Novinky v očkování dětí 2018 

Od ledna 2018 čekají rodiče změny v očkování jejich dětí. Zkrácení očkovacího schématu u hexavakcíny i změnu samotné vakcíny a posunutí doby přeočkování vakcínou proti spalničkám příušnicím a zarděnkám. Podle hexavakcíny se mění i očkování proti pneumokokům.

  1. Změny v očkování hexavakcínou
  2. Změny v očkování proti pneumokokům
  3. Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám 
  4. Vakcína proti papilomavirům zdarma i pro chlapce

Změny v očkování hexavakcínou (povinné očkování)

Očkovací schéma: Schéma očkování hexavakcínou se mění z 3+1 na 2+1. První dávka hexavakcíny se aplikuje jako doteď od 9 týdnů věku, druhá za 2 měsíce po první a třetí mezi 11. a 13. měsícem věku. 

Povolená vakcína: Na základě nového výběrového řízení zdravotních pojišťoven se bude dětská populace od roku 2018 nově očkovat vakcínou Hexacima. 

Očkování nedonošených dětí hexavakcínou: U nedonošených dětí bude nadále čtyřdávkové schéma, a to vakcínou Infanrix-Hexa. 

Změny v očkování proti pneumokokům (nepovinné očkování)

Ve schématu 2+1 je možné rovněž očkovat hrazené ale nepovinné očkování proti pneumokokům. 

Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (povinné očkování)

U spalničkové vakcíny je novinkou to, že první dávka by se měla aplikovat do 18 měsíců věku (dosud horní hranice pro první dávku uvedená nebyla), platí to samozřejmě pro děti, které nemají kontraindikaci očkování. Druhá dávka se podávala 6 měsíců po první, teď se posouvá mezi dovršený 5. a 6. rok věku. 

První dávka spalničkové vakcíny se aplikovala ve věku 15 měsíců, teď jí lze podat od prvního dne 13. měsíce. 

Vakcína proti papilomavirům zdarma i pro chlapce

Další novinkou je úhrada vakcíny proti HPV virům i chlapcům ve věku 13 let. 

V dalších dnech vás podrobně seznámíme s očkovacím kalendářem povinných očkování i dalšími změnami konkrétních vakcín.

 

Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Novinky v očkování dětí 2018 - diskuze

Poradna

Opakovat očkování?

| Nunik2009 | 21.03.2018, 18:25

Dobrý den, mohla bych poprosit o radu?
Dcera narozená 2/2017.
První očkování v 5/2017.
Po něm jí vyskočil ekzém a zjištěna alergie na kravské mléko. Pak byla velmi často nemocná, 4x antibiotika, 2x zánět ucha, 6 nemoc. Do toho několikrát ekzém. Čekala jsem pořád až bude opravdu zdravá, aby se mohlo dát druhé očkování. Nyní v březnu dostala druhou dávku, ale paní doktorka řekla, že se musí očkovat odznova. Že to propadlo.
Je to opravdu pravda? Četla jsem, že si to tělo pamatuje i rok a dá se v očkování pokračovat. Chtěla jsem ji ušetřit očkování a vypadá to že místo 2+1 bude mít 3+1. Není to zbytečné očkovat od znova?
Děkuji za odpověď s pozdravem J.M.

Dobrý den, 

určitá paměťová stopa sice po první dávce zřejmě zůstala, to by však pro dlouhodobou imunitu nestačilo. Vaše paní doktorka má pravdu v tom, že pro navození solidní imunity do budoucna bude potřebné schéma 2+1 absolvovat znovu s odstupem druhé dávky cca 2 měsíce plus případně několikatýdenní interval tolerance navíc, bude-li to z nějakého důvodu nutné. 

Nebudete však mít schéma 3+1 ale solitérní jednu dávku a následně po delší době schéma 2+1. To je z hlediska získané imunity rozdíl. Důvod k obavám však dle uvedeného není. 

Pokud trpíte na otitidy, zvažte očkování dcery i proti pneumokokům a pokud je indicie oslabené imunity, což z napsaného vyplývá a to ve formě opakovaných infekcí, tak následně i proti meningokokům. Jsou to neživé vakcíny a mohou hodně pomoci, někdy i zachránit život. 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 22.03.2018, 12:45
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce