očkování vzrostl počet pneumokokových infekcí u dětí a do povědomí se dostávají neradostné osudy dětí s následky pneumokokových infekcí? Jako každý rok jsme i letos zjišťovali situaci u lékařů i maminek.

Tři oslovené, s Babyonline spolupracující lékařky nám nezávisle poskytly odpovědi téměř jako přes kopírák. Jednalo se o paní MUDr. Alenu Šebkovou z Plzně, paní MUDr. Blanku Flugerovou z Olomouce a paní MUDr. Ludmilu Vomelovou z Brna.

Kolik % matek očkuje své děti proti pneumokokům v ordinacích lékařek?

Na otázku, kolik maminek se v jejich praxi rozhodne očkovat své děti proti pneumokokům, lékařky udávají, že mají určitě vyšší procento, než je celostátní průměr, tak kolem 80-90 % dětí, které mohou být očkovány. Celostátní průměr odhadovaly na základě údajů z předchozích let nižší, než ve skutečnosti je, pouze 60-65 %.

Maminky většinou děti nechají první dávkou očkovat 2. až 4. měsíc věku, jak dokládají data získaná z ÚZIS (Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR).

Inzerce

Jakou vakcínu matky upřednostňují a proč?

Maminky z ordinací lékařek pro své děti preferovaly Prevenar 13, a to z důvodu širšího pokrytí (je účinný proti 13 kmenům pneumokoka), zatímco Synflorix proti deseti. Loni jej zaměnily za Vaxneuvance, což je vakcína proti 15 kmenům, a nyní přecházejí na Prevenar 20, tedy vakcínu zahrnující očkování proti 20 kmenům pneumokoka.

Jaký je režim očkování ve vztahu k hexavakcíně? Současně nebo zvlášť?

Co se týče termínu aplikace ve vztahu k hexavakcíně, maminky spíše preferují očkovat odděleně, a to téměř ve 100 %. První dvě dávky dělí od hexavakcíny rozmezí 14 dní, někdy až měsíc a třetí dávka se často podává současně s hexavakcínou.

Následky pneumokokových infekcí

Ještě nás zajímalo, zda se přímo ve své praxi lékařky setkaly s následky pneumokokových infekcí. Jednu kazuistiku přímo z praxe paní dr. Vomelové, kde velmi závažný průběh infekce naštěstí skončil pro Vašíka bez následků, jsme již na Babyonline vydali. Paní dr. Šebková nám potvrdila nikoli ze své praxe, ale z blízkého okolí příběh dítěte, které bohužel pneumokokovou infekci nepřežilo a další je celoživotně postižené v oblasti psychomotorického vývoje.

Co na to říkají statistiky ÚZIS pro celou Českou republiku?

Podíl miminek očkovaných alespoň jednou dávkou do 7 měsíců od roku 2012 do roku 2017 klesl ze 77,7 % na 65 %. Ale od roku 2018 má opět spíše vzrůstající tendenci a poslední data z roku 2023 hovoří o 76,4 %.

Inzerce

Jaká je situace u maminek na Babyonline? Očkovaly své děti? Společně nebo odděleně od hexavakcíny?

Když jsme se ptali maminek, které se zúčastnily posledních ročníků Rodíme online, zaznamenali jsme zajímavý trend. NEočkování se postupně mezi lety 2017-2018 přelévalo od roku 2019 do odpovědi ANO.

Pouze jedna z maminek využila schématu současného očkování s hexavakcínou, u ostatních se střídalo očkování v rozestupu 14 dní, tedy u prvních dvou dávek hexavakcína – pneumokok – hexavakcína – pneumokok nebo v jednom případě proběhlo až 30 dní po očkování hexavakcínou. 

A jak jste na tom s očkováním proti pneumokoku u svých dětí vy?

Inzerce
Inzerce

 

Inzerce
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Kolik českých maminek nechalo děti naočkovat proti pneumokokovi a kdy? - diskuze

Poradna

Dobrý den. Syn byl na třetí dávce hexavakciny má 12 měsíců a od té doby už 6 dni je stále plačtivý. Nechce si moc hrát jen pláče a plazi se zámnou chce nosit stále. K ostatním členům rodiny je jen chvíli u nich jinak stále chce ke mě. Myslíte že to může být ztoho očkování reakce? Přejde to nebo zda není nemocný nějak. Jindy takový nebyl před očkováním normálně si hrál byl v pohodě nechtěl tolik se nosit. Ale tedkom furt a každý den pláč. Děkuji. Hezký den.

Dobrý den,

může to být souhra okolností, reakce po očkování je max. 2 dny, očkování mohlo vyprovokovat nějakou virózu, která nemá jiné příznaky, neprořezávají se nějaké zoubky?

Kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 15.04.2024, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×