Novinky v očkování dětí 2018 

Od ledna 2018 čekají rodiče změny v očkování jejich dětí. Zkrácení očkovacího schématu u hexavakcíny i změnu samotné vakcíny a posunutí doby přeočkování vakcínou proti spalničkám příušnicím a zarděnkám. Podle hexavakcíny se mění i očkování proti pneumokokům.

 1. Změny v očkování hexavakcínou
 2. Změny v očkování proti pneumokokům
 3. Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám 
 4. Vakcína proti papilomavirům zdarma i pro chlapce

Změny v očkování hexavakcínou (povinné očkování)

Očkovací schéma: Schéma očkování hexavakcínou se mění z 3+1 na 2+1. První dávka hexavakcíny se aplikuje jako doteď od 9 týdnů věku, druhá za 2 měsíce po první a třetí mezi 11. a 13. měsícem věku. 

Povolená vakcína: Na základě nového výběrového řízení zdravotních pojišťoven se bude dětská populace od roku 2018 nově očkovat vakcínou Hexacima. 

Očkování nedonošených dětí hexavakcínou: U nedonošených dětí bude nadále čtyřdávkové schéma, a to vakcínou Infanrix-Hexa. 

Změny v očkování proti pneumokokům (nepovinné očkování)

Ve schématu 2+1 je možné rovněž očkovat hrazené ale nepovinné očkování proti pneumokokům. 

Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (povinné očkování)

U spalničkové vakcíny je novinkou to, že první dávka by se měla aplikovat do 18 měsíců věku (dosud horní hranice pro první dávku uvedená nebyla), platí to samozřejmě pro děti, které nemají kontraindikaci očkování. Druhá dávka se podávala 6 měsíců po první, teď se posouvá mezi dovršený 5. a 6. rok věku. 

První dávka spalničkové vakcíny se aplikovala ve věku 15 měsíců, teď jí lze podat od prvního dne 13. měsíce. 

Vakcína proti papilomavirům zdarma i pro chlapce

Další novinkou je úhrada vakcíny proti HPV virům i chlapcům ve věku 13 let. 

V dalších dnech vás podrobně seznámíme s očkovacím kalendářem povinných očkování i dalšími změnami konkrétních vakcín.

 

Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Novinky v očkování dětí 2018 - diskuze

 • HPV očkování - dotazník k diplomové práci
  Dobrý den,

  ráda bych Vás požádala o pomoc mojí mamce, zdravotní sestřičce, která je studentkou 2. ročníku magisterského studia Vysoké školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislavě, obor Ošetřovatelství.

  V rámci své závěrečné práce se zabývá povědomím laické veřejnosti o možnosti vakcinace proti HPV infekci u dospívající mužské populace v České republice.

  Pokud byste našli čas a byli ochotní jí vyplnit dotazník, který k vypracování své diplomové práce, potřebuje, byla by Vám všem moc vděčná! Dotazník najdete zde: https://www.vyplnto.cz/…zniku/65773/

  Velice Vám děkuji a přeji všem pěkný den.
  martinasenkyrova   | 27.06.2018 21:41:58 | Reakcí: 1, poslední: 27.06.2018 21:42:46
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Hexacima naočkována v 6.t
  Dobrý den, pane doktore,
  mám na Vás dotaz, byla jsem s dcerou na kontrole v 6.t a bez upozornění nám byla podána vakcína Hexacimi.

  Lékařčina sestra, až po zaočkování zjistila, že máme teprve 6.t. Ani jedna z nich se k tomu nijak nevyjádřila, ale vypadali obě zaskočeně a požádali mne, abych jim druhý den zavolala, zda-li je dcera v pořádku a bez komplikací. Když jsem se zeptala, zdali jsme očkování měli dostat, váhavě odpověděli, že ano. Jejich chování však bylo podivné a proto jsem znejistěla a začala hledat informace ohledně plánovacího kalendáře očkování.

  V platném očkovacím kalendáři je však uvedeno, že se má Hexacima podávat od 9.t., je možné, že dcera může mít do budoucna nějaké následky či komplikace, když tato podmínka nebyla dodržena? Ze strany lékařky jsem k vzniklé situaci neslyšela ani slovo a proto mám obavy, aby vše bylo v pořádku. Nevím, zda-li mohu naší lékařce důvěřovat, když kalendář očkování nebyl dodržen a ani nás na to neupozornila.


  Děkuji Vám za odpověď,
  Jelínková
  stanuska   | 18.05.2018 00:33:22
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Očkování proti meningokoku

| Nela H. | 03.12.2018, 22:26

Dobrý den, s mým 5timěsíčním synem jsem byla na akci v našem městě, vedle nás seděl náš soused, syna jsem držela na klíně a syn se neustále natahoval po předmětech na stole, soused si chtěl udělat srandu a synovi dal svoji sklenici k ústům, ten ji ihned strčil do úst a začal olizovat, no než jsem stihla nějak zareagovat, min. 4 vteřiny ji olizoval. Teď z toho mám výčitky, že jsem nezareagovala rychleji a hrůzu, co můžeme všechno chytit. Soused sice vypadal zdravě, neměl opar, ale mám strach např. z meningokoka? Předpokládám, že by se takto mohl přenést? Četla jsem, že se ale přenáší i vzduchem, tudíž nakazit se meningokokem je možné v podstatě všude? Také nosičství této bakterie je údajně vysoké - 10 až 20 procent populace? Nerozumím tomu, když se miminko setká s touto bakterií (a dle mého názoru se s ní setkat může často od rodičů, prarodičů nebo sourozenců, zvláště, pokud chodí do školy a jsou tedy často v kolektivu dětí), co rozhodne o tom, zda se miminko nakazí či ne? Lékařka mi kdysi řekla, ať určitě děti očkujeme, že u takto malého miminka by infekce s největší pravděpodobností vypukla. To by ale každé miminko, které se setká s meningokokem, onemocnělo? Omlouvám se za dotaz, jsem z toho úplně vystrašená, můj syn má již první dávku Bexsera i Nimenrixu, ale údajně ochrana funguje až po druhé dávce? Nejsme alespoň již trochu chráněni tou první dávkou? Velmi děkuji za odpověď a přeji hezký den,

Ano, Vaše dítě je již chráněno 1. dávkou. S infekcí se může setkat kdekoliv, záleží na obranyschopnosti organismu, očkování ne skvělá prevence.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 04.12.2018, 08:22
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce