Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kolik českých maminek nechalo děti naočkovat proti pneumokokovi a kdy?

Jak to, že podíl očkovaných během 5 let (2012-17) postupně klesl o téměř 13 % a v současnosti je trend opět vzrůstající? Opouštějí snad dnešní maminky kult neočkování? Nebo si všimly, že s poklesem očkování vzrostl počet pneumokokových infekcí u dětí a do povědomí se dostávají neradostné osudy dětí s následky pneumokokových infekcí? Pojďme zjistit situaci přímo u lékařů i maminek.

Tři oslovené, s Babyonline spolupracující lékařky nám nezávisle poskytly odpovědi téměř jako přes kopírák. Jednalo se o paní MUDr. Alenu Šebkovou z Plzně, paní MUDr. Blanku Flugerovou z Olomouce a paní MUDr. Ludmilu Vomelovou z Brna.

Kolik % matek očkuje své děti proti pneumokokům v ordinacích lékařek?

Na otázku, kolik maminek se v jejich praxi rozhodne očkovat své děti proti pneumokokům, lékařky udávají, že mají určitě vyšší procento, než je celostátní průměr, tak kolem 80-90 % dětí, které mohou být očkovány. Celostátní průměr odhadovaly na základě údajů z předchozích let nižší, než ve skutečnosti je, pouze 60-65 %.

Maminky většinou děti nechají první dávkou očkovat 2. až 4. měsíc věku, jak dokládají data získaná z ÚZIS (Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR).

Inzerce

Jakou vakcínu matky upřednostňují a proč?

Naprosto jednoznačně maminky z ordinací lékařek pro své děti preferují Prevenar 13, a to z důvodu širšího pokrytí (je účinný proti 13 kmenům pneumokoka), zatímco Synflorix proti deseti.

Jaký je režim očkování ve vztahu k hexavakcíně? Současně nebo zvlášť?

Co se týče termínu aplikace ve vztahu k hexavakcíně, maminky spíše preferují očkovat odděleně, a to téměř ve 100 %. První dvě dávky dělí od hexavakcíny rozmezí 14 dní, někdy až měsíc a třetí dávka se často podává současně s hexavakcínou.

Následky pneumokokových infekcí

Ještě nás zajímalo, zda se přímo ve své praxi lékařky setkaly s následky pneumokokových infekcí. Jednu kazuistiku přímo z praxe paní dr. Vomelové, kde velmi závažný průběh infekce naštěstí skončil pro Vašíka bez následků, jsme již na Babyonline vydali. Paní dr. Šebková nám potvrdila nikoli ze své praxe, ale z blízkého okolí příběh dítěte, které bohužel pneumokokovou infekci nepřežilo a další je celoživotně postižené v oblasti psychomotorického vývoje.

Co na to říkají statistiky ÚZIS pro celou Českou republiku?

Podíl miminek očkovaných alespoň jednou dávkou do 7 měsíců od roku 2012 do roku 2017 klesl ze 77,7 % na 65 %. Ale od roku 2018 má opět vzrůstající tendenci a poslední data z roku 2019 hovoří o 71,2 %.

Jaká je situace u maminek na Babyonline? Očkovaly své děti? Společně nebo odděleně od hexavakcíny?

Když jsme se ptali maminek, které se zúčastnily posledních ročníků Rodíme online, zaznamenali jsme zajímavý trend. NEočkování se postupně mezi lety 2017-2018 přelévalo od roku 2019 do odpovědi ANO.

Pouze jedna z maminek využila schématu současného očkování s hexavakcínou, u ostatních se střídalo očkování v rozestupu 14 dní, tedy u prvních dvou dávek hexavakcína – pneumokok – hexavakcína – pneumokok nebo v jednom případě proběhlo až 30 dní po očkování hexavakcínou. 

A jak jste na tom s očkováním proti pneumokoku u svých dětí vy?

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Kolik českých maminek nechalo děti naočkovat proti pneumokokovi a kdy? - diskuze

Poradna

Vážená paní doktorko,
synovi je 22 týdnů a z časových důvodů nám bylo doporučeno spojit druhé dávky očkování Prevenar 13 a Rotarix najednou. První dávky jsme očkovali zvlášť a syn obě vakcíny snášel bez obtíží. Přeci jen se ale teď trochu bojím kombinace obou vakcín dohromady. Dcera (3 roky) teď již musí nastoupit do školky, proto bych raději měla syna doočkovaného. Rotaviry prý teď mezi dětmi hodně řádí a Prevenar mi přijde ještě mnohem důležitější, nechci ho odkládat. Doporučili byste prosím spojení obou vakcín nebo raději očkovat zvlášť i za tu cenu, že Rotarix případně doočkovat nestihneme? Jde mi hlavně o to, zda to nepředstavuje nadměrnou zátěž s možným vlivem na další vývoj, běžné vedlejší účinky jako vyšší teplota apod. bez dlouhodobějšího vlivu neřeším. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den. Obě očkovací látky lze podat souběžně, nebo lze rozložit - nejkratší interval mezi podáním je 14 dní.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 05.04.2022, 00:41
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×