Očkování a provoz ordinací praktických dětských lékařů (rozhovor s MUDr. Alenou Šebkovou) v době epidemie
Očkování a provoz ordinací praktických dětských lékařů (rozhovor s MUDr. Alenou Šebkovou) v době epidemie
Časté dotazy rodičů jak k režimu dětských ordinací v době epidemie, tak hlavně k případnému odkládání plánovaných očkování nás inspirovali k rozhovoru s praktickou dětskou lékařkou, paní doktorkou Šebkovou. Pevně věříme, že její odpovědi zcela rozptýlí pochybnosti rodičů, kdy se každý bude schopen v rámci péče o své dítě správně a svobodně rozhodnout.
Očkování u praktických dětských lékařů v době epidemie
Paní doktorko, jak je to s očkováním v době epidemie, očkujete?
I v době epidemie očkujeme. Jsou na to odborná doporučení i stanoviska jak naší společnosti, tak České vakcinologické společnosti, protože není důvod očkování odkládat. Každoročně probíhá epidemie chřipky, u které také očkování neodkládáme. Je nutné si uvědomit, že pokud bychom očkování buď rušili, nebo odkládali, tak se může zvýšit vnímavost dětí vůči infekcím, proti kterým očkujeme. Výsledkem by bylo, že bychom třeba zvládli pandemii, ale naopak by se nám začaly objevovat choroby, které už dnes téměř neznáme. Loni jsme si tuto situaci vyzkoušeli u spalniček, kde došlo k poklesu proočkovanosti a následně ke zvýšení počtu výskytu tohoto onemocnění. Takže určitě plošně očkování neodkládáme.
Jsou nějaké rizikové skupiny, které by měly mít očkování právě kvůli epidemii koronaviru posunuto? Nemyslím tím běžně rizikové skupiny, kde se váhá i se samotným očkováním.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Určitě jsou to děti, které měly potvrzený kontakt s koronavirovou infekcí, které jsou v karanténě, a samozřejmě děti, které jsou akutně nemocné ať už koronavirovou infekcí (i když zatím, pokud vím, ani nakažené dítě nemáme, anebo jsou to opravdu jednotky případů) nebo s jakýmkoli akutním onemocněním, nejčastěji respiračním. To je však běžná záležitost, to není žádný rozdíl oproti „normální“ praxi mimo období epidemie. Akutně nemocné dítě neočkujeme nikdy.
Tyto děti se potom naočkují po uzdravení nebo po odeznění karantény, cca s odstupem čtrnácti dnů.
Inzerce
A jak je to v rodinách s pozitivní cestovatelskou anamnézou? To znamená, že třeba byly na rizikových stanovištích, v Itálii a podobně, jak dlouho se tam s očkováním čeká?
Jedná se o děti s doporučenou karanténu, která je vždy na 14 dní, tzn. těch 14 dní se určitě čeká. Jelikož je však inkubační doba různě dlouhá, tak následně ještě lze ponechat odstup 10 až 14 dnů, ale nedá se termín zobecňovat, situaci řešíme individuálně případ od případu.
Inzerce
Dále tady mám takové dva mustrové dotazy od rodičů, které dostáváme. První se týká miminek a hexavakcíny: „Syn by měl jít na 2. hexavakcínu v příštím týdnu, kdy je stále stav nouze. Máme jít? Mohu jej nechat současně naočkovat Prevenarem 13, nebo to mám odložit?“
Tady se již jedná o dvě věci, o hexavakcínu, a pak Prevenar 13. S hexavakcínou je to přesně ten případ, o kterém jsem hovořila dříve, že pokud je dítě zdravé, nemá žádný vědomý rizikový kontakt, není v karanténě, není naprosto žádný důvod hexavakcínu odkládat, očkujeme ji v řádném termínu. Je třeba si uvědomit, že pokud by se oddalovalo toto očkování, prodlužuje se vnímavost dítěte k infekci, protože po první dávce základní hexavakcíny nedochází k plné ochraně dítěte, a dále, většími intervaly mezi jednotlivými dávkami můžeme snížit účinnost vakcíny jako takové, protože termíny, rozestupy mezi jednotlivými dávkami, především u základního očkování, jsou dané přesně takto proto, aby si organismus vytvořil právě optimální množství protilátek, které jej proti infekci ochrání.
Inzerce
Hrozí tedy, že při delším odstupu by se muselo hexavakcínou dítě očkovat úplně od začátku? Od první dávky?
To už je extrém. Pokud jsou intervaly delší, stanovuje se řešení skutečně individuálně. Obecně platí, že čím je delší interval mezi dávkami, tím je nižší pravděpodobnost, že očkování bude účinné.
A jak s tím pneumokokem? Rozdělit očkování, nebo i v téhle době nechat naočkovat současně s hexavakcínou i Prevenar? Očkujete současně nebo raději očkování rozdělujete a jak?
Myslím si, že ať je doba, jaká je, není rozdíl v tom, zda dítě naočkuju současně, anebo očkování rozdělím. Upřímně v současné době nechávám rozhodnutí na rodičích. Tím, že je očkovací kalendář rozvolněný, máme na očkování čas, nicméně ani očkování dohromady není v současné době špatně, naopak tím snížíte počet návštěv ve zdravotnickém zařízení, což je zvláště v době epidemie pádný argument.
Zrovna u toho pneumokoka je velmi rozumné očkování neoddalovat, protože právě pneumokoky jsou bakterie, které jsou velmi často tzv. bakteriální superinfekcí virových onemocnění, tzn. rády nasedají právě na virózu a působí následně ony závažné komplikace.
Rozhodnutí tedy necháváte na rodičích dítěte.
Jestli vakcíny dohromady, nebo ne, to opravdu dnes nechávám na zvážení rodičů, ale doporučuju, aby proti pneumokokům dítě určitě nechali očkovat.
Další ukázkový dotaz se týká předškolního dítěte, kdy: „Synovi bude v květnu šest let a nemá ještě poslední očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli. Máme jít teď, nebo ještě počkat?“
Pokud je dítě zdravé a bude mu už v květnu šest, tak tam si myslím, že moc nemáme na co čekat, protože očkování proti záškrtu, tetanu a černému kašli musí být aplikováno mezi pátými a šestými narozeninami. Není ani rozumné očkování odkládat, protože např. onemocnění černým kašlem se u nás stále vyskytuje, a pokud bychom interval před dávkou v šestém roce prodloužili, tak mohou klesat protilátky a dítě by mohlo infekcí onemocnět. Určitě bych tady očkování dále neodkládala a nechala dítě naočkovat. Pak je ještě další otázka, jestli má dítě tohoto věku i druhou dávku spalniček, zarděnek, příušnic, protože tu by mělo mít naočkovánu taky do těch šestých narozenin.
Péče v ordinaci dětských lékařů v době epidemie
Jak probíhá lékařská péče o děti a dorost v době epidemie?
Dětští praktici, bohužel, nemají dostatečné množství adekvátních ochranných pomůcek tak, aby mohli pracovat v ordinacích jako obvykle - to je jedna stránka věci. Druhá stránka je, že se samozřejmě snažíme zavést nebo respektovat epidemiologická opatření.
-Na maximum snižujeme kontakty pacientů v ordinaci, tzn. říkáme, že jedeme v tzv. nouzovém režimu.
-Striktně oddělujeme ordinační hodiny pro nemocné a pro zdravé děti, mají vždycky vyhrazenou určitou část dne, což vždycky musí před návštěvou rodiče zkontrolovat, jak to lékař má v daný den stanoveno.
-Ordinujeme tzv. za zamčenými dveřmi, tzn. většinou jsou čekárny zamčené a rodiče jsou informováni, že musí předem do ordinace zatelefonovat, než se do ordinace vypraví, návštěvy tedy probíhají pouze domluvené.
-Pokud je to možné, provádíme konzultaci po telefonu, emailem, to je asi nyní nejčastější.
-Pokud lékař podle konzultace uzná, že stav dítěte je nutné vidět nebo rodič má skutečně takovou obavu, že žádá návštěvu, tak vždycky je organizována tak, aby byl v čekárně pouze jeden pacient s jedním doprovodem, ne aby se tam stýkaly skupinky pacientů.
-I předem domluvné návštěvy jsou natolik časově odděleny jedna od druhé, abychom mezi pacienty dokázali přetřít povrchy, vše vydezinfikovat, vyvětrat, případně vyzářit celou ordinaci, vyměnit si základní ochranné pomůcky, abychom snížili na minimum pravděpodobnost nákazy. Nevíme, jestli někdo virus nemá, takže musíme zavést maximální opatrnost ke snížení pravděpodobnosti nákazy jak pacientů, tak i nás zdravotníků.
Kdy by měl rodič jet nebo volat rovnou do nemocnice?
Na to existují algoritmy, které jsou dokonce veřejně dostupné a podobné jako u dospělých. Tzn., je-li u dítěte horečka více než osmatřicet stupňů, je-li přítomen kašel, dušnost, prostě to dítě není v dobrém stavu, tak je to již na kontakt přímo do nemocnice, někdy je dokonce potřeba rychlá záchranná služba. Vždycky je skutečně nutné předem zavolat, protože pokud by tam bylo důvodné podezření, že se jedná o infekci koronavirem, tak i zdravotnický personál se musí na vyšetření připravit, a to použitím nejvýše postavených ochranných pomůcek, tak aby nedošlo k jeho nákaze.
Takže když má rodič u dítěte podezření na koronavirovou infekci, měl by rovnou volat do nemocnice?
To zase ne. Pokud je jenom podezření, je dobré kontaktovat nejdříve svého ošetřujícího lékaře, protože pokud je dítě v dobrém stavu, tzn. je tam nízká teplota, stav dítěte v tuto chvíli nevyžaduje hospitalizaci, je otázka domluvy s praktikem, který indikuje vyšetření na přítomnost koronaviru, případně vydá žádanku/nebo odkáže na hygienickou službu a kontaktuje se příslušné centrum, které vyšetření provádí. Tedy ne každý, kdo je nakažen koronavirovou infekcí, nutně potřebuje přímo hospitalizaci nebo kontakt s nemocnicí.
A co když je rodič pozitivní na koronavirus? Má nechat automaticky otestovat i dítě? Případně jak jej chránit, když se o něj musí starat?
Pokud je rodič sice pozitivní, ale nemá žádné příznaky, tak je otázka, když dítě nemá žádné příznaky, jestli je vůbec hned pozitivní. To je situace k individuálnímu řešení, většinou po domluvě buď s praktickým lékařem, nebo s hygienickou službou. Pokud je někdo v rodině pozitivní, hygienici nebo infekcionisté, samozřejmě podle toho, kdo má pacienta v péči, doporučují, jak se má chovat okolní rodina.
Mělo by mít miminko v kočárku roušku, když jde ven?
Nedoporučuji to, protože si musíme uvědomit, že malé děti dýchají jinak než dospělí, a spíše by jim to dělalo problémy. Maminkám většinou říkám, pokud jdou na vycházku, tak ať zvolí procházku do lesa, protože tam je velká pravděpodobnost, že se s koronavirem nesetkají. Pokud mají určitou část cesty obydlenou zónou, je vhodnější použít na ni pláštěnku na kočárek, takovou tu do deště, a chránit tak prostor kolem dítěte. V médiích jsem viděla, jak maminky překlápí boudičku přes prostor dítěte, v tomhle, prosím, dítě nemůže dlouho vydržet, musíme mu umožnit dýchat, čili to není úplně nejlepší nápad. Primárně se musí chránit matka a musí jít s dítětem tam, kde je kontakt s ostatními lidmi téměř nepravděpodobný – les, louka, zkrátka příroda, nikoliv meziměstská aglomerace.
Epidemie včera a dnes z pohledu dětských lékařů
Paní doktorko, zažila jste někdy v minulosti nějakou epidemii? Pokud ano, kdy a čeho?
Každoročně zažíváme epidemii chřipky, to je věc, kterou všichni dobře známe, ale asi jsme se nad ní nikdy nezamýšleli tak intenzivně, jako se dnes zamýšlíme nad koronavirovou pandemií.
A proč jí vlastně věnujeme takovou pozornost, tomu koronaviru? Protože ho oproti viru chřipky příliš neznáme, nebo proč?
Já si myslím, že je to tím, že se o současné epidemii mnohem více hovoří. Chřipku každý bere jako téměř banalitu, a protože, jak jste řekla, známe ji, víme, že existuje a každoročně přijde a odejde, víme, jak dlouho trvá, tak nás asi informace o ní tolik nerozhodí. Samozřejmě chřipka není, jak se i ví, tak virulentní (schopná přenosu a vyvolání nového onemocnění), jako je koronavirus. A právě ta neznalost může být příčinou toho, že koronavirus více vnímáme, přestože každoročně i na chřipku umírají lidé.
A ještě k těm epidemiím. Loni jsme zažili tu spalničkovou.
Úplně nejjasnější příklad je však chřipka. Tím, že víme, že přijde, kulminuje, dejme tomu, tři týdny, a pak zase odejde, nevnímáme ji jako takové nebezpečí jako koronavirus, o kterém toho zatím příliš mnoho nevíme.
A byla někdy v minulosti u nějaké epidemie taková opatření blízká těm dnešním u koronaviru? Pamatujete něco takového?
V rámci epidemie určitě ne. Co se týče určitých hygienických opatření, ta jsou vždycky, když se někde objeví hepatitida typu A, kde je zvýšená hygiena rukou stran následné dezinfekce. Ale opatření jako je dnešní omezení pohybu, to musím říct, že jsem nikdy nezažila.
Vyhláškou č.299/2010 Sb s účinností od 1.11.2010 bylo zrušeno celoplošné očkování proti tuberkulóze, takže na novorozeneckých odděleních již očkování neprobíhá. Očkují se pouze děti zařazené do některé rizikové skupiny.
Připravit dítě na očkování lze přibližně od 2 let věku, některé děti i dříve. Zde je nezbytně nutná spolupráce rodičů dítěte, kteří se již doma pokusí dítěti jemu srozumitelnou formou sdělit, co jej čeká, jak se to provádí a že to trochu bolí.
I když jsou dnešní očkovací látky chránící ve vysokém procentu tělo před infekcí vyráběny prostřednictvím moderních technologií, a tudíž vysoce bezpečné, čas od času se vyskytnou nežádoucí vedlejší reakce.
V ČR je očkování dětí povinné. Toto asi jedno z mála pozitiv z dob socialistického zdravotnictví dětským lékařům na kongresech záviděl nejeden zahraniční kolega, proč? Jak je to s povinností očkovat děti v okolních / jiných zemích?
Co je to hexavakcína? Patří hexavakcína do očkovacího kalendáře povinných očkování? Kdy se hexavakcínou očkuje? Jak vypadá očkovací schéma? Proč dáváme přednost hexavakcíně oproti jednotlivým očkováním?
Máte už dost strašení typu: „Neočkování nebo očkování bude pro dítě a celou rodinu znamenat jistou smrt?“ Řešíte dilema zda naočkovat vlastní dítě? Pak vám mohou pomoci, ale i vás pobavit a vzdělat naše informace o očkování v novém anglickém videu Jany Martincové – nadšenkyně v oblasti lékařského vzdělávání, tentokrát přepsaném i do češtiny. Proč z kravína? Protože začátek očkování byl těžký jako kráva. Nevěříte? Pak se seznamte s naší přítelkyní, krávou Jitkou a poslouchejte příběh v našem videu.
Jestliže má plánované očkování proběhnout bez komplikací, musí být dítě především zdravé. Proto zhruba 3 dny před očkováním by měli rodiče pečlivěji sledovat zdravotní stav dítěte – únavu, zvýšenou teplotu, kašel, vyrážku, zažívací potíže, nechutenství či zvracení, nápadnou změnu v chování dítěte, alergii.
