Julinka 6. týden – šestinedělí je za námi

Šestinedělí máme úspěšně za sebou a tentokrát jsem si tohle období opravdu vychutnala. S Mišulkou jsem se z porodu dostávala víc jak dva měsíce, měla jsem bolesti, dlouho jsem krvácela a také jsem dost bojovala s kojením, ale teď se nic takového nedělo. Fit a v celkové pohodě se cítím už hodně dlouho.

Julinka si prodloužila noční spaní, ale když je vzhůru, tak chce hodně pozornosti

Doma jsme se zaběhli, jak jen to šlo, a tento týden už jsem nesledovala úpěnlivě čas, kdy se nám vrátí tatínek z práce, aby si dětičky převzal na chvíli on. Julinka si opět prodloužila noční spaní, vstává teď mezi půl šestou a šestou, nakrmí se a pospává ještě do desíti. Já mám mezitím spoustu času na Míšu, hezky posnídáme a ještě zapracuji i na obědu.  Pak to ovšem vypukne, Juli, když je vzhůru tak se dožaduje společnosti a běda, když ji na chvíli odložím do postýlky, spustí řev a nepřestane, dokud se alespoň neskloním nad postýlku. Všichni mi říkají, že si na sebe pletu bič, když ji nenechám plakat dlouho, ale já to prostě nějak nedokážu. Takže, když po mně Julinka tolik touží, snažím se ji chovat, co to jen jde. Navíc, ona ani nepotřebuje vyloženě nosit se na rukou, ráda si ji položím na deku na postel a ona se pak culí jako jelimánek. Konečně se nám podařilo vyfotit její první úsměvy. A nedalo to ani žádnou práci, protože když je napapaná a přebalená, tak se culí pořád. Vážně žasnu, že tak malinká holčička už občas i hýkne smíchy, jako by se už chtěla smát nahlas.

Nepříjemný šok na začátku týdne

Jen z kraje týdne mě ta naše bambulka dost vylekala. Ráno, když ještě usnula, jsem se vytratila z ložnice a za chvíli jsem slyšela pípat náš monitor dechu. Dvěma skoky jsem byla u malé, chytla ji za ručičku a ona se zprudka nadechla. Úlevu, která se dostavila, si jistě umí každý představit a jsem ráda, že jsme Nanny koupili, i když možná o nic nešlo.

Byla jsem trošku zvědavá, jak se s holčičkou popere Lojza

Vždycky říkal, že by si holčičku přál taky, protože nikdy neměl sestru. Myslím, že Julinka bude v pubertě dost trpět. Lojza už teď plánuje, že na první diskotéku ji dřív jak v osmnácti nepustí. Taky mě zarazil svým názorem na propíchnutí oušek. Trvá na svém, že nechce, abych Julince dala náušničky nastřelit. Jeho jediný argument je ten, že by o svých uších měla rozhodovat sama a že má strach, aby se jí něco nestalo.  Je to vůbec poprvé, co máme tolik odlišný názor, tedy co se dětí týče. Dobře ví, že v tomhle si nejspíš prosadím svou, ale ustoupit nechce ani o píď. No co, náušničky malé chtějí koupit jeho rodiče, kteří jeho názor nesdílí, takže jsem ráda, že případná vina padne i na jejich hlavu.  Další věci, které jsem si všimla, je Lojzův smysl pro detail. Při jednom oblékání Julinky ven jsem si dovolila ji k žlutému svetříku dát růžovou čepičku a bylo mi sděleno, že takhle to vůbec neladí. :) Vůbec si nevzpomínám, že u Míši by něco takového řešil. Občas z něj vypadne moudro, že se musím hodně přemáhat, abych se nesmála nahlas, ale je vidět, že Julinku zbožňuje.

Babička mi udělala čáru přes rozpočet – koupila Julince lehátko, které jsem měla vymyšlené jako hlavní dárek k Vánocům

Tento týden jsme se s malou poprvé odvážili zajít na větší nákup, nesehnali jsme ten den hlídání a potřebovala jsem si některé věci vybrat sama.  Vánoční ozdoby v marketu mě přiměly uvažovat, co vlastně letos budeme kupovat na Vánoce, a byla jsem ráda, že hlavní dárek pro obě děti mám vymyšlený. Radovala jsem se ovšem jen do soboty, kdy musel Lojza odvézt k našim psací stůl, kterého jsme se chtěli zbavit a místo něj přitáhl obrovskou krabici. Moje maminka nám prý posílá vánoční dárek pro Julinku, ale dát ji ho máme hned, aby ho vůbec užila. Byla jsem zvědavá, co ji „Ježíšek“ nadělí a málem to se mnou seklo. Mamka mi nestydatě vypálila rybník a koupila malé lehátko, které jsem měla v plánu koupit já. Jenže já měla vybrané takové celkem obyčejné a ona koupila „monstrum“, které zabírá spoustu místa, funguje totiž i jako houpačka a možností jeho složení je mnohem víc.

Nevěděla jsem, jestli se zlobit nebo radovat, ale nakonec jsem si řekla, že bych působila vážně nevděčně, kdybych si postěžovala, takže jsme mamince poděkovali a Juli už si svůj dárek hezky vyzkoušela a máme radost, že se jí v lehátku moc líbí. Jen se mi na něj zdá ještě malá, takže ho přeci jen vytáhneme o něco později.

A co říká na Julinku bráška?

Miška je z Julinky stále nadšený, nejraději asistuje u přebalování a společně s tatínkem ho to baví vůbec nejvíc, protože ten u toho nespěchá tolik jako já.

S plenkami Happy zvládne přebalovat i malé dítě

Jak víte, od narození používáme plenky Happy a jelikož jedna z jejich super vychytávek je ta, že při zalepování je na předním díle logo, díky kterému se maminka trefí přesněji, má Míša šanci být užitečný, jak jen to jde. Většinou se totiž trefí i on.

Hned jak se někdo zmíní, že musíme Julinku přebalit, skokem je v kuchyni, přitáhne si židli a nedá pokoj, dokud mu nedovolíme, aby alespoň s něčím pomohl.  Občas trošku překáží, ale nechci mu ublížit tím, že bych ho od maličké odháněla. Je až dojemné, jak se snaží pomáhat. Jediné, u čeho trnu strachy, je moment, kdy Julince vypadne dudlík a Míša jí ho chce dát do pusinky sám. Nejen, že ještě nemá odhad, kam až ho může dát, ale většinou má tendenci strkat ho naopak a pak mu musím vysvětlovat, že tuhle činnost musí dělat maminka opravdu sama…

Co nás s Julinkou čeká?

Následující měsíc toho máme dost. Když pominu různá vyšetření, tak nás čeká ještě velké rodinné focení. Lojza si moc přál mít Julinku vyfocenou profesionálně už jako miminko a Míšu ve dvou letech taky ještě zvěčněného nemáme. Dále jsme pozváni na vítání občánků, další rodinné oslavy. Nudit se rozhodně nebudeme.

Podle deníčku Evulika25 zpracovala Naďa Barochová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Konec šestinedělí: Evu vylekal monitor dechu. - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Příkrmy

| veronika001 | 21.01.2019, 16:02

Dobrý den paní doktorko, mám 5 měsíční miminko (převážně na umělém mléku) a od minulého týdne jsem začala s příkrmy. Mám na vás dotaz ohledně postupu a sestavení jídelníčku.Protože všude jsem se dočetla různé postupy a názory na to, jak začínat s příkrmy, tak se pokouším si jídelníček sestavit podle sebe,ale nevím,zda je můj postup správný. Moje lékařka mi doporučila,že mám na začátek zkusit 4-5 druhu zeleniny samostatně a až pak začít zeleninové směsi a pak přidat maso.Tady jsem se dočetla,že brokolice a květák není na začátek vhodné podávat také kvůli nadýmání,ale bohužel jinou zeleninu samostatně v příkrmech neprodávají (kromě dýně ) v první lžičce,nevím tedy zda mohu tento druh podat a nebo už mohu začít zeleninovou směsí,např.mrkev s bramborem,když už je mám vyzkoušené.Takže první den jsem začala dávat kupovanou mrkev ve skleničce,to snědl cca.2-3 lžičky,poté jsem dokrmila UM. Mrkev jsem mu dala ještě další 2 dny, to snědl o něco více,ale pořád ne celou skleničku,ani polovinu,tak jsem ho pak dokrmila mlékem.Na mrkev žádná reakce nebyla,tak jsem čtvrtý den zkusila uvařit bramboru s trochou UM a zase podávala asi dva dny. Nyní zkouším třetí druh zeleniny a to hrášek v první lžičce, i když vím,že je nadýmavý. Ráda bych vyzkoušela i tu brokolici,aby si na ni zvykl,když mu pak budu podávat zeleninové směsi. Množství zeleniny se mi moc nedaří navýšit, takže aby mi syn něco snědl tak mu vždy nabídnu příkrm a hned nechám zapít trochou mléka,tak nevím jestli to mohu takhle dělat,ale jedině tak mi něco sní. Po příkrmu mu dám napít ještě trochou kojenecké vody asi 50ml (jiné tekutiny ještě nedávám) a pak dokrmím mlékem,tak by mě zajímalo jestli mohu tento postup dodržovat,jestli to pro něj není zbytečně moc kombinací najednou. Nechávám mu pár minut odstup mezi příkrmem,vodou a mlékem, ale celé krmení tak trvá přes hodinu.Prosím o radu,zda je tento postup správný nebo si to mám rozvrhnout jinak a tu vodu nemusím nutně podávat po obědě,ale třeba dopoledne.Kaše zatím nedávám.Předem děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den. Postup, jak píšete, může být. Každé dítě je individuální a jinak si zvyká na příkrmy. Všechna doporučení se uzpůsobují dítěti. Brokolici můžete zařadit. Pokud by mělo dítě problémy s určitou zeleninou, potom se doporučuje na 1 měsíc vysadit, poté opět zkusit.

Jsou děti, které příkrmy jí pěkně a bez problémů, jiné si zvykají pomalu, moc toho nesní, ale je třeba pomalu zvykat v malých množstvích, takže postupujte tak, jak jste zjistila, že je to pro vaše dítě nejlepší. Jen postupně nedávejte každé sousto zapíjet mlékem, po příkrmu můžete podat vodu, nebo mléko. Zeleninový příkrm podávejte místo polední dávky mléka, aby si dítě zvyklo na polední obědovou dávku a chuť.

Zeleninové příkrmy si postupně můžete vařit i sama, mají jinou chuť než skleničky a jsou pestřejší, možná to bude lépe chutnat.

Kupujte zeleninu v kamenném obchodě, nebo bio, dusičnanů se bát nemusíte.

Do 1 roku se nedoporučují papriky, kukuříce, houby, rajčata jen loupaná, cibule, česnek a porek postupně. 

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.01.2019, 08:57
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce