Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mikuláš

Jak slavíme Mikuláše na BOL?

První odpověď nám zaslala Snoubenka:

Letos jsme měli Mikuláše s celou osádkou objednané, je to lepší, člověk tak aspoň celou dobu nesedí u okna a nevyhlíží, zda už jdou či ne oni pekelníci a navíc děti se pořád ptají, kde tedy jsou. Určitě je lepší si je objednat a vyzkoušet, jak čerti straší a jak mluví Mikuláš s dětmi...

Mikuláše většinou my dospěláci známe. Je to známý nebo obyvatel stejné ulice, města, vesnice. Předem si domluvíme hodinu, kdy dorazí a že bude mít dítko balíček nachystaný venku přede dveřmi, kde si ho dá Mikuláš do košíčku a po následném přednesu dítka ho jím odmění. V balíčku je to, co má dítko nejraději. Většinou má Mikuláš v košíčku ještě nějaké pamlsky a třeba bonbonem odmění dítko za jeho statečnost.

Mikuláš se představí, řekne že přijel z daleka, čertík mezi tím poskakuje a zlobí, tak ho Mikuláš pokárá! Vyzve dítko, aby mu řeklo, jak se celý rok mělo a zda se naučilo nějakou básničku. Po přednesu se ještě zeptá rodičů, zda vše bylo v pořádku a zda nemáme nějaké výtky k chování našich ratolestí. Pokud je vše ok, všichni odcházejí a dítko rve balíček, aby se podívalo, co je v něm. U nás je pak ještě zvykem, že si dají děti, než jdou spát, talíře za okno a ráno, až se vzbudí, se jdou podívat, zda jim tam ještě něco nedonesl Mikuláš. Bývá tam většinou i kousek uhlí a brambor, aby si zas nemyslely... :-)

Do bytu vstupují všichni anděl, čert i Mikuláš. Pokud Mikuláš ví, že dítě zlobí, vyšle čerta, aby postrašil. Pokud je dítě hodné, malé nebo se bojí,  drží čerta vzadu a pošle anděla a mluví klidným hlasem.

Já mám 9letého syna, který celý rok tvrdí, jak se nebojí, že jsou to převlečení lidi, ale když přijde na recitaci nebo promluvu s Mikulášem, je z něj zas to malé miminko, co potřebuje ochránit od maminky. Je hezké dívat se, jaký má respekt z Mikuláše - tedy hlavně z čerta :-) Letos se nám ještě narodila holčička, která měla teď půl roku. Ta koukala ... tak jsem ji nechala vyfotit se s celou partičkou, vůbec jí to nepřišlo a neplakala. Samozřejmě i ona musela dostat balíček, aby brácha nepojal podezření, takže jsem nakoupila přesnídávky.

Kdy u nás byl Mikuláš poprvé? No... prostě chodí co jsme my byli děti. Sice né pořád ten stejný, ale chodí rok co rok. Byl i na malého, když se narodil. První rok většinou děti nepláčou jen vyjeveně koukají, druhý rok už to bývá se slzičkami.
Když byl syn malý, někdy jsme ho čertem strašili, ale s přibývajícími roky to nemá smysl. Je to velký frajer, co se nebojí, ale jak jsem již psala, když přijde na lámání chleba... jednou ročně je to potřeba je to přece krásný zvyk. Až jednou budou naše děti rodiči, taky si jistě vzpomenou jaké to bylo, když čert strašil je.
 

K Andělce Mikuláš nechodí a ani oni za ním.

Balíčky jim hodní čerti věší na kliku.

Inzerce

 

Lucie73 nebyla letos doma a tak musel návštěvu čertů absolvovat tatínek. Přesto nám ochotně napsala, jak u nich Mikuláš probíhal:


Objednané jsem je měla, byli to kamarádi. Přišel 1 Mikuláš,1 čert (dvoumetrový) a jeden anděl holka - jak popsala Anetka. Všichni byli vevnitř v obýváku, Anetka pod stolem. Pak z ní nějak vysoukali básničku a prý jí chtěli hodit do pytle. Pro našeho tatínka měli taky balíček a chtěli si ho odnést do pekla, protože chodí pozdě domů z oslav...ale nešlo to, tak se tatínek vykoupil 3 malými zelenými Božkovy. Barunka 11 už se nebála a pomáhala kolegům z pekla vytahovat sestřičku z pod stolu.

Inzerce

Zveme je prakticky od narození obou holek, poprvé jsme nechali čekat čerta před vrátky a Bára se na něj šla stejně ze zvědavosti podívat a sáhnout, tak pro příště zveme všechny dovnitř, neb je čertisko zvyklé přeci jen na teplo a venku by nám umrzl.

Mikuláš nosí balíček sladkostí a v něm i malou hračku. Letos to bylo světýlko z Penny za 19,90. Ještě ho cca 12 hodin nepustila z ruky, zatímco čokolády smutně trůní na stole. Z letošního vyprávění přímo Anetkou vím, že jí anděl moc nezaujal, nejvíc jí učarovalo uhlí, které dostal tatínek....připomněla mi, že to není na jídlo ale na ,,topí,, (šťastné dítě, které vidělo poprvé v životě kousek uhlí) a že řetěz má na to, aby zavázal pytel s dětmi. Jak vidno tatínek i všichni přítomní to zvládli skvěle, obě holčičky pokojně spaly, takže žádné útrapy se nekonaly. A jestli strašíme čertem???? Popravdě ani ne, asi to neumíme dost přesvědčivě podat.
 

Inzerce

I Honafa má spoustu zkušeností, o které se s námi podělila:


Mikuláše už chystám dětem léta. Už i pro sestru, tak můžu srovnávat. Mikuláš k nám chodí 6. prosince ráno.
Domů si Mikuláše nezveme. Když jsme měli jen Gabku, koukali jsme na skupinky Mikulášů a čertů z okna. Já bych je i pozvala, ale nevěděla jsem, jak a kde je sehnat. Pak když už byla ve školce, měla je tam, tak nebyl důvod je zvát. Kolem 3. třídy začala chodit Gabka s kamarádkama. Jednou byli i u nás na malého Honzu. Bylo to fajn. A byl to velký kšeft, holky si tím hodně vydělaly. Pak už Gabka nechodila. Začali jsme chodit na Hopsalína a jeho Mikulášskou show. Letos jsme poprvé nešli, děti už jsou velké.

Jednou byla Gabka a malinký Honza na akci z Martinovy práce. Bylo by to fajn, jen to bylo bez rodičů. Bála jsem se o Honzu, že ho Gabka neuhlídá. Měl rok a půl.
Dneska dělá Gabka čerta ve škole. Zuzi bude mít Hopsalína ve čtvrtek ve školce. A dnes to mají doma.
Asi nejhezčího Mikuláše jsme měli, když byl Honza malý a přiběhl sem s Gabkou. Ona byla v noční košilce, on v rozepnutém body, bez plínky a na hlavě měli ty červené čepičky. To byla paráda.
Honza je strašně vděčný člověk, vše strašně prožívá, dává najevo radost a štěstí. A proto to pro něho ráda dělám. Kéž by mu ta rozzářená očička vydržela co nejdéle a on nevyrostl.

Inzerce

Nikdy děti čerty nestrašíme, ale nevyhýbáme se jim. Zuzi se loni bála všech, i Mikuláše.

Co nám k Mikuláši napsala Corelia?


Honzíkovi jsou letos čerstvě dva roky a poprvé jsme byli na besídce. Adam (4 měsíce) byl taky a celou dobu spal v kočárku. Součástí byla pohádka o čertech, po které následovaly nějaké soutěže (spíš pro větší děti) a nadílka Mikuláše s andělem a čerty. Honza viděl čerta poprvé a nejdřív se teda hodně leknul, protože čert vlítnul dovnitř a zrovna na něj dost bafnul (to bych se asi lekla taky)... ale za chvilku se uklidnil a pak už se nebál. Doma byl trošku zaražený a v noci se potom vzbudil s brekem. Takže jsme pak druhý den čerty domů raději nezvali.

Pokud bychom ale zájem měli, obcházel vesnici čert (starosta) s Mikulášem a andělem. :-) Jak přesně to probíhá nevím, vím jen to, že pokud si příští rok čerta domů pozveme, nechci, aby byl moc "drsnej". Nechci děti zbytečně děsit. Jen tak trošičku postrašit.

Dárky neschováváme, dostal by je od čerta a Mikuláše. Jelikož u nás ale nebyli, udělali jsme to tak, jako že Michal šel přiložit do kotelny, tam udělal trochu hluk a přinesl dárek s tím, že potkal čerty, ale dovnitř je nepustil, tak mu to posílají... :-)
Kluci dostali nějaké ovoce a drobnou sladkost. Žádné velké dary.
Děti během roku nestraším ničím a už vůbec ne čertem....
 

U Jezurky se slaví Mikuláš podobně,

ale podělila se s námi o odstrašující příklad Mikuláše, který probíhá u tchýně. Není to nic pro slabší povahy. Když to poprvé před čtyřmi lety zažila, byla sama v šoku.

Celá rodina i s dětmi se sejde v obýváku a jakože nic se baví. Neteř už aspoň týden předem straší tím, že ji Mikuláš odnese v pytli... Ta sedí vystrašená v koutě, moje Eliška vystrašená u mě na klíně. Děda jde do sklepa pro brambory, tam se převleče za děsného čerta s pytlem na zádech, ze kterého čouhají dětské nohy v papučích... Pak zazvoní zvonek a Terezka – neteř -  musí jít otevřít, pak vleze Mikuláš dovnitř a chce všechny cpát do pytle, všichni ukazují na Terku, že ta zlobila, ať odnese ji. Od té doby Terka v kuse brečí. Babička ji okřikuje, ať nebrečí a zazpívá, tak s brekem zpívá... Začne natahovat Eliška, ale taky zazpívá... holky dostanou koledu a dospělí musí taky zpívat, dostanou chlapi pivo, ženské čokoládu... Potom Mikuláš někoho sebere a odvleče na chodbu, to už Terka řve jak tygr: Maminku néééé! Mikuláš odchází a vyhrožuje, že přijde za rok znova! Všichni musí nahlas poděkovat.. Ještě týden potom, když zazvoní zvonek, posílají Terku otevřít, protože jde nejspíš pro ni Mikuláš!
 

U Medox probíhal Mikuláš dost netradičně a díky tchýni i velmi zábavně.


U nás Mikuláš probíhal tak, že si Toníček pověsil punčošku na kliku u dveří a odešel si hrát a za chvilku jsem ho volala, že má od Mikuláše v punčošce dobrotku. Hezky jsem mu vysvětlila, jak chodí hodný Mikuláš a za básničku dává dobrotky. Devítiměsíční děťátko takovou přednášku opravdu ocenilo.
Pak si vyndal banán a rohlík. Banán jsem nakrájela a rohlík dostal jen tak. Posadila jsem ho s tím na zem a patlal se s tím asi hodinu.

Potom přišli tchánovci, kteří měli jen přinést dárky od Mikuláše, které u nich nechal. Jaké bylo mé překvapení, když tchýně byla převlečená za anděla a tchán za tuláka (měl to být Mikuláš, ale moc se to nepovedlo). Tchýně kupodivu vykřikovala že je víla, že je víla. A pobíhala sem a tam po cestičce, která nám vede ke dveřím za stálých výkřiků, že ona je víla. Ona už tak trochu mluví a vypadá jako že je blázen, ale tohle tomu nasadilo nádhernou korunu. Tchán tulák jen stál u dveří a tvářil se rozpačitě. Pak mezi dveřmi vrazili Toníkovi igelitku se sladkostmi, plyšáčkem, ponožtičkami a přesnídávkami a šli. Já jsem se smála asi ještě hodinu.
Bylo to hezké i když poněkud nekonvenční.

Do budoucna neplánuji čerty. Nesnáším je, ještě mám v čerstvé paměti jakou jsem z nich měla hrůzu. Takže k nám bude chodit Mikuláš a anděl a oba budou hodní. Mikuláš trochu přísný a bude se mu muset říct básnička. Ale žádné strašení. Původně jsem nechtěla vůbec nikoho, ale pak by to Toníkovi mohlo být zase líto, že k vrstevníkům chodí a k nám ne. Takže jsem zvolila kompromis.
 

Jak si užila Mikuláše dvojčátka od Liberte?


Šli jsme na besídku do místního divadélka. Školní děti měly představení o pekle, Mikuláši atd. Bylo tam hodně písniček, prckové mohli běhat, tancovat, měli tam klouzačky a trampolíny... Moc hezky se bavili. Když skončilo představení, byla tam taková překážková dráha a u každé seděl čertík až k velké klouzačce, kde byl Lucifer. Když děti prošli cik  cak vše až ke klouzačce, mohly, ale nemusely, říct Luciferovi básničku. Vylezly nahoru a sklouzly k andělům a Mikulášovi a dostaly dáreček.

Domů si Mikuláše nezveme a ani zvát nebudeme. Mikulášská v divadélku se dětem líbila. Elli skákala i na jevišti s čertisky, Ottík se klouzal. Pak zvládli téměř všechny překážky, Ottík utrhl čertíkovi ocas, Elli chtěla řetěz. Lucifera kousl Ottík do rohu, Elli utekla na klouzačku... Mikuláš měl co dělat, aby uhlídal dárečky. Našim byl 1 na každého málo.

Dárky na Mikuláše řešíme tak, že děti dostávají na okno punčochu a v ní mají drobnou hračku. Letos to byla figurka zvířátka, oblíbené ovoce a gumoví medvídci.

Pohrůžku čertem nepoužívám a nikdy nebudu. Neuznávám strašení dětí vůbec a fiktivními postavami už tuplem ne.
 

Maruška od Zajíce měla letos Mikuláše poprvé.

Loni ještě Mikuláš nebyl, protože na to Maruška  byla malá. Letos jsme se vypravili na Mikulášskou organizovanou naší vesnicí. Maruška machrovala, dělala BLBLBL, že se těší na čerty. Vlezla na podium, že jde zpívat, ale tam ji odvaha přešla. Objala mě a začala plakat. Ale samozřejmě balíček dostala. Večer jsme ještě dali Pepovu velkou ponožku za okno a ta se do rána naplnila ovocem.
Každopádně zážitek velký, každému popisuje ty čerty BLBLBL a jak se bála. Samozřejmě čerty jí nestraším, jsem přeci uvědomělá maminka.

A na závěr Mikuláš u Janči11:


U nás Mikulášská probíhá dvěma způsoby a to dle počasí a dohody - buď je to venkovní akce se soutěžemi, kde se na závěr sejdou děti u kapličky a tam dorazí svatý Mikuláš doprovázený andělem a z okolí se tam stáhnou i všichni umounění čerti.Odvážlivci zarecitují či zazpívají a Mikuláš potom naděluje...

Ve druhém případě - tak to bylo i letos - využíváme velký sál s podiem, který je v naší hospodě. Dětičky ze školky nacvičí pásmo písniček a říkanek, děti ze školy většinou mají taneční vystoupení, letos to byl aerobik. Potom je chvilka organizované zábavy, protože čekáme na tmu, kdy se zjevují kouzelné bytosti...
A už je to tu - všechna světla bez varování zhasnou, dětičky honem utíkají najít své rodiče a za chřestění řetězů vtrhne do sálu houf čertů!!!
Protože všechny děti znají, straší jen ty odvážné, nebo jen zlobivce.
Po chvíli strašení přijde sám velký vládce a pán Pekla - Lucifer! Usedne na svůj ohnivý trůn a usměrňuje řádění čertů.

A už je slyšet jemné zvonění, okolí se rozjasní a to přichází sám svatý Mikuláš, za doprovodu dvou bělostných andělů. Pozdraví děti, pronese krátkou řeč o tom, jak celý rok děti pozoruje, jestli jsou hodné a říká, že je rád, že přišly a má pro každého balíček dobrůtek. Potom vyzve děti, které chtějí zarecitovat nebo zazpívat, aby přišly.
A už čtou andělé jména dětí na balíčcích a děti si přicházejí k Mikulášovi pro dobroty (ty tam podepsané dáváme před začátkem akce).

Čerti mezitím pořád chodí po sálu a načerňují dětem tváře uhlím...
Když je rozdaný i ten úplně poslední balíček, Mikuláš se rozloučí a opouští nás, čerti ještě chvíli zlobí, ale pak i Lucifer práskne bičem a čerti zas na rok zmizí spolu s ním....

Maruška se v jednom roce smála na čerty, Mikuláše ignorovala....loni, ve dvou letech se bála  čertů, Lucifer si přečetl z knihy hříchů, že má ještě dudlík, tak mu slibovala, že ho zahodí, Mikuláše se hrozně bála, nechtěla si od něho ani vzít dobroty. Letos ve třech letech se strašně bála čertů, seděla na mě jak přilepená, srdíčko jí tlouklo. K Mikulášovi šla s bráchou, krásně zazpívala kus písničky - Na hradě Okoři - čertům se vyhýbala obloukem.
Strašení dětí neuznávám, proto nestraším ani čerty...bála se stejně, masky jsou čím dál tím propracovanější a odpornější.
 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Mikuláš - diskuze

 • Zážitek Janči11 mě až slzy vehnal do očí, to muselo být fakt krásné, škoda že něco takového není tady u nás:) Myslím že není na škodu když má miminko z něčeho strach (pokud to není hysterie). A já vím, že teď budou vaše dítka minimálně týden hodná :))) Protože za chvilku přiletí ježíšek a já už se opakuju, ale STRAŠNĚ se těším protože bude poprvé s miminkem  
  luciasek84   | 07.12.2010 16:53:38 | Reakcí: 1, poslední: 10.12.2010 16:26:53
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   podle menema mit dite strach z niceho,ten prichazi sam od sebe jak jsi starsi a starsi...ale cilene nahanet i je desne proti srsti...
   Liberte   | 10.12.2010 16:26:53
   Reagovat | URL příspěvku
 • no ja vlastne chvalila to hezke a zapomela uplne na hruzu terky...je fakt ze to je pro me nenormalni
  Liberte   | 07.12.2010 14:00:29
  Reagovat | URL příspěvku
 • Medox-tchyne
  ty voleee     

  Jezisi, ja bych to chtela videt.
  zajic   | 07.12.2010 12:33:28 | Reakcí: 3, poslední: 07.12.2010 16:54:41
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Musím říct, že u některých jsem se fakt pobavila. Představa gooblinů, jak likvidují Lucifera a obírají Mikuláše o dárky :DDD

  Víla je taky jedinečná.

  Terky mi bylo při čtení hrozně líto a přemýšlím, co na to vlastně její maminka? Já bych takhle svoje dítě trápit nenechala - i kdyby snad zlobilo sebevíc.

  Nejvíc se mi líbí Mikuláš u Janči... že tam je to kouzlo - to cinkání, světlo... Kde, že to Jani bydlíš? Se tam budeme muset přestěhovat :)))

  Děkuju moc všem!
  nadule1   | 07.12.2010 12:23:38 | Reakcí: 6, poslední: 07.12.2010 22:21:48
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Krásně jsi to sepsala  Já jsem ještě zatím neměla čím přispět,Karolínce je teprve 5 měsíců,takže ještě Mikuláše neřešíme.Akorát na cvičení pro miminka,kam chodíme,byla převlečená za čertíka (dám pak fotečku do galerie).Při čtení jsem se hodně pobavila,ale taky mi moc bylo líto Terinky a Elišky a zajímalo by mě,jestli to takhle u Jezurky chodí každý rok.Já bych to tchýni teda určitě nedovolila.Už po prvním takovém Mikuláši bych jí hrozně vynadala,protože takhle děsit děti,to je šílené  Dneska zrovna jedna psycholožka v "Sama doma" říkala,že to strašení dětí by mělo probíhat s mírou,protože to může zanechat následky.Vyprávěla tam,jak jednoho hodně suverénního a občas až agresívního chlapečka strčil z návodu maminky čert do pytle a klučina se pak začal počůrávat a koktat...
   veverka77   | 07.12.2010 20:48:36
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    holky to není u nás doma, to bych nedovolila!!! je to u tchýně a kdybych tam něco řekla, tak ještě naschvál přitvrdí, oni totiž nejlíp ví,jak vychovávat ne?  
    já to zažila už potřetí (jsme s jirkou spolu čtyři roky) a je to pořád stejné, Eliška je prostě u mě, na ni čert nemůže, ale Terku nechají se v tom vymáchat   je to těžké s tím něco udělat,já jsem v rodině neustále ten,komu něco vadí a všechno ví nejlíp, takže na moje názory neberou ohled.. ale jestli mi příští rok vyplaší Verunku, tak tam přestanem na Mikuláše chodit!
    jezurka   | 07.12.2010 21:20:30
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     Tvoje tchýně je fakt hrozná  Ještě,že svoji Elišku bráníš.Ale i tak je to od nich kruťárna.Chápu tě,že je to těžké se jim vzepřít,ale já bych na to neměla nervy a tchýni i tchánovi bych asi zakroutila krkem   
     veverka77   | 07.12.2010 21:39:33
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE:
      tchán je hodný   a jak říkám, kdyby to bylo pro dospělé, tak je to prča, ale děcka jsou z toho vedle  
      jezurka   | 07.12.2010 22:13:36
      Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   jo a maminka Terezky je taky případ, Terka je každý víkend buď u babičky nebo u nás... to mluví za vše - mají ji rádi, ale často se ji takhle zbavují, ve výchově je generál babička a ta je tvrdá jako kámen  
   jezurka   | 07.12.2010 21:23:24
   Reagovat | URL příspěvku
 • no, goblíni si to fakt užívali, jsem zvědavá, jak chudáky čerty zdevastují za rok                               

  a prdlou tchýni-vílu oceňuji, určitě to myslela dobře, je to odvaha!to je poprvé, co má u mě Barušky tchýně jedno obrovské plus 

  zážitky se rvaním řvoucí holky zpod stolu a nucení jí zazpívat je mi z duše odporné, úplně jí vidím, chudinku, zajíkající se...   

  A PROTOŽE NIKOHO Z NÁS ČERTI DO PEKLA NEVZALI, MŮŽEME SE HROMADNĚ TĚŠIT NA JÉÉÉÉÉŽÍŠKA!!!!!!                 
  janca11   | 07.12.2010 10:24:52
  Reagovat | URL příspěvku
 • koukam,jak si krasne deti uzivaji...at uz s certy nebo bez nich     
  Liberte   | 07.12.2010 09:58:26
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce