Inzerce
Inzerce
Inzerce

Ztráta sluchu 3,5letého dítěte po prodělaném pneumokokovém zánětu mozku

Mám v živé paměti, když se v reklamě objevila rodina chlapečka bez sluchu po prodělané pneumokokové infekci. Tehdy to ještě množí rodiče komentovali slovy: „Á zase straší, aby vydělali!“ Více tématu odmítali věnovat pozornost. Uběhlo pár let a množící se případy dětí se stejným osudem přiměly rodiče nejen k přemýšlení, ale i k akci. Zájem o očkování proti pneumokokům vzrostl. O to více dnes zarážejí kazuistiky, které se doslova nemusely stát. Například?

Například příběh Marušky, která s maminkou zavítala k paní doktorce Michaele Fraňkové z Odborné infekční ambulance v okresní nemocnici v Příbrami: 

Jak to všechno začalo?

Marušku (3,5 roku) jsem přijala na infekční oddělení pro naléhavé podezření na zánět mozku a mozkových blan. Zjistila jsem, že holčička nemá vůbec žádná základní očkování a proti pneumokokovým nákazám naočkována rovněž není. Maruščina matka mi sdělila, že k rozhodnutí neočkovat dospěla na základě podrobného zkoumání dostupných materiálů na internetu a po konzultaci s kamarádkou, která má léčitelské schopnosti. Praktická dětská lékařka proti ní byla údajně zaujatá a šlo jí jen o „byznys farmaceutických firem“, dokonce jí nevydala potvrzení do mateřské školy.

Jednalo se u Marušky o náhle vzniklý stav nebo měl nějaké předchorobí?

Zjistila jsem, že během tří týdnů dívenka prodělala dvakrát zánět středního ucha. Dívence byla vždy předepsána antibiotika, a to jejím dětským lékařem. Při prvním zánětu středního ucha je matka dítěti nepodala vůbec, u druhého v pozměněném dávkování, sama si léčbu upravila. 

S jakými příznaky jste Marušku přijímala a co zjistila vyšetření?

Maruška měla vysokou horečku, byla v polovědomí a měla patrné příznaky, které by mohly odpovídat zánětu mozkových blan. Z pravého ucha jí vytékala hnisavá tekutina. Provedla jsem celou řadu vyšetření včetně lumbální punkce (odběr mozkomíšního moku z páteřního kanálu v oblasti bederní páteře). Na základě vyšetření byla zjištěna pneumokoková infekce, u které se nám podařilo určit i typ pneumokoka. 

Jaký byl průběh onemocnění a jaká léčba byla nasazena?

Nasadila jsem Marušce širokospektrá antibiotika s další nezbytnou doplňující léčbou. Do třetího dne byl její stav velmi vážný a komplikován křečemi.

Následně se Marušce dařilo podstatně lépe. Zaráželo nás však její neobvyklé chování – byla velmi úzkostná, nereagovala na naše výzvy. Pro naléhavé podezření na výraznou poruchu sluchu byla Maruška přeložena na ORL oddělení do Fakultní nemocnice Motol k implantaci kochleárního implantátu. Pomáhá obnovit sluch u osob, které ho mají poškozený.

Inzerce

Znamená to, že u Marušky vyústil pneumokokový zánět mozku a mozkových blan v úplnou hluchotu?

Ano, holčička prodělala hnisavý zánět mozku a mozkových blan s následnou hluchotou. Zánět byl komplikací neléčeného zánětu středního ucha.

Jaké měl příběh pokračování? Jak se Marušce daří dnes?

Podle dohledané dokumentace z Fakultní nemocnice Motol byla Maruška při propuštění v pořádku. Na kontroly do infektologické ambulance matka s dítětem nechodí, změnila pediatra a přestěhovala se k příteli, snad do jiného okresu…

Byla nějaká šance předejít tak závažnému onemocnění právě u Marušky?

Ano, adekvátní léčba zánětu středního ucha a očkování.

Uvědomila si matka Marušky, že zánět mozku a mozkových blan u Marušky byl vyústěním jí pozměněné léčby zánětů středouší?

Ne.

Je nějaký způsob záchytu a pomoci dětem, které jsou takto závažně zdravotně poškozovány svými opatrovníky?

Ne.

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ztráta sluchu 3,5letého dítěte po prodělaném pneumokokovém zánětu mozku - diskuze

Poradna

Pozdější očkování

| Strny44 | 25.06.2023, 20:34

Dobrý den, Mám dceru (nar. 28.2.2023) žijící v Kolumbii, která tam byla očkovaná podle očkovacího kalendáře ve 2. měsíci hexavacinou pentevalente. Před dovršením 4.měsíce pojedeme na dva měsíce do České republiky. Bohužel ji odmítli naockovat druhou dávku vakcíny o týden dřív než je podle očkovacího kalendáře z důvodu nemožnosti zapsání do systému. Bylo mi řečeno že máme dceru naočkovat po návratu do Kolumbie. Chci se proto zeptat raději českého doktora zda je možné přeockování druhou dávkou hexavaciny až v šestém měsíci kdy se vracíme do Kolumbie nebo je možné nechat dceru preockovat v Česku hexavacinou jiného výrobce která se používá v ČR? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den. Ano, lze přeočkovat vakcínou v Čeké republice.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 28.06.2023, 09:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
Inzerce
×