Inzerce
Inzerce
Inzerce

Helenice: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice?

 1. Dosavadní životní styl
 2. Doporučení nutriční terapeutky
 3. Doporučení fyzioterapeutky


Dosavadní životní styl

Jméno:  Helena
Věk: 31

Aktuální míry:
Výška: 169 cm
Váha:  102kg

Prsa: 115 cm
Pas: 117 cm
Boky: 124 cm

Dětství a dospívání

Jako předškolák jsem byla spíše hubeňour.  Na prvním stupni ZŠ jsem pomalu začala přibírat. Ve čtvrté třídě už jsem vážila 48 kg. Během tohoto roku jsme prodělala střevní chřipku, při které jsem zhubla přes 5 kg díky nechutenství.  S odstupem času si myslím, že udržení snesitelné váhy na ZŠ bylo díky dvěma hodinám tělocviku dvakrát týdně. Na SŠ už to bylo mnohem horší. Tělocvik ubyl na dvě hodiny týdně jednou za 14 dní, protože jsme měli režim učení prokládaný praxí. Při maturitě jsem při své výšce 169 cm vážila 72 kg živé váhy.

Sportovala jsi v té době jinak než v hodinách tělocviku?

V dětství ani mimo SŠ jsem nesportovala, tedy kromě teplého počasí, kdy jsme s ostatními dětmi ze vsi někde rajtovaly na kolech po okolí a chodily na koupaliště. Jeden rok, ve 14 letech, jsem chodila dvakrát týdně na karate. Pak jsem si přivodila úraz kolene a byl s karate konec. Nezvládala jsem to pohybově.

Zaměstnání

V práci jsem buď hubla, nebo zpátky přibírala, podle toho, jakou práci jsem vykonávala. Ve skladě, v suchu a horku, byly i 4 kg za týden dole. Na "dílně" u pásu šla kila zase nahoru, protože nebyl pohyb.  V tu dobu jsem začala pravidelně chodit dvakrát týdně na aerobik. Za půl roku jsem nepřibrala ani neshodila nic. Tělo se mi dost zpevnilo a i má sebedůvěra vzrostla.  Jenže potom jsem potkala manžela, za kterým jsem dojížděla. To mi vzalo veškerý čas a byla jsme opět v háji. Pracuji buď manuálně u pásu, kde dělám jednotvárnou činnost, případně se ohýbám se zbožím na palety a zpět nebo jezdím s vysokozdvižným vozíkem dle potřeby.

Těhotenství

Před otěhotněním jsem dva roky jednou týdně chodila na dvě hodiny na břišní tance. V pozdějším těhotenství mi to dělalo zle, tak jsem přestala. Za celé těhotenství jsem přibrala 18 kg.  A to hlavně ze začátku, poslední 4 měsíce s břichem jsem nenabrala nic. V šestinedělí jsme shodila 16 kg. Od té doby postupně nabírám na dnešní váhu. Léky pravidelně neužívám, tedy kromě těch na léčbu neplodnosti.

Jak se stravuješ?

Na diety nevěřím. Nejím podle nich. Jím všechno kromě sádla, bůčku a zabíjačkových proveniencí.
Snídám u kávy a Bol, vesměs rohlík až dva se sýrem nebo salámem. Oběd máme společný. Jíme rádi hodně zeleniny. Dříve jsme večeřeli kaše apod. (kvůli Helence).  Nyní máme krajíc chleba či dva s něčím, co dá lednice. Alkoholu moc neholduji, nekouřím.  Jsem však totálně závislá na mléku. Kávu nebo Caro musím mít dvakrát denně. Piji neslazené s mlékem. Snídám mezi šestou a půl sedmou, oběd musí být snězený max. do 12 hodin, kdy ukládáme Heli k spánku. Snažím se vařit hodně zeleniny. Protože Vlastimil ani Heli nemají v oblibě buchty ani sladká jídla, tak mi stejně nic moc jiného nezbývá. Výjimkou jsou knedlíky a omáčky, ty máme tak pětkrát do roka, taky je moc nemusí.  Svačiny nedržíme, stejně je ostatek rodiny nechce.  Pouze Heli si občas vyžádá po poledním spaní jogurt. Večeří se mezi sedmou a osmou, dle toho, jak moc je dcera unavená. Vydržím být vzhůru maximálně do devíti, půl desáté a jdu spát. Noční nájezdy na lednici neprovozuji. Raději spím. Ale takovou tu "pažravost" mívám pravidelně tak cca týden před periodou, drží mne den, dva.

Příklad jídelníčku:
Snídaně: Dva rohlíky se salámem anebo sýrem, přísun kofeinu
Oběd: většinou polévka, druhé jídlo jsem psala výše., po obědě káva
Večeře: pečivo s něčím anebo kaše s Heli.

Jak vypadá Tvůj pitný režim?

Piji tak 1,5 - 2 l, počítám v tom dvě kávy, skoro litr mléka a zbytek čaje a přes léto obyč. vodu či jedno pivo po námaze na zahradě. Kávu nebo Caro piji zásadně bez cukru a s mlékem (jen polotučným). Čaje piji bylinkové, pokud jsem nemocná, sladím je medem, jinak ničím. Kafuji u snídaně a po obědě. Další kávy piji jen výjimečně na návštěvě. Pokud nemám kávu, mám opravdový absťák.

Cvičíš?

Necvičím, nějak se nemůžu dokopat. Pravidelný pohyb venku ovšem mám.  Dvakrát týdně po 45 min obcházím v rychlém tempu vesnici s letáky. Kromě aktivit venku s Helenkou tedy pohyb po baráku a přes léto na zahrádce.

Jak vypadá Tvůj běžný den?

Den startuji s kávou u notebooku, pak snídaně, obstarat dítko, tři kočky a domácnost, průběžný provozní úklid domácnosti, procházky s dcerou a zahradničení. Pokud je škaredě, hrajeme si doma. Přes polední klid relaxuji u notebooku. Potom se věnuji kvítí nebo šití. Dvakrát týdně obejdeme vesnici. Dopřávám si časté masáže (můj je masér). Přes léto každý den pečuji o rostlinky na zahrádce. S Helenkou chodíváme dvakrát denně pokaždé tak na hodinu až dvě ven. Bud na dětské hřiště v obci nebo na dvůr.  Den pro mne víceméně končí po půl osmé, kdy jde dítko spát a já jdu do hodiny po něm.

Cíl

Hubnoucí cíl? Bojím se o zdraví v pozdějším věku a nedostatku padnoucího oblečení ve skříni.  Mám na sobě krásná kila, bohužel vesměs tuku, ne svalstva. O kila mi ani tak nejde, hlavně o postavu. Chci zas vypadat jako rovnoměrně tvarovaný člověk.

Doporučení nutriční terapeutky

Helena  – změny v tělesné hmotnosti

Rok Změny v tělesné hmotnosti
Nelze jednoznačně určit podle poskytnutých informací
(časová posloupnost)
+ 18 kg (těhotenství)
-16 kg (šestinedělí)
? Postupný přírůstek (?)


Základem stravovacího režimu je respektování zásad správné výživy. Z Vašeho pohledu jde především o snížení množství tuků, jak volného, který používáte na mazání a přípravu pokrmů, tak tuku skrytého, obsaženého v potravinách. Prakticky to znamená zaměnit tučné potraviny za potraviny s menším obsahem tuku. Při nakupování sledovat etikety a konkrétní potraviny vybírat podle obsahu tuku. Jedná se především o mléčné výrobky, uzeniny a maso.

Pro Vás je podstatná změna v režimu dne – navození režimu a pravidelnosti v jídle, jídlo rozdělit do více jak 3 dávek, doporučuji zařadit svačiny i přesto, že na to není rodina zvyklá. Přijímejte stravu v 5 i 6 dávkách (2. večeře – např. jablko), v pravidelných intervalech po 3 – 4 hodinách. Takové rozdělení není nutné realizovat za každou cenu, do jídla se nenuťte. Velkou výhodou v navození pravidelného režimu je zařazení právě dopoledních přesnídávek a odpoledních svačin, které mohou sloužit i jako prevence hladu, omezení večerního a nočního přejídání a v neposlední řadě i v rovnoměrném rozložení energie během dne. Poslední denní jídlo pak přijímejte minimálně 2 hodin před ulehnutím (19:00 – 21:00 hod.). Ze stručného popisu stravovacího režimu nelze přesně odhalit Vaše stravovací zvyklosti. Důležitá je celková změna životního stylu. Uvádíte, že zelenina je každodenní součástí jídelníčku. Jaké množství? Za optimální je považováno až 500 g denně (včetně ovoce).

Zaměřte se na velikost porcí (množství stravy) a správný výběr potravin. Hlídejte si, aby Vaše strava obsahovala všechny živiny. Vzor najdete v rámcovém jídelním lístku. Před živočišnými tuky dávejte přednost tukům rostlinným. Energeticky jsou srovnatelné, ale tuky rostlinné obsahují látky tělu prospěšné. Podstatné je, v jakém množství je za den přijímáme.

Příjem tekutin je nezbytnou součástí denního režimu. Mléko není vhodnou tekutinou, kterou hradíme celkový denní příjem. Doporučuji pít max. 0,5 litru denně a dávku do 2 litrů doplnit vodou, případně ovocným čajem, ředěnými zeleninovými méně ovocnými šťávami. Pozor na džusy. Obsah cukru v džusu i 100% džusu je srovnatelný se sladkou coca colou.

Pro dobré hodnocení Vašeho režimu je potřeba vést záznam stravování – jídelní lístek – uveďte čas jídla, konkrétní potraviny, pokrmy a jejich množství. Vy sama nad jídlem přemýšlejte a využijte tabulky energetických hodnot potravin (e-kalkulačka).

Milá Heleno,

uvádějte konkrétnější informace, aby bylo možno udělat přesnější hodnocení. Hodnota BMI je alarmující (36). Heleno, jděte do toho. Energetický příjem na den by se měl pohybovat cca 7500 kJ, tomu odpovídá daný vzor (viz Návrh energetického rozdělení jídla).

Stávající Helenin stravovací režim

 

čas chod jídla dávka v kg potravina nebo pokrm
6:30-
7:00
snídaně ?
2 ks (0,08)
0,05
káva s mlékem
bílé pečivo,
máslo, šunka (sýr…), rajče
12:00 oběd ? polévka
?????? hodně zeleniny
chybí konkrétnější údaj
káva
18:00-
19:00
večeře ? pečivo s něčím nebo kaše
Tekutiny – 1 l mléka, 0,5 l čaje nebo vody, 2 kávy

Úkol pro Helenu:
1. Dostatek vůle ke změně.
2. Práce na změně denního režimu.
3. Jíst vyváženě a pestře.
4. Nedojídat po dceři.
5. DRŽÍM PALCE!

Doporučení fyzioterapeutky

Inzerce

Milá Heleno,

na začátku musím napsat, že bez toho cíleného pohybu to nepůjde. Nestačí dvakrát týdně obejít ves. Je potřeba se do toho zakousnout a cíleně se zaměřit na něco konkrétního. Současně to nepřehánět a nezhuntovat se.

Začala bych s pozvolným posilováním cvičení pro Báru: https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/medox#medox_fyzio
Poté pomalu zapojte cvičení na míči: https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/medox/cviceni-na-balonu, pak tato cvičení jeďte po zhruba dvou týdnech cíleně.

Napište mi, co vnímáte na svém těle jako největší problém a zaměříme se na něj tak, aby Vás to cvičení bavilo.

Do startu držím palečky

Kamila Vorlová
 

Držíme Ti, Heleno, palce!

Inzerce

Tým Hubneme

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Helenice: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice? - diskuze

 • Heli, i já držím palce. A doopravdy zkus zavést ty svačiny. Já jsem začala s dětmi svačit a sním pak toho méně k obědu a nemám pocit hladu. Určitě to má něco do sebe. Drž se.      
  nadule1   | 22.04.2011 12:44:05
  Reagovat | URL příspěvku
 • 1376g k večeři
  Tož Helčo, přeji ti, ať jsi brzy jak ta za tebou na tom obraze. Abych tě podpořil, tak jsem udělal ovocný salát k večeři. Vím, že jsem ti udělal radost, ale předpokládal jsem, že by toho mohlo zůstat i pro mě na druhou večeři a ještě pro nás 3 zítra na svačinu.

  Holky, nemyslíte si, že sníst 1376 gramů ovocného salátu k večeři je trochu moc? Né že bych jí chtěl závidět, ale úmyslně jsem to množství svážil, že pak odvážím zbytek a spočítám, kolik toho snědla. Bylo toho vážně víc jak kilo, přesně 1376g a nezbylo nic.
  Vlastik108   | 20.04.2011 19:32:36 | Reakcí: 5, poslední: 22.04.2011 15:19:11
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: 1376g k večeři
   kilo salátu ????? to je celkem dost 
   lucie73   | 20.04.2011 21:59:12
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: 1376g k večeři
   mmch...moc pěkný obraz     
   lucie73   | 20.04.2011 22:00:14
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: 1376g k večeři
   Tý jo... asi to muselo být extra dobré.
   nadule1   | 22.04.2011 12:42:37
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: 1376g k večeři
    šmankote, ani nevíš jak dobré. A až jsme to zblazla, tak teprve potom mi Vlastimil práskl, že to před tím převažoval. Od té chvíle si převažuju všechno jídlo...
    Vždyť potom u čtení toho tady vám musím připadat jako nenažrané prase... 
    helenice   | 22.04.2011 14:20:37
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: 1376g k večeři
     Já si říkám celu dobu, co se Hubneme rozeběhlo, že bych si někdy měla tu porci, co běžně sním zvážit. No ještě jsem nenašla odvahu :DDD
     nadule1   | 22.04.2011 15:19:11
     Reagovat | URL příspěvku
 • Já bych jen měla dotaz a nevím, kam ho směřovat  .

  Předposlední bod, nedojídat po dceři. V mém případě po dětech, ale to je teď fuk. Když nedám jídlo sobě a podojídám jejich zbytky, to se může?
  polova   | 20.04.2011 14:09:50 | Reakcí: 1, poslední: 20.04.2011 17:02:59
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Helenko i já držím palce, určo to zvládnete, dobrá motivace je zlepšení zdravotního stavu. Teď dostávají zabrat jak srdíčko, tak i klouby atd., takže hlavu vzhůru a pevné nervy. Já s BOL hubnu třetí týden a mám víc jak 2 kilča dole a cítím se rozhodně líp  
  Janule 28   | 20.04.2011 10:34:19
  Reagovat | URL příspěvku
 • Helenko, držím 
  Stáňa   | 20.04.2011 10:30:05
  Reagovat | URL příspěvku
 • Tak Heli, s chutí do toho    
  Držím palce !!!      
  Small   | 20.04.2011 10:12:45
  Reagovat | URL příspěvku
 • Držím palce     
  kjajka   | 19.04.2011 20:51:24
  Reagovat | URL příspěvku
 • držím palce ať se daří  
  HankaŽ   | 19.04.2011 15:28:47
  Reagovat | URL příspěvku
 • Heli držím ti palce, ten boj zvládneme 
  Zavadilka   | 19.04.2011 12:41:41
  Reagovat | URL příspěvku
 • Helenko,držím ti palce     
  Zuzbr   | 19.04.2011 11:59:10
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jak zdravě přibrat

| Janakolo | 10.06.2022, 11:48

Dobrý den,

po dětech jsem zhubla, aniž bych držela nějakou dietu a vážím méně, než jsem kdy vážila a to jsem vždy byla celkem hubená. Chtěla bych pár kilo (tak pět) nějak zdravým způsobem přibrat. Jím pořád stejně, pohybu mám celkem dost, snažím se víc spát, i když to se mi moc nedaří. Co byste mi doporučila? Děkuji

Dobrý den,
základním pravidlem pro zvýšení TH je, že váš energetický příjem musí být vyšší než výdej. Postup je takový, že nejdříve je nutné stanovit vaši energetickou potřebu a cíl jehož chcete dosáhnout., rozbor vašeho jídelníčku aj. Samozřejmě to lze i tzv. zdravě. Přece jenom jde o delší proces, který nelze shrnout bez potřebných informací do stručné odpovědi. Doporučuji vám se obrátit na odborníka, který vás tímto procesem provede, nejlépe nutričního terapeuta. Takové investice do sebe jistě nebudete litovat.
Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 29.06.2022, 15:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×