Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak Vašík jako zázrakem přežil pneumokokový zánět mozkových blan

Krásná zdravá dvojčata Lenička a Vašíček přišla do rodiny Knorových zrovna v době, kdy jejich starší bratr Alešek nastupoval ve třech letech do školky.

Již na startu do života na tom byla na rozdíl od jiných dvojčátek velmi dobře, obě vážila kolem tří kil. Porod byl bezproblémový a obě děti prospívaly velmi dobře.

Alešek byl přes den ve školce a odpoledne se těšil z přítomnosti mladších sourozenců. Ale znáte to: Nástup dítěte do kolektivního zařízení téměř vždy provází vyšší nemocnost, takže je první rok dítě více doma než ve školce. Alešek nebyl výjimkou. I u něj se s přicházejícím podzimem začaly objevovat kromě nachlazení i nemoci. Alešek ze školky „přinesl“ snad všechny. Nachlazení střídala průjmová onemocnění a nezůstalo pouze u nemoci Aleška, bacily postupně kolovaly celou rodinou. A ty dětské mohou být někdy zvláště agresivní.

Vašík vždy všechna onemocnění snášel hůře

„Postupně jsme si všimli, že Vašíček všechny ty nemoci snášel hůř než my ostatní,“ vypráví nám Lenka, maminka Vašíka. „Při jednom z nachlazení měl několik dnů mírnou rýmu, ale zvláštní u ní byla nezvyklá pobledlost, Vašík byl až nezvykle celý den zamračený. Večer 29. ledna 2008 měl mírnou teplotu. Protože jedl normálně, žádné jiné výrazné příznaky neměl, přisuzovala jsem vše rostoucím zubům. 

Druhý den jsem musela do práce, vlastníme s manželem malou firmu. Všechny tři děti hlídali moje maminka s tatínkem. Vašík skoro celý tento den prospal a málo jedl. 

Inzerce

Když jsem večer přijela domů a chtěla Vašíka pochovat, plakal tak, jako kdyby jej bolelo snad úplně všechno. Ani neotevřel oči. Měl horečku. 

Po dni spánku a naměřené horečce míříme s Vašíkem do Dětské nemocnice. Diagnóza nás překvapila.

Ihned jsme odvezli Vašíčka do Dětské nemocnice v Brně. Tam mu odebrali krev. CRP (indikátor zánětu v těle) měl 280, norma je do 5 mg/l. 

Inzerce

Druhý den nám lékaři oznámili, že má Vašík zánět mozkových blan způsobený pneumokokem.

Odvezli nás na JIP (jednotku intenzivní péče) infekčního oddělení a Vašíkovi nasadili antibiotika. 

Inzerce

A co bylo příčinou zánětu mozkových blan? Zánět středního ucha. I když ouško „píchli“, nestačilo to, a Vašíka museli nakonec i operovat. 

Nejdůležitější k zotavení ze zánětu mozkových blan byl pro Vašíka klid

Co bylo nejhorší, tak nemožnost kontaktu s Vašíkem v prvních dnech. Lékaři nám doporučili k Vašíkovi nechodit, abychom ho nerozrušili, a aby následně pro nás neplakal, což by jej ještě více oslabilo. Bylo to strašné. Dívat se na milovaného syna a nemít možnost ho pochovat, pohladit, dotýkat se ho, když nás potřeboval. 

Trvalo to čtyři dny, než jsme si Vašíka mohli vzít do náruče. Byly to bezesné noci. S manželem jsme chodili jako těla bez duše.

Vašík si snad vybral úplně všechny komplikace

Jenže osud nás zřejmě zkoušel dál. Jak zhodnotil celý průběh pan primář Habanec, Vašík si vybíral všechny možné komplikace, které u pneumokokových onemocnění mohou nastat. Prodělal ještě oboustranný zápal plic, měl průjmové onemocnění, špatně přijímal potravu. Sestřičky na oddělení 52 byly úžasné, mluvily o Vašíkovi jako o smíškovi.

