Inzerce
Inzerce
Inzerce

Představení Kláry, její jídelníček a aktivity

Jmenuji se Klára a nyní jsem již třetí rok na mateřské dovolené (teda to už je fakt dlouho). Staršímu synovi budou v dubnu tři a mladšímu v červnu rok. Takže se celý den točí kolem kluků – na písek, hřiště, do herny, kojení, vaření. Večer usínám s malým při kojení a ráno zas znovu. Do práce se zatím ještě vracet nechystám, kariéra neuteče, ale děti jsou malé jen jednou. Navíc nás oba s manželem baví cestování, tak už se těším, jak mladší ještě trochu povyroste a opět vyrazíme na cesty. Pět týdnů dovolené za rok je dost málo.

Foto postavy před hubnutím

S nadváhou bojuji už od gymnázia

S váhou, či spíše nadváhou, bojuji se střídavými úspěchy od třetího ročníku na gymnáziu. Strávila jsem jako au-pair 2 měsíce v Anglii a přibrala skoro 10 kg. Většinou se mi povedlo zhubnout pravidelným pohybem - spinning, heat. Omezení jídla mi většinou moc nejde, hlavně sladké. 

Teď po dvou těhotenstvích - po prvním se objevily potíže se štítnou žlázou, to druhé bylo rizikové (skoro půl roku jen ležet) - při dvou dětech (mladší má 8 měsíců) a asi taky tím věkem, kila vůbec nejdou dolů. A hlavně by to chtělo nějakého drába, co mě bude kontrolovat.

Počáteční hodnoty

 • Věk: 39 
 • Váha: 77 kg
 • Výška: 167 cm
 • Pas: 95 cm
 • Boky: 103 cm 
Údaje / kontrola Březen 2016 Červen 2016 Srpen 2016
Váha 77    
Výška 167    
Pas 95    
Boky  103    
BMI 27,2    

Můj cíl

Můj cíl: 71 kg 

Co ukazuje váha Tanita?

tělesná hmotnost Tělesná hmotnost 75,7
procento vody Procento celkové tělesné vody 43,4 %
viscerální tuk Hodnota útrobního (viscerálního) tuku 6,5
 svalová hmota Svalová hmota ukazuje hmotnost svalů v těle 44,2
 somatotyp Somatotyp 2 - středně obézní
 kostní hmota Kostní hmota 2,4
denní příjem kalorií Denní příjem kalorií 5977 kJ/1429 kcal

 

procento tuku Procento tělesného tuku je množství tělesného tuku v poměru k tělesné hmotnosti.
tělesná hmotnost Tělesná hmotnost
procento vody Procento celkové tělesné vody je celkové množství tekutiny v lidském těle vyjádřené jako procentní podíl její celkové hmotnosti. Hladina vody v těle přirozeně kolísá během dne a noci. Průměrné hodnoty: Ženy: 45–60 % Muži: 50–65 %
viscerální tuk Hodnota útrobního (viscerálního) tuku ukazuje množství útrobního tuku v těle. Útrobní tuk je tuk v břišní dutině, který obklopuje vnitřní orgány. Udržování jeho množství na přípustné hodnotě pomáhá snižovat riziko srdečních chorob, vysokého krevního tlaku, diabetu 2. typu.
 svalová hmota Svalová hmota ukazuje hmotnost svalů v těle. Jak se vaše svalová hmota zvyšuje, vaše energetická  spotřeba se zvyšuje a pomáhá snížit přebytek tělesného tuku a zhubnout zdravým způsobem.
 somatotyp Somatotyp. Tato funkce porovnává množství tělesného tuku a svalovou hmotu v těle. Při zvýšené aktivitě se sníží množství tělesného tuku. I když se hmotnost nemění, může se měnit svalová hmota či podíl tělesného tuku, což zlepšuje zdravotní stav a snižuje riziko některých onemocnění. 1 - trochu obézní, 2 - středně obézní, 3 - hodně obézní, 4 - málo pohybu, málo svalů a průměrné % tělesného tuku, 5 - standard, průměrné svaly a průměrné % tělesného tuku, 6 - hodně svalnatý a průměrné % tělesného tuku (sportovec)
7 - hubený, málo svalů a málo tuku, 8 - hubený a svalnatý (sportovec), 9 - hodně svalnatý (sportovec)
 kostní hmota Kostní hmota ukazuje hmotnost kostí v těle (úroveň kostních minerálů, množství kalcia a ostatních minerálů). Výzkumy prokázaly, že cvičení a tím rozvoj kostní tkáně pomáhá k vývinu silnějších a zdravějších kostí. Protože struktura kostí se nemění v krátkém časovém úseku, je důležité dlouhodobě rozvíjet a udržovat zdravé kosti vyváženou stravou a pravidelnou dostatečnou tělesnou aktivitou. 
denní příjem kalorií Denní příjem kalorií je odhad toho, kolik kalorií můžete spotřebovat během příštích 24 hodin pro udržení aktuální hmotnosti.
 

