Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak slavíme Vánoce?

Lucie73

Vánoce díky dětem nabraly úplně jiný rozměr, přestala jsem se cítit sama tak trochu dítětem a děláme Vánoce vlastně hlavně pro naše děti. Musím se přiznat, že advent a věnečky moc neprožíváme, ani letos nemám věnec na stole ani na dveřích, jsem ještě z dob, kdy se slavila bronzová, stříbrná a zlatá neděle a nějak to ve mně přetrvává. Takže svíčky pálíme spíš pro sváteční atmosféru než kvůli adventu.

Děti se na přípravách podílejí asi jenom na cukroví. Pomáhají s ním a taky i s výzdobou bytu. Barunka už ví, jak to chodí s ježíškem a tak chodí do krámečků okukovat, co by komu měl nadělit a šetří korunky. Dárky nakupuji tak nějak průběžně přibližně od října, jsem ráda, když už v prosinci všechno mám. Vše pro všechny včetně manželovy rodiny vybírám já. Manžel se toho vlastně vůbec nezúčastňuje, jen mu říkám, co jsem za kolik koupila, tak se stává, že se pod stromečkem diví, co dostala jeho maminka a říká jí „ukaž, já se podívám“.

Dětem kupujeme tak kolem osmi až deseti dárků, sobě navzájem tak čtyři, pět, jsou to povětšinou drobnosti, jeden je vždycky jakoby hlavní dárek, ten schováváme až úplně nakonec jako poslední. Rozdává Barunka, ale traduje se u nás, že rozdává vždy ten nejmladší člen rodiny, který už umí číst.

Ráno snídáme vánočku a kakao a kávu, pak koukáme na pohádky, zdobíme bramborový salát na míse a nandaváme cukroví na tác. V poledne nejíme, protože čekáme na zlaté prasátko, a kolem třetí se jdeme vyvětrat a dojdeme na hřbitov zapálit našemu dědovi svíčku. Pak domů do tepla a já se rozehřívám u smažení řízků a kaprů. Smažím už odpoledne a nechávám jen čtyři kousky na večer, aby byly čerstvě usmažené. Pak se všichni vykoupeme, načešeme a navoníme. Večeříme kolem 18 hodiny, s přípitkem si popřejeme krásný štědrý večer a slavnostně oblečeni usedáme ke stolu. Kvůli dětem vlastně musíme vstávat a odbíhat, ale snažím se co nejméně.

Po večeři jdu s dětmi před dům (bez tatínka) vyhlížet ježíška, a když zvoneček zacinká, vracíme se dovnitř, kde je zhasnuto a jen září stromeček s prskavkami a pod ním tolik dárků.

Zazpíváme Půjdem spolu do Betléma a pak už usedáme ke stromečku a rozdáváme. Pěkně po jednom, čekáme, až si obdarovaný rozbalí svůj dáreček a pak teprve dáváme dalšímu. Rozdávání trvá obvykle dvě hodinky. Pak si všichni poděkujeme, obejmeme se a děti si hrají. Maminka odfukuje, že je po všem a tatínek si jde přidat další kousek ryby. Děti si hrají a těší se z dárečků a pak koukáme na nějakou pohádku nebo film.

Na Štědrý večer jsme sami, jen my dva a děti, maminka slaví Vánoce s přítelem, tchýně s manželem u své dcery. Rodiče a prarodiče navštěvujeme během svátků a navzájem si předáváme dárky a většinou společně obědváme nebo večeříme.

Tradice žádné nedodržujeme, nebo možná jo, ale nic mě nenapadá. Snad jen jednu tradici máme. Máme se rádi, jsme na sebe všichni hodní a užíváme si tento den s pohodou a s radostí.

HankaŽ

Jak se připravujete na Vánoce?
Letos jsem výzdobu trochu ošidila, aby mi to Nikča brzy neodzdobila, tak jen trochu v obýváku, okna do ulice a toť vše.

Na kolik do příprav zapojujete děti?
Příští rok určitě bude Nikča pomáhat s cukrovím, letos bude asi chtít pomáhat zdobit stromeček, to bude hezké předvánoční dopoledne s koledami - chystáme to v sobotu 18. 12.

Jakým způsobem vybíráte dárky?
Většinou začínám již od léta, ale jen tak co mě kde trkne do nosu, letos mě toho trkalo hodně a tak jsem již v říjnu měla téměř všechny dárky, pak zbývá jen dovymyslet zbytek a dokoupit. Letos již mám dávno nakoupeno :)

V kolik hodin večeříte?
V šest, někdy v půl šesté, záleží, jak manžel začne loudit. Těší se jak dítě. Letos to uděláme možná také dřív kvůli Nikolce, ať si pak stihneme užít, než půjde v osm spát.

Jaké jídlo máte ke štědrovečerní večeři?
K obědu je hovězí vývar s játrovými knedlíčky, vinná klobása s chlebem (loni jsem ji zkusila neosmažit, ale upéct na pivu s protlakem, mňam). Já nemám ale vývar, vařím si rybí polévku, nikdo jiný ji ale nejí, tak ji odpoledne vozím k mému strýci, alespoň někdo mi s ní pomůže. Letos už volal a připomínal se, že se na ni moc těší.
K večeři je bramborový salát, smažený kapr a vepřový řízek. Kapra jím jen já a tchýně, řízek má sestra a manžel. Nikča bude mít kapra a brambor, salát jsme již zkoušeli a nechutnal jí. Na stole nechybí coca-cola, pivo a šampaňské. A po rozdání dárků, kdy se již díváme na pohádku, nesmí chybět polárkový dort.

Kolik dárků vaše děti dostanou? Kdy začínáte dárky kupovat?
Od nás dostane Nikča dárky dva, od ostatních doufám jeden či dva, zakázala jsem přílišné utrácení a nakupování hodně dárků, je to zbytečné, stejně si se všemi hračkami nehraje, jen u mého dědy jsem asi neuspěla, tam toho bude víc, on je blázen.

Jak slavíte Vánoce s prarodiči? Jste s nimi už na Štědrý den?
Tchýně je sama a bydlí dole pod námi, takže je o Štědrém dnu s námi, pak i má sestra, která je rozvedená a bydlí sama, ale ta letos, doufejme (musím to zaťukat), snad naposledy.
25.12. přijede manželova sestra s celou rodinou, to nás zve tchýně dolů na oběd a slavíme Vánoce tam. Pak buď odpoledne, nebo až další den jedeme k mému otci a jeho přítelkyni, nebo jedou oni k nám, střídáme to.

V kolik hodin se rozdávají dárky a jak?
Dárky rozdáváme hned po večeři, s rozdáváním se střídáme, jednou já, jednou manžel, loni má sestra. Letos nám s tím bude pomáhat Nikolka. Dárky pro nezúčastněné necháme pod stromečkem do dalšího dne.

Zpíváte koledy?
Nezpíváme, ale pouštíme, k obědu i k večeři, poté již je puštěná televize a tradiční pohádky.

Dodržujete nějaké vánoční tradice?
Rozhodně nesmí chybět rybí šupina pod talířem, nikdo nesmí vstát od stolu (to nevím, jak vydrží Nikča) a na Nový rok je vždy čočka, ale opět jsem na ni sama.

Zuzbr

Na Vánoce se už připravujeme, tedy já se připravuji, už od první adventní neděle. V plánu je jako každý rok pečení cukroví a výzdoba našeho bytu. Byt ozdobím adventním věncem a svícny, někdy dám nějakou ozdobu i na záclonu. Mám pověšené ozdoby i na vstupních dveřích. Matyho bohužel moc do příprav zapojit ještě nejde. Ono ho vždy zajímá něco jiného, než bych chtěla. Ale to nevadí, čím bude starší, tím Vánoce budou lepší a lepší.

Cukroví peču každý rok, nepeču hodně druhů, tentokrát mám 5 druhů: perníčky, linecké, rohlíčky, kuličky, kokosky. Na Vánoce se snažíme, udělat každému radost. U mých sester a mamky je to jednoduché, napíšou si, co by si přály a pak už záleží na tom, jestli to ježíšek splní nebo ne. Tchýni a tchánovi je asi nejsložitější vymyslet a koupit nějaký dárek. Tentokrát jsme to vymysleli tak, že jsme jim nechali vyvolat jejich svatební fotky, koupili pěkné album a toto jim dáme pod stromeček. Věříme, že je to potěší. Prababičkám se snažíme vymyslet vždycky nějaký originální dárek, tentokrát to vyhrály hrníčky a na nich Matyáškova fotka.

Na Štědrý den, tak jako každý rok, se snažíme večeřet s první vycházející hvězdou, tedy tj. kolem 17. hodiny. V kuchyni vždy připravím hezky nazdobený stůl. Naše štědrovečerní večeře probíhá v tomto pořadí. Dáme vždycky kousek chleba či vánočky a namočíme ho v medu, abychom měli sladký život. Po tomto rituálu, který si donesl ze své rodiny můj manžel a mě se moc libí, se pustíme do jídla: kuřecí polívky s játrovými knedlíčky, bramborového salátu a kuřecího řízku. Během štědrovečerní večeře se taky snažíme neodcházet od stolu, poté až večeři sníme, tak jde buď já, nebo manžel zazvonit na zvoneček. Když se otevřou dveře do obýváku, svítí tam rozsvícený stromeček a pod ním jsou dárky od ježíška. Během rozbalování dárků nám hrají vánoční písně, televize je vypnutá, a pokud přece jen hraje a už se nestačila vypnout a hraje tam naše oblíbená Popelka, tak jí jede jen obraz a bez zvuku.

Myslím, že Matyášek dostane hodně dárků, včetně těch našich. Dárky se snažíme nakupovat, pokud to jde i během roku, pokud ne, tak vždy před Vánoci. Dárky babičkám a dvěma prababičkám se vždy donesou ve Štědrý den, to zvládne manžel a syn. Třetí prababičku jdeme vždy navštívit první svátek vánoční a tam u ní rozbalujeme dárky, které pro nás má a my máme pro ni.

Tradice ještě žádné nedodržujeme, ale chtěli bychom je zavést, až kluci budou větší.
Od té doby, co je Matyášek, jsou pro nás Vánoce ty nejhezčí na světě a až k nim příští rok přibude Tobiášek, budou ještě o dalších 100% krásnější.

Medox

Na naše Vánoce jsem se začala připravovat tak, že jsem byt uvedla do vánoční atmosféry. Všude jsem pověsila střídmé vánoční dekorace a nakoupila svíčky s vůní Vánoc.

Co se týká dárků, já všechny nakupovala přes internet, nemám moc ráda davy v nákupních centrech a v těhotenství, kdy jsem musela být doma, jsem si zvykla nakupovat po netu. Moje mamka je trošičku Toníčkem posedlá, takže má nakoupené dárky už i pro pětileté dítě.  Podezřívám ji, že má už i školní aktovku. Takže když jsem slyšela, co vše pro něj má, dárky od nás jsem mu zkrouhla a něco dostane až k narozeninám.

Já a manžel si dárky nedáváme, taky pozůstatek z těhotenství, který nám kupodivu vyhovuje. Toník potřeboval nový sportovní kočárek a tak dostal ten, což nás zruinovalo a mně to udělalo takovou radost, že já dárek už vlastně mám.

Cukroví nepeču, neumím to, nemám pro to talent a musím se učit. Proto jsem si ho objednala u kamarádky, která je cukrářka.

Inzerce

Já i muž jsme zvyklí nejdříve večeřet a pak rozbalovat dárky. Vzhledem k tomu, že Toníček hodně spí a má svůj režim, rozhodli jsme se výjimečně, že až se vzbudí, cca kolem 16 hod. Dá si přesnídávku zcela neslavnostně a pak se půjde na dárečky (aby na ně měl dost sil a nebyl rozmrzelý) a potom si dáme teprve jídlo. My budeme mít kuřecí řízky s bramborovým salátem, Toník dostane kuřecí plátek na páře s dětským bramborovým salátem (místo majolky jogurt a vynecháme potraviny nevhodné).

Inzerce

Celý večer 24. s námi bude moje mamka, protože žije sama, tak aby nebyla sama.

Inzerce

25. dopoledne jedeme k Martinovým rodičům na oběd a Toníčkovi tam určitě u nich něco nechá ježíšek. A potom možná, to ještě nemáme rozmyšlené k jedněm příbuzným kousek za Prahu, ale to se mi nechce, takže uvidíme. Já si chci užít Vánoce hlavně v klidu a s jídlem. Moc se nestresovat přípravami a organizací nezorganizovatelného.

Inzerce



Co se týká tradic, normálně neděláme nic, ale že je Toníček a jsou to jeho první Vánoce a je dítě, tak budeme určitě zpívat koledy a děkovat ježíškovi, možná ještě něco přidáme.

Liberte

Jak se připravujete na Vánoce?
Nijak, jsme úplně v klidu. Jen nakupujeme postupně naše milované Figaro salonky a krémové figurky. A častěji, protože je stíháme sníst.

Na kolik do příprav zapojujete děti?
Loni nijak, teď ve 2 letech je nechávám patlat cukroví, ale oni nevědí, že budou Vánoce, mají to jen jako zábavu a já mám klid. Humbuk začne až od příštího roku.

Pečete cukroví?
Ano, ale na Vánoce  zůstane máloco. To udělám ještě na Štědrý den štrůdl, vánočku a nějaké rychlé cukroví – například kokosky. Vše totiž sníme hned po upečení.

