Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak na BOL trávíme Velikonoce

Přečtěte si, jaké tradice držíme na BOLu a jak se liší oslava Velikonoc v Americe.

Amalie 2011

Velikonoce trávíme tradičně... spousta vajíček, jídla, nějaká ta kořala. My se scházíme holky pohromadě, abychom ušetřily klukům nohy. Je šíleně fajn si pokecat a strávit spolu den. Letos jsme pouštěly od 9 hodin a poslední koledníci došli v 18:00. Je jich fakt požehnaně.

Na zelený čtvrtek tu máme takové dílničky pro děti a mládež, kde si pletou kluci žílu, holky vyrábí všelijaké zajíčky, kuřátka, vajíčka zdobí různými technikami (voskem, cibulí apod.). Jinak asi neděláme, co se tradic týče, kromě barvení vajíček, velkého úklidu, pečení beránka, mazance, kačeny nic podstatného. Snad jen polévání vodou, ale je fakt, že za mých mladých let to bylo více vyplýtvané vody.

Tobi z toho ještě rozum nemá, ale určitě bude Velikonoce milovat. Když si vzpomenu na své dětství, tak Vánoce, Velikonoce a prázdniny byly vždycky nejlepší. A už letos si Tobi vykoledoval nějaká vajíčka, perníčky a čokoládky. To vše sní maminka a Tobi to bude mít v mlíčku :)

Jezurka

Velikonoce trávíme společně celá rodina a máme je rádi - na zelený čtvrtek a velký pátek, kdy Eliška nemá školu, jezdíme na výlety a užíváme si volna.

Inzerce

V sobotu jsme letos poprvé pekli beránka, který se moc povedl, nakonec jsme upekli ještě dva pro neteř a synovce. Tradičně už taky pečeme plecovník - domácí chleba se zapečeným uzeným masem nebo klobásami.

V neděli chodíváme na Velikonoční mši svatou, potom děti hledají zajíčka, který běhá po zahrádkách a nechává výslužku. Letos jsme na hledání pozvali děti z rodiny i od kamarádů, takže se nás sešlo asi 20 a užili jsme si pěkné odpoledne - děti nachystaly pro zajíčka lákavou svačinku a nenápadně číhaly - když svačinka konečně zmizla, šly po zaječích stopách (cestička z čokoládových vajíček, která zajíc ztratil) a plnily různé srandovní úkoly. Nakonec hledaly každý svůj poklad. Potom si zahrály různé hry a větší děti pletly s tatínky pomlázky.
Večer jsme s holkami nabarvily vajíčka - letos jsme dělaly krakelované.

Inzerce

 

Inzerce

V pondělí ráno nás holky tatínek všechny naházel do vany se studenou vodou, včetně roční Verunky, které se to kupodivu jediné líbilo a vyšmihal nás karabáčem. Dopoledne přišlo Elišce i Verunce pár koledníků, kterým Eli rozdávala vyrobená vajíčka a čokolády. Odpoledne jsme zakončili procházkou na dětské hřiště.

Janney

Jako i u jiných svátků, které se v Čechách a v Americe oslavami liší, se stále snažíme si vytvořit vlastní styl, jakým budeme slavit a tento proces rozhodně ještě není dokončený.  Velikonoce pro nás nejsou nějakým veledůležitým svátkem (jako třeba Vánoce), ale oslava jara je příjemná a veselá a s malou Violkou rádi vyrábíme různé obrázky nebo dekorace.

V zásadě největším rozdílem je zde to, že se slaví velikonoční neděle a ne pondělí. Něco jako pomlázka se zde vůbec nedrží. Lidé, kteří jsou silně věřící a chodí do kostela, mají určitě další tradice, o kterých já nevím, ale napíšu zde, co děláme my.

Inzerce

Co se týče pečení – nemají zde formičku na velikonočního beránka, kterého jsem tak moc chtěla zkusit. Jedinou formou, kterou jsem našla, byla placatá hlava velikonočního zajíčka. Dopadlo to spíš jako koláč/dort, který se pak pomaže polevou a může se různě vyzdobit (oči, nos apod.). Já nejsem velký zastánce polev a tak jsme ho zdobili jen jemně. Příští rok plánuji udělat zajíčka jako ovocný koláč.

Všude samozřejmě prodávají spoustu sladkostí – malé čokoládky ve tvaru vajíček a zajíčků zabalené v barveném alobalu, čokoládové figurky zajíčků, kuřátek a pod. Co se sladkostí týče, největším symbolem Velikonoc jsou zde bonbony tzv. Jelly beans (ze želatiny).

Barvení vajíček a dekorace

Jelikož u nás nikdo není velkým příznivcem vajec na tvrdo, tak jsme se rozhodli nabarvit nepravá vejce vyrobená z papíru. Zapojili jsme se všichni tři a barvili jsme je vodovkami – moc nás to bavilo. Na příští rok bych ale docela ráda zkusila něco tradičního. Moje kamarádka (Češka) žije v Seattlu a má tam hodně kamarádek z Čech a Slovenska a ti měli přímo sraz, kde s dětmi vyfukovali a tradičně barvili vajíčka.

Každý rok dělám velikonoční dekorace – buď věnec na dveře, košíček se zajíčkem, kam se pak dají nabarvená vejce, nebo letos jsme koupili barevná plastová vajíčka, která jsme zavěsili u nás na balkónové zábradlí. Je to moc hezká ozdoba. Každý rok se také posílají velikonoční přáníčka, alespoň nejbližší rodině, a pokud se to stihne včas -  i kamarádkám do Čech.


Asi největší událostí Velikonoc (hlavně pro děti) je zde tradiční egg hunt (lov vajec). To má probíhat tak, že se v parku, na zahradě nebo doma poschovávají vejce a děti je pak mají najít. Věřím, že někdo schovává i opravdová vejce, ale to bych se bála, že se na nějaké zapomene a pak bude cítit jen zápach. Co jsem zde zažila já je, že se schovávají vejce umělohmotná, která se dají otevřít (jako Kinder vajíčko). Do vajíček se dají bonbony, žvýkačky a další malé hračky (penízky, umělohmotné prstýnky apod.). Ty pak děti hledají a sbírají do velikonočního košíčku. Pak je otvírají a mají radost z výslužky, kterou v nich najdou.

Letos jsme se zaregistrovali na egg hunt v našem městském centru. Probíhala tam snídaně (palačinky), egg hunt, různé výtvarné činnosti pro děti a samozřejmě nesměla chybět návštěva maskota  - velikonočního zajíčka (i když tady je to spíš králíček Easter bunny  - je bílý). Každý rok prý přijíždí jiným způsobem – letos přijel na kole a děti byly nadšené. Violka také, ale jen do chvíle, než se přiblížil. Violka se totiž velikonočního zajíčka – velkého chlapa v kostýmu – dost bojí. Takže zatímco se vytvořila veliká fronta nedočkavých dětí na tradiční focení na klíně tohoto zajíčka, Violka při tom pomyšlení téměř dostala hysterický záchvat.

Takže jsme se vrátili k modelíně, tvoření náramků a dalším činnostem. Z výtvarných aktivit se mi nejvíce líbilo, že si Violka mohla vytvořit vlastní čelenku se zaječíma ušima, které si nejdříve pokreslila. A jí se samozřejmě líbila modelína.


Egg hunt zde probíhá jednoduše tak, že jsou plůtkem ohraničené sekce, kde jsou na trávě poházená vajíčka. Tyto sekce jsou podle věku. Dítko tam vejde s košíkem a posbírá si vajíčka – minulý rok to bylo celkem obrovské místo a děti si mohly nasbírat, kolik stihly. Tento rok to bylo poměrně malé místo a limit vajíček byl 8 kusů pro dítě. Schovaná nejsou, jen tam tak leží, což mi přijde škoda, ale Violce se to i tak líbilo. Vajíčka jsme pak stranou otevřeli a našli bonbon a malé poklady. V některých vajíčkách byl i výherní lístek – výhra byl takový dárkový košíček – to se nám ale nepoštěstilo. Nicméně tam byla umělohmotná pixla plná bonbonů jelly beans a u ní hra, že si máte tipnout a napsat na lísteček, kolik jich v té pixle je.  No a představte si, že my jsme to vyhráli. Manžel to nějak inženýrsky spočítal a dostal se k číslu 450 ks. Paní nám volala, že jsme vyhráli a cena je? No přece ta dóza plná jelly beans – fuj! Ještě jsme si to nevyzvedli – co bychom dělali s 450ti bonbony, které nám navíc ani nechutnají? Asi jim to tam necháme.

Pomlázku neslavíme, ale letos jsem dostala od Američana. Zrovna jsem odjížděla z LA, kde manžel mé české kamarádky ráno vylítl z koupelny s pomlázkou. Nejdřív jsem zařvala, protože jsem se lekla, ale pak mi to přišlo tak směšný, že jsem se jen chechtala a snažila se mu tu pomlázku vzít. Byl fakt legrační a přišlo mi to jako hrozný paradox dostat pomlázkou od Američana.

V neděli jsme byli jako rodina pozvaní na celkem slavnostní velikonoční večeři ke známým – bohužel Violka měla teplotu a tak jsme nemohli jít. Příští rok snad oslavíme Velikonoce trochu akčnější a pohromadě.

Zpracovala Naďa Barochová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Velikonoce - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×