I když to vypadá, že o očkování toho bylo napsáno i řečeno již spoustu, tak to stále nestačí. Mnoho z vás může mít stále pochybnosti nebo nezodpovězené dotazy.
Očkujete striktně děti dle schváleného očkovacího kalendáře, nebo k nim přistupujete individuálně? Co když rodič trvá na odložení očkování, ač není pádný důvod, je to jeho přesvědčení, intuice, vyhovíte mu? Odmítají očkování spíše vzdělaní nebo nevzdělaní rodiče? V jakých případech jste při očkování obezřetní a zvažujete je (rýma, autista v rodině apod.)?
Nejčastěji se očkovací látky do těla vpravují injekčně do svalu. Některé očkovací látky jsou podávány injekční jehlou pod kůži (např. spalničky), nebo do kůže (tuberkulóza). Jiné se podávají ústy (cholera, dříve obrna).
Pravidelná očkování běžně dostupnými vakcínami je dle zákona plně hrazeno z rozpočtu ministerstva zdravotnictví, nikoli z rozpočtu zdravotních pojišťoven. Jaké to jsou?
Očkování do zahraničí je ve vlastním zájmu každého cestovatele. Chcete-li vědět, jaká rizika Vám hrozí ve Vaši cílové destinaci, nabízíme vám přehled zdravotních rizik a povinných i doporučených očkování do každé krajiny.
Proč a kdy se začalo očkovat? Jaká byla úmrtnost na jednotlivá onemocnění před zavedením očkování, jaká je dnes? Vývoj a složení vakcín. Co obsahovala první vakcína? Bylo její použití schválené?
Na čem je založena kampaň proti vakcínám? Jak probíhá výroba a kvalita dnešních vakcín? Jaké jsou nežádoucí účinky vakcín a pozitivní účinky vakcín? Umíráme i dnes na na nemoci, před kterými je možné chránit vakcínami? Proti čemu je možnost očkovat?
V dnešní společnosti se velmi často probírá otázka vedlejších účinků očkování, nejčastěji ve spojitosti s autismem. Jedná se o mýtus, nebo je tato skutečnost vědecky ověřena?
Velký rozhovor o imunitě a očkování s paní doktorkou Zuzanou Vančíkovou, dětskou lékařkou, kde probereme postupně všechny ožehavé otázky současné vakcinace.
Ve spolupráci s pediatry jsme vytvořili návrh očkovacího kalendáře, kde se kombinují povinná očkování v růžových boxech s těmi nepovinnými v boxech modrých.
Očkování je důležitou součástí zdravotní prevence, jehož základním významem je předcházení některým infekčním nemocem. Výhoda očkování mnohonásobně převažuje jeho rizika, která jsou navíc zanedbatelná v porovnání s riziky při prodělání infekčního onemocnění u neočkovaného jedince.
Vašík vždy všechna onemocnění snášel hůře. Jednou při vysokých horečkách rodiče odvezli Vašíka do nemocnice, kde se dozvěděli závažnou diagnózu. Vašík si snad vybral úplně všechny komplikace, ale z onemocnění vyvázal jako zázrakem bez následků.
Obecně platí, že s nadstandardním očkováním (žloutenka typu A, B, meningokokové infekce, klíšťový zánět mozku, chřipka) je vhodné začít až po splnění pravidelného očkování dle zákona, tj. zhruba ve 2,5 letech věku.
Po pročtení sobotní MF DNES cítím jako povinnost se s Vámi podělit o nový lékařský poznatek, který osvětluje prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D. – předseda České vakcinologické společnosti v rozhovoru Stanislava Drahného.
V České republice je očkování povinné a je vymezeno § 45 a násl. Zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a následně Zákonem č. 471/2005 sb. Povinností zdravotnických zařízení je zajistit a provést pravidelná, zvláštní a mimořádná očkování a očkování při úrazech a poraněních.
V dnešní době začíná zájem o očkování proti pneumokokům stoupat. Přesto se najdou rodiče, kteří odmítají i základní povinné očkování. Nabízíme vám příběh Marušky. Má šťastný konec?
Zatímco dříve o očkování veřejnost příliš nediskutovala, dnes je u dětských lékařů jedno z hlavních témat. Proč se o něm nediskutovalo v dobách minulých?
ráda bych se zeptala, zda je dle Vašeho názoru bezpečné očkovat dítě vakcínou Priorix během těhotenství matky (20. týden těhotenství).
Nemůže u živé vakcíny dojít např. k přenosu infekce v oslabené verzi?
Děkuji
Dobrý den. Očkování Priorixem od 2. trimestru není nebezečné.
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti.
Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Ucelená vzdělávací sada knížek pro děti a náctileté zaměřená na zdravý životní styl. Psána odborníky. Testována na vlastních dětech :-)!
Knihy pro dospělé: Zdravé těhotenství a Žena po 40
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
V pořádkuDalší informace
Související články
Termíny očkování
Očkování proti tuberkulóze - proč bylo zrušeno?
Vyhláškou č.299/2010 Sb s účinností od 1.11.2010 bylo zrušeno celoplošné očkování proti tuberkulóze, takže na novorozeneckých odděleních již očkování neprobíhá. Očkují se pouze děti zařazené do některé rizikové skupiny.
Očkovat nebo neočkovat? Imunitní reakce po očkování a při nemoci
Jak ovlivňuje vakcina imunitní a nervový systém? Kdy neočkovat? Nechat dítě záměrně nakazit infekcí?
Jak připravit dítě na očkování?
Připravit dítě na očkování lze přibližně od 2 let věku, některé děti i dříve. Zde je nezbytně nutná spolupráce rodičů dítěte, kteří se již doma pokusí dítěti jemu srozumitelnou formou sdělit, co jej čeká, jak se to provádí a že to trochu bolí.
Jaké mohou být reakce po očkování a jak je řešit?
I když jsou dnešní očkovací látky chránící ve vysokém procentu tělo před infekcí vyráběny prostřednictvím moderních technologií, a tudíž vysoce bezpečné, čas od času se vyskytnou nežádoucí vedlejší reakce.
Povinné nebo nepovinné očkování?
V ČR je očkování dětí povinné. Toto asi jedno z mála pozitiv z dob socialistického zdravotnictví dětským lékařům na kongresech záviděl nejeden zahraniční kolega, proč? Jak je to s povinností očkovat děti v okolních / jiných zemích?
Režim dítěte po očkování
Je nutno po očkování dítěte dodržovat nějaký zvláštní režim? Čeho se po očkování vyvarovat?
Intervaly mezi očkováními
Jaký časový interval je vhodné dodržet mezi 2 očkováními v případě neživých a živých vakcín?
Brožura O OČKOVÁNÍ trochu jinak - ke stažení
Je pneumokok náš kamarád? Co může nastat a co dělat, když mám v krku pneumokoka?
Skoro to tak vypadá. Pneumokoka si v nosohltanu hýčká až 30-60 % zdravých dětí a 10 % zdravých dospělých. Jak to, že tito lidé neonemocní?
Hexavakcína
Co je to hexavakcína? Patří hexavakcína do očkovacího kalendáře povinných očkování? Kdy se hexavakcínou očkuje? Jak vypadá očkovací schéma? Proč dáváme přednost hexavakcíně oproti jednotlivým očkováním?
O OČKOVÁNÍ trochu jinak ...z kravína
Máte už dost strašení typu: „Neočkování nebo očkování bude pro dítě a celou rodinu znamenat jistou smrt?“ Řešíte dilema zda naočkovat vlastní dítě? Pak vám mohou pomoci, ale i vás pobavit a vzdělat naše informace o očkování v novém anglickém videu Jany Martincové – nadšenkyně v oblasti lékařského vzdělávání, tentokrát přepsaném i do češtiny. Proč z kravína? Protože začátek očkování byl těžký jako kráva. Nevěříte? Pak se seznamte s naší přítelkyní, krávou Jitkou a poslouchejte příběh v našem videu.
Fakta a mýty o očkování
Kolik českých maminek nechalo děti naočkovat proti pneumokokovi a kdy?
Zeptali jsme se tří lékařek, jak v jejich ordinacích vypadá situace s očkováním proti pneumokokům.
Měsíc očkování
Z historie očkování - československá stopa. Vakcíny, princip očkování. Neškodí očkování miminkům? Je lepší očkovat či onemocnět?
Jaký režim dodržovat těsně před očkováním?
Jestliže má plánované očkování proběhnout bez komplikací, musí být dítě především zdravé. Proto zhruba 3 dny před očkováním by měli rodiče pečlivěji sledovat zdravotní stav dítěte – únavu, zvýšenou teplotu, kašel, vyrážku, zažívací potíže, nechutenství či zvracení, nápadnou změnu v chování dítěte, alergii.
Rozhovor o očkování a přístupu rodičů s MUDr. Alenou Šebkovou
I když to vypadá, že o očkování toho bylo napsáno i řečeno již spoustu, tak to stále nestačí. Mnoho z vás může mít stále pochybnosti nebo nezodpovězené dotazy.
Očkování z pohledu dětských lékařů - je nutno se očkování bát?
Očkujete striktně děti dle schváleného očkovacího kalendáře, nebo k nim přistupujete individuálně? Co když rodič trvá na odložení očkování, ač není pádný důvod, je to jeho přesvědčení, intuice, vyhovíte mu? Odmítají očkování spíše vzdělaní nebo nevzdělaní rodiče? V jakých případech jste při očkování obezřetní a zvažujete je (rýma, autista v rodině apod.)?
Jak/kam se očkuje?
Nejčastěji se očkovací látky do těla vpravují injekčně do svalu. Některé očkovací látky jsou podávány injekční jehlou pod kůži (např. spalničky), nebo do kůže (tuberkulóza). Jiné se podávají ústy (cholera, dříve obrna).
Úhrada očkování dětí zdravotními pojišťovnami
Pravidelná očkování běžně dostupnými vakcínami je dle zákona plně hrazeno z rozpočtu ministerstva zdravotnictví, nikoli z rozpočtu zdravotních pojišťoven. Jaké to jsou?
Očkování na cesty
Očkování do zahraničí je ve vlastním zájmu každého cestovatele. Chcete-li vědět, jaká rizika Vám hrozí ve Vaši cílové destinaci, nabízíme vám přehled zdravotních rizik a povinných i doporučených očkování do každé krajiny.
Měsíc očkování II.
Počátky očkování, úmrtnost na onemocnění dříve a v současnosti, složení vakcín dříve
Proč a kdy se začalo očkovat? Jaká byla úmrtnost na jednotlivá onemocnění před zavedením očkování, jaká je dnes? Vývoj a složení vakcín. Co obsahovala první vakcína? Bylo její použití schválené?
Povinná očkování
Proti kterým nemocem se dnes očkuje v rámci pravidelného očkování?
Očkovat nebo neočkovat
Na čem je založena kampaň proti vakcínám? Jak probíhá výroba a kvalita dnešních vakcín? Jaké jsou nežádoucí účinky vakcín a pozitivní účinky vakcín? Umíráme i dnes na na nemoci, před kterými je možné chránit vakcínami? Proti čemu je možnost očkovat?
Hliník a rtuť ve vakcínách. Může se stát očkovaný přenašečem nemoci?
Rtuť ve vakcínách. Hliník – kam jde po vpichu, vliv na nervové buňky, jak se vyloučí. Může se stát očkovaný přenašečem nemoci?
Způsobuje očkování autismus?
V dnešní společnosti se velmi často probírá otázka vedlejších účinků očkování, nejčastěji ve spojitosti s autismem. Jedná se o mýtus, nebo je tato skutečnost vědecky ověřena?