Strava a současný jídelníček

Pondělí

 

Snídaně

vločky ovesné 50 - 80 g + 2 lžíce rozinek + většinou 2 lžičky slunečnicových semínek + co je (10 lískových ořechů, 1 lžíce brusinek, mandlí), když je čas, tak jablko nebo banán + káva (nyní černá, bez cukru)

Svačina

většinou nestíhám

Oběd

většinou kuřecí maso pečené ve vodě cca 150 g nebo konzerva tuňáka v oleji 

+ brambory (cca 2) nebo kuskus (cca 2 hrsti) nebo jáhly (cca 2 hrsti), zřídka knedlík kupovaný houskový 2 plátky + tak v 50 % nějaká zelenina vařená v páře, která zbyde po synovi :-)

Svačina

nebo spíš "mezi obědem a večeří" – 1 - 2 ks ovoce nebo zelenina, při nákupu, což je tak obden nějaká buchta (listové těsto + náplň)

Večeře

chleba (1 krajíc) nebo rohlík obyčejný + sýr, šunka + se snažím zeleninu (dneska 10 mini rajčat, okurek, mrkev)

No a mezi tím nějaká ta čokoládová tyčinka nebo čokoláda (podle toho, jak zvládám "vydržet", někdy celý týden nic, někdy i několikrát týdně).

Inzerce

Další dojídání po dětech - sem tam něco. 

Pitný režim: voda + kojící čaj, piju teď mnohem méně než dříve, ale tak 1,5 l to bude (před dětmi asi 3 – 4 l), alkohol poslední roky (těhotenství nebo kojím) zcela minimálně (příležitostně 1 dcl vína nebo 1 pivo).

Inzerce

Mléko a jogurty teď vynechávám kvůli synovi, ještě kojím a malý měl po něm častější koliky. 

Úterý

 
Snídaně vločky ovesné 60 g + 2 lžíce rozinek + 2 lžičky slunečnicových semínek + 10 lískových ořechů + 1 lžíce brusinek + jablko + káva 
Svačina nic
Oběd kuřecí vývar + kuřecí přírodní řízek se šunkou + brambory + obloha (2/3 porce)
Svačina nic
Večeře rohlík + vajíčková pomazánka (tavený sýr, vejce, trocha hořčice)

Středa

 
Snídaně vločky ovesné 60 g + 2 lžíce rozinek + 2 lžičky slunečnicových semínek + 10 lískových ořechů + 1 lžíce brusinek + káva 
Svačina nic
Oběd 150 g kuřecího masa pečené na vodě + 2 hrsti jáhel + 1/2 vařené mrkve
Svačina sladká sušenka na návštěvě + mrkev + káva
Večeře krajíc chleba s margarínem a kaviárovou pastou z Ikei + 10 mini rajčat + 3 dětské piškoty 

Čtvrtek

 
Snídaně vločky ovesné 60 g + 2 lžíce rozinek + 10 lískových ořechů + 1 lžíce brusinek + banán + káva 
Svačina mandarinka 
Oběd 2 hrsti kuskusu + 2 vejce
Svačina bramborová placka s povidly a mákem + pomeranč
Večeře obyčejný rohlík + selská šunka 

 Moje pohybové aktivity

Inzerce

Pohyb – stávající téměř nula, kromě procházek po parku. Od minulého týdne mám permanentku do fitka, zatím zvládám 1 lekce walking týdně. Chtěla bych minimálně dvě a jak malý začne večer pravidelně spát (zatím režim nic moc, hodně se budí), tak přidat aspoň 1x týdně večerní běh, což ale dřív jak za dva měsíce asi nebude. 

Prostě oblíbená výmluva - s dětmi není čas. :-) 

Inzerce

Kojím ještě celkem hodně, malý nechce moc jíst, takže už to není zcela „plně“, ale zatím pořád tak 6x/24 hodin.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Představení Kláry, její jídelníček a aktivity - diskuze

 • hubnuti...
  Když to tady tak vidím, tak musím taky začít. Potřebuji dát po dvou dětech dolu cca 20kg abych se dostala na původní váhu. No to jsem na sebe sama zvědavá    
  Anoula   | 16.06.2016 21:58:03
  Reagovat | URL příspěvku
 • Držím palce a jedu to s vámi!! Nemohla jsem se dokopat, ale když budu hubnout s někým, určitě to půjde líp!!
  boticka1   | 19.04.2016 13:32:00
  Reagovat | URL příspěvku
 • hlavní je začít, chtít, snažit se.... a co na procházce s kočárkem to vzít svižným tempem? a udělat si občas u kočárku pár dřepů a pak zase vyrazit svižným tempem.... každá aktivita se počítá, pořád lepší než nic....držím pěsti ať se zadaří
  HankaŽ   | 09.04.2016 08:22:40
  Reagovat | URL příspěvku
 • hlavní je začít, chtít, snažit se.... a co na procházce s kočárkem to vzít svižným tempem? a udělat si občas u kočárku pár dřepů a pak zase vyrazit svižným tempem.... každá aktivita se počítá, pořád lepší než nic....držím pěsti ať se zadaří
  HankaŽ   | 09.04.2016 08:22:39
  Reagovat | URL příspěvku
 • Určitě se zadaří, maminko, jen vydrž! Držím palečky.  
  GW   | 07.04.2016 16:27:19
  Reagovat | URL příspěvku
 • ooo
  Držim pěsti! 
  aninax   | 07.04.2016 07:21:59
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jak zdravě přibrat

| Janakolo | 10.06.2022, 11:48

Dobrý den,

po dětech jsem zhubla, aniž bych držela nějakou dietu a vážím méně, než jsem kdy vážila a to jsem vždy byla celkem hubená. Chtěla bych pár kilo (tak pět) nějak zdravým způsobem přibrat. Jím pořád stejně, pohybu mám celkem dost, snažím se víc spát, i když to se mi moc nedaří. Co byste mi doporučila? Děkuji

Dobrý den,
základním pravidlem pro zvýšení TH je, že váš energetický příjem musí být vyšší než výdej. Postup je takový, že nejdříve je nutné stanovit vaši energetickou potřebu a cíl jehož chcete dosáhnout., rozbor vašeho jídelníčku aj. Samozřejmě to lze i tzv. zdravě. Přece jenom jde o delší proces, který nelze shrnout bez potřebných informací do stručné odpovědi. Doporučuji vám se obrátit na odborníka, který vás tímto procesem provede, nejlépe nutričního terapeuta. Takové investice do sebe jistě nebudete litovat.
Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 29.06.2022, 15:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×