Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jaké mohou být reakce po očkování a jak je řešit?

I když jsou dnešní očkovací látky chránící ve vysokém procentu tělo před infekcí vyráběny prostřednictvím moderních technologií, a tudíž vysoce bezpečné, čas od času se vyskytnou nežádoucí vedlejší reakce.

Jedná se o 3 typy reakcí:

1. Místní reakce:

Po aplikaci vakcíny se projeví v místě vpichu bolestivost, otok či zarudnutí.

Řešení: Lze přikládat studené obklady nebo nechat samovolně odeznít, k čemuž dojde během1-2 dnů.

2. Celková reakce:

Je závislá na druhu a typu očkovací látky. Projeví se většinou zvýšením teploty nepřesahujícím 39 °C, bolestí hlavy, někdy zvracením a průjmem, může se objevit i zduření mízních uzlin v blízkosti místa vpichu. Tyto reakce se mohou objevit již po několika hodinách nebo do 7. - 14. dne po očkování. Většinou odezní do 2 dnů.

Řešení: Teplotu snížíme např. Panadolem, nejlépe ve formě čípku 100 mg. V případě zvracení a průjmu je nutno zvýšit přísun tekutin hydratačním roztokem (viz kapitola Průjem v Nemoci dítěte). Dítě neustále sledujte, při přetrvávání teplot nebo zhoršení stavu ihned konzultujte lékaře.

3. Závažné reakce po očkování:

Jsou výjimečné, pravděpodobnost výskytu je zhruba 1 dítě na 1 milion očkovaných. Projeví se přetrvávající teplotou - 39 °C a více, která se nedá běžnými postupy ovlivnit, neutuchajícím pláčem dítěte trvajícím několik hodin, dále se objeví zarudnutí a otok v místě vpichu přesahující průměr 10 cm, přechodné obrny, křeče nebo krátkodobé stavy bezvědomí.

Řešení: V takové situaci je nutno ihned vyhledat lékaře, stejně tak, když se příznaky vyvíjejí velice rychle. To znamená, když se během 2-3 hodin po očkování objeví teploty 39 °C a více a nedaří se je ovlivnit.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×