Velký rozhovor o imunitě a očkování s paní doktorkou Zuzanou Vančíkovou, dětskou lékařkou
Velký rozhovor o imunitě a očkování s paní doktorkou Zuzanou Vančíkovou, dětskou lékařkou, kde probereme postupně všechny ožehavé otázky současné vakcinace.
Čeho se po očkování vyvarovat?
Každé očkování znamená zvýšenou zátěž pro organizmus. Jakou?
Očkovat nebo neočkovat náctileté proti Covidu?
Také máte doma náctileté dítě a váháte na jakou stranu vah se přiklonit? To jsme na tom stejně. Respektive jsme byli.
Jak se dají časově poskládat povinná a nepovinná očkování?
Ve spolupráci s pediatry jsme vytvořili návrh očkovacího kalendáře, kde se kombinují povinná očkování v růžových boxech s těmi nepovinnými v boxech modrých.
Očkování proti rakovině děložního čípku a papilomaviru (HPV)
O jaké očkování se jedná? Kdo se očkuje a kdy? Jsou nějaké komplikace po očkování? Jaká je cena vakcíny a její úhrada pojišťovnou?
Očkovací kalendář 2022
Proti kterým nemocem se dnes děti povinně očkují, kdy, v jakých intervalech a v kolika dávkách?
Co je očkování, proč je i dnes důležité?
Očkování je důležitou součástí zdravotní prevence, jehož základním významem je předcházení některým infekčním nemocem. Výhoda očkování mnohonásobně převažuje jeho rizika, která jsou navíc zanedbatelná v porovnání s riziky při prodělání infekčního onemocnění u neočkovaného jedince.
Jak Vašík jako zázrakem přežil pneumokokový zánět mozkových blan
Vašík vždy všechna onemocnění snášel hůře. Jednou při vysokých horečkách rodiče odvezli Vašíka do nemocnice, kde se dozvěděli závažnou diagnózu. Vašík si snad vybral úplně všechny komplikace, ale z onemocnění vyvázal jako zázrakem bez následků.
Novinky v očkování dětí 2018
Další doporučená očkování
Kdy lze začít u dětí s nadstandardním očkováním?
Obecně platí, že s nadstandardním očkováním (žloutenka typu A, B, meningokokové infekce, klíšťový zánět mozku, chřipka) je vhodné začít až po splnění pravidelného očkování dle zákona, tj. zhruba ve 2,5 letech věku.
Paralen/panadol po očkování ANO či NE?
Po pročtení sobotní MF DNES cítím jako povinnost se s Vámi podělit o nový lékařský poznatek, který osvětluje prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D. – předseda České vakcinologické společnosti v rozhovoru Stanislava Drahného.
Očkování proti chřipce - ANO či NE? Kdy? Na jak dlouho nás očkování chrání?
Jak se očkuje? Jaký je efekt očkování? Jaká je reakce po očkování?
Je očkování u dětí povinné?
V České republice je očkování povinné a je vymezeno § 45 a násl. Zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a následně Zákonem č. 471/2005 sb. Povinností zdravotnických zařízení je zajistit a provést pravidelná, zvláštní a mimořádná očkování a očkování při úrazech a poraněních.
Typy vakcín
Jaký je rozdíl mezi živými a neživými vakcínami?
Ztráta sluchu 3,5letého dítěte po prodělaném pneumokokovém zánětu mozku
V dnešní době začíná zájem o očkování proti pneumokokům stoupat. Přesto se najdou rodiče, kteří odmítají i základní povinné očkování. Nabízíme vám příběh Marušky. Má šťastný konec?
Očkovat či neočkovat své dítě? Jak se rozhodnout?
Zatímco dříve o očkování veřejnost příliš nediskutovala, dnes je u dětských lékařů jedno z hlavních témat. Proč se o něm nediskutovalo v dobách minulých?
Kdy dítě neočkovat?
Má-li dítě dobře snášet očkování a vytvořit si dobrou imunitu, musí být v době podání očkovací látky zdravé. Kdy nelze dítě očkovat?