Vašík po operaci ouška ohluchl

Po operaci ouška Vašík neslyšel. I když to nebylo příjemné zjištění, stále jsme věřili, že se vše zlepší. Bylo nepopsatelné, když asi po 14 dnech začal Vašíček reagovat na zvuky. Byl to nádherný okamžik. Nicméně ještě několik dnů trvalo, než začal Vašík přijímat potravu. 

S Vašíkem jsme byli v nemocnici téměř měsíc

Přesně po 29 dnech nás pustili z nemocnice domů. Vašík je pro nás nejstatečnější dítě pod sluncem.“

Už je nás doma 6

Knorovi vše zvládli, Vašíkovi bude letos 12 let a je z něho nádherný zdravý aktivní kluk. K 15letému Aleškovi a dvojčatům Vašíkovi a Leničce se jim narodila ještě Adélka, které letos bude 9. Ta si zase vybrala to nejhorší hned po narození, kdy maminka Lenka slyšela snad tu nejhorší větu, která rodiče může v životě potkat: „Každou hodinu může umřít.“ Ale to už je zase jiný příběh.

Že se Vašík dostal z onemocnění bez následků se téměř rovná zázraku

To, že je Vašík po celé anabázi s pneumokokem zdravý, si uvědomuje i Vašíkova maminka a dodává: „Že je podobných příběhů několik, ale přesto je ten náš ojedinělý? Ano, je to pravda. Přes veškeré komplikace a varování lékařů nemá Vašík skutečně žádné následky.“

Už nikdy bez očkování

„Rodina, která u dítěte prožije pneumokokové onemocnění, dá již vždy každé další dítě očkovat,“ svěřuje se mi ošetřující dětská lékařka Vašíka.

A je to pravda. Výjimkou nebyli ani Knorovi, kdy Adélku naočkovali ihned, jakmile to bylo možné po zotavení z komplikovaného porodu, někdy kolem 6. měsíce.

„Ještě bych chtěla apelovat na rodiče, aby všechny děti byly proti této ošklivé nemoci a jim podobným preventivně očkovány. Vážení rodiče, také jsem si myslela (možná stejně jako vy), že nás to potkat nemůže. A věřte, není větší hrůzy než strach o život vlastního dítěte.

„Dovolte mi závěrem poděkovat všem lékařům a sestřičkám v Dětské nemocnici v Brně oddělení 52 JIP, kteří o nás pečovali,“ uzavírá svůj rodinný příběh paní Lenka Knorová z Bedřichova.

Lenka Knorová, Bedřichov

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak Vašík jako zázrakem přežil pneumokokový zánět mozkových blan - diskuze

Poradna

Dobrý den, mám 13 měsíční dceru. Nyní máme letět k moři, dcera má pouze jednu hexavakcinu a 1x rotaviry, bývá často nemocná další očkování se nestihla, teď imunolog dal dokonce kontraindikaci a nedoporučuje očkování. Mohu s ní letět letadlem? Je tam nějaké velké riziko, když není plně očkovaná? Prý by ji ale moře na časté záněty průdušek pomohlo. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pobyt u moře by určitě na recidivy nemoci dýchacích cest prospěl. Vzhledem ke značné vnímavosti dítěte způsobené neočkováním resp. nedoočkováním bych se vyhnul delšímu těsnému kontaktu s cizími osobami, tedy i hromadné dopravě, např. letadlu. Ideální by to bylo formou vlastní dopravy do apartmánu, kde se člověk pohybuje v okruhu nejbližších osob a není to přelidněný hotel.

Neuvádíte, co bylo příčinou trvalé kontraindikace očkování, zmíněné časté bronchitidy to nejsou. Naopak, náchylný organizmus by se měl chránit, jak to jen jde, alespoň neživými vakcínami.

S pozdravem,

Rastislav Maďar

 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 04.07.2024, 07:59
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×