Jakým způsobem vybíráte dárky?
Vše přes internet pro rodinu, letos vyhrály parfémy. Doručení až domů je pohodlné, mě to baví jen balit. Každý rok nové téma. Letošní rok – VV – vše je veřejné, zabalené v novinách, kde na titulce září Věci veřejné. Moje rodina řeší pořád politiku, tak ať se rozčílí i na Štědrý den. Manželova rodina od nás vše dostane, až tam pojedeme.

V kolik hodin večeříte?
S dětmi ve 4, v 5, pak se jde ke stromečku a do půl 8. si děti můžou dělat doslova, co chtějí.

Jaké jídlo máte ke štědrovečerní večeři?
Lososa, řízky krůtí, vepřové a letos i telecí, bramborový salát, štrúdl, východňárská kapustnica.

Kolik dárků vaše děti dostanou?
U nás je to těžké. My jsme za poslední měsíc stihli dát asi 6 dárků. Naposledy úžasná kráva Cow. Ale nekupte ji za 300, a když máte děti ve vozíku, schovejte to. Ale manžel vždy objeví na trzích nějaké drobnůstky a knížečky a Goblinci se radují hlavně z rozbalování. Myslím, že každý bude mít 3 maličkosti. Nikdy nedáváme oblečení a věci běžné spotřeby, užitkové atd.

Kdy začínáte dárky kupovat?
Dětem různě, rodině v prosinci.

Jak slavíte Vánoce s prarodiči? Jste s nimi už na Štědrý den?
Pokud vyjde počasí a děti nezlobí, jezdíme k nim na první svátek vánoční.

V kolik hodin se rozdávají dárky a jak?
Po večeři zazvoníme na zvoneček a vpustíme divou zvěř do jejich pokojíčku a všichni 3, včetně psa, úplně ztuhnou a zírají na rozzářený stromeček ve tmě. Když se dostatečně pokochají, rozsvítíme a oni se vrhnou na vše, co tam je. Kdo co ukořistí, to má.

Zpíváte koledy?
Ne a nebudeme. Zpívám jim je teď, ale na Štědrý večer nedržíme žádné zvyky.

Dodržujete nějaké vánoční tradice?
Nedodržujeme nic – lití olova, krájení jablka atd. Vždy, když se to dělalo u našich, někdo následující rok onemocněl, zemřel apod. Já to nesnáším, nemusím vědět vše. U manžela se držely děsivě přísně katolické Vánoce a tak my volíme jen klid a radost, že jsme spolu.

Nadine

Začátkem adventu začínáme zdobit byt, co máme děti, tak jen symbolicky, protože výzdoba moc dlouho nevydrží. Jde spíš o vánoční samolepky na oknech, jmelí, třešňové větvičky ve váze (barborky).

Stromeček kupujeme asi 14 dnů nebo 3 týdny před Vánoci, posledních pár let máme jedličku, je pěkná a hlavně dlouho vydrží. Letos stromeček pomáhal vybírat i Adámek a ježíšek ho nazdobí v noci z 23. na 24. prosince.

Cukroví peču, ale jen pár druhů, o kterých vím, že je máme rádi a že se sní, takže samozřejmě perníčky (ty bývají už na Mikuláše), potom vanilkové rohlíčky a vykrajované tvary (ty má moc rád Adámek) a nějaké linecké. Máme to tak, že peče i mamka a babička a od každé i něco dostaneme, takže nám to úplně stačí.

Dárky většinou vymýšlím a vybírám já, s manželem jen potom výběr konzultuji. Začínám někdy v říjnu nebo v listopadu a většinu objednávám přes internet, abych nemusela v tom předvánočním shonu běhat po obchodech plných lidí.

Večeříme asi kolem 17. hodiny, když se setmí. Máme vývar + domácí nudle a knedlíčky a jako druhý chod smažený kapr a bramborový salát, manžel řízek, protože ryby nejí.

Dárky se snažím vybírat dětem podle jejich přání a toho, co je zajímá a baví a snažím se to spravedlivě rozdělit. Rodičům, tchýni a prarodičům kupujeme dárky společně se sestrou a švagrovou.

Návštěvu u mých rodičů plánujeme na 25. prosince a jsme pozvaní i se sestrou na oběd. Další den pojedeme k mým prarodičům a v týdnu mezi svátky zajedeme ke tchýni, nejspíš na 2 dny (je to 100km).

Po večeři jdu s dětmi do pokojíčku a manžel se nenápadně (snad) snaží nanosit dárečky pod stromeček, potom zazvoní zvonečkem a my jdeme do obýváku podívat se, co se děje. Koledy sami nezpíváme, ale máme puštěné (i u večeře). Potom podávám dárky Adámkovi a ten je roznáší tomu, komu patří. Pak si hrajeme, pojídáme cukroví a chlebíčky a díváme se na pohádky. Kolem 22. hodiny objíždí vesnici tři páni, kteří hrají na trubky vánoční koledy. Vždycky zastaví, zahrají, mezitím se sejdou sousedi, přináší se cukroví a i něco na připití, na zahřátí, povídá se. To je taková tradice v naší vesnici.

Zajíc

Ono to zatím bylo pokaždé jiné. Maruščiny 0. Vánoce jsme oslavili tak, že Pepa dostal takovou měkoučkou deku a pod ní jsme si Marušku hned vyrobili. Byly to naše první Vánoce, kdy jsme byli sami, takže jsme si to užili spíše takhle.

Na své první Vánoce Maruška nějaké dárky dostala, ale to už si moc nepamatuji. Loni už jsme slavili regulérně, s cukrovím, koledami, balili jsme dárky. Na Štědrý den jsme byli sami, na Boží Hod pak přijeli naši.

Letos to bude zase trošku jinak. Maruška je samozřejmě zapojená do všech příprav. Zatím jsme nazdobili celý byt, všude jsou baňky, ozdoby, vánoční nálepky, chvojky a spol. Možná trošku kýč jak bič, ale Maruška je malá, jí se ty lesklé báně líbí. Umatlaly jsme taky trošku cukroví, upekly vánoční dort a tak. Až koupím nějaký pěkný čistě bílý papír, tak zabalíme dárečky, které Maruška může pomalovat.

My v rodině všichni píšeme ježíškovi, takže výběr dárků je o to jednodušší. I když můj tatínek a Pepa stejně nikdy nic nenapíší, a těm se shání nejhůř. Protože nejsem žádný velký výrobce, dárky kupuji, ale hodně nad tím přemýšlím. Moc ráda totiž udělám dárkem radost.

Na Štědrý den nevečeříme, ale obědváme. Kvůli Marušce, protože ona je zvyklá mít v poledne teplé jídlo, tak ať není protivná. Já navíc, když pravidelně nejím, tak je mi zle i normálně, teď jako těhotné ještě víc. Takže my budeme mít normální jídelní režim. Letos budeme mít Maruščinu oblíbenou hrachovou polívku, to je dokonce docela tradiční a něco smaženého. Pepa asi řízek, kapra moc nemusí, my s Maruškou asi houby.

Maruška dostane zatím od nás 4 dárky, ale myslím, že Pepa ještě něco dotlačí. A taky pojedeme k našim, tam bude nadílka jak prase. I když se snažili ovládnout, ono se to nakupí. Pro Marušku se naděluje dobře a je to zatím jediné vnouče. Dárky začínám kupovat začátkem listopadu, protože do obchodu mám daleko a nesnáším ty davy lidí těsně před Vánocemi.

Vánoce s našima samozřejmě slavíme. Zatím vždycky dojeli na Boží hod, ale letos to hezky vyjde s Pepovou dovolenou, takže my si uděláme rodinné Vánoce 22., 23. bude přesun do Rožnova k našim a 24. budou Vánoce s nimi a se sestrou. Bude to úplně nejlepší na světě, protože oběd udělají naši. Tatínek dělá skvělý salát a já budu jen ležet a likvidovat maminčino boží cukroví.  

Dárečky rozdáme asi tak kolem šesté.  Asi by už mohla rozdávat Maruška, uvidíme. Loni to s ní byla trošku anarchie, ona kuchá i cizí dárky, nebo se začne schovávat do papíru...Koledy zpíváme celý rok, Marušce se totiž líbí.

Jednu tradici, kterou dodržujeme, tak si chodíme do kostela pro Betlémské světlo. Máme ho na zahradě v lucerničce. Jinak máme stromeček, adventní věnec, pouštíme oříšky se svíčičkami, dáváme dárky do dětského domova, ale nic tak extra nevyžadujeme. Spíš jak to tak vyplyne a jaká je nálada.

Jezurka

Na Vánoce se těšíme, nenecháme se zblbnout reklamami a podzimníma nabídkami všeho možného vánočního a hlavní zásada je: Vánoce i příprava na ně musí být v pohodě a klidu. Předvánoční čas začíná adventem - rozsvěcováním adventního věnce, psaním dopisu Ježíškovi, různými besídkami, rozsvěcením vánočního stromu ve škole a vánočním jarmarkem. Eliška vyrábí plno různých ozdob a dárečků - ve škole i doma.  

Od Mikuláše začínáme péct s Eliškou cukroví, oblíbené druhy i nějaké nové, prostě co nám chutná, na množství nezáleží, hlavně ať to doma pěkně voní! K tomu si pouštíme koledy. Letos už pekla Eli některé druhy sama.

Dárky pro svoje miláčky pečlivě vymýšlím, nesmí chybět hračky pro děti a knížka pro každého, taky může být oblečení pro radost (ne zrovna ponožky), taky to musí být překvapení. Letos dostanou jako hlavní dárek - Elinka vrtulník na dálkové ovládání, který si moc přála, Verunka skákadlo koníčka a tatínek hvězdářský dalekohled.

Den před Štědrým dnem nazdobíme stromeček - tradičními ozdobami, skleněnými a dřevěnými figurkami, slaměnými a paličkovanými ozdobami, jablíčky... Na Štědrý den ráno koukáme na pohádky a snídáme vlastnoručně upečenou vánočku. V poledne jíme zeleninovou polévku. Odpoledne se chystá štědrovečerní stůl, ovoce a cukroví. Eliška dává pod talíř šupiny pro štěstí a zdobí vánoční svícen. K večeři, která začíná, až se setmí, máme hrachovku a smaženého kapra s bramborovým salátem. Někdy děláme i vánočního kubu z krup a hub. Před večeří se modlíme a připíjíme, abychom se zase za rok všichni sešli ve zdraví. Po večeři jde tatínek nenápadně okouknout stromeček, jestli už tam byl ježíšek a zvoní na zvoneček. Pak už se rozbalují dárky - Eliška podává každému ten jeho a všichni obdivují! U stromečku se vyfotíme a zpíváme koledy, Eli hraje na klavír a na flétnu. Večer ještě pouštíme lodičky a rozkrajujeme jablíčko. Někdy i lijeme olovo.

Na Boží hod jdeme na návštěvy k rodině a na mši do krásného kamenného kostela v Lomné.
Na Vánoce se všichni těšíme, nenecháme se stresovat a prostě si hlavně užíváme, že jsme spolu!

Zanlena

Do příprav Vánoc děti nějak nezapojuji, nechám to na nich, pokud budou chtít, tak pomůžou s výzdobou nebo pečením cukroví. Peču každý rok tak 7-8 druhů cukroví. Nikdy nesmí chybět vanilkové rohlíčky, linecké, ořechy, kokosové koule a šohajky.

Dárky kupuji už tak od října. Pokud natrefím na něco, co se mi líbí, a myslím si, že by to byl dobrý dárek a upotřebí se anebo udělá radost, tak ho koupím. S taťkou si většinou koupíme něco praktického a prarodičům menší potravinový balíček. Je to vlastně jen tak symbolicky. Nevím, co jim koupit, protože na nákladné věci nemáme a než kupovat něco, co neupotřebí, tak je lepší koupit něco, co můžou sníst nebo vypít.

Vánoční výzdobu dělám podle toho, jak mám čas, nejpozději tak 14 dní před Vánoci. Večeříme tak v 17 h. a jako večeře se podává vepřový řízek s bramborovým salátem a po rozdání dárků zmrzlinový pohár. Večeře u nás trvá celkem dlouho, protože si každý většinou přidá. Nevím proč, ale většinou na Štědrý den jsou ty řízky se salátem nejlepší, i když je dělám i průběžně v roce. Po večeři dělám prasátko na zdi zrcátkem a pak si pustíme koledy a taťka nanosí dárky pod stromeček a my čekáme, dokud nezazní zvoneček. Takže dárky se u nás rozbalují tak v 18 hod. Děti dostanou 4-5 dárků. Od té doby, co se Ondra naučil číst, tak podává dárky zpod stromečku on. Jakmile má každý svou hromádku, tak se postupně rozbalují.

K babičce a dědovi jezdíme jen k těm od taťky (k mé tchýni a tchánovi), buď přijedeme na druhý svátek na oběd a večer domů nebo tam jezdíme před Silvestrem a jsme tam až do Nového roku. Jedeme domů den před tím, než se musí do školy. Většinou se trávení Vánoc řídilo podle toho, jak jsem musela do práce. Letos poprvé možná pojedeme i k mé matce a jejímu příteli ve svátek na oběd.

Koledy si zazpíváme s rádiem, když čekáme na zvoneček. Taky se u nás dodržuje, že se nesmí jíst celý den maso. Jinak žádnou jinou tradici nedodržujeme.

Pavča21

Příprava na Vánoce u nás probíhá tak, že většinou první týden v prosinci pořádně uklidím celý byt, udělám doma výzdobu a do oken dám světýlka. Druhý týden začínáme s mojí mamkou péct cukroví. Pečeme dohromady, jelikož bydlíme v jednom domě a pak si to dělíme na půl. Děláme tak 6-8 druhů cukroví.

Dárečky nakupujeme jak kdy. Podle toho, kdy má taťka volno v práci, jezdíme každý rok do většího města do nějakého mega obchodního domu a tam nakoupíme všechny dárečky. Pokud něco neseženeme, tak objednáváme přes internet. Nejsme moc na takové ty nákupy, kdy se lítá po městě a po obchodech, tak to vždy řešíme v jednom velkém obchodě.

Máme velkou rodinu, takže dárků se nakupuje opravdu hodně, ale většinou tak kolem 300 – 500 Kč za jeden dáreček. Nám – mně, taťkovi a Vendulce – se kupují už dárečky o něco dražší. Já s taťkou si koupíme většinou něco dohromady plus nějaký malý dáreček, o kterém nevíme, abychom pod stromečkem měli překvapení. Nejvíc peněz utratíme za dárky pro Vendulku. Chceme, aby měla moc dárečků. Třeba letos jsme jí koupili houpací zvířátko, vláček, kostky, kuchyňku...a ještě budu dokupovat.

Stromeček zdobím 23. 12. večer. Máme vždy živý a co největší. Letos bude i hodně barevný, aby se Vendulce líbil

A jak u nás probíhá Štědrý den? Ráno vstanu a jdu rozsvítit světýlka na stromeček. Pak zavolám Vendulku a ta bude koukat. Určitě se jí stromeček bude moc líbit a pak budeme koukat na pohádky a odpočívat až půjde Vendulka do pelíšku, tak s tatínkem nachystáme vše na večeři. Bramborový salát ten děláme už den dopředu, ale je ještě potřeba obalit kapra a file a taky uvařit rybí polévku a nachystat stůl. Na něm samozřejmě nemůže chybět vánoční ubrus a do každého rohu dávám malinkou větvičku ze smrčku. Nesmí chybět ani svíčka, láhev červeného vína, dvě skleničky, Vendulce džus a nám ještě nějaké nealko a na talířku cukroví.
A pak také večeře. Talíř s rybí polévkou, mísa s bramborovým salátem a na talíři nachystaný kapr a file. Večeříme kolem 17 hodiny. Od stolu nesmí nikdo odejít dřív, než budou mít všichni snědeno. Já vstávám jako první a jdu do obýváku, zazvoním zvonečkem, že už přišel ježíšek a pak přijde Vendulka s taťkou a hurá pod stromeček rozbalovat dárky. Až budou dárečky rozbalené, tak půjdeme o patro výš k mým rodičům. Tam se scházíme celá rodina – my, bratr s rodinou, sestra s rodinou, babička, strýc a samozřejmě naši. Všichni si popřejeme šťastné a veselé, otevřeme láhev vína a popijeme, baštíme a všichni se moc dobře bavíme.

Druhý den ráno jedeme k přítelovým rodičům a tam se zase slezeme všichni z přítelovy strany – my, rodiče, sestra s rodinou a bratr. Všichni máme společný oběd a pak odpoledne jedeme domů a koukáme na pohádky a odpočíváme.

Všem přeji krásné a veselé Vánoce!

Luciasek84

Vánoce u nás hodně prožíváme. Mám o 7 let mladší sestru, a proto jsem to prožívala s ní až do dospělého věku. Ať je vánoční shon jakýkoliv (pečeme asi 20 druhů cukroví), 24.12. je jediná povinnost, a to ráno obalit řízky a kapra na smažení. Dopoledne si každý dělá co chce, buď nějaká pohádka, nebo návštěva hřbitova. Kolem jedenácté se scházíme u někoho ze známých. Je nás kolem 20, 30 i s dětmi. Každý sní k obědu polévku, dá si pár chlebíčků a popíjí. Je to úžasná vánoční atmosféra, malé děti jsou nervózní, jestli teda ten ježura přiletí, dospělí se těší na to, jakou radost tím způsobí. Po obědě se jde dlouhou procházkou směrem domů (dřív jsem nechápala proč, teď už vím, že dospělí musí trochu vystřízlivět).

Večeřelo se podle toho, jakou měl táta službu. Pokud byl na denní, chodil domů až v  sedm, pokud na noční, tak jsme večeřeli ve 3 hodiny. Jinak ale tak kolem páté hodiny maminka zaleze do kuchyně, začne dělat klobásky, smažit řízky a připravovat stůl. Děti musí být povinně pokojíčku a koukat na pohádku nebo si hrát a maminku nerušit (teď už vím, že proto, aby mohla v nestřeženém okamžiku nanosit dárky ke stromečku a zavřít dveře do obýváku).

Když se usedne za stůl, nikdo už nesmí vstát. Máme přípitek, hrají koledy. Pod talíři máme pár penízků. Večeříme bramborový salát, řízky, klobásku a kapra. Každému dle libosti avšak jen omezené množství. V případě přídavku hrozí probodnutí vidličkou od mé sestry :D No už je dlouho dospělá a tuto tradici dodržuje pořád, vyhrožuje každému, kdo má na talíři víc jak lžičku salátu a půlku řízečku :)) Vždyť se každý může najíst až po dárcích, ne? :D

U večeře je zapálená pouze svíčka, jinak tma. Nikdo si moc nepovídá, je to takové kouzlo... a fakt to všichni prožíváme:) Po posledním soustu sedíme a čekáme, až k nám přiletí ježíšek. Jako znamení, že už můžeme ke stromečku, je sfouknutá svíčka na stole. Tak čekáme, mezitím uklidíme nádobí do kuchyně. Když je svíčka sfouknutá, zamíříme k obýváku a čeká nás většinou nádherná podívaná. Jsme veliká rodina a dárků je vždycky opravdu hodně. I když třeba jen maličkosti, důležité je, aby to bylo zabalené všechno zvlášť, třeba pastelku po pastelce:)

Po rozdání dárků si každý zkouší své nové oblečení, případně hru. Jinak to probíhá tak, že moje sestra jakožto nejmladší rozdává dárky všem. Až mají všichni všechno a stromeček je prázdný, tak se začíná rozbalovat. Většinou je na nějakém dárku napsáno "poslední". Ten se musí rozbalit na konec. Kolem deváté večer je opět sraz s naší partou a jdeme na náměstí na půlnoční, která většinou začíná v deset hodin. S sebou máme svařáček.

Mám strašně moc ráda Vánoce. Hlavně tu pohodu, mám ráda, jak se tváří ostatní na ty dárky, které jsem vybrala. Jsem zvyklá ze skauta spoustu dárečků i vyrábět, takže se snažím, aby každý rok měla moje nejbližší rodina něco originálního, vlastnoručního. Nemám ráda dárky typu "něco musím koupit". Ráda nad tím přemýšlím a chci udělat co největší radost.

Letos poprvé máme Vánoce s Baruškou a zůstáváme u nás doma. Tudíž nám odpadá návštěva u příbuzných, ti jsou moc daleko. Na oběd přijedou naši se sestrou a zůstanou do 25. Nevím, jestli bude nějaká tradice nebo jestli vůbec můžu něco naplánovat. Barušce budou 3 a půl měsíce a ještě z toho nemá rozum. Kojit bude chtít bez ohledu na naše choutky a pravidla. Ale dárečky rozbalíme před jejím koupáním, aby je aspoň viděla. O to víc se těším na příští rok. To už bude větší a všechno budeme mnohem víc prožívat.

Přeji vám všem nádherné Vánoce, rozzářená dětská očička a hlavně posílám spoooustu štěstí a pohody! Ať ježura přiletí a dělá jen a jen radost.

Děkujeme všem, které nás nechaly nahlédnout do své domácí vánoční atmosféry. Díky i za Vaše přání! I my Vám přejeme pohodové a klidné prožití vánočních svátků, rozzářené oči Vašich dětí a ať se Vám letošní Vánoce vydaří!

Zpracovala: Naďa Barochová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Vánoce - diskuze

  • tak zajeci vanoce asi zkouset nebudu..nebo predvanoce...ale jinak je to vsude super a ja se jen tesim na to,az si goblini zacnou delat vyzdobu apod...
    Liberte   | 23.12.2010 11:00:17
    Reagovat | URL příspěvku
  • že bychom příští rok na vánoce dodrželi tradice zajíčků?     Zkusím se zeptat manžela   &s17   
    luciasek84   | 22.12.2010 22:40:03
    Reagovat | URL příspěvku
  • tak už jsem konečně pochopila, jak začínají Vánoce - huňatou dekou a výrobou malého zajíčka      
    tak to mě teda dostalo!
    všechny vyprávění jsou moc hezké a hezky se čtou  
    jezurka   | 22.12.2010 22:04:41
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Těhotenství

| Terry96 | 02.09.2024, 20:20

Dobrý den už týden mě bolí břicho jako bych měla dostat Ms ale ta se v termínu nedostavila nemám vůbec chuť k jídlu a jsem bez nálady těhotenský test mi těhotenství nepotvrdil a břicho mě na chvíli přejde po vařící koupeli jsem 4 měsíce po porodu a po kyretáži po šesti neděli můžu být zas těhotná tak brzo ? Zabráním uhnízdění vajíčka horkou vodou děkuji

Dobrý den,

může se jednat o premenstruační syndrom. Případně můžete opakovat těhotenský test s odstupem. Horké koupele těhotenství nezabrání.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 04.09.2024, 09:07
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×