Inzerce
Inzerce
Inzerce

Novinky v očkování dětí 2018 

Od ledna 2018 čekají rodiče změny v očkování jejich dětí. Zkrácení očkovacího schématu u hexavakcíny i změnu samotné vakcíny a posunutí doby přeočkování vakcínou proti spalničkám příušnicím a zarděnkám. Podle hexavakcíny se mění i očkování proti pneumokokům.

 1. Změny v očkování hexavakcínou
 2. Změny v očkování proti pneumokokům
 3. Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám 
 4. Vakcína proti papilomavirům zdarma i pro chlapce

Změny v očkování hexavakcínou (povinné očkování)

Očkovací schéma: Schéma očkování hexavakcínou se mění z 3+1 na 2+1. První dávka hexavakcíny se aplikuje jako doteď od 9 týdnů věku, druhá za 2 měsíce po první a třetí mezi 11. a 13. měsícem věku. 

Povolená vakcína: Na základě nového výběrového řízení zdravotních pojišťoven se bude dětská populace od roku 2018 nově očkovat vakcínou Hexacima. 

Očkování nedonošených dětí hexavakcínou: U nedonošených dětí bude nadále čtyřdávkové schéma, a to vakcínou Infanrix-Hexa. 

Změny v očkování proti pneumokokům (nepovinné očkování)

Ve schématu 2+1 je možné rovněž očkovat hrazené ale nepovinné očkování proti pneumokokům. 

Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (povinné očkování)

U spalničkové vakcíny je novinkou to, že první dávka by se měla aplikovat do 18 měsíců věku (dosud horní hranice pro první dávku uvedená nebyla), platí to samozřejmě pro děti, které nemají kontraindikaci očkování. Druhá dávka se podávala 6 měsíců po první, teď se posouvá mezi dovršený 5. a 6. rok věku. 

První dávka spalničkové vakcíny se aplikovala ve věku 15 měsíců, teď jí lze podat od prvního dne 13. měsíce. 

Vakcína proti papilomavirům zdarma i pro chlapce

Další novinkou je úhrada vakcíny proti HPV virům i chlapcům ve věku 13 let. 

V dalších dnech vás podrobně seznámíme s očkovacím kalendářem povinných očkování i dalšími změnami konkrétních vakcín.

 

Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Novinky v očkování dětí 2018 - diskuze

 • Hexacima naočkována v 6.t
  Dobrý den, pane doktore,
  mám na Vás dotaz, byla jsem s dcerou na kontrole v 6.t a bez upozornění nám byla podána vakcína Hexacimi.

  Lékařčina sestra, až po zaočkování zjistila, že máme teprve 6.t. Ani jedna z nich se k tomu nijak nevyjádřila, ale vypadali obě zaskočeně a požádali mne, abych jim druhý den zavolala, zda-li je dcera v pořádku a bez komplikací. Když jsem se zeptala, zdali jsme očkování měli dostat, váhavě odpověděli, že ano. Jejich chování však bylo podivné a proto jsem znejistěla a začala hledat informace ohledně plánovacího kalendáře očkování.

  V platném očkovacím kalendáři je však uvedeno, že se má Hexacima podávat od 9.t., je možné, že dcera může mít do budoucna nějaké následky či komplikace, když tato podmínka nebyla dodržena? Ze strany lékařky jsem k vzniklé situaci neslyšela ani slovo a proto mám obavy, aby vše bylo v pořádku. Nevím, zda-li mohu naší lékařce důvěřovat, když kalendář očkování nebyl dodržen a ani nás na to neupozornila.


  Děkuji Vám za odpověď,
  Jelínková
  stanuska   | 18.05.2018 00:33:22
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, pane doktore,
chci se zeptat, teď se synem půjdem na přeočkovaní na Bexero .Tu první vakcínu nesl hodně špatně,celý týden měl ošklivé horečky a teď máme jít na přeočkování,myslíte že to bude mít stejný průběh? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, lze očekávat, že bude průběh podobný - pokud však byly jen horečky, v porovnání se samotnou nemocí je to relativní banalita. Abychom syna nenechali zbytečně trpět, doporučuji ještě před vpichem aplikovat paracetamol a užívat ho i po očkování v běžné dávce po dobu 2-3 dnů. To by mělo postvakcinační reakci zmírnit. Bexsero je bohužel trochu výjimkou v tom, že je u něj větší bolestivost v místě vpichu i výskyt teplot. Je však dobře, že tuto možnost ochrany před nebezpečným meningokokem skupiny B po dlouhé době výzkumů máme, zejména když oboje uvedené lze tlumit profylakticky uvedeným způsobem.

S pozdravem

Rastislav Maďar

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 14.06.2018, 10:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce