Inzerce
Inzerce
Inzerce

Očkovací kalendáře na cesty

Očkovací kalendář dospělého – jaká nepovinná očkování doporučujete v dospělosti?

Žloutenka A, B, klíšťová encefalitida, meningokoky – ta vakcína eliminuje i nosičství, já to mám i kvůli své rodině a pacientům. Pokud člověk neštovice neprodělal, lze doporučit i toto očkování. Pokud však v kontaktu s nemocí někdy v minulosti byl, je možné, že má protilátky. To je možné zjistit z krve.

Očkovací kalendář dospělého cestovatele – jaká očkování doporučujete cestovatelům?

Inzerce

Víte, na co u nás umírá nejvíce lidí z preventabilních nemocí? Na pneumokoky. Jak lidé uklouznou, zlomí si nohu, tak v nemocnici dostanou pneumokokovou infekci s vysokou smrtností. Žlutá zimnice pro endemické oblasti, břišní tyfus určitě, kombinovaná vakcína záškrt, tetanus, černý kašel. Měli jsme dost pacientů, kteří k nám přišli a říkali, víte, já to očkování moc nechci, ale dcera to po mně žádá. Dcery se odstěhovaly do Francie, USA nebo do Austrálie. „Narodilo se nám miminko, babičko, přijeď se podívat, ale nechceme Tě vidět bez očkování proti černému kašli, tady to má každý.“ Takže tam je to běžné. Ta ochrana miminek, strategie kukly. Rakušanů, kde je proti klíšťovce očkovaných 88 % populace, jsem se ptal, jak to dokázali. Odpověděli, že to prostě neřeší, je to pro ně absolutní samozřejmost: „Očkovat se začíná již ve školách.“ A za tu vakcínu se tam přitom platí stejně jako u nás.

Očkovací kalendář dětského cestovatele – jaká očkování doporučujete dětem při cestování a kam?

Inzerce

První jsou rotaviry, to se musíte rozhodnout hned po narození dítěte, pokud nedáte první dávku do 12. týdne, je to pasé. Potom od 1 roku můžete očkovat žloutenku A a meningokoka, neštovice jsme u malého očkovali současně se spalničkami. To je tetravakcína. V lednu dostal syn meningokoka a teď před cestou do Thajska ještě břišní tyfus. Žlutá zimnice v Asii, kam se chystáme, není. Může se očkovat už od 9 měsíců a je to jedna dávka na 10 let s vysokou mírou protekce. Takže od 2 let exotika může být, ale do zemí, kde je vyspělá lékařská péče. Já jsem byl například 8krát na Srí Lance, to je takový můj druhý domov, kde jsem byl pomáhat po Tsunami, ale malého bych tam nevzal. Bál bych se o něj, i když tam mám spoustu známých a přátel, kteří by se s ním chtěli seznámit a vidět ho. Kdyby se mu tam něco stalo, tak kvalitní přístrojová péče je příliš daleko.

Vybrané vakcíny a dolní věková hranice možné vakcinace

Inzerce
onemocnění  vakcína  věk, od kterého lze očkovat
virová hepatitida A Havrix 720  13. měsíc
meningokokové nákazy  Menjugate, NeisVac-C, 2. měsíc,
Menveo  2 roky 
Nimenrix 13. měsíc
pneumokokové nákazy Prevenar 13 6 týdnů
Pneumo 23 25. měsíc
klíšťová encefalitida FSME Immun, Encepur  13. měsíc
břišní tyfus Typherix, Typhim Vi  25. měsíc
žlutá zimnice Stamaril  9. měsíc
cholera, EPEC Dukoral  25. měsíc
plané neštovice Varilrix 9. měsíc
japonská encefalitida Ixiaro 18 let (nová evropská registrace od 2 měsíců)
vzteklina Verorab 2. měsíc

Očkovací kalendář před cestou do zahraničí Vám sestaví v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Další fakta a mýty o očkování

Inzerce
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkovací kalendáře na cesty a dospělých - diskuze

 • žloutenka - prevence
  Na očkování proti žloutence typu A+B teď přispívá i VZP! Ten příspěvek je celkem 1300 Kč a platí pro dospělé. Dětem letos VZP přispívá na očkování proti žloutence typu A 750 Kč. Obě akce platí do konce tohoto roku.
  janusi   | 15.07.2013 10:30:19
  Reagovat | URL příspěvku
 • Turecko
  Dobrý den pane doktore,
  chtěla bych se zeptat jestli je Turecko "bezpečná" lokalita kam lze s dětmi od 1/2 roku nebo už je to "divočina" a tak raději počkat až mu budou 2? Jednalo by se o klasickou dovolenou v hotelu pořádanou CK.
  A co očkování? Doočkovat Hexu a Prevenar stihneme, ale MMR už ne, je to problém? Jel byste tam s dítětem bez tohoto očkování? Moc děkuji za odpověď
  Bibi30   | 16.04.2013 13:52:08 | Reakcí: 4, poslední: 19.04.2013 18:32:22
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Turecko
   Dobrý den,
   pokud myslíte pobyt v kvalitním hotelu u moře all-inclusive s charterovým letem přímo z ČR, neviděl bych zásadní problém. Musela by nastat velmi nepravděpodobná nepříznivá shoda náhod, která je za určitých okolností možná i u nás. Důležitá bude ochrana proti sluníčku (krém 50+ a UV prádlo i plavková kombinéza) a proti velkým výkyvům teploty (teplo-klimatizace). Zřejmě plánujete jižní pobřeží, kvalitní hotely tam mají evropský standard, i když geograficky se jedná o Asii. Kontrolují a eliminují výskyt legionel ve vodě, hlídají si kritické body (tzv. HACCP) v rizikových provozech atd. Vycestovat tedy můžete, sám jsem byl v Beleku se svým synem v 8-měsících věku a velmi si to užil. Samozřejmě předpokládám, že absolvujete kompletní pravidelné dětské očkování včetně pneumokoků.
   Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
   Baby on line   | 18.04.2013 11:49:57
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Turecko
    Moc děkuji za odpověď.
    A ano, myslím hotel u moře all-inclusive s charterovým letem z ČR. A z očkování budeme mít za sebou všechny 4 hexavakcíny a Prevanar13 také bude mít komplet, jen MMR ne, ještě mu nebude 15 měsíců.
    Doporučil byste ještě nějaké očkování nebo bude stačit jen toto?
    Bibi30   | 18.04.2013 20:31:49
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Turecko
     Dobrý den, vystačíte si s očkováním, které momentálně máte. Po 1 roku věku bych doporučoval očkovat proti meningokokům a virové hepatitidě A, zejména pokud budete cestovat. Imunita po nich je dlouhodobá.
     Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
     Baby on line   | 19.04.2013 10:33:25
     Reagovat | URL příspěvku
 • MMR
  Dobry den pane doktore,mam strasny obavy z ockovani MMR,malemu je 28 měsicu a neustale ockovany nejsme :(

  Je casto nemocny,casto zanet stred.ucha :(

  Od ledna tedy davame colostrum a pikovit

  Ale jsem zastance alter,mediciny
  Chtela bych mu vycistit nejdrive telicko,mam strasny strach z nasledku po ockovani
  Lucyer   | 12.04.2013 00:01:03 | Reakcí: 4, poslední: 19.04.2013 22:13:27
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: MMR
   Dobrý den, potřeboval bych k posouzení situace znát více informací. Podařilo se zjistit původce zánětů středního ucha? Byl syn očkovaný proti pneumokokům? Byl mu vyšetřen imunitní systém a pokud ano, s jakým výsledkem? Jaké další zdravotní problémy mívá? Nemám nic proti alternativní medicíně, jen se to musí vhodně doplňovat s tou klasickou. Ostatní vakcíny až do spalničkové trojkombinace syn očkované měl?
   Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
   Baby on line   | 15.04.2013 10:27:50
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: MMR
    Nene,jen nám na ORL řekli že by bylo nejlepší vyndat nosní mandle,což s emi taky nelíbí :(
    žádný původce zánětů vyšetřen nebyl :(

    Imunologické testy jsme měli naposledy v srpnu 2012-byli v pořádku,imunolog nám povolil naočkovat MMR,ale od září častá rýma,a v prosinci začali ty záněty...Ted jsme na imunologii byli zniva tam nam rekli ze si nemysli ze by to tak rychle kleslo takze nam testy uz neudelali,a MMr doporucili bez omezeni
    Máme načkované TBC,hexavakcínu a synflorix

    Zdravotní problémy jsme měli už 1 měsící života,3 x campylobakterie,poté hleny ve stolici,hospitalizace v nemocnici,vse v poradku,nyni stolice v poradku,jen caste rymy...Ted uz davame 4 mesic colostrum,a nyni chceme podstoupit detox telicka
    Děkuji za odpoved
    Lucyer   | 18.04.2013 01:07:04
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: MMR
     Dobrý den, pokud bude od posledního zdravotního problému alespoň 2-4 týdny, můžete očkování podstoupit. Klidně současně pokračujte v alternativní léčbě. Ta vakcína je zbytečně démonizovaná lidmi, kteří chtějí strašit rodiče. Časté rýmy provázejí téměř neustále velkou část dětí předškolního věku. To ani nelze za zdravotní problém skoro považovat. Jejich organizmus se postupně promořuje, a to je pro další fungování imunity dokonce potřebné. Nosní mandle mohou být dlouhodobým ložiskem bakterií, ale to na dálku nevyřešíme. S očkováním bych neviděl problém. Vakcína proti TBC byla reaktogennější, a tu jste zvládli. Jestli máte obavu z oslabeného původce ve vakcíně, která je prověřená a jíž se aplikuji každoročně milióny dávek, zkuste si představit, co by udělal s organizmem skutečný původce nemoci. Pokud imunita funguje a dodrží-li se odstup od předchozí nemoci, očkování obyčejně nic nebrání.
     Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
     Baby on line   | 18.04.2013 10:14:16
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE: MMR
      Děkuji za odpoved,no ja spise mam starch z toho co jsem se docetla,ze muzou byt ruzne nasledky... :( z toho mam strasne obavy...

      NO a hlavne nevim 100% zda mu imunita funguje na 100% vim ze to moc resim,ale chci pro sve dite to nejlepsi.
      Lucyer   | 19.04.2013 22:13:27
      Reagovat | URL příspěvku
 • Menveo - dolní věková hranice
  Dobrý den,
  Domnívám se, že v tabulce je malá nepřesnost. Nemyslím si, že by u čtyřvalentní konjugované vakcíny Menveo stále platila dolní věková hranice od 11 let věku dítěte. Je pravda, že v době uvedení vakcíny na trh se o věkové kategorizaci dosti polemizovalo, ale mám pocit, že v Evropě je nyní její indikace omezena věkovou hranicí dvou let...

  Moje mladší dcera byla v červnu 2012 vakcínou Menveo očkována (ve věku cca 2,5 roku).
  lenule79   | 04.04.2013 00:19:45 | Reakcí: 3, poslední: 10.04.2013 06:02:51
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Menveo - dolní věková hranice
   Výrobce Menvea Novartis má evropskou registraci k použití od 1 roku věku, ty šarže k nám ale zatím nedovezl, takže momentálně se může očkovat od 11 let věku u nás dostupnými staršími šaržemi.
   Baby on line   | 04.04.2013 06:45:04
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Menveo - dolní věková hranice
   Ještě přikládám doplněnou odpověď p. doc. Maďara: Dobrý den, vakcína Menveo má sice už pár měsíců evropskou registraci od 2 let věku, ale příslušnou novou schválenou šarži i pro malé děti k nám do ČR výrobce zatím nedovezl (liší se např. i počtem jehel v balení). I když víme, že vakcína Menveo je u malých dětí účinná a bezpečná, existuje zatím tento formální administrativní problém s její aplikací už od 2 let věku. Pokud Vaší dceři byla před více než půlrokem bez reakce aplikována, nemá smysl to nějak řešit. Teď už bude mít protilátky a bude z očkování profitovat řadu let. My v očkovacích centrech však zatím u malých dětí používáme z uvedeného důvodu vakcínu Nimenrix.
   Baby on line   | 04.04.2013 19:41:53
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Menveo - dolní věková hranice
   Výrobce vakcíny Menveo konečně přivezl do ČR šarži s registrací od 2 let věku. Nové balení se pozná podle toho, že obsahuje ampulku, ne však injekční jehlu a stříkačku. Do distribuce by se měla nová šarže dostat v nejbližších dnech.
   Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
   Baby on line   | 10.04.2013 06:02:51
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, mám 13 měsíční dceru. Nyní máme letět k moři, dcera má pouze jednu hexavakcinu a 1x rotaviry, bývá často nemocná další očkování se nestihla, teď imunolog dal dokonce kontraindikaci a nedoporučuje očkování. Mohu s ní letět letadlem? Je tam nějaké velké riziko, když není plně očkovaná? Prý by ji ale moře na časté záněty průdušek pomohlo. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pobyt u moře by určitě na recidivy nemoci dýchacích cest prospěl. Vzhledem ke značné vnímavosti dítěte způsobené neočkováním resp. nedoočkováním bych se vyhnul delšímu těsnému kontaktu s cizími osobami, tedy i hromadné dopravě, např. letadlu. Ideální by to bylo formou vlastní dopravy do apartmánu, kde se člověk pohybuje v okruhu nejbližších osob a není to přelidněný hotel.

Neuvádíte, co bylo příčinou trvalé kontraindikace očkování, zmíněné časté bronchitidy to nejsou. Naopak, náchylný organizmus by se měl chránit, jak to jen jde, alespoň neživými vakcínami.

S pozdravem,

Rastislav Maďar

 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 04.07.2024, 07:59
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×