Helenice: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice?
Dosavadní životní styl
Jméno: Helena
Věk: 31
Aktuální míry:
Výška: 169 cm
Váha: 102kg
Prsa: 115 cm
Pas: 117 cm
Boky: 124 cm
Dětství a dospívání
Jako předškolák jsem byla spíše hubeňour. Na prvním stupni ZŠ jsem pomalu začala přibírat. Ve čtvrté třídě už jsem vážila 48 kg. Během tohoto roku jsme prodělala střevní chřipku, při které jsem zhubla přes 5 kg díky nechutenství. S odstupem času si myslím, že udržení snesitelné váhy na ZŠ bylo díky dvěma hodinám tělocviku dvakrát týdně. Na SŠ už to bylo mnohem horší. Tělocvik ubyl na dvě hodiny týdně jednou za 14 dní, protože jsme měli režim učení prokládaný praxí. Při maturitě jsem při své výšce 169 cm vážila 72 kg živé váhy.
Sportovala jsi v té době jinak než v hodinách tělocviku?
V dětství ani mimo SŠ jsem nesportovala, tedy kromě teplého počasí, kdy jsme s ostatními dětmi ze vsi někde rajtovaly na kolech po okolí a chodily na koupaliště. Jeden rok, ve 14 letech, jsem chodila dvakrát týdně na karate. Pak jsem si přivodila úraz kolene a byl s karate konec. Nezvládala jsem to pohybově.
Zaměstnání
V práci jsem buď hubla, nebo zpátky přibírala, podle toho, jakou práci jsem vykonávala. Ve skladě, v suchu a horku, byly i 4 kg za týden dole. Na "dílně" u pásu šla kila zase nahoru, protože nebyl pohyb. V tu dobu jsem začala pravidelně chodit dvakrát týdně na aerobik. Za půl roku jsem nepřibrala ani neshodila nic. Tělo se mi dost zpevnilo a i má sebedůvěra vzrostla. Jenže potom jsem potkala manžela, za kterým jsem dojížděla. To mi vzalo veškerý čas a byla jsme opět v háji. Pracuji buď manuálně u pásu, kde dělám jednotvárnou činnost, případně se ohýbám se zbožím na palety a zpět nebo jezdím s vysokozdvižným vozíkem dle potřeby.
Těhotenství
Před otěhotněním jsem dva roky jednou týdně chodila na dvě hodiny na břišní tance. V pozdějším těhotenství mi to dělalo zle, tak jsem přestala. Za celé těhotenství jsem přibrala 18 kg. A to hlavně ze začátku, poslední 4 měsíce s břichem jsem nenabrala nic. V šestinedělí jsme shodila 16 kg. Od té doby postupně nabírám na dnešní váhu. Léky pravidelně neužívám, tedy kromě těch na léčbu neplodnosti.
Jak se stravuješ?
Na diety nevěřím. Nejím podle nich. Jím všechno kromě sádla, bůčku a zabíjačkových proveniencí.
Snídám u kávy a Bol, vesměs rohlík až dva se sýrem nebo salámem. Oběd máme společný. Jíme rádi hodně zeleniny. Dříve jsme večeřeli kaše apod. (kvůli Helence). Nyní máme krajíc chleba či dva s něčím, co dá lednice. Alkoholu moc neholduji, nekouřím. Jsem však totálně závislá na mléku. Kávu nebo Caro musím mít dvakrát denně. Piji neslazené s mlékem. Snídám mezi šestou a půl sedmou, oběd musí být snězený max. do 12 hodin, kdy ukládáme Heli k spánku. Snažím se vařit hodně zeleniny. Protože Vlastimil ani Heli nemají v oblibě buchty ani sladká jídla, tak mi stejně nic moc jiného nezbývá. Výjimkou jsou knedlíky a omáčky, ty máme tak pětkrát do roka, taky je moc nemusí. Svačiny nedržíme, stejně je ostatek rodiny nechce. Pouze Heli si občas vyžádá po poledním spaní jogurt. Večeří se mezi sedmou a osmou, dle toho, jak moc je dcera unavená. Vydržím být vzhůru maximálně do devíti, půl desáté a jdu spát. Noční nájezdy na lednici neprovozuji. Raději spím. Ale takovou tu "pažravost" mívám pravidelně tak cca týden před periodou, drží mne den, dva.
Příklad jídelníčku:
Snídaně: Dva rohlíky se salámem anebo sýrem, přísun kofeinu
Oběd: většinou polévka, druhé jídlo jsem psala výše., po obědě káva
Večeře: pečivo s něčím anebo kaše s Heli.
Jak vypadá Tvůj pitný režim?
Piji tak 1,5 - 2 l, počítám v tom dvě kávy, skoro litr mléka a zbytek čaje a přes léto obyč. vodu či jedno pivo po námaze na zahradě. Kávu nebo Caro piji zásadně bez cukru a s mlékem (jen polotučným). Čaje piji bylinkové, pokud jsem nemocná, sladím je medem, jinak ničím. Kafuji u snídaně a po obědě. Další kávy piji jen výjimečně na návštěvě. Pokud nemám kávu, mám opravdový absťák.
Cvičíš?
Necvičím, nějak se nemůžu dokopat. Pravidelný pohyb venku ovšem mám. Dvakrát týdně po 45 min obcházím v rychlém tempu vesnici s letáky. Kromě aktivit venku s Helenkou tedy pohyb po baráku a přes léto na zahrádce.
Jak vypadá Tvůj běžný den?
Den startuji s kávou u notebooku, pak snídaně, obstarat dítko, tři kočky a domácnost, průběžný provozní úklid domácnosti, procházky s dcerou a zahradničení. Pokud je škaredě, hrajeme si doma. Přes polední klid relaxuji u notebooku. Potom se věnuji kvítí nebo šití. Dvakrát týdně obejdeme vesnici. Dopřávám si časté masáže (můj je masér). Přes léto každý den pečuji o rostlinky na zahrádce. S Helenkou chodíváme dvakrát denně pokaždé tak na hodinu až dvě ven. Bud na dětské hřiště v obci nebo na dvůr. Den pro mne víceméně končí po půl osmé, kdy jde dítko spát a já jdu do hodiny po něm.
Cíl
Hubnoucí cíl? Bojím se o zdraví v pozdějším věku a nedostatku padnoucího oblečení ve skříni. Mám na sobě krásná kila, bohužel vesměs tuku, ne svalstva. O kila mi ani tak nejde, hlavně o postavu. Chci zas vypadat jako rovnoměrně tvarovaný člověk.
Doporučení nutriční terapeutky
Helena – změny v tělesné hmotnosti
Rok | Změny v tělesné hmotnosti |
Nelze jednoznačně určit podle poskytnutých informací (časová posloupnost) | |
? | + 18 kg (těhotenství) -16 kg (šestinedělí) |
? | Postupný přírůstek (?) |
Základem stravovacího režimu je respektování zásad správné výživy. Z Vašeho pohledu jde především o snížení množství tuků, jak volného, který používáte na mazání a přípravu pokrmů, tak tuku skrytého, obsaženého v potravinách. Prakticky to znamená zaměnit tučné potraviny za potraviny s menším obsahem tuku. Při nakupování sledovat etikety a konkrétní potraviny vybírat podle obsahu tuku. Jedná se především o mléčné výrobky, uzeniny a maso.
Pro Vás je podstatná změna v režimu dne – navození režimu a pravidelnosti v jídle, jídlo rozdělit do více jak 3 dávek, doporučuji zařadit svačiny i přesto, že na to není rodina zvyklá. Přijímejte stravu v 5 i 6 dávkách (2. večeře – např. jablko), v pravidelných intervalech po 3 – 4 hodinách. Takové rozdělení není nutné realizovat za každou cenu, do jídla se nenuťte. Velkou výhodou v navození pravidelného režimu je zařazení právě dopoledních přesnídávek a odpoledních svačin, které mohou sloužit i jako prevence hladu, omezení večerního a nočního přejídání a v neposlední řadě i v rovnoměrném rozložení energie během dne. Poslední denní jídlo pak přijímejte minimálně 2 hodin před ulehnutím (19:00 – 21:00 hod.). Ze stručného popisu stravovacího režimu nelze přesně odhalit Vaše stravovací zvyklosti. Důležitá je celková změna životního stylu. Uvádíte, že zelenina je každodenní součástí jídelníčku. Jaké množství? Za optimální je považováno až 500 g denně (včetně ovoce).
