V dnešní společnosti se velmi často probírá otázka vedlejších účinků očkování, nejčastěji ve spojitosti s autismem. Jedná se o mýtus, nebo je tato skutečnost vědecky ověřena?
Rozhovor s prof. MUDr. Ivo Paclt, CSc. (Psychiatrická klinika 1. LF UK)
Měli by se rodiče vzniku autismu po očkování bát?
Infantilní autismus rozhodně nepatří k nežádoucím příznakům po očkování. Jedná se tedy o mýtus, který vzniká spíše jako hledání možné odpovědi na to, proč určité dítě trpí infantilním autismem a jak je možné, že právě u něj se objevil. Jak již bylo dříve konstatováno, jsou příčiny autismu genetické. V současné době máme již řadu výsledků, které tuto příčinu potvrzují. Hledání dobře čitelné a smysluplné příčiny vede často k proběhlému očkování, kde však nejde o kauzální souvislost, jde pouze o časovou shodu.
Co je vlastně autismus? Jsou známy příčiny jeho vzniku?
Autismus je porucha, která se projevuje okolo 2-3 roku věku. Jednotlivé signály před tímto věkem je možno identifikovat již dříve. Často dochází v uvedeném věku k náhlému negativnímu zvratu, dítě ztrácí některé již nabyté dovednosti, jeho kontakt s okolím je omezený, neprožívá emoční vazbu k rodičům, zejména k matce, jeho hra je často stereotypní a stále se opakující, může vykazovat zejména v pozdějším věku bizarní zájmy.
Mohl byste nám přiblížit, z jakého důvodu je vznik autismu přisuzován právě očkování?
Správný postup je v informaci pro dětského lékaře, který provede příslušné orientační vyšetření a eventuálně předá dítě do péče dalších odborníků – dětských psychiatrů, psychologů, dětských neurologů a rehabilitačních pracovníků. Uvedená porucha se vyskytuje celosvětově asi v 1-2 případech na 1000 obyvatel, ovšem statistické údaje vykazují velký rozptyl.
Setkal jste se ve své praxi s lékaři, kteří očkování svým pacientům z tohoto důvodu nedoporučovali?
Nesetkal jsem se s lékaři, kteří by vzhledem k autismu očkování nedoporučovali.
Čemu přisuzujete, že se tyto dezinformace v dnešní době tak rychle šíří?
Problémem těchto údajů je, že nevycházejí z žádných konkrétních studií. Příslušné souvislosti jsou jenom předpokládány, ale nikoliv prokázány. Většina sdělovacích prostředků, zejména internet, tisk a ostatní média mohou jen těžko tyto informace kvalifikovaně interpretovat. Dále hraje roli i to, že je lépe nějakou poruchu, příznak apod. předpokládat, i když průkaz souvislosti chybí „co kdyby to byla pravda“, „musíme své děti ochránit“. Ve sdělovacích prostředcích se vyskytuje často podíl tzv. rizikových faktorů, které mohou způsobit příslušnou poruchu nebo obtíž, ale jejich vztah k dané problematice je pouze předpokládán.
Myslíte si, že je možné, aby tyto mýty a nepravdy spojené s očkováním napomohly k navrácení již vymýcených chorob?
Doufám na druhé straně, že omezení očkování nebude mít nikdy takový rozsah, aby došlo k navrácení již vymýcených chorob. Nicméně je třeba si uvědomit, že očkování chrání také příslušného individuálního pacienta před závažnou chorobou, s kterou může přijít do styku – globalizace, cestování, náhodný přenos apod.
Poradíte nám, jak přesvědčit rodiče, aby se očkování nebáli a na riziko autismu zapomněli?
Domnívám se, že rozhodující je, aby dítě v době očkování bylo zcela zdravé a aby matky informace lékaře akceptovaly. V případě pochybností je nejlépe se poradit s jiným na situaci nezávislým odborníkem. Nevím, jestli se rodiče přestanou bát autismu po očkování, i když tento strach je iracionální, na druhé straně dítě, které očkováno není je potenciálně ohrožené nemocemi, které mohou jedince ohrozit i na životě. Někteří lékaři nemají často s přesvědčením rodičů mnoho problémů. Rozhodující je dobrý vztah mezi dětským lékařem a rodiči pacienta a možnost domluvit s ním předem celou problematiku, aniž by tyto rozhovory zhoršovaly vztahy nebo situaci pacienta v ordinaci dětského lékaře.
Rozhovor s panem profesorem pro Babyonline.cz pořídila společnost Medica Healthworld a.s.