Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak trávíme Halloween?

V diskuzním klubu jsme se Vás ptali, jak – pokud vůbec - slavíte Halloween. Abychom měli nějaké srovnání, požádala jsem Janney, zda by nám mohla sepsat, jakým způsobem slaví Halloween oni v Americe, se kterou je tento svátek asi nejvíce spjat.

Halloween v Americe aneb jak slaví Janney

Halloween pro nás začíná v podstatě takovou atrakcí (poutí) – Pumpkin patch, kdy vyrážíme na dýňová pole. Také jsou tam k tomu kolotoče a různé dobrůtky k zakoupení. V rámci vstupenky může jít Violka do bludiště ze slámy, vylézt na pyramidu ze slámy nebo jít zabloudit v kukuřičném poli. Je tam malá dětská zoo s králíky, kozami apod. Ale hlavně nás nakonec odvezou na dýňové pole, kde si vybereme dýně, které nám poté zváží, my je zaplatíme a odvezeme si je domů. Dýně lze také samozřejmě koupit kdekoliv v supermarketu, ale tohle je tradičnější a zábavnější způsob, jak je pořídit.

Zhruba tak týden před Halloweenem se dýně vydlabou – vyřízne se do nich strašidelný obličej nebo i jiné ornamenty, dá se do nich čajová svíčka, která se zapálí a dýně jsou umístěné před domovní dveře, kde by měly večer svítit. Každý člen rodiny by měl mít jednu dýni – většinou vybíráme podle velikosti. Pokud někdo nestíhá, dlabe dýně den před Halloweenem nebo ještě ten den. Já se musí přiznat, že jsme se k tomu tento Halloween vůbec nedostali a tak máme dýně vystavené na terase celé, nevydlabané. ;)

InzerceHalloween je vždycky v neděli a malí „koledníci“ vycházejí po setmění. Já slavím Halloween teprve druhým rokem a už jsme si zavedli tradici, že chodíme slavit s našimi přáteli z Čech – rodinkou se dvěma dětmi. Bydlí v domě ve velmi příjemném sousedství, kde téměř nejezdí auta a tak je to pro děti bezpečné. Dorazili jsme k nim asi v 17:30 na večeři a po večeři jsme oblékli děti do kostýmů, dali jim halloweenské taštičky na bonbony a vyrazili jsme s nimi dům od domu. Jejich maminka zůstala doma, aby mohla otevírat ostatním dětem ze sousedství. Jejich taťka a já s Terrym jsme šli s dětmi.

Inzerce

Funguje to tak, že děti zazvoní, nebo zaklepou na dveře, a když majitel otevře, řeknou „Trick or treat“ (kouzlo nebo dobrotu). V původním významu to znamená, že jim majitel domu musí předvést kouzlo anebo jim musí dát nějakou dobrotu za odměnu. Kouzelníky jsme zatím nepotkali :) a tak jim každý automaticky dává bonbony, čokoládky apod. Děti si buďto naberou samy z mísy, nebo jim majitelé naberou a každému dají do taštičky. To mi přijde rozumnější, protože větší děti nejsou vždycky slušné a naberou si celou hrst. Poté děti poděkují a ještě popřejí Happy Halloween. Tento rok už byly holky větší a to byla tedy rychlost. Nadšeně běhaly od jednoho domu k druhému a hned, jak dostaly bonbony, tak se otočily na podpatku a mizely v dál k dalšímu domu. Byla to docela legrace. Ani ten večer nebyla extrémně veliká zima, což zde už často po 18. hodině je, a tak to bylo příjemné.

Inzerce

Už vícekrát se mě někdo ptal, zda chodíme za všemi lidmi, i cizími a jak poznáme, ve kterém domě mají majitelé připravené bonbony (tudíž Halloween slaví) a ve kterém ne.
Chodíme za všemi – všichni to zde znají a v dobré čtvrti to nikdo nepokládá za něco nebezpečného. Navíc vždy pár metrů za dětmi stojíme a vše kontrolujeme. Pár nejbližších sousedů děti samozřejmě znalo.

Většinou je to tak, že ti, kteří slaví, mají před dveřmi dýni – vydlabanou a nejlépe rozsvícenou. Také pokud mají před dveřmi nebo na domě jakékoli strašidelné dekorace, je jasné, že na „koledníky“ čekají. Vždycky tedy musíme dětem říct, aby se koukly, zda je u dveří dýně nebo dekorace. Někdy se ale i tak stane, že je v domě tma a nikdo otevřít nepřijde. Letos bylo docela hodně domů zhasnutých, takže jsme tam ani nešli. Kdekoli, kde je ale rozsvíceno a je dýně, tak lidé, kteří otvírají, jsou moc milí, ptají se dětí, za co jdou, co mají za kostým a podobně. Děti si to opravdu užívají.

Po návratu (zhruba po hodině), co jsme s dětmi obešli sousedství, jsme se sešli zpět doma u Dáši – děti vyklopily tašky s bonbony a zkoumaly, co všechno dostaly. Většinou je necháme si vybrat dva až tři bonbony a zbytek někam schováme a dáváme jim to po přídělu nebo za odměnu snad až do Vánoc. Také tatínek s tím u nás Violce hodně pomáhá.

A nesmím zapomenout, že my dospělí, si pak dáme vínko, kafe, pivko zatímco si děti hrají nebo koukají na pohádku a máme chvilku na popovídání.

Halloween v Čechách

Přestože v Čechách Halloween není svátkem tradičním, nebylo možné si nepovšimnout, že určitou oblibu si získává. Jak slaví naše přispěvatelky?

Jezurka nám napsala, že Halloween kombinují s Památkou zesnulých a udělají si hezký den. S dcerkou Eliškou vyrábějí věneček na hrob. Celá rodina pak večer jde na hřbitov, kde zapálí svíčky a vzpomínají na své blízké, kteří už mezi nimi nejsou. Doma pak vyřezávají dýně a je u toho legrace. Minimálně jedna dýně musí být ušatá :) Poté pečou dýňová semínka v troubě a chroustají u televize. Vydlabané dýně se na ně zubí za oknem. A o půlnoci chodí rodiče Elišku dýněmi strašit. A pokud by se u nich konal průvod strašidel či koledování, určitě by se toho Eliška také účastnila.

Velmi známá výrobou strašidelných dekorací je Janča11, proto jsem i ji oslovila, zda by nám mohla přiblížit, jak slaví Halloween u nich.

Jak slaví Janča11?

My tomu neříkáme halloween, ač dýně vyřezáváme, u nás je to Svátek světýlek. Letos proběhl třetí ročník, poprvé to byl poněkud chaos, sešlo se asi šedesát rodin, což nás zaskočilo, teď už jsme profíci. :-)

Inzerce

Lampiónkový průvod děláme v sobotu, co nejblíže k Dušičkám. V pátek se sejdeme a vyřežeme dýně. V sobotu se scházíme před setměním. Každý rok je jinak tématicky zaměřený, loni jsme měli jako téma dětský film Ať žijí duchové, letos jsme zvolili téma - Kostlivci, kam se podíváš. Podle toho se děti namaskují (loni bylo hodně Leontýnek v bílém, letos samý kostroun) a podle tématu děláme výzdobu a úkoly... Cestu po vsi vyznačíme lucerničkami ze sklenic zdobených ubrouskovou technikou, které připraví ve školce. Cestou je několik strašidelných zastávek, kde se plní úkoly, letos to byl čertovsko-čarodějnický kuželník, hod šiškou do rakve, skládání obrázku kostlivce, strašidelné počty... Za každý splněný úkol děti dostanou malou odměnu.

Cíl děláme na koupališti, kde je velký prostor a hospoda, takže tam společně ještě značnou dobu po průvodu popíjíme, bavíme se a děti běhají a řádí. Letos jsme v závěru rozdělili dort -dýni a na závěr si již tradičně pouštěly lucerny štěstí. Také se snažíme zajistit něco zvláštního, takže loni jsme zajistili ohňovou show, letos jsme měli žongléra a akrobata na jednokolce.

My tuto akci bereme jako vysoce společenskou, dětem se líbí, žádné tradice si k tomu nevyprávíme, protože řešit, jestli se původně jedná o keltský svátek, nebo o převzatý svátek z Ameriky jsme zkoušeli a hádky k ničemu nevedly, takže to bereme jako procházku, kdy ozáříme vesnici světýlky z dýní i skleněných lucerniček a zkrátka
-
jednou v roce po setmění,
v strašidla se děti změní,
svítí svými lampionky,
všechny kluci, všechny holky.

No a ti kostlivci - já jsem v našem sdružení na výrobu dekorací, proto pižlám z kartonu všechny ty čarodějnice, duchy a lebky, to věšíme na ploty a stromy cestou, kudy se jde, mezi ty lucerny, děti to mají rády...takže takhle se slaví Svátek všech světýlek v Otvovicích.

Na závěr bych ráda poděkovala všem, které s námi o svůj „Halloween“ podělily.

Zpracovala: Naďa Barochová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Halloween - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Suchá kůže na obličeji

| Erumane | 17.04.2024, 13:52

Dobry den, chtela bych poradit co dceri na oblicejik. Vyzkouseli jsme od hydratacnich kremu, pres detske olejicky az k cbd oleji ale porad ma suchou pokozku ale pouze na obliceji. Na licka jsme pouzivali i zinkovou mast nebo ted posledne Atopicderm od Saloos ale nic nezabira. Dcera ukonceny 5ty mesic, prikrmy ma zeleninu a maso, je na UM.

Dekuji moc za radu

Dobrý den,

je to příznak kojenecké seborrhoey, požádejte o kožní vyšetření, přechodně Bepanthen sensiderm.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.04.2024, 19:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×