Inzerce
Inzerce
Inzerce

Účinnost vakcíny proti černému kašli

Jak je to s účinností vakcíny vůči černému kašli? Proč se v současnosti zvyšuje počet výskytu tohoto onemocnění?

Je přirozené, že očkování, pokud se nepřeočkovává v teenagerském věku nebo v dospělosti, za několik let přestane působit, což je případ i černého kašle. Očkování pokrývá tu nejzranitelnější část, tzn. dětskou populaci. Existují sice i výjimky poskytující dlouhodobou až doživotní imunitu (např. již zmíněná žloutenka A), ale i to je často díky kontaktu očkované osoby s původcem nemoci, který funguje jako další vakcinace a posílí jim imunitu proti dané infekci. U dospělých probíhá černý kašel jako banální nemoc, dospělý chodí, neleží s tím, a pokašlává. Říká se, že až polovina všech těch nevýznamných dlouhodobých pokašlávání dospělých může být černý kašel. Takže dospělí fungují jako výborní přenašeči na neočkované děti.

A doporučoval byste třeba v dospělosti přeočkování?

Tomu se říká podle nového „strategie kukly“ nebo „zámotku“, tj. že se chrání okolí zatím neočkovaného nebo nekompletně očkovaného dítěte. Doporučujeme to rodičům, kteří plánují dítě. Zjistilo se, že když onemocní miminko, které je k tomu nejvíc zranitelné, černým kašlem, tak v 75 % případů je přenašečem maminka, tatínek nebo sourozenec. Existuje kombinovaná vakcína záškrt, tetanus, černý kašel, takže místo přeočkování tetanu zdarma jednou za 10-15 let, si můžeme doplatit pár set korun a nechat se očkovat současně s tetanem i proti černému kašli a záškrtu a mít jistotu, že své dítě nenakazíme. Také například nenakazíme oslabeného dědečka nebo babičku, se kterými se často vidíme. Starší člověk je k infekcím více vnímavý. Já sám i moje paní jsme na tuto strategii přeočkování jednou za 10 let kombinovanou vakcínou také přistoupili.

Další fakta a mýty o očkování

Inzerce
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Účinnost vakcíny proti černému kašli - diskuze

 • Zbytočné
  Očkovanie dospelých proti čiernemu kašľu je úplne zbytočné. Jednak účinnosť vakcíny vyprcháva už po 2 rokoch, jednak vakcína nemá ŽIADNY pre ľudí pozitívny vplyv na šírenie ochorenia. Skôr naopak, očkovaní dostávajú atypický priebeh ochorenia a podceňujú svoje "obyčajné pokašliavanie" a zanedbávajú nutnosť izolácie od detí a tak ich nakazia.

  Austrália už "zakukľovanie" ako koncept úplne zavrhla, pretože neexistujú žiadne dôkazy o jeho efektívnosti. V Kanade vyšlo ako "málo efektívne" (veľmi jemne a politicky korektne formulované).
  peter.novak   | 24.03.2013 19:40:02 | Reakcí: 4, poslední: 11.04.2013 06:49:34
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Zbytočné
   Své obyčejné pokašlávání podceňuje úplně každý i izolaci od dětí. Že by to dělali očkovaní víc, je neprokazatelné a proto nesmysl. To jsou taková tvrzení bez hlavy a paty, jen tak, aby se něco napsalo proti. Jaký atypický průběh černého kašle máte na mysli? Starší a chronicky nemocní lidé mohou mít i vážnější komplikace a navíc je tam možný přenos na vnímavé děti. V drtivé většině případů se miminko nakazilo od svých nejbližších, maminky, tatínka nebo sourozenců. A nakonec, je to přece jen možnost využití kombinované vakcíny společně i proti tetanu a záškrtu jednou za 10 let. Nikdo se kvůli tomu nemusí očkovat samostatně proti černému kašli, navíc proti tetanu by se zřejmě nechal očkovat každý tak či tak. Je to vpich jako vpich, jen s lepší ochranou.

   Ke druhé reakci:
   Vloni i letos jsem měl několik pacientek, které požadovali očkování proti černému kašli kvůli narození vnoučete v Austrálii s tím, že to po nich požaduje dcera/syn s partnerem, než tam přijedou, protože tam je to úplně běžné. Informaci o zavrhnutí konceptu kukly v Austrálii proto považuji na nesmysl. Zakuklení funguje u mnoha vakcín jako ochrana vnímavé části rizikové populace. To, že by nefungovalo jako princip, je nonsens.
   Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
   Baby on line   | 25.03.2013 08:38:50
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Zbytočné
    Áno, deti sa najčastejšie nakazia od OČKOVANÝCH dospelých, a je jedno, ako dávno boli očkovaní, pretože vakcína nedokáže zabrániť nakazeniu ani šíreniu ochorenia. Očkovaní môžu byť ľahkovážnejší práve preto, lebo si naivne myslia, že už nemôžu nakaziť dieťatko čiernym kašľom.

    Atypický=odlišný od prípadovej definície WHO.

    Kombinovaná vakcína raz za 10 rokov je v prípade čierneho kašľa nezmysel, pretože očkovaní dospelí strácajú protilátky do 2-9 rokov.

    Čo považujete za nezmysel je irelevantné, nakoľko vládna komisia PABC v Austrálii v roku 2012 zastavila financovanie vakcín pre rodičov, pretože neexistujú dôkazy o účinnosti zakukľovania. States ending free parent whooping vaccine. News Limited (AAP) 2012 May 8. http://www.news.com.au/breaking-news/states-ending-free-parent-whooping-vaccine/story-e6frfku0-1226350174856

    U žiadnej vakcíny nebola vedecky preukázaná účinnosť zakukľovania. To, že funguje, je iba domnienka resp. zbožné želanie.
    peter.novak   | 31.03.2013 08:02:21
    Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Zbytočné
   Tady je pro Vás aktuální doporučení očkovat proti pertusi od Australského ministerstva zdravotnictví. Věrohodný a aktuální zdroj. Možná byste je měl začít používat i Vy.

   http://www.health.gov.au/internet/immunise/publishing.nsf/Content/immunise-pertussis

   Upozorňuji na: In addition, a single booster dose of adult formulation pertussis vaccine (dTpa) is recommended for all adults planning a pregnancy, for both parents as soon as possible after delivery of an infant, and for grandparents and other carers of young children.

   To znamená jednoznačnou podporu cocoon strategii ministerstva zdravotnictví a tedy státu.

   A navíc informace o probíhající epidemii černého kašle v Austrálii: Australia is currently experiencing an epidemic of pertussis. In light of this, some states and territories are offering free booster vaccines against pertussis for parents and, in some jurisdictions, other close family members. South Australia and Tasmania are not currently running any such programs.
   Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
   Baby on line   | 10.04.2013 06:13:18
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Zbytočné
    Je možné, že úradníci, čo majú na starosti "nástenku", trochu zaspali. Stáva sa to aj u nás, každý hovorí niečo iné.

    Je tiež možné, že zabudli dokument v tomto smere revidovať.

    Hovorí sa, "put your money where your mouth is". Ministerstvo môže verbálne odporúčať čo chce - každé ministerstvo zdravotníctva odporúča "očkujte sa čo najviac". Faktom však je, že tú vakcínu prestalo hradiť pretože ju uznali za neefektívnu. TO je omnoho závažnejší znak než nejaké verbálne odporúčanie.
    peter.novak   | 11.04.2013 06:49:34
    Reagovat | URL příspěvku
 • Manželovi přesně tohle doporučila pediatrička, takže v jedné vakcíně naočkovali tetanus i černý kašel  
  luciasek84   | 21.03.2013 06:51:15
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pozdější očkování

| Strny44 | 25.06.2023, 20:34

Dobrý den, Mám dceru (nar. 28.2.2023) žijící v Kolumbii, která tam byla očkovaná podle očkovacího kalendáře ve 2. měsíci hexavacinou pentevalente. Před dovršením 4.měsíce pojedeme na dva měsíce do České republiky. Bohužel ji odmítli naockovat druhou dávku vakcíny o týden dřív než je podle očkovacího kalendáře z důvodu nemožnosti zapsání do systému. Bylo mi řečeno že máme dceru naočkovat po návratu do Kolumbie. Chci se proto zeptat raději českého doktora zda je možné přeockování druhou dávkou hexavaciny až v šestém měsíci kdy se vracíme do Kolumbie nebo je možné nechat dceru preockovat v Česku hexavacinou jiného výrobce která se používá v ČR? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den. Ano, lze přeočkovat vakcínou v Čeké republice.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 28.06.2023, 09:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Inzerce
×