Inzerce
Inzerce
Inzerce

Očkování proti tuberkulóze - proč bylo zrušeno?

Vyhláškou č.299/2010 Sb s účinností od 1.11.2010 bylo zrušeno celoplošné očkování proti tuberkulóze, takže na novorozeneckých odděleních již očkování neprobíhá. Očkují se pouze děti zařazené do některé rizikové skupiny.

Jizva po očkování se již před zahájením pravidelného očkování nevyhodnocuje. Proto děti, které neměly žádnou reakci po tomto očkování, se již dále nepřeočkovávají. Dětský lékař před zahájením pravidelného očkování posoudí, zda je místo po očkování TBC dostatečně zhojeno. Mezi 11. a 12. rokem se také nedělají tuberkulinové zkoušky, přeočkování v tomto věku bylo zrušeno.

Rizikové skupiny:

  • jeden nebo oba z rodičů dítěte nebo sourozenec, nebo člen domácnosti, v níž dítě žije,měl/má aktivní tuberkulózu
  • dítě, jeden nebo oba z rodičů nebo sourozenec nebo člen domácnosti, v níž dítě žije, se narodil nebo souvisle déle než 3 měsíce pobývá/pobýval ve státě s vyšším výskytem tuberkulózy. Ministerstvo zdravotnictví každoročně uveřejní seznam států s vyšším výskytem tuberkulózy do 30 dnů od aktualizace provedené Světovou zdravotnickou organizací
  • dítě bylo v kontaktu s nemocným tuberkulózou

Očkování proti tuberkulóze probíhá pouze na příslušném kalmetizačním pracovišti.

Indikace k očkování vyplývá z anamnestických údajů poskytnutých lékaři novorozeneckého oddělení zákonným zástupcem dítěte (vyplnění dotazníku), současně lékař informuje příslušné oddělení kalmetizace a vyplní dotazník,který předá registrujícímu dětskému lékaři současně se zprávou o novorozenci. Registrující lékař v případě, že dítě splňuje indikaci k očkování proti TBC,odesílá dítě na příslušné kalmetizační oddělení nejpozději do 4. týdne věku (většinou dle objednání). Jestliže nelze z nějakého důvodu v daném termínu očkování uskutečnit, provede se až po ukončení základního pravidelného očkování,což je zpravidla po 6. měsíci věku. Vždy platí, že jde-li o novorozence patřící do některé rizikové skupiny, má očkování proti TBC vždy přednost před ostatním očkováním.

Samozřejmě, že žádná zákonná norma nemůže zaujmout všechny situace, které mohou nastat.Proto vše posuzuje případ od případu vedoucí lékař kalmetizačního oddělení a o případném očkování rozhodne.

Inzerce

Proč bylo celoplošné očkování proti TBC zrušeno?

  • každoročně narůstá počet onemocnění způsobených multiresistentními kmeny
  • stávající očkovací látka je účinná pouze z 50 % procent. Dítě, které je v opakovaném či trvalém kontaktu s nakaženou osobou, může onemocnět, i když je očkováno proti TBC, ale očkování zabrání vzniku těžkých forem TBC
  • většina států EU již proti TBC neočkuje, naše republika se řadí mezi státy s nejnižším výskytem tuberkulózy (pod 10 případů na 100 000 obyvatel ročně)
  • nová očkovací látka je zatím ve stadiu výzkumu

Přeočkování 11letých dětí bylo zrušeno vyhl.č.65/2009 Sb s účinností od 12.3.2009 (samozřejmě včetně tuberkulinového testu)

Jestliže se rodiče přes veškeré poskytnuté informace domáhají TBC očkování svého dítěte, lze očkování provést až po dokončení základního očkování a provedení tuberkulinového testu.

Vaše dotazy:

Je možné při nedostupnosti vakcíny dítě naočkovat v zahraničí?

Dobrý den, mám dotaz ohledně vakcíny proti TBC. Byli jsme objednáni loni v říjnu v Žamberku a do teď nic - prý nikde není vakcína. Můžu se prosím zeptat, jestli víte, co se děje? Dá se dítě naočkovat v zahraničí? Velice děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, zásoby očkovací látky proti TBC jsou individuální. Zkuste telefonicky kontaktovat kalmetizační centra v širším regionu. Odběr vakcíny proti této nemoci v ČR je tak nízký, že se výrobci nevyplatilo dovážet jí k nám a platit registrační poplatky. Upozorňuji, že očkování proti TBC nechrání před primární plicní tuberkulózou, ale před méně častými komplikacemi, vakcína chrání jen omezenou dobu a na rozdíl od ostatních vakcín bylo možné očekávat nežádoucí reakce s vyšší frekvencí. Navíc tuberkulóza nepatří k vysoce infekčním nemocem, expozice musí trvat řádově několik hodin. Problém s vakcínou je i v jiných zemích, např. v sousedním Slovensku, kde taky není k dispozici. V Rumunsku je k dizpozici jejich místní vakcína, k nám se naposledy dovážela dánská očkovací látka proti TBC. doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., FRCPS 

Je nutné očkování proti TBC?

Očkování proti tbc bylo plošně v porodnicích zrušeno, ale co jsem četla různé články, nebylo to původně v plánu ho zrušit. Co myslíte, má smysl syna (10 měsíců) naočkovat? Dcera očkovaná je, syn má zatím za sebou řádné očkování dle kalendáře plus synflorix. Všechna očkování byla bez reakce. Zatím jsme uvažovali, že se na plicní oddělení objednáme a přece jen ho necháme naočkovat, jsme trochu akční rodina a rádi cestujeme. Náš dětský pediatr se vyjádřil spíše pro neočkování (skrz zastaralé vakcíny) a ráda bych tedy znala názor odborníka. Mnohokrát děkuji.

Inzerce

Odpověď: Toto očkování je oproti jiným druhům vakcín poměrně reaktogenní, chrání proti TBC jen částečně a jen omezenou dobu. Proto byla plošná vakcinace zrušena a nahrazena selektivní jen pro vybrané rizikové skupiny. Vzhledem k tomu, že rovněž dost cestujeme, pokud bych měl další dítě, proti TBC bych jej očkovat nechal, ale zřejmě až někdy ve 4.–6. roce života s dostatečným časovým odstupem od pravidelného očkování. Můj názor je, že od 1 roku věku můžete zatím syna očkovat bezpečnějšími a účinnějšími vakcínami např. proti meningokokové meningitidě či žloutence typu A. A pokud se pohybujete v přírodě i proti klíšťové encefalitidě. doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., FRCPS 

Tvrdá boule po očkování proti TBC - co s tím?

Malé je osm týdnů, 14 dní měla na ramínku tvrdou bouli, červenou, před pár dny viditelně v podkoží zahnisala a dnes po koupání to prasklo, pořád to teče - vymačkávat (šetrně) ano nebo ne? A mám to nechat úplně být, nebo něčím potřít? Zalepit mi to nejde, byla kolem už namazaná olejem... zalepím, až se vsákne, ale co s tím teď?

Inzerce

Odpověď: Jde zřejmě o reakci po očkování TBC. Maminka může ošetřit samozřejmě sama v případě, že reakce nepřesahuje cca 5 mm šířky a nejsou zvětšeny uzliny v podpaždí (nevím, zda dokáže vyhodnotit). V každém případě je nutné místo krýt sterilní gázou, nejprve vždy očistit př.odličovacím tamponem navlhčeným borovou vodou (materiál musí být hladký), pak místo i okolí dezinfikovat lihem (používá se k ošetření pupku). Líh totiž kůži v okolí reakce vysuší a pak lze bez problému použít náplast (vhodná je antialergická). Jestliže jde o silné hnisání a reakce je větší než je shora uvedeno, jsou-li hmatné zvětšené uzliny v podpaždí nebo si rodiče nejsou jisti, je na místě návštěva lékaře. MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Strhávání stroupku po očkování proti TBC - ano, nebo ne?

Mám dotaz ohledně prvního očkování miminek. Poté, co jsme začali chodit k dětské MUDr., tak nám každou návštěvu strhává stroupek po očkování na tuberkulózu. Přijde mi divné, proč to stále strhává, když už nám to krásně vyhnisalo a začínalo se hojit. Bohužel byl s malým na kontrole manžel a ten se nezeptá.

Inzerce

Odpověď: Pokud je chránička po očkování TBC klidná, to znamená není patrné přetrvávající hnisání v podkoží, není vhodné stroupek opakovaně strhávat. Stačí jen sledovat a po koupání vždy šetrně očistit lihem, hojením se stroupek odloučí sám. MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Nevyhnisané TBC očkování

Nevyhnisalo nám tbc očkování. My jsme celou dobu měli červenou zatvrdlou kuličku, ale ta teď zmizela, je to sice malinko zatvrdlé, ale bílá čepička s hnisem a pak stroupek se neobjevila. Za 14 dní jdeme na kontrolu a já mám strach, že nás nebudou moct očkovat.

Odpověď: Podle nového očkovacího kalendáře se již jizvy po očkování nevyhodnocují, proto se děti již znovu neočkují (i když byla malá nebo vůbec žádná reakce). Důležité je, aby místo po očkování TBC bylo úplně zhojeno a mohlo být zahájeno pravidelné očkování. MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkování proti tuberkulóze - proč bylo zrušeno? - diskuze

  • TBC očkování
    Dobrý den, ráda bych se přeptala, zda doporučujete očkování proti TBC (s ohledem na pravděpodobnost onemocnění a možná rizika očkování - nežádoucí účinky). Několik informací jsem si zjišťovala a dotazovala jsem se i u ošetřujícího dětského Dr., ale tam jsem se bohužel nic nedověděla. Z výše zmíněných informací vím, že očkování nepokryje ani polovinu možné nákazy a že TBC je minimálně nákazová v ČR... Syna bych očkovat nechala, poplatek není problém, ale mám obavy z reakcí. Můžete mi prosím dát nějakou komplexně stručnou odpověď? Moc děkuji, Lucie Macourková
    lucikovec   | 19.09.2012 14:51:25
    Reagovat | URL příspěvku
  • hrazení TBC
    Dobrý den, chtěla bych naočkovat svou dcerku zítra jí je 7 měsíců. A chtěla jsem se zeptat jestli je očkování TBC hrazeno nebo ne, popřípadě za kolik je.. Předem moc děkuji
    Sidheag   | 03.05.2012 20:38:39
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Horečka po očkování

| Niky4 | 16.12.2023, 11:43

Dobrý den, syn 6 měsícu, vaha 7,76 kg byl včera očkovaný vakcínou Bexero a Vaxneuvance dostal teploty. Dala jsem mu čípek Nurofen, dostal již tři čípky po šesti hodinách. Poslední dostal ve tři hodiny ráno. V příbalovém letáku je psané že může dostat maximálně 3 čípky během 24 hodin. Můžu mu dát další čípek dříve ? Má teplotu 40,1 měřeno v konečníku. Nebo mám čekat a další mu dát až v 14:00? Zkouším srážet zábaly teplotu.

Dobrý den,

Nurofen můžete střídat po 3 hodinách s Paralenem dle váhy, Nurofen se podává po 6 hodinách a Paralen také, takže můžete vždy po 3 hodinách podávat střídavě, pokud teploty neklesají pod 38 st. C.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.12.2023, 10:19
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×