Inzerce
Inzerce
Inzerce

Ztráta sluchu 3,5letého dítěte po prodělaném pneumokokovém zánětu mozku

Mám v živé paměti, když se v reklamě objevila rodina chlapečka bez sluchu po prodělané pneumokokové infekci. Tehdy to ještě množí rodiče komentovali slovy: „Á zase straší, aby vydělali!“ Více tématu odmítali věnovat pozornost. Uběhlo pár let a množící se případy dětí se stejným osudem přiměly rodiče nejen k přemýšlení, ale i k akci. Zájem o očkování proti pneumokokům vzrostl. O to více dnes zarážejí kazuistiky, které se doslova nemusely stát. Například?

Například příběh Marušky, která s maminkou zavítala k paní doktorce Michaele Fraňkové z Odborné infekční ambulance v okresní nemocnici v Příbrami: 

Jak to všechno začalo?

Marušku (3,5 roku) jsem přijala na infekční oddělení pro naléhavé podezření na zánět mozku a mozkových blan. Zjistila jsem, že holčička nemá vůbec žádná základní očkování a proti pneumokokovým nákazám naočkována rovněž není. Maruščina matka mi sdělila, že k rozhodnutí neočkovat dospěla na základě podrobného zkoumání dostupných materiálů na internetu a po konzultaci s kamarádkou, která má léčitelské schopnosti. Praktická dětská lékařka proti ní byla údajně zaujatá a šlo jí jen o „byznys farmaceutických firem“, dokonce jí nevydala potvrzení do mateřské školy.

Jednalo se u Marušky o náhle vzniklý stav nebo měl nějaké předchorobí?

Zjistila jsem, že během tří týdnů dívenka prodělala dvakrát zánět středního ucha. Dívence byla vždy předepsána antibiotika, a to jejím dětským lékařem. Při prvním zánětu středního ucha je matka dítěti nepodala vůbec, u druhého v pozměněném dávkování, sama si léčbu upravila. 

S jakými příznaky jste Marušku přijímala a co zjistila vyšetření?

Maruška měla vysokou horečku, byla v polovědomí a měla patrné příznaky, které by mohly odpovídat zánětu mozkových blan. Z pravého ucha jí vytékala hnisavá tekutina. Provedla jsem celou řadu vyšetření včetně lumbální punkce (odběr mozkomíšního moku z páteřního kanálu v oblasti bederní páteře). Na základě vyšetření byla zjištěna pneumokoková infekce, u které se nám podařilo určit i typ pneumokoka. 

Jaký byl průběh onemocnění a jaká léčba byla nasazena?

Nasadila jsem Marušce širokospektrá antibiotika s další nezbytnou doplňující léčbou. Do třetího dne byl její stav velmi vážný a komplikován křečemi.

Následně se Marušce dařilo podstatně lépe. Zaráželo nás však její neobvyklé chování – byla velmi úzkostná, nereagovala na naše výzvy. Pro naléhavé podezření na výraznou poruchu sluchu byla Maruška přeložena na ORL oddělení do Fakultní nemocnice Motol k implantaci kochleárního implantátu. Pomáhá obnovit sluch u osob, které ho mají poškozený.

Inzerce

Znamená to, že u Marušky vyústil pneumokokový zánět mozku a mozkových blan v úplnou hluchotu?

Ano, holčička prodělala hnisavý zánět mozku a mozkových blan s následnou hluchotou. Zánět byl komplikací neléčeného zánětu středního ucha.

Jaké měl příběh pokračování? Jak se Marušce daří dnes?

Podle dohledané dokumentace z Fakultní nemocnice Motol byla Maruška při propuštění v pořádku. Na kontroly do infektologické ambulance matka s dítětem nechodí, změnila pediatra a přestěhovala se k příteli, snad do jiného okresu…

Byla nějaká šance předejít tak závažnému onemocnění právě u Marušky?

Ano, adekvátní léčba zánětu středního ucha a očkování.

Uvědomila si matka Marušky, že zánět mozku a mozkových blan u Marušky byl vyústěním jí pozměněné léčby zánětů středouší?

Ne.

Je nějaký způsob záchytu a pomoci dětem, které jsou takto závažně zdravotně poškozovány svými opatrovníky?

Ne.

Inzerce

 

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ztráta sluchu 3,5letého dítěte po prodělaném pneumokokovém zánětu mozku - diskuze

Poradna

Dobrý den. Syn byl na třetí dávce hexavakciny má 12 měsíců a od té doby už 6 dni je stále plačtivý. Nechce si moc hrát jen pláče a plazi se zámnou chce nosit stále. K ostatním členům rodiny je jen chvíli u nich jinak stále chce ke mě. Myslíte že to může být ztoho očkování reakce? Přejde to nebo zda není nemocný nějak. Jindy takový nebyl před očkováním normálně si hrál byl v pohodě nechtěl tolik se nosit. Ale tedkom furt a každý den pláč. Děkuji. Hezký den.

Dobrý den,

může to být souhra okolností, reakce po očkování je max. 2 dny, očkování mohlo vyprovokovat nějakou virózu, která nemá jiné příznaky, neprořezávají se nějaké zoubky?

Kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 15.04.2024, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×