Zaměřte se na velikost porcí (množství stravy) a správný výběr potravin. Hlídejte si, aby Vaše strava obsahovala všechny živiny. Vzor najdete v rámcovém jídelním lístku. Před živočišnými tuky dávejte přednost tukům rostlinným. Energeticky jsou srovnatelné, ale tuky rostlinné obsahují látky tělu prospěšné. Podstatné je, v jakém množství je za den přijímáme.
Příjem tekutin je nezbytnou součástí denního režimu. Mléko není vhodnou tekutinou, kterou hradíme celkový denní příjem. Doporučuji pít max. 0,5 litru denně a dávku do 2 litrů doplnit vodou, případně ovocným čajem, ředěnými zeleninovými méně ovocnými šťávami. Pozor na džusy. Obsah cukru v džusu i 100% džusu je srovnatelný se sladkou coca colou.
Pro dobré hodnocení Vašeho režimu je potřeba vést záznam stravování – jídelní lístek – uveďte čas jídla, konkrétní potraviny, pokrmy a jejich množství. Vy sama nad jídlem přemýšlejte a využijte tabulky energetických hodnot potravin (e-kalkulačka).
Milá Heleno,
uvádějte konkrétnější informace, aby bylo možno udělat přesnější hodnocení. Hodnota BMI je alarmující (36). Heleno, jděte do toho. Energetický příjem na den by se měl pohybovat cca 7500 kJ, tomu odpovídá daný vzor (viz Návrh energetického rozdělení jídla).
Stávající Helenin stravovací režim
čas | chod jídla | dávka v kg | potravina nebo pokrm |
6:30- 7:00 | snídaně | ? 2 ks (0,08) 0,05 | káva s mlékem bílé pečivo, máslo, šunka (sýr…), rajče |
12:00 | oběd | ? | polévka ?????? hodně zeleniny chybí konkrétnější údaj káva |
18:00- 19:00 | večeře | ? | pečivo s něčím nebo kaše |
Tekutiny – 1 l mléka, 0,5 l čaje nebo vody, 2 kávy |
Úkol pro Helenu:
1. Dostatek vůle ke změně.
2. Práce na změně denního režimu.
3. Jíst vyváženě a pestře.
4. Nedojídat po dceři.
5. DRŽÍM PALCE!
Doporučení fyzioterapeutky
Milá Heleno,
na začátku musím napsat, že bez toho cíleného pohybu to nepůjde. Nestačí dvakrát týdně obejít ves. Je potřeba se do toho zakousnout a cíleně se zaměřit na něco konkrétního. Současně to nepřehánět a nezhuntovat se.
Začala bych s pozvolným posilováním cvičení pro Báru: https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/medox#medox_fyzio
Poté pomalu zapojte cvičení na míči: https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/medox/cviceni-na-balonu, pak tato cvičení jeďte po zhruba dvou týdnech cíleně.
Napište mi, co vnímáte na svém těle jako největší problém a zaměříme se na něj tak, aby Vás to cvičení bavilo.
Do startu držím palečky
Kamila Vorlová
Držíme Ti, Heleno, palce!
Tým Hubneme
Následující článek:

Průběh hubnutí: 1. týden
Helenice: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice? - diskuze

1376g k večeři
Tož Helčo, přeji ti, ať jsi brzy jak ta za tebou na tom obraze. Abych tě podpořil, tak jsem udělal ovocný salát k večeři. Vím, že jsem ti udělal radost, ale předpokládal jsem, že by toho mohlo zůstat i pro mě na druhou večeři a ještě pro nás 3 zítra na svačinu.Holky, nemyslíte si, že sníst 1376 gramů ovocného salátu k večeři je trochu moc? Né že bych jí chtěl závidět, ale úmyslně jsem to množství svážil, že pak odvážím zbytek a spočítám, kolik toho snědla. Bylo toho vážně víc jak kilo, přesně 1376g a nezbylo nic.
Předposlední bod, nedojídat po dceři. V mém případě po dětech, ale to je teď fuk. Když nedám jídlo sobě a podojídám jejich zbytky, to se může?
Obsah článku
- Dosavadní životní styl
- Dětství a dospívání
- Sportovala jsi v té době jinak než v hodinách tělocviku?
- Zaměstnání
- Těhotenství
- Jak se stravuješ?
- Jak vypadá Tvůj pitný režim?
- Cvičíš?
- Jak vypadá Tvůj běžný den?
- Cíl
- Doporučení nutriční terapeutky
- Helena – změny v tělesné hmotnosti
- Stávající Helenin stravovací režim
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Související recepty
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků