Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak trávíme Halloween?

V diskuzním klubu jsme se Vás ptali, jak – pokud vůbec - slavíte Halloween. Abychom měli nějaké srovnání, požádala jsem Janney, zda by nám mohla sepsat, jakým způsobem slaví Halloween oni v Americe, se kterou je tento svátek asi nejvíce spjat.

Halloween v Americe aneb jak slaví Janney

Halloween pro nás začíná v podstatě takovou atrakcí (poutí) – Pumpkin patch, kdy vyrážíme na dýňová pole. Také jsou tam k tomu kolotoče a různé dobrůtky k zakoupení. V rámci vstupenky může jít Violka do bludiště ze slámy, vylézt na pyramidu ze slámy nebo jít zabloudit v kukuřičném poli. Je tam malá dětská zoo s králíky, kozami apod. Ale hlavně nás nakonec odvezou na dýňové pole, kde si vybereme dýně, které nám poté zváží, my je zaplatíme a odvezeme si je domů. Dýně lze také samozřejmě koupit kdekoliv v supermarketu, ale tohle je tradičnější a zábavnější způsob, jak je pořídit.

Zhruba tak týden před Halloweenem se dýně vydlabou – vyřízne se do nich strašidelný obličej nebo i jiné ornamenty, dá se do nich čajová svíčka, která se zapálí a dýně jsou umístěné před domovní dveře, kde by měly večer svítit. Každý člen rodiny by měl mít jednu dýni – většinou vybíráme podle velikosti. Pokud někdo nestíhá, dlabe dýně den před Halloweenem nebo ještě ten den. Já se musí přiznat, že jsme se k tomu tento Halloween vůbec nedostali a tak máme dýně vystavené na terase celé, nevydlabané. ;)

InzerceHalloween je vždycky v neděli a malí „koledníci“ vycházejí po setmění. Já slavím Halloween teprve druhým rokem a už jsme si zavedli tradici, že chodíme slavit s našimi přáteli z Čech – rodinkou se dvěma dětmi. Bydlí v domě ve velmi příjemném sousedství, kde téměř nejezdí auta a tak je to pro děti bezpečné. Dorazili jsme k nim asi v 17:30 na večeři a po večeři jsme oblékli děti do kostýmů, dali jim halloweenské taštičky na bonbony a vyrazili jsme s nimi dům od domu. Jejich maminka zůstala doma, aby mohla otevírat ostatním dětem ze sousedství. Jejich taťka a já s Terrym jsme šli s dětmi.

Inzerce

Funguje to tak, že děti zazvoní, nebo zaklepou na dveře, a když majitel otevře, řeknou „Trick or treat“ (kouzlo nebo dobrotu). V původním významu to znamená, že jim majitel domu musí předvést kouzlo anebo jim musí dát nějakou dobrotu za odměnu. Kouzelníky jsme zatím nepotkali :) a tak jim každý automaticky dává bonbony, čokoládky apod. Děti si buďto naberou samy z mísy, nebo jim majitelé naberou a každému dají do taštičky. To mi přijde rozumnější, protože větší děti nejsou vždycky slušné a naberou si celou hrst. Poté děti poděkují a ještě popřejí Happy Halloween. Tento rok už byly holky větší a to byla tedy rychlost. Nadšeně běhaly od jednoho domu k druhému a hned, jak dostaly bonbony, tak se otočily na podpatku a mizely v dál k dalšímu domu. Byla to docela legrace. Ani ten večer nebyla extrémně veliká zima, což zde už často po 18. hodině je, a tak to bylo příjemné.

Inzerce

Už vícekrát se mě někdo ptal, zda chodíme za všemi lidmi, i cizími a jak poznáme, ve kterém domě mají majitelé připravené bonbony (tudíž Halloween slaví) a ve kterém ne.
Chodíme za všemi – všichni to zde znají a v dobré čtvrti to nikdo nepokládá za něco nebezpečného. Navíc vždy pár metrů za dětmi stojíme a vše kontrolujeme. Pár nejbližších sousedů děti samozřejmě znalo.

Většinou je to tak, že ti, kteří slaví, mají před dveřmi dýni – vydlabanou a nejlépe rozsvícenou. Také pokud mají před dveřmi nebo na domě jakékoli strašidelné dekorace, je jasné, že na „koledníky“ čekají. Vždycky tedy musíme dětem říct, aby se koukly, zda je u dveří dýně nebo dekorace. Někdy se ale i tak stane, že je v domě tma a nikdo otevřít nepřijde. Letos bylo docela hodně domů zhasnutých, takže jsme tam ani nešli. Kdekoli, kde je ale rozsvíceno a je dýně, tak lidé, kteří otvírají, jsou moc milí, ptají se dětí, za co jdou, co mají za kostým a podobně. Děti si to opravdu užívají.

Po návratu (zhruba po hodině), co jsme s dětmi obešli sousedství, jsme se sešli zpět doma u Dáši – děti vyklopily tašky s bonbony a zkoumaly, co všechno dostaly. Většinou je necháme si vybrat dva až tři bonbony a zbytek někam schováme a dáváme jim to po přídělu nebo za odměnu snad až do Vánoc. Také tatínek s tím u nás Violce hodně pomáhá.

A nesmím zapomenout, že my dospělí, si pak dáme vínko, kafe, pivko zatímco si děti hrají nebo koukají na pohádku a máme chvilku na popovídání.

Halloween v Čechách

Přestože v Čechách Halloween není svátkem tradičním, nebylo možné si nepovšimnout, že určitou oblibu si získává. Jak slaví naše přispěvatelky?

Jezurka nám napsala, že Halloween kombinují s Památkou zesnulých a udělají si hezký den. S dcerkou Eliškou vyrábějí věneček na hrob. Celá rodina pak večer jde na hřbitov, kde zapálí svíčky a vzpomínají na své blízké, kteří už mezi nimi nejsou. Doma pak vyřezávají dýně a je u toho legrace. Minimálně jedna dýně musí být ušatá :) Poté pečou dýňová semínka v troubě a chroustají u televize. Vydlabané dýně se na ně zubí za oknem. A o půlnoci chodí rodiče Elišku dýněmi strašit. A pokud by se u nich konal průvod strašidel či koledování, určitě by se toho Eliška také účastnila.

Velmi známá výrobou strašidelných dekorací je Janča11, proto jsem i ji oslovila, zda by nám mohla přiblížit, jak slaví Halloween u nich.

Jak slaví Janča11?

My tomu neříkáme halloween, ač dýně vyřezáváme, u nás je to Svátek světýlek. Letos proběhl třetí ročník, poprvé to byl poněkud chaos, sešlo se asi šedesát rodin, což nás zaskočilo, teď už jsme profíci. :-)

Inzerce

Lampiónkový průvod děláme v sobotu, co nejblíže k Dušičkám. V pátek se sejdeme a vyřežeme dýně. V sobotu se scházíme před setměním. Každý rok je jinak tématicky zaměřený, loni jsme měli jako téma dětský film Ať žijí duchové, letos jsme zvolili téma - Kostlivci, kam se podíváš. Podle toho se děti namaskují (loni bylo hodně Leontýnek v bílém, letos samý kostroun) a podle tématu děláme výzdobu a úkoly... Cestu po vsi vyznačíme lucerničkami ze sklenic zdobených ubrouskovou technikou, které připraví ve školce. Cestou je několik strašidelných zastávek, kde se plní úkoly, letos to byl čertovsko-čarodějnický kuželník, hod šiškou do rakve, skládání obrázku kostlivce, strašidelné počty... Za každý splněný úkol děti dostanou malou odměnu.

Cíl děláme na koupališti, kde je velký prostor a hospoda, takže tam společně ještě značnou dobu po průvodu popíjíme, bavíme se a děti běhají a řádí. Letos jsme v závěru rozdělili dort -dýni a na závěr si již tradičně pouštěly lucerny štěstí. Také se snažíme zajistit něco zvláštního, takže loni jsme zajistili ohňovou show, letos jsme měli žongléra a akrobata na jednokolce.

My tuto akci bereme jako vysoce společenskou, dětem se líbí, žádné tradice si k tomu nevyprávíme, protože řešit, jestli se původně jedná o keltský svátek, nebo o převzatý svátek z Ameriky jsme zkoušeli a hádky k ničemu nevedly, takže to bereme jako procházku, kdy ozáříme vesnici světýlky z dýní i skleněných lucerniček a zkrátka
-
jednou v roce po setmění,
v strašidla se děti změní,
svítí svými lampionky,
všechny kluci, všechny holky.

No a ti kostlivci - já jsem v našem sdružení na výrobu dekorací, proto pižlám z kartonu všechny ty čarodějnice, duchy a lebky, to věšíme na ploty a stromy cestou, kudy se jde, mezi ty lucerny, děti to mají rády...takže takhle se slaví Svátek všech světýlek v Otvovicích.

Na závěr bych ráda poděkovala všem, které s námi o svůj „Halloween“ podělily.

Zpracovala: Naďa Barochová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Halloween - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Vřed

| petran99 | 18.06.2021, 14:10

Dobrý deň. Našla som si medzi pošvou a análnym otvorom niečo ako vred. Mám to už približne 4 roky a nemizne to. Pokúsila som sa to prepichnúť a šla z toho hlavne krv. Sem tam sa tam nachádza aj hnis, ale nie typický pre vred, skôr je to starší a tvrdý hnis a je ho veľmi málo. Na začiatku to bolo skôr mäkké, ale teraz je to skôr tvrdý vred. Obávam sa, že to môže byť syfilis, ale žiadne iné príznaky som nespozorovala. Ďakujem.

Dobrý den, na syfilis to nevidím, pokud opravdu máte tento vřídek takto dlouho, tak za tu dobu by se vřed zahojil, ať už by k léčbě došlo či nikoliv a měla byste i jiné příznaky. Nicméně určitě bych zašla k lékaři, aby se na to naživo podrobněji podíval a popřípadě i odebral vzorek a navrhl řešení.

MUDr. Elena Peschoutová | Babyonline | 18.06.2021, 17:51
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce